www.infoglobe.sk » ČR: Kláštor Plasy a jeho okolie

ČR: Kláštor Plasy a jeho okolie

Publikované: 31.5.2018
Neďaleko Plzne sa v malom mestečku Plasy nachádza cisterciánsky kláštor, ktorý založil Vladislav II., v roku 1421 ho však vypálili husiti. Barokový vzhľad kláštora a priľahlých budov je dielom architektov Jana Blažeja Santiniho-Aichela a Jeana Baptiste Matheya, ktorí viedli v rokoch 1661 až 1739 prestavbu kláštora do podoby, v ktorej ho dnes poznáme.

Architekt J. B. Mathey sa postaral o prestavbu prelatúry, 3poschodovej sýpky a kostola sv. Václava. Architekt J. B. Santini mal na starosť prestavbu konventu, kde boli kvôli bažinatej pôde veľmi náročné podmienky. Namiesto toho, aby sa pustil do vysušovania pôdy, využil vodu pri stavbe základov a ich prirodzenej ochrany. Zaujíma vás, ako to docielil?

kláštor Plasy

kláštor Plasy   kláštor Plasy 

Celý základ konventu je postavený na drevených pilotoch, ktoré sú zatlčené do zeme, údajne ich bolo použitých až 5 100. Na nich sú pripevnené drevené trámy a až na tie je položené murivo budovy. Pod celým konventom je spleť vodných kanálov, ktoré udržujú drevený základ stavby neustále pod vodou. Pre tento účel bol vytvorený akýsi vodoznak, ktorý ukazuje výšku hladiny spodných vôd. Je to jednoduché zariadenie viditeľné z hlavného schodiska konventu, ktoré vyzerá ako malý bazénik.

kláštor Plasy   kláštor Plasy

Samotné hlavné schodisko je tiež veľkou zaujímavosťou, ktorá vás pri návšteve určite nadchne. Jedná sa totiž o tzv. samonosné schody, ktoré nepodopiera žiaden múr.

interiér   schodisko

sýpka

V kláštore je mnoho ďalších zaujímavých miest, ale kedy som vám všetko prezradila, nebolo by to ono. Preto vám už len naznačím, že počas prehliadky môžete navštíviť napríklad sýpku, v ktorej sa nachádza hodinová veža, kostol Nanebovzatia Panny Márie, prelatúru, kde dochádzalo k dôležitým stretnutiam, hrobku rodiny Metternichovcov a mnoho ďalších miest. Záleží na tom, aký prehliadkový okruh si pri návšteve kláštora zvolíte.

O vzniku kláštora sa tradujú rôzne povesti. Podľa jednej z nich ho založil Vladislav II. práve tu preto, že sa pri love jeleňa stratil v hlbokom lese, kde nakoniec od vyčerpania zaspal pod urastenou lipou. Kniežaťu sa zdal sen, v ktorom išiel na koni uprostred veľkého vojska, všade sa rozliehal bojový krik a na štandardách, ktoré viali vo vetre, bol znak kríža. Odrazu sa vojsko vytratilo, knieža započul zvony a ľúbezné tóny hudby. Po chvíli sa ocitol v meste. V ďalšom okamžiku kľačal a cítil, ako mu niekto na hlavu nasadil ním vytúženú kráľovskú korunu. Prebudil sa a uvedomil si, že to bol len sen.

kláštor Plasy   kláštor Plasy

Po chvíli opäť zaspal. Zdal sa mu nový sen, v ktorom videl rozkvitnuté údolie, kde sa týčil biely kláštor a okolím sa rozliehal príjemný spev mníchov. Vidina sa rozplynula a knieža videlo, ako pred ním zo zeme vylieza obrovský had a napriamuje sa. Od ľaku sa Vladislav II. prebudil a vyskočil zo zeme. Odrazu proti nemu bežal medved. Knieža popadlo oštep a zápasilo o holý život. Bol obratným lovcom, preto sa mu po dlhom a únavnom boji podarilo medveďa dýkou usmrtiť. Knieža padlo na kolená a ďakovalo za záchranu. Z vďačnosti nechal pri urastenej lipe vybudovať kláštor a na strechu nechal umiestniť plaza zo sna.

sýpka

Pokiaľ sa radi prechádzate prírodou, mám pre vás ešte jeden tip na krátky výlet po okolí. Jedná sa o náučný chodník, ktorý je dlhý 3,4 km. Počas cesty stretnete 9 informačných cedúľ, ktoré vám prezradia históriu a všakovaké informácie o mestečku Plasy. Okrem toho vás cedule zoznámia napríklad so zaujímavými zvieratami, ktorá tu žijú. Určite vám odporúčam ochutnať prameň zdravia, ktorý nájdete cestou v studničke Prelátka, ktorú si miestni premenovali na Prdlavku.

GPS: 49°56'06.6"N 13°23'27.1"E

 

Text: Kateřina Fúdorová

Foto: Kateřina Fúdorová, Wikimedia Commons: Zdeňka Bušková

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry - VIDEO
Publikované: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell pozná asi úplne každý. Tento spodne kvasený svetlý ležiak vznikol v českom kráľovskom meste na pol cesty medzi Prahou a nemeckým Regensburgom. V meste, odkiaľ pochádzajú aj svetovo preslávené lokomotívy Škoda, kde stojí najvyššia kostolná veža Českej republiky a kde nájdete druhú najväčšiu synagógu v strednej Európe. Plzeň je v roku 2015 Európskym hlavným mestom kultúry a tento status si rozhodne zaslúži. Poďte sa s nami pozrieť, čo vás tam čaká!

ČR, Tok: najvyšší vrchol Brdskej vrchoviny
Publikované: 27.9.2018
Najvyšší vrchol Brd ležal ešte nedávno vo vojenskom obvode, ktorý nebol prístupný ani počas víkendov a štátnych sviatkov. S otvorení CHKO Brdy už ale môžete najvyšší bod tejto oblasti pokoriť.

ČR, Plasy: Centrum staviteľského dedičstva
Publikované: 8.11.2018
V priestoroch bývalého hospodárskeho zázemia a pivovaru kláštora v Plasoch vznikla Expozícia staviteľstva, ktorá sa zameriava na prezentáciu tradičných stavebných remesiel a materiálov. Patrí k nej aj Dvor stavebných remesiel, kde nájdete napríklad autentickú historickú dielňu klampiara alebo pece na pálenie vápna. Expozícia v najstarších častiach plaského kláštora vás prevedie stavebnou históriou od stredoveku po súčasnosť.

ČR, Plzeň-Lochotín – nielen do zoologickej záhrady
Publikované: 5.3.2020
Lochotín si dnes väčšina návštevníkov Plzne spája s areálom botanickej a zoologickej záhrady, prípadne s amfiteátrom, táto oblasť má ale omnoho zaujímavejšiu históriu spojenú prevažne s kúpeľníctvom.

ČR, Poledník – na najvyšší vrchol Prášilska
Publikované: 17.10.2020
Zďaleka viditeľný vrchol Poledníku neďaleko Prášil je ľahko rozpoznateľný aj vďaka rozhľadni, ktorá patrí medzi najvyššie položené stavby tohto typu v Českej republike.

ČR, Přeštice – nielen za barokovou architektúrou
Publikované: 7.11.2020
Přeštice zostanú asi naveky spojené s přeštickým prasaťom, ktoré tu bolo vyšľachtené, ale história mesta na rieke Úhlave siaha až ku svätému Vojtechovi. Je tiež ideálnym východzím miestom pre výlety po oblasti južného Plzenska.

ČR, Rabštejn nad Střelou – prechádzka okolo „vodopádov“
Publikované: 30.8.2018
Pokiaľ sa použije spojenie slov severné Plzeňsko a voda, malo by byť všetkým milovníkom turistiky jasné, že sa bude jednať o miesto s pretekajúcou riekou Střelou. Svoje meno získala podľa rýchlosti a dravosti, akou si razí cestu k sútoku s Berounkou.

ČR – lovecký zámok Kozel neďaleko Plzne
Publikované: 5.7.2018
V dnešnom článku si predstavíme krásny lovecký zámok, ktorý sa nachádza na mieste, o ktorom sa rozpráva veľmi netradičná povesť. Pôvodný názov zámku bol Waldschloss, ale kedysi dávno Slovania v dobe jarnej rovnodennosti pravidelne obetovali práve v týchto miestach kozla, pretože dúfali, že si udobria bohov a bude dobrá úroda. Pravdivosť povesti dokazujú početné archeologické nálezy. V neskoršom období sa teda názov zámku zmenil na Kozel.

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO
Publikované: 19.9.2017
Premýšľate, kam vyraziť na výlet na Šumavu? Ak nechcete jazdiť autom, môže byť skvelou možnosťou hora Špičák a jej okolie. Čaká vás krásna príroda, nezabudnuteľný výhľad aj možnosť navštíviť dve neďaleké ľadovcové jazerá.

ČR, Šumava: Čierne a Čertovo jazero – pozostatky doby ľadovej – VIDEO
Publikované: 27.2.2023
Na Šumave neďaleko mesta Železná Ruda môžete počas jedného výletu navštíviť hneď dve krásne ľadovcové jazerá. To väčšie z nich – Čierne, je navyše najväčšie jazero v Českej republike, ktoré vzniklo bez prispenia človeka.

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle - za Dedkom a Bábou
Publikované: 11.10.2023
Dnes sa spolu s nami vydáte na výlet 50 km od Plzne, k dedinke Žihle. Ak nechcete cestovať autom, je sem výborné spojenie vlakom, zastavujú tu osobné vlaky, ale aj rýchliky. Žihle je jednou zo zastávok na trati Plzeň - Žatec a miestna stanica sa stáva turistickým uzlom aj vďaka ďalším autobusovým spojeniam Kralovice - Manětín. Dnešným cieľom výletu sú obrovské žulové balvany Dědek a Bába (Dedko a Babka), ktoré vznikli zvetrávaním a rozpadom hrubozrnnej žuly. Každý, kto má trochu predstavivosť, si v lese určite nájde aj ďalšie rozprávkové či iné kamene - vnučka, veľryba, káčer, zajac …

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – skalné mestečko Viklany
Publikované: 18.10.2023
V minulom článku som písala o žulových balvanoch Dedek a Bába a len kúsok od nich sa nachádza skalné mestečko Viklany.

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – k soche sv. Peregrína
Publikované: 25.10.2023
Cieľom dnešného výletu je socha sv. Peregrína. Než sa tam ale dostaneme, rada by som vás zoznámila s miestom, ktoré je až rozprávkovo kúzelné a kam vás zavedú len miestni.

ČR, Hojsova Stráž: Na výlet do Kráľovského lesa
Publikované: 15.7.2021
Hojsova Stráž nie je tak rušná ako Špičák a Železná Ruda, zvlášť pokiaľ tu zavítate mimo sezónu. Za východiskové miesto pre výstup na Pancířský chrbát je ale priam ideálna, no počítajte, že sa pri výstupe na Můstek poriadne zapotíte. Okrem toho sa i v samotnej obci nachádza mnoho zaujímavostí.

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartolomeja
Publikované: 28.12.2017
Katedrála sv. Bartolomeja sa nachádza na plzenskom námestí Republiky. V minulom článku som sa o nej síce zmienila, ale bola by škoda nezoznámiť vás s tak krásnym klenotom Plzne aj z vnútra.

ČR: Sgrafitá v Plzni – Mikoláš Aleš
Publikované: 21.12.2017
Už od stredoveku Plzeň plne podporuje umelecké dianie, dôkazom sú gotické stavby, renesančné domy, moderna a ďalšie. Pamiatky sú sústredené najmä v strede mesta a ja by som vám dnes rada predstavila okrasu Plzne, ktorú si len málokto na prvé raz všimne. Nie je to tým, že by to nebolo zaujímavé, ale výzdobu domov nemáme v úrovni očí, a tak koľkokrát ani miestni obyvatelia nevedia, že prechádzajú okolo umeleckých diel. Dnes sa teda pozrieme na výzdobu sgrafít od Mikoláša Alša. Bol to vynikajúci český grafik a ilustrátor, ale predovšetkým popredný maliar českých dejín.

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Mariánská Týnice – Múzeum a galéria severného Plzeňska
Mariánská Týnice – bývalé pútnické miesto cisterciánskeho kláštora v neďalekých Plasoch, s ktorým...

ČR: Plasy – Múzeum staviteľstva
V dochovaných priestoroch bývalého pivovaru kláštora Plasy vznikla expozícia staviteľstva, ktorá ...

ČR: Jesenná Šumava ll.
Zo šumavskej Kvildy k prameňom Vltavy, z Čeňkovej píly k sútoku Vydry a Křemelnej, alebo cesta Je...

ČR: Jesenná Šumava l.
Súčasťou Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes miesto spájané so "železnou oponou", kde býval hrani...

ČR: Zimná Šumava II.
Šumava drží krok s dobou. Svoj región predstavuje v podobe nových sprievodcov, publikácií a máp s...

ČR: Zimná Šumava I.
Zasnežená lesná príroda, mrazivý vzduch, odtlačená stopa, padajúce vločky a všade okolo ticho… je...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
4 °C
zajtra:
piatok 26.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X