www.infoglobe.sk » Dánsko, Kodaň I. – mesto mnohých možností

Dánsko, Kodaň I. – mesto mnohých možností

Publikované: 27.4.2022
Dánske hlavné mesto mi učarovalo. Severská história a zaujímavá architektúra na každom kroku, mnoho zelene, cyklisti, pohodoví ľudia aj výborné jedlo a káva. Jedno z miest, ktoré by pre nás mohlo byť vzorom. Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia zo severských krajín patria k najspokojnejším na svete. V Kodani som pochopil prečo.

Kodanské letisko patrí medzi najväčšie v Európe, a preto tam bez problémov doletíte takmer odvšadiaľ. Využíva sa aj pre cesty do Spojených štátov, preto si môžete pri prestupe naplánovať dlhšiu pauzu a svoj výlet zahájiť už tu. Do Kodane sa dá dôjsť vlakom – napr. z Prahy s jedným prestupom v Hamburgu.

Kodaň z ptačí perspektivy Kodaň z ptačí perspektivy

Prehliadku mesta začneme v historickom centre, ktorého základy boli položené už v 12. storočí. Pamiatok tu nájdete skutočne mnoho, poďme si ale postupne predstaviť aspoň tie najzaujímavejšie miesta. Ulica Strøget je najstaršia a zároveň najdlhšia pešia zóna v centre mesta na svete. Začína na krásnom Radničnom námestí neďaleko Tivoli a vedie k parku Kongens Nytorv, za ktorým už začína slávny Nyhavn. Okrem krásnych domov na pešej zóne nájdete aj veľa obchodov, reštaurácií, kaviarní a tiež „buskerov“ – pouličných umelcov všetkých druhov – od muzikantov a žonglérov až po divadelníkov. Prejdete cez staré námestie Gammeltorv a Amagertorv, z ktorých každé má svoju monumentálnu fontánu. Pri druhom menovanom stojí tiež chrám sv. Ducha.

Amagertorv přístav Nyhavn

Určite nevynechajte ostrov Slotsholmen, ktorý už od stredoveku slúžil ako hlavné sídlo dánskej moci. Dnes na ňom nájdete palác Christiansborg, sídlo premiéra, parlament a rokovacie siene kráľovnej. Okrem toho tam sídli aj niekoľko najdôležitejších ministerstiev, Kráľovská dánska knižnica, Národný archív a niekoľko zaujímavých múzeí. Nájdete tu aj budovu najstaršej dánskej burzy, ktorú v rokoch 1619–1640 postavil kráľ Christian IV. Spoznáte ju podľa veľmi špecifickej Dračej veže, ktorá má podobu štyroch stočených dračích chvostov.

palác Christiansborg

V samotnom centre nájdete aj niekoľko veľmi zaujímavých kostolov a tiež Rundetårn – vežu, ktorú Christian IV. nechal postaviť ako astronomickú pozorovateľňu, a ktorá ponúka jeden z najlepších výhľadov na mesto. Na vrchol vedie takzvané jazdecké schodisko – teda schodisko postavené tak, aby po ňom mohli stúpať aj jazdci na koňoch. Veža je súčasťou komplexu Trinitatis (spolu s univerzitným kostolom a akademickou knižnicou).

budova burzy Slotsholmen

Zo samotného centra odporúčame pokračovať k prístavu Nyhavn, ktorý obklopujú krásne farebné domy. Pešie zóny sú po obidvoch stranách plné obľúbených reštaurácií a kaviarní. Odtiaľ to už nie je ďaleko k Amalienborgu – komplexu palácov, ktoré slúžia ako zimné sídlo kráľovnej. Ďalej sa vydajte do oblasti Østerport, kde nájdete nielen slávnu sochu malej morskej víly, ale tiež veľmi zachovalú pevnosť Kastellet v tvare hviezdice.

přístav Nyhavn

Ďalšiu a o niečo novšiu, veľmi zaujímavú časť mesta nájdete na druhej strane prielivu. Na cestu môžete využiť tunajšie metro a vystúpiť na stanici Christianshavn. Môžete tu vybehnúť na vrch veže Vor Frelsers Kirke, kde najvyššia časť schodiska vedie po vonkajšom obvode. Pokračujte pozdĺž tunajších kanálov až k budove miestnej novej opery, odkiaľ vás už späť na druhú stranu môže doviesť prievoz. Po ceste by ste rozhodne (zvlášť pri peknom počasí) nemali vynechať ani návštevu Street Food Market – obrovskej haly s mnohými druhmi jedla – od kórejského cez mexické až po vynikajúce burgery. Akonáhle zasvieti slnko, celý priestor pred halou sa zaplní obrovským množstvom ľudí, ktorí si užívajú tunajšiu pohodu a výhľad na Havnebade.

budova nové opery Kodaň

Čo sa jedla týka, určite by ste nemali vynechať ani Torvehallerne – dva obrovské skleníky doslova nadupané gastronomickými zážitkami. Nájdete ich neďaleko centra pri stanici Nørreport, a pokiaľ máte náladu si tu rozmaznávať svoje chuťové bunky, môžete zostať pokojne celé popoludnie. Návštevu môžete spojiť s neďalekou botanickou záhradou. Po celom meste sú potom roztrúsené nenápadné reštaurácie, z ktorých mnohé sa pýšia michelinskou hviezdou. Rovnako tak tu nájdete jedny z najlepších kaviarní v Európe – za zmienku stojí napríklad slávna Coffee Collective. Len dávajte pozor na ceny, Kodaň patrí k jedným z najdrahších miest na svete.

Kodaň Kodaň

Ak vás bavia múzeá a poznávanie histórie, máte v Kodani takmer neobmedzené možnosti. Za zmienku rozhodne stoja tunajšie zbierky umenia a kultúrne akcie. Kodaň totiž doslova žije kultúrou, a tak sa tu každý deň koná nespočetné množstvo koncertov, divadelných predstavení a ďalších zaujímavých udalostí. Určite odporúčame prejsť si pred cestou zoznam udalostí na www.visitcopenhagen.com. Neďaleké Louisiana Museum of Modern Art bezpochyby patrí k najlepším galériám svojho typu na svete a ak máte chuť, vyhraďte si pre návštevu celý deň. Leží síce na relatívne vzdialenom predmestí, ale nenechajte sa odradiť, bez problémov sa tam dostanete vlakom, ktorý odchádza z hlavnej stanice každú chvíľku.

Kodaň

Na záver určite nevynechajte návštevu zábavného parku Tivoli. Obzvlášť, pokiaľ cestujete s deťmi. Môžete sa napríklad previezť po jednej z najstarších drevených horských dráh na svete, na druhom najvyššom kolotoči sveta alebo na obrej hojdačke a preťažením až 4G. Práve Tivoli inšpiroval vznik slávnych disneylandov.

Nebyť chladného počasia, bola by pre mňa Kodaň úplne ideálnym miestom na život. Návštevu mesta vám môžem skutočne vrelo odporučiť, na svoje si príde skutočne každý.

 

GPS: (ostrov Slotsholmen) 55°40'29.4"N 12°34'48.1"E

Text, foto a video: Matouš Vinš

Preklad: Oskár Mažgút

Hudba: Chris Zabriskie, Dexter BritainDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Dánsko, Kodaň II. – parky, cintoríny a Andersen
Publikované: 4.5.2022
Živé kvetiny, rozkvitnuté stromy, lavičky, malé svietniky, plyšoví medvedíci a spievajúci vtáci. Po štrkovitých cestičkách tu pomaly prechádzajú ľudia – deti, rodičia, dedkovia, babičky – na tom nezáleží. Všetci si užívajú pokojnú atmosféru miesta. Nebyť všadeprítomných náhrobkov s dánskymi menami, ani by ma nenapadlo, že som na obrovskom cintoríne. Vyzerá to, ako by tu hroby boli tak nejako náhodou.

Dánsko, Kodaň – zábavný park Tivoli
Publikované: 15.7.2016
Keď sme vám v minulých dieloch predstavovali najlepšie európske zábavné parky, zmienili sme aj Tivoli Gardens, čo je jeden z úplne najstarších zábavných parkov na svete.

Dánsko, Klampenborg – Dyrehavsbakken
Publikované: 29.7.2016
Pred časom sme sa zmienili o Dyrehavsbakkenu, najstaršom zábavnom parku na svete. Jeho meno je trochu dlhé a horšie sa vyslovuje, preto niet divu, že mu ľudia začali hovoriť skrátka len Bakken. Je vzdialený asi desať minút jazdy autom (dvadsať vlakom) od Kodane.

Dánsko: Kodaň – mesto, ktoré stále dokáže prekvapiť
Publikované: 26.4.2017
Ak sa vám zdá, že hlavné mesto Dánska už poznáte, pretože sa pomaly ale isto stáva hitom cestovateľov, poďte sa naň s nami pozrieť trochu podrobnejšie. Samozrejme je potrebné vidieť aj tie známe a populárne časti, tak začnime nimi.

Dánsko: Severské metropoly XII – prechádzka po Kodani
Publikované: 28.1.2017
Týmto dňom sa naše putovanie po severských metropolách končí. V minulej časti sme nahliadli do Kodane a dnes budeme v jej návšteve pokračovať.

Grónsko – arktická divočina
Publikované: 24.4.2016
Milovníci večnej zimy a ľadu sa určite potešia pri čítaní nasledujúcich riadkov, keďže tentoraz pri našich potulkách svetom zavítame na najväčší paradoxne nazývaný „zelený“ ostrov sveta – Grónsko. V miestnom jazyku sa ale tento ostrovný mohykán nazýva Kalaallit Nunaat, čo v preklade znamená krajina ľudí.


Súvisiaca fotogaléria

Dánsko: Kodaň, nielen pestrofarebné domy
Severská história a zaujímavá architektúra na každom kroku, množstvo zelene, cyklisti, pohodoví ľ...

Grónsko – kráľovstvo ľadu
Panenská príroda pokrytá desaťtisíce rokov starým ľadom pod správou Dánska, tak nejako by sme moh...


Súvisiace video

Dánsko, Kodaň II. – parky, cintoríny a Andersen
Kodaň nie je iba mestom koncertov, spoločenských akcií, múzeí a pamiatok, ale môžete si tu tiež o...

Dánsko, Kodaň I. – mesto mnohých možností
Dánske hlavné mesto by pre nás mohlo byť vzorom – zaujímavá architektúra, veľa zelene, výborné je...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 23. 5. 2022
sviatok:Želmíra

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X