www.infoglobe.sk » Chorvátsko, Šibenik – trocha miestnych pamiatok

Chorvátsko, Šibenik – trocha miestnych pamiatok

Publikované: 8.4.2018
Šibenik je od Plitvických jazier, o ktorých sme písali v minulom dieli, vzdialený necelých 200 km. Určite je veľa možností, kde sa môžete ubytovať, v Šibeniku odporúčam hotel, pretože kempov si v Chorvátsku užijete až až.

V priebehu histórie bol Šibenik niekoľkokrát značne zničený. Dlhú dobu žilo mesto pod nadvládou rôznych mocností. Jeho tvár najviac ovplyvnili Benátčania, počas ich pôsobenia boli v meste vystavané mnohé paláce. Teda Benátčania... úplne najviac sa o vzhľad starého centra zaslúžil asi najväčší a najlepší staviteľ 15. storočia – Juraj Dalmatinac. Okrem iných dôležitých stavieb sa významne podieľal na vzhľade katedrály sv. Jakuba. Na jeho počesť je pred katedrálou umiestnená jeho socha.

Šibenik

Možno neviete, že katedrála je jedinou podobnou stavbou na svete, kde je stavebným materiálom výhradne kameň. Kamenné kocky boli presne vytesané a potom kladené na seba bez použitia mokrých procesov. Vonkajšie aj vnútorné obrysy sú totožné. Juraj Dalmatinac navrhol na svoju dobu veľmi nevídaný vzhľad apsidy, kde zobrazil portréty 72 úplne obyčajných ľudí. Nič podobného do tej doby cirkevná stavba neobsahovala. Na výstavbe katedrály sa podieľal celých tridsať rokov. Stavebné a architektonické postupy, ktoré tu použil, nemajú nasledovníka ani predchodcu, nikdy predtým ani potom neboli nikde uplatnené. Mnoho významných umelcov a staviteľov vytváralo tento architektonický skvost viac ako sto rokov.

katedrála sv. Jakuba

katedrála sv. Jakuba katedrála

Začali sme tou najdôležitejšou stavbou a teraz sa pozrieme na mesto z výšky, z pevností. Pomerne nedávno bola sprístupnená pevnosť Šubičevac alebo Barone. Je jednou z troch pevností, ktoré kedysi chránili mesto pred nájazdmi Turkov a iných dobyvateľov. V súčasnosti sú pre verejnosť otvorené dve z nich, Šubičevac a sv. Mikuláš. Obe majú spoločnú vstupenku a obe sú dostupné z parkoviska nad mestom. Musíte len trošku stúpať hore. Výhľad však stojí za to.

Šibenik

Barone pochádza zo 17. storočia a za meno vďačí vojvodovi barónovi de Degenfeld. Sv. Mikuláš vznikol počas talianskej nadvlády o sto rokov skôr. Má charakter vojenskej stavby a nejakú dobu fungoval ako väzenie. Poslednou pevnosťou je sv. Ján. Rovnako ako Barone pochádza zo 17. storočia. Zatiaľ však na svoju obnovu ešte len čaká. Pokiaľ zahájite prehliadku mesta vyhliadkou z pevností, tak vás čaká už len klesanie. Cesta mestom je pretkaná úzkymi uličkami, prekonáte mnoho schodov, ale odmenou vám budú zaujímavé stavby pozdĺž celej trasy.

Šibenik Šibenik

Vráťme sa ku katedrále, len kúsok od nej si môžete prehliadnuť mestskú radnicu, krásnu renesančnú stavbu, ktorú zdobí deväť polkruhových oblúkov. Nájdete ju na námestí Trg Republike Hrvatske, ktoré je v letných mesiacoch využívané ako otvorená kultúrna scéna. Bohužiaľ, počas vojnových konfliktov druhej svetovej vojny bola stavba úplne zničená. Po vojne ju pod odborným dohľadom vystavali znovu, prehliadate si teda vernú kópiu pôvodného paláca.

radnica

Pri prechádzke mestom môžete navštíviť ešte mnoho ďalších zaujímavých miest, prejdite sa najstaršou ulicou, ktorá nesie meno Zagrebačka, na nákupy smerujte do ulice Ante Starčeviča alebo do miestnej tržnice, ktorú nájdete neďaleko Crkve Gospe vanka Grada, hneď nad mestským parkom. Načerpať novú energiu môžete v jednej z pokojových zón mesta – Perivoj Roberta Vasianija. Na jej samom počiatku isto neprehliadnete sochu zakladateľa mesta – svätého Krešimira.

A budúcu nedeľu už zas vymeníme mesto za prírodu. Nakuknete spolu s nami do národného parku Krka.

GPS: 43°44'08.6"N 15°53'25.9"E

Text: Magdaléna Radostová

Foto: Magdaléna Radostová, Wikimedia Commons: Lacen

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Chorvátsko: Plitvické jazerá – prírodný skvost na zozname UNESCO
Publikované: 4.9.2017
Plitvické jazerá, ktoré sa nachádzajú v Dinárskej krasovej oblasti v nadmorskej výške 500–640 m, predstavujú súbor asi 16 veľkých a niekoľkých malých terasovito rozložených krasových jazier, ktoré sú vzájomne prepojené až 140 vodopádmi. Vznik terás je dôsledkom činnosti unikátnych baktérií žijúcich v machu a tráve, pričom bariéry týchto terás sa každoročne zvýšia až o 3 cm.

Európa: Najkrajšie chorvátske ostrovy
Publikované: 7.7.2019
Chorvátsko, obľúbená destinácia nielen českých turistov, sa stáva čím ďalej tým viac populárna. Pýši sa nádhernou prírodou, krásnymi mestami s kúzelnými uličkami, dlhým pobrežím s nádhernými plážami a viac než tisíckou ostrovov a ostrovčekov.

Chorvátsko trochu inak − spoznajte krajinu z Winnetouových príbehov
Asi máloktorý Čech či Slovák aspoň raz nezažil klasickú letnú dovolenku pri Jadranskom mori. A rovnako tak nebude mnoho tých, ktorí by nepoznali príbehy indiánskeho náčelníka Winettoua a jeho bieleho brata Old Shatterhanda. Patríte k tým, ktorým tieto asociácie vykúzlia úsmev na tvári? Skúste sa na budúcej dovolenke odpútať od chorvátskeho pobrežia a nechajte sa romantickými „Májovkami“ odviezť na miesta, ktoré poznáte z kultových filmových scén. Objavíte jedinečné národné parky a ďalšie krasové scenérie, ktoré bezpochyby patria k najkrajším v celej Európe.

Chorvátsko, ostrov Hvar – mestečko Stari Grad
Publikované: 30.9.2018
Pomaly, ale iste končí dovolenková sezóna pri mori. Napriek tomu sa vydáme na chorvátsky ostrov Hvar, kde navštívime miesto jeho najstaršieho osídlenia – bezmála trojtisícové mestečko Stari Grad.

Chorvátsko, Zadar – metropola severnej Dalmácie
Publikované: 13.5.2018
Naše nahliadnutie do chorvátskych miest a národných parkov je takmer na konci. Dnes nás čaká ešte posledná zastávka – Zadar.

Chorvátsko – národný park Kornati
Publikované: 29.4.2018
Pred cestou do národného parku sme v Šibeniku prešli niekoľko agentúr, porovnali ponuky a vybrali jednu z nich. Východiskovým bodom je mestečko Murter, z neho vyplávame.

Chorvátsko – prechádzka mestami Split, Trogir a Primošten
Publikované: 22.4.2018
Z národného parku Krka, kam ste sa spolu s nami pozreli minulý týždeň, sa do Splitu dostaneme asi za 2 hodiny.

Chorvátsko, národný park Krka – kúpanie pod vodopádom
Publikované: 15.4.2018
Po návšteve mesta Šibenik vyrážame do národného parku Krka. Zatiaľ ho poznáme len z fotiek, takže už sa nemôžeme dočkať, až sa vykúpeme pod vodopádom a uvidíme najdlhší a najnavštevovanejší vodopád na rieke Krka – Skradinski buk.

Chorvátsko, Makarská riviéra – perla Dalmácie a pobrežia Jadranského mora
Mnoho turistov považuje Makarskú riviéru za jednu z najkrajších častí dalmátskeho pobrežia a zároveň aj celého pobrežia Jadranského mora. Makarskú riviéru, ktorá sa nachádza na úpätí impozantnej hory Biokovo v rovnomennom prírodnom parku, tvorí mnoho atraktívnych kamienkových pláží, ktoré obklopujú z jednej strany ihličnaté lesy a z druhej nádherné modré more. Makarská riviéra sa tiahne v dĺžke približne 55 kilometrov medzi nádherným Omišom na severe a pozoruhodným Dubrovníkom na juhu.

Chorvátsko: Národný park Plitvické jazerá
Publikované: 1.4.2018
Národný park má rozlohu takmer 300 kilometrov štvorcových, návštevníci sa však pohybujú na omnoho menšom priestore. Tá väčšia časť rezervácie je bydliskom veľkých šeliem, žijú tu medvede, vlci, výnimočne tu bol zaznamenaný aj výskyt vzácneho rysa.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 19. 8. 2019
sviatok:Lýdia
dnes:
pondelok 19.8.
26 °C
zajtra:
utorok 20.8.
28 °C