www.infoglobe.sk » ČR: Chrustenická šachta - na výlet do podzemia

ČR: Chrustenická šachta - na výlet do podzemia

Publikované: 21.4.2013
Dnes navštívime miesto, ktoré mnohým výletníkom aj cestovateľom zostalo až doposiaľ skryté, a to predovšetkým preto, že sa nachádza pekných pár metrov pod zemou. Aj keď leží kúsok od Prahy, len málokto niekedy počul o jednom z najzaujímavejších baníckych skanzenov neďaleko Berouna.

Chrustenice, obec ležiaca len čoby kameňom dohodil od Loděnice, mestečka nachádzajúceho sa v údolí rovnomenného potoka, ktorým sa zároveň vinie západočeská diaľnica D5.

Prvý prieskum v lokalite Chrustenickej šachty, známej tiež ako Železnorudná baňa Chrustenice (Železnorudný důl Chrustenice), prebiehal už v roku 1861, pričom samotná ťažba začala až v nadchádzajúcom storočí, konkrétne roku 1905. Pôvodne tu ťažba prebiehala viac-menej povrchovo, ale až mocnosť rudných zásob obsiahnutých v železonosných mineráloch sideritu, hematitu a magnetitu viedla k masívnemu rozvetvení banských priestorov. Ich dnešný sprístupnený objem je len zlomkom toho, čo tunajšie a z veľkej časti už zatopené podzemie ukrýva. Miesta súčasnej baníckej expozície sa nachádzajú na úrovni 8. poschodia, ktoré bolo hĺbené medzi rokmi 1906-1907. V tom období boli vozíky ťahané k povrchu konskou silou. Okolo bane vznikala administratívna infraštruktúra, prevádzkové budovy, nová lanovka a unikátne a dodnes nadmieru zachovalé stajne, ktoré sa nachádzali priamo v podzemných priestoroch. Na začiatku dvadsiatych rokov tu vznikali unikátne šikmé ťažobné jamy a šachty so sklonom až 45 stupňov.

Za zlatý vek tejto bane sa dá označiť obdobie medzi rokmi 1924 - 1940, kedy tunajšia produkcia rudy dosahovala maximálne limity atakujúce hranicu 280.000 ton ročne (rok 1929). V tej dobe boli Chrustenice najvýznamnejšou banskou prevádzkou medzi Prahou a Plzňou!    

Úplne najhlbšie miesto bane sa nachádza na úrovni 84 poschodia, v hĺbke 426 metrov, teda celých 120 metrov pod hladinou mora! Celý komplex dosahoval dĺžku 15 kilometrov, v ktorých sa za viac než sto rokov (1861-1965) vyťažilo okolo 8 miliónov ton železnej rudy. Súčasťou bane boli aj tri desiatky taviacich pecí, kde sa ruda čiastočne spracovala pred transportom lanovkou na stanicu v neďalekých Loděniciach. Mimochodom táto stanica je dobre známa z oskarovej snímky Ostro sledované vlaky...

S rokom 1953 prichádza postupná stagnácia, až nakoniec bola za necelých 12 rokov ťažba ukončená nadobro. Väčšina obrích strojov a nástrojov putovala do šrotu. Niečo sa však predsa len podarilo zachrániť a práve tu začína novodobá história tohto, bezpochyby, unikátneho priestoru.

Dnešné múzeum resp. skanzen vznikol tak trochu z núdze, pretože banský nadšenci, bývalí zamestnanci a jaskyniari už nemali kam ukladať všemožne zozbierané banícke artefakty, nástroje a technické pamiatky od banských vozíkov až po vŕtačky, zbíjačky, svetlá a ďalšie predmety dennej potreby. Roku 1992 sa tak po prehliadke zapečatenej bane zrodila myšlienka oživiť dávne spomienky tohto miesta. Za dátum znovuzrodenia sa dá brať rok 1995, kedy bolo odsúhlasené využitie historického banského diela ako baníckej expozície. Neodkladne teda začali náročné úpravy, odvoz odpadu, zabezpečenie priestorov a provizórneho osvetlenia. Koncom júna toho istého roku prebehol, po rovných 30 rokoch od uzavretia, menší slávnostní ceremoniál za účasti bývalých baníkov, pri ktorom bol symbolicky zatlačený banský vozík, aby tak Chrustenická šachta opäť ožila.

Dnes sa väčšina expozície nachádza na úrovni ôsmeho poschodia, pretože zvyšok spodných, viac ako 76 etáží, je bohužiaľ nadobro zatopených vodou, ktorá sem vnikla okrem iného aj vinou stavby neďalekej diaľnice.

Okrem už zmienených pozostatkov, strojov a nástrojov sa tu návštevníci zvezú aj pôvodným banským vláčikom a prehliadnu si dobové fotografie mapujúce baníctvo v celej tejto oblasti Barrandienu, teda aj lomov Amerika a Mořina.

Filmový a televízny divák si možno spomenie na niektoré epizódy zo seriálu “Zdivočelá země“ či filmu Bumerang, kde tunajšia šachta predstavovala neslávne známe uránové bane...

 

Otváracie hodiny a cenu vstupného nájdete TU.

 

text: Jan Chaloupka

preklad: O. Maňáková

foto: wikipedia commons: 2x Pastorius, Petr Klema - archivDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Lomy Amerika - VIDEO
Publikované: 26.10.2010
Lomy Amerika na Karlštejnsku sú miestom, ktoré láka svojou krásou, romantikou, ale tiež istou dávkou nebezpečenstva. Na miesto, kde sa už od začiatku minulého storočia dobýval kameň, je kvôli hroziacemu nebezpečenstvu padajúcich skál vstup zakázaný. Okolo neho však existuje viacero vyhliadok, odkiaľ môže zvedavé ľudské oko nahliadnuť do jeho tajov i mierneho náznaku driny, ktorú museli tu pracujúc

ČR, Beroun: historický, priemyselný - VIDEO
Publikované: 4.12.2012
Beroun je z Prahy a Plzne jednoducho dostupným miestom, a tak v dobe, kedy je moderné bývať skôr mimo veľkomesta, než priamo v ňom, sa Beroun stáva aj novým bydliskom Pražanov – "uprchlíkov". Od Prahy leží asi 30 kilometrov a je s ňou dobre prepojený – ako diaľnicou, tak aj železnicou. Do Plzne je to z Berouna asi 75 kilometrov.

ČR, Vinařice u Kladna: Banícky skanzen Mayrau
Publikované: 16.8.2015
V areáli bývalej bane, dnes kultúrnej pamiatky, sú prehliadkové trasy vedené povrchovo, iba jedna vás zavedie do bývalého bunkra v kopci Homola, v ktorej je situovaná podzemná šachta s ťažobnou technikou. Na výber sú dve trasy – dvojhodinová alebo skrátená hodinová. Začína autentický výklad, keďže sprievodcovia sú tu bývalí baníci, ktorí v bani Mayrau pracovali.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Vinařice: Baňa Mayrau
V Baníckom skanzene Mayrau sa dozviete o histórii ťažby čierneho uhlia na Kladensku a prejdete tr...


Súvisiace video

ČR, Beroun: po stopách histórie
Beroun je mesto plné histórie ležiace asi 30 kilometrov juhozápadne od Prahy. Žije tam bezmála 19...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 12. 7. 2020
sviatok:Nina
dnes:
nedeľa 12.7.
22 °C
zajtra:
pondelok 13.7.
22 °C