www.infoglobe.sk » ČR, Jedová hora – za históriou ťažby aj po stopách zaniknutých obcí

ČR, Jedová hora – za históriou ťažby aj po stopách zaniknutých obcí

Publikované: 31.12.2020
Jedová hora sa nachádza neďaleko Hořovíc v blízkosti známeho hradu Valdek. Ľahká dostupnosť a zaujímavé okolie z nej robia ideálny tip na výlet do Bŕd. Pokojne aj teraz v decembri.

Lokalita sa nachádza 3 kilometre od Komárova a bola súčasťou tunajšieho revíru známeho ťažbou železnej rudy. Na Jedovej hore sa však ako vedľajší produkt ťažila tiež rumelka, z ktorej sa získavala ortuť. Tento kov sa tu vzácne vyskytoval aj v rýdzej podobe. Okrem toho boli tunajšie šachty bohaté aj na ďalšie vzácne minerály, mnohé z nich sa dostali aj do zbierok Národného múzea. Ťažilo sa tu až do roku 1871. Niektoré budovy tu podľa pamätníkov stáli ešte v polovici 20. storočia, dnes už je okolie hlavnej šachty Barbora zarastené lesom. Nájdete tu prastarý dub, aleju pagaštanu konského, a dokonca hájik tují. Ďalšie stopy po dolovaní sa dajú nájsť na južnom svahu.

baňa Josef

Náučný chodník Okolím Komárova

Štôla Barbora leží na trase náučného chodníka Okolím Komárova. Táto okružná trasa vychádza aj končí v Komárove a meria 10 kilometrov. Ku štôlni vedie od rozcestníku pri vodnej nádrži Záskalská odbočka, náučný chodník sa potom cez Neřežín a ďalšie dedinky vracia späť do Komárova. Na rozdiel od väčšiny brdských priehrad je v lete možné sa vo vodnej nádrži Záskalská vykúpať. Romanticky znejúci názov sa vzťahuje k lokácii nádrže, ktorá sa nachádza za Mrtnickou skalou. Bola vybudovaná v druhej polovici 50. rokov minulého storočia za účelom zabrániť prudkým povodniam na Červenom potoku.

vodná nádrž Záskalská

ústie šachty Barbora šachta Barbora

Silu tohoto vodného toku využíval aj neďaleký hámor spracovávajúci rudu vyťaženú na Jedovej hore, na zmienenej Mrtnickej skale by ste zase našli tabuľku označujúcu, kam sa vyšplhala hladina vody pri katastrofálnej povodni v roku 1872. Samotná skala je vyhľadávaná horolezcami, na buližníkovej a miestami veľmi strmej skalnej stene je vyznačených niekoľko trás.

Po stopách zaniknutých obcí

Ak sa od štôlne Barbora nevrátite na trasu náučného chodníka, ale zvolíte si namiesto nej modrú turistickú značku, ani nie po kilometri chôdze prídete do miest, kde stávala obec Hrachoviště. Najvýraznejší rozmach zažila práve v súvislosti s ťažbou na Jedovej hore, potom už skôr upadala. Definitívny koniec pre Hrachoviště znamenalo rozširovanie Vojenského priestoru Brdy a počas roku 1952 bola celá obec vysťahovaná a zrovnaná so zemou. Z celej obce zostal len jeden komplex hospodárskych budov, jedna ďalšia stodola, bola prenesená k neďalekej hájovni Noviny. Oblasť potom slúžila hlavne vojenskej autoškole. Paradoxom je, že práve vďaka intenzívnemu vojenskému využívaniu tu vzniklo unikátne živočíšne a rastlinné spoločenstvo vlhkých lúk a lád, ktoré je dnes zaradené medzi európske významné lokality. Vyskytuje sa tu napríklad kosatec sibírsky či vstavačovec májový, žije tu kunka žltobruchá či vzácny štítovec letný.

stodola pri hájovni Noviny Krejčovka

Na Hrachoviště je to blízko aj z neďalekej hájovne Krejčovka, dobrým východzím miestom sú tiež neďaleké Podluhy. Z tejto obce vzdialenej necelé tri kilometre od Hořovíc je to na Hrachoviště ďalších 3,5 kilometra.

 

GPS: 49°47'37.2"N 13°52'57.9"E

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikované: 28.3.2019
Praha je ľahko rozpoznateľný kopec týčiaci sa nad Nepomukom, za najvyššou horou Bŕd – Tokom – zaostáva len o tri metre. Na jej vrchu sa týči meteorologický radar a nájdeme tu tiež pozostatky nemeckej rádiolokačnej stanice.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimný výlet na bežkách
Publikované: 14.2.2019
Brdy sa nenavštevujú len v lete, aj zasnežené majú svoje kúzlo. Houpák aj bývalá dopadová plocha Jordán boli sprístupnené len nedávno. Na svoje si tu prídu hlavne milovníci ďalekých výhľadov. Houpák sa totiž pýši takmer kruhovým výhľadom, ktorý patrí medzi najkrajšie v celých Brdoch.

ČR, Brdy – na bežkách okolo Pilského rybníka
Publikované: 21.2.2019
Zasnežené Brdy majú svoje kúzlo a v poslednom čase v zimnej sezóne priťahujú stále viac bežkárov. V zime je v celej oblasti mnoho upravených lesných ciest, a keď budete mať šťastie, narazíte aj na vyšliapané stopy. Vydať sa môžete napríklad na dominantu Příbramska Třemošnú alebo o čosi hlbšie do brdských lesov na Skelnú Huť.

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov
Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

ČR, Brdy: Nad Maráskem – najzápadnejšia brdská osemstovka
Publikované: 6.8.2020
Vrch Nad Maráskem leží neďaleko obce Míšov v južnej časti Bŕd a nepatrí úplne medzi tie najznámejšie. Čo je síce škoda, pretože ponúka skvelé výhľady aj prechádzku okolitými lesmi, ale v tejto dobe je to skôr vítaný fakt. Vyhnete sa totiž davom výletníkov. Výstup na tento kopec sa dá ľahko spojiť aj s návštevou neďalekého Třemšína.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – prechádzka zaniknutými osadami
Publikované: 15.11.2018
Najväčší rybník Plzenského kraja nájdete uprostred brdských lesov a neďaleko pozostatkov mnohých zaniknutých miest.

ČR, CHKO Brdy – okruh na bicykli zo Spáleného Poříčí
Publikované: 19.11.2020
Do oblasti Bŕd som sa chystala pozrieť už veľmi dlho. Čítala som veľa článkov o tejto tajuplnej oblasti a priala si ju preskúmať na vlastné oči a aj na vlastných nohách na bicykli.

ČR, Mníšek pod Brdy: 50 km na bicykli
Publikované: 15.10.2020
Vonku je už síce vcelku zima, ale vy by ste ešte radi vyrazili na bicykel? Tak máme pre vás ďalší cyklovýlet, ktorý sme absolvovali okolo malebnej krajiny plnej lesov pri Mníšku pod Brdy a rozhodne to bola dobrá voľba.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 1. 2021
sviatok:Zora
dnes:
piatok 22.1.
10 °C
zajtra:
sobota 23.1.
4 °C