www.infoglobe.sk » ČR, Rychnov nad Kněžnou – spätý s rodom Kolowratov

ČR, Rychnov nad Kněžnou – spätý s rodom Kolowratov

Publikované: 3.9.2020
Mesto ležiace v Královohradeckom kraji na rieke Kněžnej je spájané s niekoľkými historicky významnými menami. Pochádza odtiaľ autor románu Bolo nás päť – spisovateľ Karel Poláček, hudobný skladateľ Jiří Rychnovský, Magdalena Dobromila Rettigová tu napísala známu Domácu kuchárku a rod Kolowratov tu vlastní a spravuje jeden z najväčších barokových celkov v Čechách – kolowratský zámok.

Rychnov nad Kněžnou

Rychnov nad Kněžnou je považovaný za bránu Orlických hôr. Okrem historických pamiatok ponúka aj kus prírody. Na východnom okraji mesta sa rozkladá prírodný park Les Včelný, ktorý je k dispozícii turistom, bežcom i cyklistom. Prechádza ním náučný chodník, nájdete tu aj kúpalisko a Ivanské jazero pre rybárov.

Rychnov nad Kněžnou, Les Včelný Rychnov nad Kněžnou, Les Včelný

Hlavným turistickým cieľom v Rychnove je zámocký komplex s priľahlým kostolom Najsvätejšej Trojice a zvonicou, ktorá ukrýva zvon Krištof – tretí najväčší zvon v Čechách. Kostol nechal postaviť majiteľ rychnovského panstva v rokoch 1594–1602 na mieste pôvodného dreveného hradu, ktorého vznik sa datuje rovnako ako založenie mesta do polovice 13. storočia. Barokovú podobu získal kostol o pár storočí neskôr, a to vďaka návrhom Jana Blažeja Santiniho. Prehliadku so sprievodcom, ktorá zahŕňa aj zvonicu postavenú v roku 1604, si nenechajte ujsť, prípadne môžete kostol navštíviť na niektorom z koncertov. Za dobrého počasia je zo zvonice výhľad západným smerom na židovský cintorín pochádzajúci z roku 1617.

Rychnov nad Kněžnou, zámok Rychnov nad Kněžnou, kostol Najsvätejšej Trojice

Zvon Krištof bol odliaty v roku 1602 a je cennou pamiatkou českej krajiny. Majstrovské dielo z neho robí predovšetkým jeho zvuk, na ktorom má podiel ťažký profil zvonovej konštrukcie. Mimoriadny je aj svojou veľkosťou, výzdobou, ladením a váhou cez 7000 kg. Po 400 rokoch používania ho čakali reštaurátorské práce (r. 2002), bolo vykované nové srdce a závesný systém nahradený modernými materiálmi. Dnes už opäť stačí malá sila pre správny úder srdca ako pred štyristo rokmi.

Rychnov nad Kněžnou, zvon Krištof

Kolowratský zámok je rozsiahlym barokovým komplexom a spolu s kostolom Najsvätejšej Trojice tvorí dominantu Rychnova nad Kněžnou. Miestni prirovnávajú siluetu k pražským Hradčanom, odtiaľ vznikol názov Rychnovské Hradčany. Zámok je s kostolom prepojený dvoma chodbami, ktoré predtým slúžili šľachte ako priamy vstup na bohoslužby, v súčasnosti sú zo stavebného hľadiska verejnosti neprístupné. Pracuje sa však na ich obnove a sprístupnení.

Rychnov nad Kněžnou, zvonica Rychnov nad Kněžnou, Poláčkovo súsošie

V interiéroch zámku sú uchované veľmi cenné zbierky obrazov, kníh a skla. Rozsiahla zbierka obrazov obsahuje aj galériu predkov rodu Kolowratov. V knižnici sa okrem vzácnych rukopisov nachádza aj jeden z troch existujúcich exemplárov Klaudiánovej mapy – najstaršej tlačenej mapy Čiech z roku 1518. Na poschodiach východného krídla zámku sa nachádza Múzeum a galéria Orlických hôr. Stála expozícia vás zoznámi s regiónom Orlických hôr a Podorlicka prostredníctvom zbierkových predmetov, výtvarného aj sochárskeho umenia. Ďalšia expozícia múzea je v bývalej židovskej synagóge, kde je umiestnený pamätník spisovateľa Karla Poláčka. Súsošie z Poláčkovej knihy Bolo nás päť nájdete v Panskej ulici vedúcej z námestia, kde pri troche šťastia nakúpite na jarmoku.

Rychnov nad Kněžnou, Múzeum a galéria Orlických hôr Rychnov nad Kněžnou, synagóga

Rychnov nad Kněžnou, zámok

Po mene rychnovského rodáka je pomenovaný festival divadelných a koncertných predstavení Poláčkovo leto alebo vychádzkový okruh mestom. Návštevníkov Rychnova nad Kněžnou čaká mnoho zaujímavých informácií z histórie i súčasnosti. Kultúrne programy sú venované aj deťom, rovnako tak i múzeum hračiek v budove bývalej radnice.

Rychnov nad Kněžnou, zámok

GPS: 50°10'00.6"N 16°16'31.3"E

Text a foto: Monika Babická

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Kostelec nad Orlicí – empírový Nový zámok
Publikované: 12.4.2018
Keď sa mladému grófovi Ervínovi Kinskému nezdal pôvodný zámok, dnes nazývaný Starý zámok, dostatočne reprezentatívny pre sídlo rodu, nechal v rokoch 1829–1833 postaviť nový. Starý, dvojposchodový a nesymetrický barokový zámok, navyše oddelený od záhrad cisárskou cestou, zostal sídlom správy panstva. A tak je to dodnes.

ČR, Vamberk – mesto čipky
Publikované: 2.5.2019
Nenápadné mesto na úpätí Orlických hôr preslávené čipkárskou technikou a zručnými ženami, ktorých počet od obdobia najväčšej slávy rapídne klesol. Klesol aj záujem o čipku. Tunajšie múzeá čipky vás prevedú stáročnou tradíciou čipkárstva, a keď budete mať šťastie, budú sa tu práve konať čipkárske slávnosti alebo Medzinárodné stretnutie čipkárok. Áno, vo Vamberku sú vzhľadom k spoločenským zmenám múzeá hneď dve. Návštevu Vamberku zakončíme v chate Na Vyhliadke, na rázcestí turistických trás.

ČR: Vamberk – mesto paličkovaných čipiek – VIDEO
Publikované: 19.6.2018
V podhorí Orlických hôr navštívte nenápadné mestečko Vamberk, ktoré sa preslávilo hlavne vďaka svojím paličkovaným čipkám. Možno vás pobaví, že jedna jeho časť sa volá Peklo. A práve odtiaľ pochádza múmia, ktorú dnes nájdete v Broumovskom kláštore.

ČR, zámok Častolovice – kus histórie v oáze pohody
Publikované: 17.5.2018
V malebnom mestečku neďaleko sútoku Bělej a Divokej Orlice sa nachádza objekt nedozernej historickej a umeleckej hodnoty. Je ním častolovický zámok s rozsiahlym anglickým parkom, ružovou záhradou, zámockým zverincom a oborou s bielymi danielmi. Návšteva panstva rodu Šternberkovcov vám zaberie celý deň.

ČR: Častolovice - mestečko v podhorí Orlických hôr
Publikované: 12.8.2011
Častolovice, malebné východočeské mestečko, ležiace v tesnej blízkosti Orlických hôr v nadmorskej výške 268 m n. m. - 30 km východne od Hradca Králové, 35 km severovýchodne od Pardubíc. Vďaka svojej polohe, bohatému kultúrnemu, spoločenskému životu a pamätihodnostiam sú Častolovice častým cieľom návštevníkov.

ČR, Doudleby nad Orlicí – zámok plný sgrafitových vzorov
Publikované: 26.4.2018
Malá obec neďaleko Rychnova nad Kněžnou, ktorej názov vám nič nepovie len v prípade, že ste tu neboli. Územie pretkané Divokou Orlicou, ktoré si kedysi šľachta zvolila na stavbu zámkov. Aj mestečko Doudleby jeden ukrýva, a nie len tak hocaký. Jeho vnútorné aj vonkajšie fasády sú plné sgrafitových ornamentov.

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné mestečko obklopené panenskou prírodou hôr – VIDEO
Publikované: 5.6.2018
Pokiaľ sa chystáte na výlet do východnej časti Orlických hôr, určite sa zastavte v krásnom mestečku na ich úpätí, kde vás čaká tradičná vidiecka architektúra aj nádherná príroda v okolí.

ČR, Třebechovice pod Orebem – Prepoštov betlehem
Publikované: 4.10.2018
Neďaleko Hradca Králové leží mesto preslávené unikátnym rezbárskym dieľom – Prepoštovým mechanickým betlehemom. Túto národnú kultúrnu pamiatku nájdete v Třebechovickom múzeu betlehemov, v novšom dome postavenom v rohu námestia. V rokoch 2015–16 prešiel betlehem generálnou opravou, aby mesto naďalej šírilo Prepoštov odkaz a udržalo mechanický celok v chode. A tak sa aj deje, každý deň v týždni po celý rok vždy okrem pondelka.

ČR, Dobruška – po stopách F. L. Věka
Publikované: 2.7.2020
Začneme hádankou: poznáte nejaké mesto, ktoré má svoje hlavné námestie pomenované po literárnej postave? Možno si spomeniete, že kadaňské nábrežie sa volá podľa maxipsa Fíka, v Plzni majú svoje ulice postavy z Rýchlych šípov a niekoľko miest a obcí neodolalo recesistickým nápadom a vzdalo hold Járovi Cimrmanovi. Ale ústredné námestie pomenované po literárnej postave má len pôvabná východočeská Dobruška: námestie F. L. Věka a potom mesto Trutnov – Krakonošovo námestie.

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikované: 21.10.2014
V Hradci som sa po prvý raz ocitol počas cesty z fotenia v Orlických horách a hneď od prvej chvíle som si mesto zamiloval. Vystúpil som z auta, rozhliadol sa po priečelí honosných prvorepublikových domov, pozrel niekoľkým ľuďom do tváre a vedel som, že tu určite nie som naposledy.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Rychnov nad Kněžnou – Karel Poláček aj rod Kolowratov
Kostol Najsvätejšej trojice, zvonica s jedným z najstarších zvonov v Čechách a barokový komplex k...

ČR, Častolovice – zámok s anglickým parkom a oborou s danielmi
Zámocký park v anglickom štýle, ktorý bol založený v 19. storočí, spolu s renesančným zámkom zo 1...

ČR, Kostelec nad Orlicí – Nový zámok rodu Kinských
Empírová stavba z prvej tretiny 19. storočia sa spolu s novo opraveným hospodárskym objektom, kde...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

21.9.2020
Medzinárodný deň architektúry ponúkne cez tri stovky akcií v rôznych mestách v Čechách a tiež na Slovensku. V týždni od 1. do 7. októbra vás pozýva na miesta verejnosti bežne neprístupné. Hlavná téma tohtoročného ročníku je UDRŽATEĽNOSŤ a podtéma Sociálny aspekt.
18.9.2020
Počas víkendu 26. a 27. septembra 2020 sa uskutoční podujatie, ktoré deti doslova milujú – Šarkaniáda na zámku Schloss Hof.
16.9.2020
V osade Magurka (Partizánska Ľupča) sa vracajú ku svojim dávnym koreňom. Začiatkom októbra sa bude v najvyššie položenej osade na Slovensku ryžovať zlato. Zároveň sa slávnostne otvorí banský náučný chodník, ktorý opisuje bohatú históriu tejto lokality. Pri otvorení je pripravený aj pestrý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 9. 2020
sviatok:Matúš
dnes:
pondelok 21.9.
23 °C
zajtra:
utorok 22.9.
24 °C