www.infoglobe.sk » Čína, Veľký čínsky múr – rozobraný miestnymi

Čína, Veľký čínsky múr – rozobraný miestnymi

Publikované: 13.12.2018
Keby som tak raz v živote mohol vidieť Veľký čínsky múr! Zatúžili ste po tom už niekedy? Ja áno, keď som ako malý listoval v encyklopédiách a zastavil sa nad obrázkami nekonečne dlhého múru, ktorý sa tiahol čínskymi horami ako had. O pár rokov neskôr sa mi toto prianie splnilo. A verte, že prechádzať sa po tomto magickom múre nie je nič nedosiahnuteľné!

Z hlavného mesta Pekingu sa na turisticky najnavštevovanejšiu (a najľahšie dostupnú) časť Veľkého čínskeho múra, zvanú Badaling, dostanete autobusom číslo 877. Jazda trvá zhruba hodinu a stojí necelých 5 juanov (keď máte kartu na pekingskú MHD). Tú v autobuse len priložíte k čítačke a idete.

Veľký čínsky múr sa tiahne tunajšími horami ako had

Číňania sú drobnejší než my Európania, čínske autobusy sú tomu prispôsobené: 2 sedačky – úzka ulička – 3 sedačky. Traja sa tlačíme na našej trojsedačke a netrpezlivo z okna vyhliadame, kedy HO už uvidíme. Celú jazdu svojím výkladom dopĺňa sympatická sprievodkyňa. Škoda, že jej nerozumieme ani slovo.

Po príjazde na Badaling zasunie šofér pod kolesá drevo, aby sa autobus náhodou nerozbehol. Dívame sa na cestový poriadok, kedy nám ide spiatočný autobus, a mierime k pokladni, kde si za 35 juanov (necelých 15€) kupujeme vstupenku a náš životný zážitok.

pripravte sa na namáhavú prechádzku, schodov je tu neúrekom

Veľký čínsky múr je fascinujúca stavba, z ktorej dýcha jej dlhá história. Prechádzame sa po jej zreštaurovanej časti a predstavujeme si, ako tade prechádzali vojaci na koňoch a strážcovia v strážnych vežiach strážili, či sa neblíži nepriateľ. Je to však dosť náročná prechádzka, pretože Veľký čínsky múr tu prestupuje horami a často musíme vyšliapať schody či vyjsť prudké stúpanie. Niekedy bývajú schody nezvyklo vysoké, až polmetrové. Pokiaľ máte zdravotné obmedzenie (alebo ste lenivci ako väčšina Číňanov), môžete využiť tunajšiu lanovku.

najviac turistov stretnete v mieste výstupu z lanovky

V myšlienkach cestujeme časom do obdobia dynastií Čchin, Chan a Ming, kedy VeľkýVeľký čínsky múr čínsky múr slúžil ako obranná hradba a signalizačný Pohľad zo strážnej vežesystém. Z jednej strážnej veže do druhej sa signály predávali pomocou vlajočiek či dymu. Múr sa tiahne ďaleko do hôr, kam až oko dohliadne, veď jeho celková dĺžka vraj dosahuje neuveriteľných 21 000 kilometrov!

Napriek tomu, že mýtus, že Veľký čínsky múr je viditeľný aj z vesmíru, bol vyvrátený, ako fakt stále zostáva, že je najväčšou stavbou na svete, ktorú človek vytvoril. Paradoxom je, že pre túto úžasnú stavbu sú momentálne jedným z najväčších nepriateľov potomkovia tých, ktorí ju v pote a krvi postavili – miestni ľudia rozoberajú časti múra pre svoje osobné stavebné účely a napriek tomu, že to je jeden zo siedmich divov sveta a je tiež zapísaný do zoznamu UNESCO, na niektorých miestach je už schátralý.

GPS: 40°25'56.7"N 116°34'10.0"E

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Čína, Na štúdiách: Peking – balíme a strácame sa
Publikované: 9.1.2016
Výlet na Veľký čínsky múr sme v zdraví a s úžasnými zážitkami mali za sebou a teraz nás už okrem zábavy čakali aj prípravy na odjazd. Já a B. sme mali plné ruky práce s balením. Ukázalo sa, že zbaliť rok života v Číne do jedného kufru nie je záležitosť na jedno odpoludnie. Odviedla som preto T. a P. do ich hostelu a ponechala ich osudu.

Čína, Na štúdiách: Peking – cestou necestou na múr
Publikované: 26.12.2015
Naše veľké spoločné cestovanie sa už blížilo do finišu. V ten okamih to však vyzeralo, že cestovať budeme ďalších pár týždňov – predstavte si skupinu štyroch otrhaných študentov, ktorí sedia na chodníku pri ceste a čakajú na autobus, ktorý „by mal každú chvíľu ísť“.

Čína, Na štúdiách: Peking – ako doma
Publikované: 19.12.2015
Po niekoľkotýždňovom cestovaní nás čakal návrat do Pekingu. Bol to zvláštny pocit. Po pol roku strávenom v hlavnom meste nám s B. tak trochu pripadalo, že sa vraciame „domov“. Z Li-ťiangu 丽江 sme sa vlakom dopravili do Kchun-mingu 昆明, hlavného mesta provincie Jün-nan 云南, kde sme strávili ešte niekoľko dní. Letenky sme kupovali narýchlo, pretože sme stále čakali, že ešte zlacnejú, takže bol nakoniec zázrak, že sa nám ich podarilo zohnať.

Čína, Na štúdiách: Peking - Letný palác: konečne v lete
Publikované: 16.1.2016
Hodiny zostávajúce dievčatám (a vlastne aj nám) do odchodu sa dali už celkom ľahko zrátať, ale predsa sme sa rozhodli využiť ich ako sa dá a aj napriek neuveriteľnej horúčave preskúmať z Pekingu maximum.

Čína, Na štúdiách: Peking - rozpálený múr
Publikované: 2.1.2016
Pokračovať z rázcestia smerom do kopca sme zvládli na jednotku. Prechádzali sme miestnou dedinkou, niektorí si nás prezerali, iní tu očividne turistov stretávali, a tak nám len zamávali na pozdrav. Keď sme došli na ďalšie rázcestie, múr sa už pred nami začínal rysovať. A na križovatke sa pre zmenu rysoval malý obchodík, ktorý čuduj sa svete ani nebol predražený, takže sme doplnili zásoby vody. A tiež cukru v podobe nanukov. Ak existuje závislosť na nanukoch, v Číne som ňou zaručene trpela.

Čína: dlhá cesta I. - začíname v Pekingu
Publikované: 9.3.2013
Tiež poznáte ten pocit, keď chcete zrazu skúsiť niečo nové a vyraziť len tak za dobrodružstvom? Po januári strávenom v Pekingu sa nám po Číne zacnelo tak veľmi, že sme našli výhodné letenky a rozhodli sa cez leto opäť vyraziť do Ríše stredu.

Čína: Na štúdiách - Cchuan-ti-sia: útek z Pekingu
Publikované: 22.11.2014
Hovorím síce iba na základe vlastnej skúsenosti a postrehov od priateľov a známych, ale mám dojem, že snáď u každého skôr či neskôr príde čas, kedy potrebuje opustiť hlučné veľkomesto a nadýchať sa čerstvého vzduchu.

Čína: Na štúdiách - Niou-ťie: i v Pekingu sú mešity
Publikované: 1.11.2014
V jednom zo svojich predchádzajúcich článkov som sa už, aspoň málinko, zmienila o jednej z čínskych menšinových národností – o Chuejích (chuej-cu 回族). Nemohla som si vynachváliť ich kuchyňu a ich priateľské a vzdelané reakcie, keď sa dozvedeli odkiaľ pochádzam.

Čína: Na štúdiách – pekinské privítanie
Publikované: 9.5.2015
Aj keď sme sa snažili, nepodarilo sa nám objednať úplne ideálne počasie. Smog, tak ako nepriepustná pokrievka, držal nad Pekingom teplo a snažil sa nás vyčerpávať. Ale my sme sa nedali.

Čína: pohľadom novinára IV. – Ako sa jazdí v Pekingu
Publikované: 2.6.2012
My „vyvolení" sme čínsku megalopolu z veľké časti prebrázdili luxusným klimatizovaným autobusom s usmievavým švihákom za volantom. Aj to už patrí k miestnemu štandardu, určite však len pre nepatrnú skupinku domorodcov a potom samozrejme pre majetných turistov.

Čína: pohľadom novinára V. - Život v uliciach Pekingu
Publikované: 16.6.2012
Z okienka autobusu sme Peking obzerali krížom krážom, autentickú atmosféru ulíc a uličiek a tie státisíce ľudí v nich sme ale nasali až v roli peších turistov a potom samozrejme po „večierke“, teda keď skončila oficiálna večera s vybranými potentátmi a naše unavené sprievodkyne zmizli za dverami hotelovej izby.


Súvisiaca fotogaléria

Yangshuo a okolie - Čína
Foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

26.1.2020
Nenechajte si ujsť v poradí 8. ročník Tradičnej fašiangovej zabíjačky, ktorý sa uskutoční v sobotu 1. februára 2020 od 10-tej hodiny v centre kráľovského mesta Kežmarok.
25.1.2020
Na zoznam nehmotných statkov tradičnej ľudovej kultúry Českej republiky pribudlo od januára 2020 čipkárstvo na Vamberecku. Kultúrne statky, ktoré sú na celorepublikovom zozname, sa dajú nominovať do medzinárodného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).
24.1.2020
Chceli by ste zažiť splavovanie na raftových člnoch v zime? Tak navštívte dnes alebo zajtra malebnú obec Červený Kláštor obklopenú nádhernou prírodnou kulisou Pieninského národného parku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 26. 1. 2020
sviatok:Tamara
dnes:
nedeľa 26.1.
1 °C
zajtra:
pondelok 27.1.
2 °C