www.infoglobe.sk » ČR, Prírodné krásy krajiny príbehov – Česka I.

ČR, Prírodné krásy krajiny príbehov – Česka I.

Publikované: 22.5.2019
Dnes vás pozveme do Českej republiky, ktorá je známa vďaka svojim historickým pamiatkam. Avšak my sa tentokrát vydáme mimo mesta a navštívime krásne a tajuplné miesta, obklopené lesmi, jaskyňami v podzemí i chodníkmi v korunách stromov.

Naše putovanie začíname v bývalom lome Veľká Amerika pri Prahe. Tento opustený lom nájdete kúsok za hranicami hlavného mesta, neďaleko hradu Karlštejn. Hovorí sa mu český Grand Canyon. Ťažil sa tu vápenec a ide o 800 m dlhý, 200 m široký a až 100 m hlboký zatopený lom. Na jeho dne sa nachádzajú dve navzájom prepojené jazierka s priezračnou vodou. Voda síce láka na kúpanie, ale vstup je tam zakázaný. Bezpečne si môžete lom prezrieť z vyhliadky priamo pri parkovisku, alebo z cestičiek vedúcich okolo Veľkej Ameriky.

Lom Velká Amerika, (c) Tomáš Doucha, CzechTourism
A keď už tu budete, využite príležitosť a vyberte sa po značených chodníkoch, kde si môžete prezrieť majestátny kráľovský hrad Karlštejn zo všetkých strán. Budete prekvapení, ako málo návštevníkov stretnete. Teda v porovnaní s mestečkom Karlštejn v podhradí.

Karlštejn, (c) Ladislav Renner, CzechTourism
Ďalšou našou zastávkou je krasová priepasť Macocha pri Brne. Táto perla Južnej Moravy má nezameniteľné čaro. Priepasť je situovaná v oblasti  Moravského krasu a jej vznik je dôsledkom  prepadu klenby veľkého podzemného krasového dómu. V súčasnosti je dno priepasti v hĺbke približne 160 metrov, čo ju radí medzi jednu z najhlbších priepastí v strednej Európe. Do Macochy sa môžete pozrieť so sprievodcom a nezabudnuteľným zážitkom je tiež plavba na loďke po riečke Punkva. Okolo priepasti vedú turistické trasy, vďaka ktorým môžete preskúmať, ako vyzerá nedotknutý listnatý les.

Moravský kras, (c) Libor Sváček, CzechTourism
Nemenej krásna je aj „Stezka Valaška“ na Pustevnách. Rozprestiera sa v pohorí Beskydy, neďaleko priemyslového centra regiónu - Ostravy. Jedná sa o relatívne nový chodník korunami stromov Valaška. Pokiaľ sa rozhodnete pre návštevu tejto atrakcie, rázom sa ocitnete v krajine pokoja, pohody a horskej prírody. Lávka medzi stromami začína pri hornej stanici lanovkovej dráhy na Pustevnách. Súčasťou stavby je aj 22 metrov vysoká rozhľadňa, z ktorej dohliadnete až na pohorie Jeseníky alebo na Slovensko. Chodník ponúka dve unikátne technické riešenia. Zavesený chodník a sklenenú vyhliadku. Tá má evokovať pocit, že človek stojí vo vzduchu.

Litomyšl, (c) UPVISION
Postupne sa presunieme do východočeskej Litomyšle so zámkom, ktorý je skvostom renesančnej architektúry. Avšak my sa zameriame na neďalekú prírodnú rezerváciu s pieskovcovými skalami. Tomuto miestu sa hovorí Toulovcovy maštale. Ide o sústavu uzučkých roklí, ktoré vytvárajú skryté skalné mestečko. Budete sa kochať popretkávaným systémom chodieb, jaskýň a dier so zaujímavými názvami ako „Kuchyně“, „Sklep“, „Myší díra“ alebo Zvon. Skaly tvoria kriedové pieskovce morského pôvodu. Túlať sa tu môžete celé hodiny, a je možné, že vďaka všetkým chodníčkom a cestičkám nestretnete ani živú dušu.

Toulovcovy Maštale, (c) destinační společnost Českomoravské pomezí

Toulovcovy Maštale, (c) destinační společnost Českomoravské pomezíToulovcovy Maštale, (c) destinační společnost Českomoravské pomezí
Samozrejme výlet po krásnych prírodných miestach Českej republiky nekončíme, len si na týždeň dáme prestávku.


GPS: 49°22'24.4"N 16°43'46.2"E (Macocha)

Zdroj: PR, CzechTourism

Foto: destinační společnost Českomoravské pomezí (úvodná), (c) pri fotografiách

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

Litomyšl
Publikované: 15.10.2007
Litomyšl sa nachádza vo východných Čechách v nadmorskej výške 320 - 370 m. Tečie tadiaľ rieka Loučná. Litomyšl je rodisko hudobného skladateľa Bedřicha Smetanu a každoročne sa tu koná Medzinárodný operný festival Smetanova Litomyšl.

ČR: kam do prírody – Stredočeský kraj
Publikované: 28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.

SR: Cestovanie prostredníctvom televízie a rozhlasu
Publikované: 22.3.2020
V súčasnosti, keď sme museli obmedziť cestovanie do zahraničia, ale aj po domácich turistických atrakciách, si môžeme nájsť čas na pozretie cestovateľských bedekrov v televízií alebo ich vypočutie v rozhlase.

ČR, Karlštejn: notoricky známy hrad - VIDEO
Publikované: 12.11.2013
Neviem, či nie je zbytočné pozývať vás na miesto tak notoricky známe pre všetkých Čechov – na hrad Karlštejn.

ČR, Moravský kras – Kateřinská jaskyňa
Publikované: 14.10.2015
Potom ako sme dorazili do Skalního mlýnu, lokality neďaleko okresného mesta Blansko, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Moravského krasu, sme navštívili Dom prírody a následne sme si obzreli aj jeho blízke okolie. Hneď za touto novootvorenou expozíciou sa nachádzala cesta vedúca ku Kateřinskej jaskyni (Katarínskej jaskyni).

ČR, Moravský kras – Náučný chodník Macocha I.
Publikované: 21.10.2015
Putovaním za vápencovou nádherou Moravského krasu budeme pokračovať aj dnes. Po preskúmaní Kateřinskej jaskyne sme sa vrátili k Skalnímu mlýnu, odkiaľ sme sa vydali asfaltovou cestou smerom k spodnej stanici lanovky, ktorá by nás mala vyviesť k preslávenej a turisticky najvyhľadávanejšej priepasti Macocha.

ČR, Moravský kras – Náučný chodník Macocha II.
Publikované: 28.10.2015
Naša minulotýždňová prechádzka po Náučnom chodníku Macocha nás doviedla až k spodnej stanici lanovky, ktorá bola do prevádzky spustená v máji 1995. Nachádzali sme sa v nadmorskej výške približne 361 metrov a naším cieľom bol Horný mostík nad priepasťou Macocha, ktorý je o viac než 130 metrov vyššie.

ČR, Moravský kras – Náučný chodník Macocha III.
Publikované: 4.11.2015
Minulý týždeň sme sa priblížili k nášmu cieľu, ktorým bola úchvatná priepasť Macocha. Potom, ako sme ju mali možnosť pozorovať z Dolného mostíka, sme sa o jej monumentálnosti išli presvedčiť zhora, a to konkrétne z Horného mostíka.

ČR, Moravský kras: Balcarka – jaskyňa s najbohatšou kvapľovou výzdobou
Publikované: 11.11.2015
Dnes zavŕšime prechádzku po Moravskom krase v jaskyni Balcarka pri obci Ostrov u Macochy, ktorá má najbohatšiu kvapľovú výzdobu, a zároveň patrí k najvyhľadávanejším turistickým cieľom. Okrem prírodnej krásy nás jaskyňa zavedie aj do minimálne 15 tisíc rokov starej histórie, kedy tu žili pravekí ľudia. Vydajme sa teda na návštevu.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítajte prostredníctvom našej fotogalérie do oblasti Moravského krasu, ktorý patrí medzi najvýz...

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

5.6.2020
Podporiť domáci rozvoj cestovného ruchu má nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky. Realizátori projektu pozývajú širokú verejnosť, aby sa stali jej tvorcami. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu.
3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 5. 6. 2020
sviatok:Laura
dnes:
piatok 5.6.
17 °C
zajtra:
sobota 6.6.
21 °C