www.infoglobe.sk » ČR, Milotice – Náklo ako bájny Valigrad a prírodná rezervácia Horky

ČR, Milotice – Náklo ako bájny Valigrad a prírodná rezervácia Horky

Publikované: 22.4.2021
Oblasť Náklo (niekedy tiež Vrch lží) je vrch neďaleko obcí Milotice, Ratíškovice, Vacenovice a Dubňany. Vrch sa týči v nadmorskej výške približne 265 metrov. Náklo prevyšuje svoje okolie o necelých 60 metrov, a tak sú z tohoto miesta nádherné výhľady do širokého okolia. Dohliadnuť môžete až na oblasť Bielych Karpát či Chřibov v Zlínskom kraji.

V 30. rokoch 20. storočia sa začal v oblasti rozvíjať ťažobný priemysel, najmä ťažba lignitu firmou Baťa. Ak toto miesto navštívite, tak aj v súčasnej dobe máte možnosť nájsť neďaleko vrcholu pozostatky vtedajších baní, ktoré majú svoje vlastné názvy – Žofie, Tomáš, Josef a Franc de Paule. Okrem starých baní narazíte na svahoch Nákla aj na moravské vinice.

skala, kde majú vtáci diery s hniezdami

Priamo pod samým vrcholom kopca objavíte ukážku miniatúrnych pecí, ktoré sú zmenšenými replikami hutnej, chlebovej a sklárskej pece. Táto ukážka si kladie za cieľ podporiť zámer vybudovania archeoparku, ktorý by mohol pomôcť informovať o rozľahlom vtedajšom výrobnom závode, ktorý sa tu v dobách Veľkej Moravy vyskytoval. Odhaduje sa, že sa tu vtedy mohli nachádzať až tisíce týchto pecí. Možno, že táto „výroba“ prispela k vzniku neďalekej moravskej Sahary, pri Bzenci na Hodonínsku, kde sa dodnes nachádzajú piesočné duny.

altánok, v ktorom môžete rozjímať

Veľkou zaujímavosťou vrcholu Náklo je teória, že sa tu v minulosti nachádzal bájny slovanský Veligrad. Ide o hypotézu, že Náklo bolo vtedajšie možné ústredie Veľkomoravskej ríše. Na počesť príchodu Cyrila a Metoda stojí od roku 2004 na vrchole Nákla drevený kríž a pieskovcová socha vládcu kmeňového zväzu Slovanov, Sama. Táto teória bola silne popularizovaná predovšetkým Janom Galatíkom, čo bol regionálny vlastivedný bádateľ. Ešte pred samotnými prieskumami pána Galatíka tu bol v roku 1954 náhodne objavený hrob avarskej princeznej, čo podľa historických prieskumov mohla byť jedna z manželiek vodcu Sama.

sochy na Nákle

Vrch Náklo sa môže pýšiť ešte prírodnou pamiatkou Horky s chránenou vegetáciou, ktorá sa rozpína v severozápadnom svahu oblasti Náklo. Územie sa rozkladá na svahoch rôzneho sklonu a zo severnej strany je ohraničené predovšetkým poľnohospodársky využívanými pozemkami. Unikátna oblasť Horky je jedna z posledných zvyškov stepí na južnej Morave. Nachádza sa tu chránená rastlina hlaváčik jarný (čeľaď iskerníkovité). Na severozápadnom svahu nájdete celú lúku posiatu touto chránenou žltou rastlinou. Pre svoje nesporné rastlinné bohatstvo bola lokalita v roku 1989 vyhlásená ako chránené územie. Ide taktiež o európsky významnú lokalitu, ktorá sa stala súčasťou sústavy Natura 2000.

prírodná pamiatka Horky chránená rastlina hlaváčik jarný hlaváčik jarný

výhľad z oblasti Horky

GPS: 48°56'21.1"N 17°08'08.6"E

Text: Vendula Hrabinová

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Vendula Hrabinová, Wikimedia Commons: palickapDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Milotice – baroková rozprávka
Publikované: 18.3.2015
Výlet na hrad Buchlov nás natoľko očaril, že aj ďalší voľný víkend sme sa rozhodli stráviť spoznávaním českých hradov a zámkov. Tento raz sme si za cieľ zvolili o kúsok pre nás bližší zámok Milotice, nachádzajúci sa na okraji rovnomennej obce.

ČR, Južná Morava – Barok na každom kroku
Publikované: 25.5.2017
Južná Morava je najčastejšie označovaná ako kraj vína a slnka. V Českej republike ale patrí aj medzi oblasti s najväčším počtom kultúrnych pamiatok zo všetkých historických období. Žiadny z umeleckých slohov sa však nezapísal do tváre južnej Moravy tak výrazne ako BAROK.

ČR, južná Morava: 25 km na bicykli okolo Modrých hôr
Publikované: 26.9.2020
Oblasť Modrých hôr sa nachádza na južnej Morave a združuje obce Kobylí, Vrbice, Bořetice, Němčičky a Velké Pavlovice. My sa dnes prevezieme na bicykli z Kobylí cez Bořetice, Vrbice a Velké Pavlovice. Tento okruh má 25 pomerne nenáročných kilometrov a na trase náš čaká veľké množstvo zaujímavostí, ktoré stoja za pozretie.

ČR, Južná Morava: Na bicykli až do Moravského Toskánska
Publikované: 17.9.2020
Pojem Moravské Toskánsko sa objavil až v posledných pár rokoch. Táto zvlnená časť južnej Moravy sa svojimi farebnými poliami a vinicami svojou podobou skutočne pripomína slávnu oblasť Talianska. Niet teda divu, že je veľmi obľúbená medzi fotografmi z celého sveta, ktorí sem jazdia vytvárať ich najlepšie snímky. A nielen medzi fotografmi.

ČR: Južná Morava – kraj slnka, vína a pohostinnosti
Publikované: 9.6.2016
Keď stvoriteľ rozdával, bol k Juhomoravanom skutočne štedrý. Aby mohli svojej zemi vravieť „kraj vína“, nadelil im najväčšiu dávku slnečného žiarenia v celom Česku. A tiež teplú klímu, svedčiacu nielen vínnej réve, ale tiež rekreácii – trebárs u Vranovskej či Brnenskej priehrady alebo pri jazerách pod Pálavou. A čo tu čaká návštevníkov? Pamiatky Veľkomoravskej ríše, hrady, zámky, cirkevné a technické pamiatky alebo vojenské pohraničné opevnenie a v neposlednom rade nevšedné krásy krajiny. Nie náhodou je južná Morava hneď po Prahe turisticky najvyhľadávanejším regiónom Českej republiky.

ČR: Podivín – zabudnuté mestečko neďaleko Ledníc – VIDEO
Publikované: 12.7.2016
Náš krátky seriál o Lednicko-valtickom areáli zakončíme v Podivíne, malom meste po ceste k diaľnici D2, ktoré síce k areálu už nepatrí, bola by však veľká škoda nezastaviť sa aj v ňom. Okrem iného sa v ňom nachádza unikátna židovská obradná sieň s cintorínom a Janův hrad – jedna z lichtenštajnských stavieb, ktorá imituje historické slohy. Naviac sme si istí, že už len názov Podivín vo vás prebudí zvedavosť...

ČR: Zámok Lednice – unikátny projekt rodu Lichtenštajnovcov – VIDEO
Publikované: 28.6.2016
Len málo miest sa môže svojou krásou vyrovnať Prahe. Lednicko-valtický areál – hlavne zámok Lednice a jeho záhrady – k nim určite patrí. Svoje miesto na zozname svetového dedičstva UNESCO si viac než zaslúži. Rod Lichtenštajnovcov tu v priebehu času realizoval skutočne unikátny projekt, ktorý vo svete takmer nemá obdoby. Poďte sa s nami pozrieť aspoň na malú časť toho, čo vás v Lednici čaká.

ČR: Valtice – vinárske hlavné mesto Moravy – VIDEO
Publikované: 5.7.2016
Za minulého režimu zabudnuté pohraničné mesto, kam nikto nejazdil, dnes prekvitajúce vinárske centrum plné veľmi schopných ľudí. Mesto Valtice patrí spolu s Lednicami do svetového dedičstva UNESCO a nájdete tu nielen krásny renesančno-barokový zámok a park, ale aj preslávený Salón vín, dva krásne kostoly, mnoho zaujímavých domov a niekoľko stavieb v Lednicko-valtickom areáli. V rámci návštevy južnej Moravy vám odporúčame aspoň na pár hodín sa tu zastaviť, ideálne je, ak si môžete na návštevu Valtíc vyhradiť celý deň.

ČR: Rajhrad – mestečko s jedným z najkrajších kláštorov Moravy – VIDEO
Publikované: 21.6.2016
Len niekoľko kilometrov južne od Brna môžete navštíviť malebné vinárske mestečko Rajhrad, kde stojí unikátny benediktínsky kláštor s Pamätníkom písomníctva na Morave a barokovým kostolom svätého Petra a Pavla. Rajhrad je podľa nás ideálnym cieľom pre jednodňový výlet z Brna, a to nielen vlakom, autobusom či autom, ale aj na bicykli. V lete vám bude bohato stačiť aj jedno popoludnie.

ČR: Znojmo – víno, uhorky a úctyhodná história – VIDEO
Publikované: 19.7.2016
Neďaleko hraníc s Rakúskom sa na juhu Moravy rozkladá krásne historické mesto Znojmo. Preslávilo sa hlavne vínom a uhorkami, málokto však vie, že v ňom nájdete napríklad aj relikviu svätého Bonifáca a mnoho stredovekých pamiatok alebo že sa v ňom koná jedna z veľmi obľúbených konferencií TEDx. Poďme sa teraz prostredníctvom videa a fotoreportáže spoločne pozrieť do Znojma.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Južná Morava – fotografický raj
V okolí juhomoravskej obce Šardice (neďaleko Kyjova) sa nachádza raj pre všetkých fotografov. Ľah...

Znojmo: Poklad južnej Moravy
Historické mesto Znojmo na vysokom brehu nad údolím rieky Dyje patrí k najpozoruhodnejším pamiatk...


Súvisiace video

ČR: Znojmo – víno, uhorky a úctyhodná história
Znojmo sa preslávilo hlavne uhorkami a svojim vínom, ale nájdete v ňom aj mnoho krásnych pamiatok...

ČR: Podivín – mestečko neďaleko zámku Lednice
Toto malé mestečko už síce k Lednicko-valtickému areálu nepatrí, ale aj tak by ste ho mali navští...

ČR: Zámok Lednice – letné sídlo Lichtenštajnovcov
Lednicko-valtický areál so zámkom Lednice strčí do vrecka kdejaké pamiatky. Nemôžeme sa teda divi...

ČR: Rajhrad – vinárske mestečko na juhu Moravy
Rajhrad je malebné vinárske mestečko neďaleko Brna, v ktorom nájdete krásny benediktínsky kláštor...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

10.5.2021
Dobré správy pre lyžiarov prichádzajú z rakúskeho Korutánska. Lyžiarske stredisko Mölltaler Gletscher obľúbené medzi rekreačnými lyžiarmi opäť otvára svoje brány. Na zjazdovkách čakajú na lyžiarov viac ako 3 metre snehu.
7.5.2021
Dnes vám predstavíme prírodné aj kultúrne pamiatky, ktoré sa dostali na predbežný zoznam UNESCO, respektíve o ktorých nominácií Slovensko i Česká republika uvažuje.
5.5.2021
Tak predsa! Lyžiarske strediská Jasná a Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách pokračujú v prevádzke až do 9. mája. Navyše vďaka uvoľneniu preventívnych opatrení sa rozbehnú aj kabínkové lanovky, ktoré rozšíria možnosti pre lyžiarov aj peších návštevníkov oboch horských stredísk.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Českej republike:

Česká republika

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Praha – prechádzka centrom mesta

Brno – hlavné mesto Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

Český Krumlov – za históriou do južných Čiech

Kutná Hora: skvost stredných Čiech

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 11. 5. 2021
sviatok:Blažena
dnes:
utorok 11.5.
26 °C
zajtra:
streda 12.5.
14 °C