www.infoglobe.sk » Čína: Ako to všetko začalo – jeseň ako v rozprávke: Ťiou-čaj-kou (začíname nerozprávkovo)

Čína: Ako to všetko začalo – jeseň ako v rozprávke: Ťiou-čaj-kou (začíname nerozprávkovo)

Publikované: 19.7.2014
Po nejakej dobe začal byť môj život v Čcheng-tu 成都 ľahko monotónny. Každý deň síce priniesol niečo nového, ale tak nejako bolo na všetkých badať, že sa už nemôžu dočkať vytúženého voľna.

Ťiou-čaj-kouA dočkali sme sa. Keď sa v kalendári objavil dátum prvého októbra, teda deň Čínskej ľudovej republiky, vedeli sme, že pred sebou máme týždeň prázdnin (myšlienka, že hneď po návrate pôjdeme v nedeľu do školy nahradzovať si „zameškané“ hodiny, nikoho zatiaľ netrápila). A pretože sedem dní je dlhá doba, Ťiou-čaj-kourozhodla som sa spolu s ďalšími kamarátmi vyraziť do Ťiou-čaj-kou 九寨沟, „Údolia deviatich dedín“.

Na tomto mieste je potrebné podotknúť, že zo začiatku sa situácia nevyvíjala úplne sľubne. Ako keby na našich internátoch vytušili, že chceme s mojou spolubývajúcou L. ubytovať ešte kamarátku V., ktorá sa chystala prísť z Čchung-čchingu 重庆 – strážnici začali svedomito dohliadať na internáty. Keď V. dorazila, nechali ju síce do našej izby vstúpiť, ale hneď ako sa zotmelo, prišli jej oznámiť, že má odísť preč. Bohužiaľ – polovicu noci sme strávili hľadaním ubytovania pre V. V období sviatkov bolo veľmi naivné predpokladať, že sa nám to podarí. Keď sa rozpršalo, vrátili sme sa zničene na internáty a prosili vrátnika, či by nemohla aspoň zostať sedieť na recepcii. Šťastie sa na nás ale nakoniec usmialo, vrátnika obmäkčili naše utrápené výrazy, a poslal nás všetky spoločne na izbu, len sa uistil, že ráno budeme odchádzať pred príchodom recepčných.

Ťiou-čaj-kou

Nášmu dobrodružstvu už nič nebránilo v ceste. Nedesila nás ani desaťhodinová cesta autobusom. Nemohli sme sa totiž dočkať, až uvidíme tu rozprávkovú krajinu známu z najrôznejších kalendárov a dokumentárnych programov. Bývanie sme navyše – podľa slov ďalšej Nemky – mali zaistené, a tak sa nebolo čoho báť.

Na mieste určenia sme však zistili, že stojíme v kolóne ďalších autobusov a áut, ktorá sa chcú do Ťiou-čaj-kou očividne tiež pozrieť. Vonku bolo len mierne nad nulou, pršalo a začínalo sa zmrákať. Spolubývajúca L. dostala jeden zo svojich geniálnych nápadov a zavelila, že pôjdeme peši. Z našej šesťčlennej výpravy s ňou ale súhlasila iba ďalšia Nemka H., a tak sme im z tepla autobusu zamávali a premýšľali, či sa s nimi ešte niekedy vôbec uvidíme.

Ťiou-čaj-kou

Ako keby sa im chcel osud vysmiať, kolóna sa dala do pohybu a my sme dorazili na miesto zrazu v rovnakom čase ako ony, rozdiel bol len v tom, že my sme boli suchí a odpočinutí. Na krajinu už padla tma a sľubovaný Tibeťan, u ktorého sme mali bývať, nám len do telefónu oznámil, že máme prísť taxíkom. Žiadny taxík nám ale nechcel zastaviť, a tak sa Tibeťan po chvíli zľutoval a sľúbil, že pre nás teda príde (mimochodom tak, ako to aj pôvodne sľúbil). A zatiaľ nech ideme rovno, zabočíme doľava a počkáme na neho pri vodopáde. Skúšali ste niekedy nájsť potme vodopád?

Ťiou-čaj-kou

Vodopád sme samozrejme nenašli. Našla nás ale sestra nášho Tibeťana a dala nám niečo málo najesť a napiť, než pre nás konečne prišiel. V ten deň sme sa naučili minimálne jeden nový poznatok: do auta sa vojde aspoň sedem ľudí s ruksakmi (za predpokladu, že niektorí sedia v kufri). A tak nás miniautíčko unášalo ďalej a ďalej do lesov. Nebude z toho však žiadny horor, iba pokračovanie v ďalšom článku...

Ťiou-čaj-kou

Text/foto: Hana Bašová

Preklad: O. Maňáková

 



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

V Číne sa dá cestovať roky a neuvidieť všetko. Cestovateľské kino mieri do najľudnatejšej krajiny sveta
Publikované: 30.4.2019
Krajina, v ktorej vynašli papier, kompas aj hodváb. Krajina, ktorá sa v pokroku nezastavila a aj dnes patrí medzi najvplyvnejších hráčov svetovej ekonomiky. Krajina, ktorá je omnoho viac ako len Made in China a Veľký čínsky múr.

Čína: Na štúdiách - Su-čou: Benátky Orientu
Publikované: 31.1.2015
Po všetkých informáciách, ktoré sme od učiteľov i kamarátov o Su-čou 苏州 získali, kto by sa sem netešil! "Hore je raj, dole sú Su-čou a Chang-čou," (čínsky Šang jou tchien-tchang, sia jou Su-Chang 上有天堂,下有苏杭) znelo nám v ušiach, keď sme nasadali na zelené mestské bicykle a prepletali sa úzkymi uličkami okolo nášho hostelu.

Čína: Na štúdiách - výlet za krásami juhu: prípravy a prvé chvíle v Su-čou
Publikované: 24.1.2015
V Pekingu nebolo zle, ale čas od času sa človeku skrátka zachcelo odísť preč. Kamkoľvek. Blížili sa prázdniny okolo prvého mája a my sme už dávno zabudli, aké šialené je cestovať, keď majú voľno aj ostatní. Nutné ale podotknúť, že sme boli zase o niečo chytrejší – naučili sme sa kupovať vlakové lístky na internete.

Čína: Na štúdiách - Vianoce
Publikované: 17.1.2015
V období Vianoc a Nového roku snáď každý aspoň na chvíľku zaspomína, aký rok prežil, ako a s kým trávil Vianoce a aké to bolo. Ani u mňa to nebolo inak a pohľad na šedivé ulice bez snehu mi pripomenul moje prvé Vianoce mimo domova. Vianoce v Čcheng-tu 成都.

Čína: Na štúdiách - Š'-TU: rieka i hory
Publikované: 10.1.2015
S blížiacou sa jarou nás to tiahlo z Pekingu von do prírody. „Prečo nejdete do Š'-tu 十渡,“ navrhla nám jedna z našich učiteliek – kamarátok. Podľa popisu to vyzeralo krásne: vraj „Kuej-lin 桂林 severu“.

Čína: Na štúdiách - keď sa človeku nechce odísť zo školy...
Publikované: 3.1.2015
Keď ste v Číne na štúdiách a chcete toho skúsiť ešte viac, než sa naučíte v klasických kurzoch, môžete sa poohliadnuť po voliteľných kurzoch. Väčšinou ich univerzity ponúkajú mnoho. Od najrôznejších športov cez prednášky o literatúre alebo reáliách až po kurzy kaligrafie alebo miestneho dialektu.

Čína: Na štúdiách - na skok do školských lavíc: ak prichádza priateľ z ďaleka...
Publikované: 27.12.2014
Aj keď som v Číne pomerne dosť precestovala, hlavným dôvodom, prečo som sem prišla, predsa len bolo štúdium čínštiny. A pretože sa ma v poslednej dobe stále viac známych aj takmer neznámych ľudí pýta, ako vlastne taká výučba v Číne vyzerá, pokúsim sa vám to aspoň trošku priblížiť.

Čína: Na štúdiách - konečná
Publikované: 20.12.2014
„Na konečnú? Ale čo tam budete robiť, veď tam nič nie je?“

Čína: Na štúdiách - koľko ľudí stretneš...
Publikované: 13.12.2014
Viem, že staré príslovie začína trošku inak, ale niekedy mi napadne, že aj táto jeho obmena má niečo do seba. Sú miesta, na ktorých mi to príde na um častejšie, a potom tiež také miesta, kde mi to napadne skoro každý deň. Ako už isto tušíte, do druhého prípadu spadá aj Čína.

Čína: Na štúdiách – Starý letný palác: zničená sláva a čerešňové kvety
Publikované: 6.12.2014
Snáď každý, kto navštívil Peking a mal trochu času, zavítal aj do známeho Letného paláca (I-che-jüan 颐和园) na severozápade Pekingu. Už menej turistov však vie, že neďaleko od „nového“ Letného paláca si môžu prezrieť aj Starý letný palác (Jüan-ming-jüan 圆明园).

Čína: Na štúdiách – Chrám Nebies
Publikované: 29.11.2014
Dni v Pekingu veselo ubiehali. Ráno do školy, popoludní zo školy, učiť sa, porozprávať sa s kamarátmi... Každodennú rutinu sme prekladali občasnými víkendovými výletmi. Letný Peking, pravda, nebol moc kúzelný.

Čína: Na štúdiách - Cchuan-ti-sia: útek z Pekingu
Publikované: 22.11.2014
Hovorím síce iba na základe vlastnej skúsenosti a postrehov od priateľov a známych, ale mám dojem, že snáď u každého skôr či neskôr príde čas, kedy potrebuje opustiť hlučné veľkomesto a nadýchať sa čerstvého vzduchu.

Čína: Na štúdiách – rozsypaný čaj a neposlušné pády
Publikované: 15.11.2014
„Ty študuješ čínštinu? To ako prečítaš ten rozsypaný čaj?“ „Čínštinu? Ťing ťing ťong?“ „A čo, už máš z tej ryže šikmé oči?“

Čína: Na štúdiách – kúpte si bicykel
Publikované: 8.11.2014
Na úvod je možno potrebné povedať, že pochádzam z malého mesta. A veľký šok pre mňa bol už len príjazd do Prahy. Keď som vtedy nešťastne a stratene pobehovala rannou Prahou a snažila sa nájsť správnu adresu, netušila som, že si takýto zážitok ešte zopakujem. A že bude ďaleko intenzívnejší.

Čína: Na štúdiách - je tu veľa ľudí, nedá sa nič robiť
Publikované: 25.10.2014
Určite existujú zoznamy najpoužívanejších slov, a to v každom jazyku. Učíme sa, ktoré slová používame v našej materinskej reči najviac. A väčšinou sa tomu nedivíme, skutočne sa jedná o slová, pri ktorých sa nám to zdá logické.

Čína: Na štúdiách: v jame levovej
Publikované: 18.10.2014
Prvé registračné úlohy boli konečne za mnou. Zriadila som si účet v čínskej banke, odovzdala som asi osem pasových fotografií a všetky ďalšie potrebné dokumenty a na izbe si vyčerpane prečítala pokyny. Po zistení, že čínska a anglická verzia sú odlišné, som sa rozhodla veriť tej pôvodnej, čiže čínskej.

Čína: Na štúdiách - Su-čou: kúzelné ráno
Publikované: 7.2.2015
Keď sme sa vrátili na hostel, boli sme rozhodnutí, že vstaneme skoro ráno, vyšplháme sa na strechu a začneme deň pohľadom na ranné Su-čou 苏州. Hneď pri zvonení budíku sme sa za ten nápad začali preklínať. Ale pretože sme jeden pred druhým nechceli stratiť tvár, vyškriabali sme sa z teplých perín a zamierili na strechu.

Čína: Na štúdiách – zo Šanghaja do Chang-čou
Publikované: 14.2.2015
Po rozlúčke so Su-čou 苏州 nás vlak unášal ďalej do slávneho Šanghaja 上海. Šanghaj je dnes meno, ktoré sa vybaví snáď každému, ak sa spýtate na nejaké čínske mesto. Skôr to však bývala malá rybárska dedinka.

Čína: Na štúdiách – Si-an: pár povestí na záver
Publikované: 13.6.2015
V Si-ane 西安 nám zostával posledný deň. Na večer sme totiž mali kúpené lístky – nie do opery, ale na nočný vlak do môjho milovaného Čcheng-tu 成都.

Čína: Na štúdiách – Si-an: Veľká mešita
Publikované: 6.6.2015
Terakotová armáda v Si-ane 西安 nás síce zaujala, ale rozhodne to nebola jediná téma toho dňa. Boli sme dosť možno trochu sklamaní všetkými tými ľuďmi, ktorých sme tam stretávali. Či už to boli senzáciechtiví turisti alebo ziskuchtiví obchodníci. Nehovoriac o nemalom vstupnom... Ani na dobré jedlo sme nikde v okolí nenarazili, a tak sme zjedli len niečo málo a nasadli na autobus späť do mesta.

Čína: Na štúdiách – Si-an: jeden ako druhý a každý iný
Publikované: 30.5.2015
„To je niečo, čo musíte vidieť!“ „Určite to stojí za to!“ „Je to div sveta.“

Čína: Na štúdiách - Si-an: pokoj aj ruch veľkomesta
Publikované: 23.5.2015
Chrám Ôsmych nesmrteľných (Pa sien an 八仙庵) je najväčší taoistický chrám v Si-ane 西安. Keď sme sa rozhodovali, na ktorú pamiatku vyrazíme najskôr, bol celkom jasnou voľbou.

Čína: Na štúdiách – naše prvé kroky v Si-ane
Publikované: 16.5.2015
Peking, mesto nášho ročného študijného pobytu, neprivítal dievčatá práve najústretovejšie. Ale ani cez všetky prekážky, ktoré nám postavil do cesty, sme si nenechali skaziť náladu a povedali sme si, že sa na pamiatky, na ktoré sme sa počas prvých pár dní nedostali, pozrieme pre odletom. S prípadnými nezdarmi bolo však v našom veľkolepom bojovom cestovnom pláne počítané.

Čína: Na štúdiách – pekinské privítanie
Publikované: 9.5.2015
Aj keď sme sa snažili, nepodarilo sa nám objednať úplne ideálne počasie. Smog, tak ako nepriepustná pokrievka, držal nad Pekingom teplo a snažil sa nás vyčerpávať. Ale my sme sa nedali.

Čína: Na štúdiách – veľké sťahovanie
Publikované: 2.5.2015
Koniec júna sa niesol v znamení odchodov. Už od mája mi postupne odchádzali spolužiaci. Blížilo sa totiž skúškové obdobie a tí, ktorí nepotrebovali žiadne potvrdenia o štúdiu a urobených skúškach skrátka zbalili kufre a nasadli na lietadlo. Ďalší už do školy nechodili, pretože im prišli na návštevu príbuzní a kamaráti. Internáty postupne osireli.

Čína: Na štúdiách – (Ne)užitočné povolania
Publikované: 11.4.2015
Som jedna z tých, ktorá si nákupy jednoducho nevie užiť. Mám väčšinou pocit, že by som čas venovaný hľadaniu niečoho, čo nakoniec aj tak často nenájdem, mohla využiť omnoho efektívnejšie. A keď sa už odhodlám a do obchodu vyrazím, potrebujem čas.

Čína: Na štúdiách - Sia-men V.: delostrelecká pevnosť aj univerzita
Publikované: 4.4.2015
Náš výlet za slávnymi tchu-lou 土楼 dopadol dobre. Objavila sa tajomná dodávka, ktorá nakoniec vôbec nebola tajomná. Nasadli čínski turisti a nasadli sme aj my, pretože nám pri pokladni objektu povedali, že posledný autobus už dávno odišiel a vodič dodávky nám aj tak dá najlepšiu cenu.

Čína: Na štúdiách - Sia-men IV.: políčka voňajúce čajom
Publikované: 28.3.2015
Pri našom pátraní po tchu-lou 土楼 sme sa po chvíli snaženia dostali úplne mimo turisticky atraktívnej dediny, kde neúnavne vyhrávala hudba. Čínski turisti sa veselo fotili v najrôznejšom tradičnom aj netradičnom oblečení požičanom za nehorázne sumy. Okolo nás zrazu všetko utíchlo a my sme sa po uzučkej cestičke dostávali bližšie k miestnym kopcom.

Čína: Na štúdiách - Sia-men III.: zlí psi a dobrí ľudia
Publikované: 21.3.2015
Náš pobyt v Jün-jung-jao 云永谣 začal pomerne netradične pohrebom, ktorého sa zúčastnila valná časť miestnych – niektorí priamo v sprievode, iní ich sledovali z diaľky. Za chvíľu ale praskanie ustalo, hudba utíchla a o všetkom mohli rozprávať iba ulice plné červených papierikov po trhavinách.

Čína: Na štúdiách - Sia-men II.: Keď výlet začína pohrebom...
Publikované: 14.3.2015
Ešte kým som sa vydala do Číny, na všelijakých reklamných plagátoch som si všímala podivné, väčšinou kruhovité budovy a nechápala som, prečo niekto niečo takéto vôbec staval alebo dokonca ešte stavia.

Čína: Na štúdiách - Sia-men: Ostrov Ku-lang-jü
Publikované: 7.3.2015
Keď sme skoro ráno vystrčili nos do ulice, zistili sme, že to tam skutočne žije. Bager vytrvalo búral jeden z domčekov a ostatní sa čulo venovali svojej práci, ako by sa nechumelilo. Trochu namrzene sme sa snažili ochrániť svoje raňajky pred všadeprítomným prachom a rozhodnutie bolo jasné – dostať sa odtiaľto pre dnešok čo najďalej.

Čína: Na štúdiách - Chang-čou II.: Nepokoj pri pokojnom jazere
Publikované: 28.2.2015
Z dedinky Lung-ťing 龙井 sme sa vracali mierne rozladení. Zase nám dotieravá pani pripomenula, že sme v Číne stále turisti – a s tvárou, ktorú mám, pre veľa Číňanov turistom jednoducho navždy zostanem.

Čína: Na štúdiách - Chang-čou: Výlet do Dračej studne
Publikované: 21.2.2015
Po krušnom príjazde do Chang-čou 杭州 nás čakal nabitý program. Hneď z rána sme sa teda vydali na prieskum, aby sme zistili, kde to vôbec sme a ako sa dostaneme k nášmu ďalšiemu cieľu – dedinke Lung-ťing 龙井, preslávenej čajovými plantážami.

Čína:Na štúdiách: "Pi viac horúcej vody!"
Publikované: 11.10.2014
Už v niekoľkých článkoch som sa dostala k tej istej téme – k pitiu horúcej vody. Odmala ma desila predstava, že keď som chorá, tak musím piť horúce nápoje. Vždy som tvrdila, že je predsa omnoho jednoduchšie a chutnejšie namiešať si šťavu. A potom som odišla do Číny.

Čína: Na štúdiách - všetky cesty vedú do Ríma, žiadna do kancelárie
Publikované: 4.10.2014
Ako som si pri prieskumnom zájazde do kampusu sľúbila, tak som aj urobila. Na začiatku septembra som spoločne so všetkou svojou batožinou opäť naklusala do svojho budúceho kampusu (kampus je areál vysokej školy alebo univerzity zahŕňajúci pozemky aj budovy, čiže celé vysokoškolské mestečko).

Čína: Na štúdiách - späť na mieste činu
Publikované: 27.9.2014
Keď som sa pred odjazdom z Čcheng-tu 成都 odhodlala k finálnemu baleniu, zistila som, že mám rozhodne viac než len svojich päť sliviek.

Čína: Na štúdiách – učenie sa v Číne
Publikované: 18.4.2015
Nebolo to tak dávno, čo som sadala do lietadla smer Helsinki a premýšľala, kde strávim noc pred letom do Pekingu. Zrazu som zistila, že sa môj pobyt v Číne rýchlo blíži ku koncu. A bola to jedna z tých chvíľ, kedy som sa skrátka neubránila trochu tej nostalgii a spomínaniu.

Čína: dlhá cesta I. - začíname v Pekingu
Publikované: 9.3.2013
Tiež poznáte ten pocit, keď chcete zrazu skúsiť niečo nové a vyraziť len tak za dobrodružstvom? Po januári strávenom v Pekingu sa nám po Číne zacnelo tak veľmi, že sme našli výhodné letenky a rozhodli sa cez leto opäť vyraziť do Ríše stredu.

Čína: Ako to všetko začalo – jeseň ako v rozprávke: Ťiou-čaj-kou II.
Publikované: 26.7.2014
Budeme bývať v domčeku, ktorý si postavil jeho bratranec vlastnými rukami, rozprával nám Tibeťan Z. Opäť v nás prebudil zvedavosť a nadšenie, tak trochu ubité dlhou cestou. Okrem toho sme boli tak unavení, že by sme boli zaspali už takmer kdekoľvek. No aj tak sme akosi nemohli uveriť vlastným očiam, keď sme zastavili pred spomínanou stavbou.

Čína: Ako to všetko začalo - Ťiou-čaj-kou: späť do reality
Publikované: 2.8.2014
Náš pobyt v Ťiou-čaj-kou 九寨沟 sa blížil ku koncu. Posledný deň sme tak zasvätili prehliadke okolia. Kým L. sedela pri peci až do jednej hodiny a potom sa odrazu zdvihla a prehlásila, že ide do hôr, my s V. sme sa vyškriabali na najbližší kopec a užívali si pokoj, ktorý nám vo veľkomestách tak veľmi chýbal. Dokonca sme zabehli aj do dediny a nakúpili pár suvenírov, hlavne teplučké tibetské šatky.

Čína: Ako to všetko začalo - Ťin-ša: múzeum kultúry
Publikované: 9.8.2014
Jedného dňa sme sa so spolubývajúcou L. rozhodli, že sa vypravíme „za kultúrou“, a to vlastne doslova. Čcheng-tu 成都 je známe aj vďaka múzeu kultúry Ťin-ša 金沙 (doslova „zlatý piesok“), anglicky Jinsha Site Museum (čínsky je celý názov Ťin-ša i-č' po-wu-kuan 金沙遗址博物馆). Najjednoduchší a najlacnejší spôsob, ako sa sem dostať, je zrejme využiť jeden z mestských autobusov: priamo sem chodili autobusy 5,

Čína: Ako to všetko začalo - Tu-ťiang-jen: zavlažovací systém  
Publikované: 16.8.2014
Vždycky sa raz za čas naša univerzita rozhodla, že nás treba kultúrne vzdelať. Alebo sa o to aspoň pokúsiť. Potom sa na nástenke objavilo oznámenie o najrôznejších výletoch. Také oznámenia sme, ako správni študenti, ktorým samozrejme išlo predovšetkým o stravu duševnú, viac či menej vnímali ako pozvanie na výlet a obrovskú hostinu, ktorá tento výlet zakončí, a to všetko samozrejme v réžii školy.

Čína: Ako to všetko začalo - Le-šan: tam, kde Budha stráži vody
Publikované: 6.9.2014
Pred mojim odletom z Čcheng-tu 成都, kde som pol roku študovala, ma čakalo ešte niekoľko výletov. Jeden z nich ma zaviedol do Le-šanu, presláveného najväčšou sochou Budhu na svete.

Čína: Ako to všetko začalo - Luo-taj: prastaré mestečko
Publikované: 20.9.2014
Ďalším miestom, ktoré som pred odletom z Čcheng-tu 成都 plánovala navštíviť, bolo mestečko Luo-taj (Luo-taj čen 洛带镇). Podľa sprievodcu a nadšených kamarátov, ktorí sem už zavítali, skrátka stálo za videnie.

Čína: Ako to všetko začalo: Čching-čcheng-šan
Publikované: 23.8.2014
Po prehliadke Tu-ťiang-jenu nás škola pozvala na štedrý obed. Všetci sa poctivo najedli, ale hneď potom to ľutovali, keď si uvedomili, že nás čaká ešte ďalší bod programu – Čching-čcheng-šan 青城山.

Čína: Ako to všetko začalo - športový deň vo veľkom štýle
Publikované: 30.8.2014
Na univerzite v Čcheng-tu už ubehol nejaký ten piatok a dni plynuli viac-menej rovnako, niekedy viac, niekedy menej pokojne. Ani žiadny výlet na obzoru nebol a my sme čakali, čo iného sa bude diať.

Čína: Ako to všetko začalo - čínske parky: vaša dcéra ešte stále nemá ženícha?
Publikované: 12.7.2014
V čínskych parkoch sa toho odohráva omnoho viac, než v českých parkoch. V minulom článku už bolo zmienené tancovanie a všemožné vystúpenia. To však zďaleka nie je všetko.

Čína: dlhá cesta VI. - Jin-čchuan I. alebo cestovateľské útrapy
Publikované: 15.6.2013
Peking – Ta-tchung – Hohhot... a nasledovať mal Jin-čchuan. Omámení radosťou, že sa nám vôbec podarilo zohnať lístok na vlak, sme ho nijak bližšie neskúmali.

Čína: Ako to všetko začalo - čínske parky: Smiem prosiť?
Publikované: 5.7.2014
V Číne sú miesta, ktoré sú parkami a záhradami priamo preslávené, napríklad Su-čou 苏州. Niekoľko parkov však nájdete snáď v každom čínskom meste. A tak ani Čcheng-tu 成都 nebolo výnimkou.

Čína: dlhá cesta II. – ľadový Letný palác
Publikované: 16.3.2013
Ak vyrazíme do Číny, je takmer nemožné minúť jej hlavné mesto – Peking. Peking plný stôp minulosti, ale aj Peking žijúci v prítomnosti a budúcnosti v každej zo svojich širokých ulíc či uzučkých uličiek. Peking plný výborného jedla, rušnej dopravy... Takto by sme mohli pokračovať do nekonečna. Kde ale nájsť chvíľku pokoja v hektickom veľkomeste?

Čína: dlhá cesta IV. - Hohhot (Chöch chot) I.
Publikované: 20.5.2013
Z Pekingu do Ta-tchungu. Z Ta-tchungu do Hohhotu, hlavného mesta Vnútorného Mongolska, našej druhej zastávky na ceste Čínou. Vybavení instantnými rezancami (ktoré sa čínsky príhodne volajú fang-pien-mien, doslova „pohodlné rezance“) čakáme na Ta-tchungskej stanici a v ruke víťazoslávne držíme lístky, na ktorých je znakmi napísané jing-cuo („tvrdé sedadlá“).

Čína: dlhá cesta III. - Ta tchung
Publikované: 23.3.2013
Cesta z Pekingu do Ta-tchungu prebehla hladko. Dorazili sme chvíľu pred polnocou a mesto bolo nezvyklo tiché a osirelé. Ako keby sa tade prehnala zúrivá víchrica a zmietla všetko živé. Dokonca ani lampy nesvietili, čo nám značne sťažilo orientáciu, ak vôbec môžeme o niečom takom hovoriť vzhľadom na to, že nemáme ani mapu daného miesta.

Čína: dlhá cesta V. - Hohhot (Chöch chot) II.
Publikované: 27.5.2013
Keď sa vydáte do Hohhotu, je takmer nemožné nenavštíviť preslávenú mongolskú step. V okolí Hohhotu ich je samozrejme nespočetne veľa, a tak sme si z nich vybrali step Si-la-mu-žen. Nasadli sme do autobusu s ruksakmi a spacákmi a za necelé dve hodiny nás vodič vyklopil uprostred ničoho.

Čína: dlhá cesta VI. - Jin-čchuan II. Hrobky kráľov dynastie Západnej Sia
Publikované: 29.6.2013
Jednou z veľkých turistických atrakcií provincie Ning-sia sú kráľovské hrobky asi 35 kilometrov od centra Jin-čchuanu. A pretože sa očividne jednalo o pamiatku, ktorú jednoducho navštíviť musíte, vypravili sme sa tam skoro po našom ubytovaní. Po chvíli pátrania sme objavili autobus, ktorý mal ísť na Si-sia Kuang-čchang, čiže doslova na „námestie západnej Sia“.

Čína: dlhá cesta VII. - Jin-čchuan III. mesto čínskych moslimov
Publikované: 29.7.2013
Ako už bolo povedané v predchádzajúcom článku, Jin-čchuan je hlavným mestom Ning-sia, autonómnej oblasti národnosti Chuej. O Chuejoch by sa dalo zjednodušene povedať, že sa jedná o čínskych moslimov. Spravidla ich spoznáte na prvý pohľad: muži, rovnako ako ženy, nosia typické čapičky.

Čína: Ako to všetko začalo – nielen znakmi je človek živý
Publikované: 10.5.2014
Dni v škole v Čheng-tu plynuli celkom pokojne. O pol deviatej sme začínali, pred obedom končili, sem tam bola aj nejaká ta voliteľná hodina odpoludnia.

Čína: Ako to všetko začalo - sizyfovská práca
Publikované: 12.4.2014
Nasadám do autobusu z letiska smerom k mojej univerzite. A pretože v Pekingu je dopravná zápcha snáď v každú dennú dobu, mám dostatok času na spomínanie. Ako to vtedy vlastne bolo? Už som sa zabývala, nakúpila zopár nevyhnutností pre základné prežitie... a potom vlastne už len napäto čakala, než sa objaví moja spolubývajúca.

Čína: Ako to všetko začalo – želáte si žabu alebo radšej polovicu kravy?
Publikované: 14.6.2014
Ak ste Číne, s najväčšou pravdepodobnosťou vás neminie ani nakupovanie v místnych supermarketoch. Nie je však supermarket ako supermarket. Sú tu obchody západného typu, a potom samozrejme aj čisto čínske supermarkety. A práve o tých si poďme niečo povedať.

Čína: Ako to všetko začalo – čo raňajkujete vy?
Publikované: 17.5.2014
Iný kraj, iný mrav, uvedomovala som si každý deň v Číne. Netrvalo mi to dlho. Začalo to mojím príchodom z letiska, následne ochromujúcou náložou s‘-čchuánského korenia a papričiek ochucujúcich večeru a pokračovalo to opäť jedlom – raňajkami.

Čína: Ako to všetko začalo - „Ak k nám prichádzajú priatelia z ďaleka...“
Publikované: 19.4.2014
Po peripetiách so zápisom v kancelárii som mala za sebou celkom zdarne prvý týždeň. Nemusela som sa báť o strechu nad hlavou, postupne som spoznávala novú spolubývajúcu a našich nových domácich miláčikov – šváby.

Čína: Ako to všetko začalo - keď je v Číne abnormálne teplo
Publikované: 21.6.2014
Ten kto prišiel v lete do Číny, určite tuší, o čom hovorím. Vyjdete z klimatizovaného letiska a máte pocit, že pred vami niekto mávnutím kúzelného prútika otvoril saunu. Aspoň tak som sa vtedy cítila ja, keď som prišla do Čcheng-tu.

Čína: Ako to všetko začalo - úplne, ale úplne od začiatku
Publikované: 22.3.2014
Leto. Horúco. Peking. Horúco. Od výstupu z letiska ma delí už len oválna pečiatka. Ale na tú si ešte budem musieť počkať hodnú chvíľu v rade. Som skrátka zase v Číne.

Čína: Ako to všetko začalo - čokoláda, syr a jahodové knedličky
Publikované: 24.5.2014
Asi tak by vyzerali prvé tri priečky zoznamu jedál, ktoré mi v Číne chýbali. Samozrejme človek po chvíli pátrania príde na to, že IKEA je od kampusu len hodinu jazdy autobusom (s pobytom v Číne sa mi veľmi zmenil náhľad na to, aká vzdialenosť je ešte považovaná za „neďaleko“) a že si môže čokoládu aj nejaký syr kúpiť, pokiaľ si chce prilepšiť.

Čína: Ako to všetko začalo – alebo ako sa z cudzincov stali herci...
Publikované: 26.4.2014
Aj keď nadpis vyzerá sľubne, bohužiaľ nebude nasledovať siahodlhý popis mojej hviezdnej hereckej kariéry. Ako sme starčekom v minulej časti sľúbili, tak sme aj ďalší deň prišli na ďalšiu „divadelnú skúšku“.

Čína: Ako to všetko začalo - Čcheng-tu - "pandie mesto"
Publikované: 28.6.2014
Keď som vtedy v Amsterdame čakala na svoj let do Čcheng-tu, odvšadiaľ sa na mňa usmievali hrajúce sa pandy a pozadie tvorilo blankytne modré nebo. Nie. Nebola ani modrá obloha a neboli ani pandy v každom mestskom parku, takže dojem vytvorený plagátmi na letisku sa rýchlo rozplynul. Keď som sa ale trochu rozkukala, rozhodla som sa za pandami vyraziť a vidieť ich konečne na vlastné oči.

Čína: Ako to všetko začalo - tu ale nebývate
Publikované: 29.3.2014
Dlhý rad na oválnu pečiatku sa zdá nekonečný. Ale potom si už iba vyzdvihnem kufor, nasadnem na autobus z letiska a nechám sa odviesť ku svojej univerzite. Všetko pekne podľa plánu, len k tomu pripočítať čakanie v radoch alebo v pekinskej zápche. Ale pokiaľ mi pamäť dobre slúži, pred dvoma rokmi to v Čcheng-tu ani zďaleka nešlo až tak hladko...

Čína: Ako to všetko začalo - škola volá
Publikované: 3.5.2014
Autobus, ktorý ma vezie z pekinského letiska, sa blíži k môjmu miestu určenia. Na pár prvých dní ním nie je škola, ale byt jedného kamaráta, ktorý mi poskytne nocľah po dobu zostávajúcu do registrácie na univerzite. Aká asi bude tá škola? Čo učitelia? A čo spolužiaci?

Čína: Ako to všetko začalo – "Teraz si ma úplne ožobráčila"
Publikované: 31.5.2014
Predtým, než sa ocitnete na nejaké obdobie v úplne cudzej krajine, si možno ani neuvedomíte, čo všetko budete musieť riešiť. Väčšinou ide o veci, ktoré sú vo vašej domovskej krajine úplne normálne, akási nemenná rutina, nad ktorou málokto premýšľa. Môžeme začať... napríklad nakupovaním. A vezmeme to priamo od podlahy, to znamená od pouličných stánkov.

Čína: Ako to všetko začalo - Kampus: byvam v džungli
Publikované: 5.4.2014
Už čakám v rade na lístky z pekingského letiska. Potom stačí nasadnúť do toho správneho autobusu a za necelú hodinku budem na mieste. Som zvedavá na svoje nové bývanie, na kampus univerzity aj na jeho okolie (kapmus je areál univerzity zahŕňajúci pozemky aj budovy; vysokoškolské mestečko). Nedá mi to a moje spomienky opäť zablúdia o dva roky späť, do „môjho“ kampusu v Čcheng-tu.

Čína: Ako to všetko začalo - zázraky na počkanie, nemožné do troch dní
Publikované: 7.6.2014
Samozrejme, že čas od času dostane človek chuť „len tak trošku zjednávať“, predovšetkým vtedy, ak nemáte momentálne nič lepšieho na práci, alebo v prípade, že sa túto kratochvíľu rozhodnete vnímať ako šport. Dokonca si myslím, že keď máte šťastie, množstvo vecí si na trhu zoženiete naozaj neuveriteľne lacno. A ešte sa pri tom aj porozprávate.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X