www.infoglobe.sk » Chorvátsko: Plitvické jazerá – prírodný skvost na zozname UNESCO

Chorvátsko: Plitvické jazerá – prírodný skvost na zozname UNESCO

Publikované: 4.9.2017
Plitvické jazerá, ktoré sa nachádzajú v Dinárskej krasovej oblasti v nadmorskej výške 500–640 m, predstavujú súbor asi 16 veľkých a niekoľkých malých terasovito rozložených krasových jazier, ktoré sú vzájomne prepojené až 140 vodopádmi. Vznik terás je dôsledkom činnosti unikátnych baktérií žijúcich v machu a tráve, pričom bariéry týchto terás sa každoročne zvýšia až o 3 cm.

Tunajšia voda je priezračne čistá a farba jazier sa mení v závislosti od množstva minerálov a organizmov žijúcich vo vode – od smaragdovo zelenej cez azúrovú až po tmavo modrú. V dolnej časti jazernej sústavy sa navyše nachádza až 20 krasových jaskýň. Plitvické jazerá predstavujú svetový unikát a sú veľkým lákadlom pre turistov z celého sveta. V roku 1949 sa stalo toto územie národným parkom a od roku 1979 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Asi netreba ani pripomínať, že túto čarokrásnu krajinu využil už v roku 1962 Harald Reinl pri natáčaní svojho presláveného filmu Poklad na Striebornom jazere.

Veľký vodopád

Aj keď sa dá park navštíviť počas celého roku, odporúčal by som vám jeho návštevu smerovať mimo hlavnú turistickú sezónu (tá je od 1. júla do 31. augusta). Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že si tak ušetríte nielen peniaze, ale aj nervy, pretože návštevníkov tu bude podstatne menej. Zároveň je dobré začať prehliadku skoro ráno, čím sa vyhnete čakaniu v nekonečnom rade na lístky. Park je otvorený od 7. do 19. hodiny počas celého roku, avšak cena vstupného sa výrazne líši podľa ročného obdobia. Dospelý návštevník zaplatí počas hlavnej turistickej sezóny vstupné vo výške 180 chorvátskych kún, kým v zimnom období len 55 kún (cca 200 Kč). Cena vstupenky zahŕňa aj transfer loďou a turistickým vláčikom, čo značne urýchli dopravu medzi jednotlivými jazerami. Aj keď sú na výber trasy s dĺžkou trvania od 2 do 8 hodín, je dobré vyhradiť si na návštevu parku jeden celý deň a v pokoji si tak vychutnať túto nádhernú prírodnú scenériu.

vodopády    vodopády

Okolo jazier je vybudovaný systém úzkych chodníčkov, mostíkov a cestičiek, po ktorých sa dá príjemne prechádzať a kochať sa tunajšou krajinou. Jediný problém nastáva v momente, keď sa turisti pred vami zastavia a jeden po druhom začnú fotiť, v tom momente sa nerušená prechádzka mení na nudné čakanie. Okolo jazernej sústavy uvidíte prevažne bukové porasty. Prísne chránené lokality endemitov (orchidey, ľalie a pod.) a pralesné rezervácie sú pre návštevníkov neprístupné. Okrem hojne sa vyskytujúcej vysokej a čiernej zveri by sme tu našli aj šelmy (napr. medvede, vlky, rysy atď.). V jazerách zas žijú rôzne obojživelníky, raky a ryby, ktoré môžete pozorovať v priezračne čistej vode.

kaskáda jazier Gavanovac a Milanovac

Do parku vedú dva platené vstupy. Prvý z nich (severný –  Rastovača) sa nachádza pri sútoku riek Korana a Plitvica a je vhodným miestom pre začiatok prehliadky. Druhý vstup (južný – Hladovina) leží hneď vedľa jazera Milanovac. My sme prehliadku začali klasicky od prvého vstupu, kde sa vám hneď naskytne krásny výhľad na Veľký vodopád, ktorým riečka Plitvica padá z výšky 76 m do jazerného údolia. Všetky trasy následne vedú okolo jazier Kaluderovac, Gavanovac a Milanovac až k najväčšiemu zo všetkých jazier – Kozjak (jeho rozloha dosahuje 83 hektárov). Práve tu je možné absolvovať plavbu loďou na druhú stranu jazera, odkiaľ vedie niekoľko trás smerom k ďalším jazerám (Gradinské, Galovac a pod.).

jazero Kaluderovac   jazero Kaluderovac

My sme sa však s ohľadom na počet návštevníkov rozhodli obísť celé jazero Kozjak peši, čo sa nakoniec ukázalo ako príjemná alternatíva, pokiaľ sa nechcete cítiť ako konzumný turista. Počas prechádzky sme stretli len niekoľko podobne zmýšľajúcich turistov, a tak sme si mohli v pokoji vychutnať prírodné krásy tejto nádhernej krajiny. Okrem toho sme stihli obísť aj časť Gradinského jazera, kde vás okúzlia krásy nespočetného množstva väčších aj menších vodopádov a podľa môjho osobného názoru je to najkrajšia časť parku. Pre cestu späť k prvému vchodu sa dá využiť aj cestička, ktorá vedie po vyvýšenej časti parku, odkiaľ sa otvárajú nádherné výhľady na údolné kaskády.

jazero Kozjak   vodopády

Celkovo môžem návštevu NP Plitvické jazerá jednoznačne odporúčať. Pripravte sa však na skutočnosť, že počas celej prehliadky si budete hovoriť, že je to naozaj veľká škoda, že sa nemôžete v tak priezračnej vode okúpať.

GPS: 44°51'54.1"N 15°34'57.3"E

 

Text a foto: Vojtěch Bližňák 

Preklad: O. Maňáková Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Európa: Najkrajšie chorvátske ostrovy
Publikované: 7.7.2019
Chorvátsko, obľúbená destinácia nielen českých turistov, sa stáva čím ďalej tým viac populárna. Pýši sa nádhernou prírodou, krásnymi mestami s kúzelnými uličkami, dlhým pobrežím s nádhernými plážami a viac než tisíckou ostrovov a ostrovčekov.

Chorvátsko trochu inak − spoznajte krajinu z Winnetouových príbehov
Publikované: 25.4.2019
Asi máloktorý Čech či Slovák aspoň raz nezažil klasickú letnú dovolenku pri Jadranskom mori. A rovnako tak nebude mnoho tých, ktorí by nepoznali príbehy indiánskeho náčelníka Winettoua a jeho bieleho brata Old Shatterhanda. Patríte k tým, ktorým tieto asociácie vykúzlia úsmev na tvári? Skúste sa na budúcej dovolenke odpútať od chorvátskeho pobrežia a nechajte sa romantickými „Májovkami“ odviezť na miesta, ktoré poznáte z kultových filmových scén. Objavíte jedinečné národné parky a ďalšie krasové scenérie, ktoré bezpochyby patria k najkrajším v celej Európe.

Chorvátsko, Zadar – metropola severnej Dalmácie
Publikované: 13.5.2018
Naše nahliadnutie do chorvátskych miest a národných parkov je takmer na konci. Dnes nás čaká ešte posledná zastávka – Zadar.

Chorvátsko, národný park Paklenica – pre turistov aj horolezcov
Publikované: 6.5.2018
Posledný národný park v tejto oblasti, ktorý spoločne preskúmame, je Paklenica. Opäť sa vrátime k obľúbenému náčelníkovi Apačov, ktorého scény sa natáčali aj tu. Rezervácia má rozlohu 95 km štvorcových. Najpríťažlivejšou časťou sú dva hlboké kaňony – Velika a Mala Paklenica. Národný park patrí do pohoria Velebit. Pokiaľ nie je hlavná sezóna, autom sa dostanete takmer k vstupu na prehliadkovú trasu.

Chorvátsko – prechádzka mestami Split, Trogir a Primošten
Publikované: 22.4.2018
Z národného parku Krka, kam ste sa spolu s nami pozreli minulý týždeň, sa do Splitu dostaneme asi za 2 hodiny.

Chorvátsko, národný park Krka – kúpanie pod vodopádom
Publikované: 15.4.2018
Po návšteve mesta Šibenik vyrážame do národného parku Krka. Zatiaľ ho poznáme len z fotiek, takže už sa nemôžeme dočkať, až sa vykúpeme pod vodopádom a uvidíme najdlhší a najnavštevovanejší vodopád na rieke Krka – Skradinski buk.

Chorvátsko, Šibenik – trocha miestnych pamiatok
Publikované: 8.4.2018
Šibenik je od Plitvických jazier, o ktorých sme písali v minulom dieli, vzdialený necelých 200 km. Určite je veľa možností, kde sa môžete ubytovať, v Šibeniku odporúčam hotel, pretože kempov si v Chorvátsku užijete až až.

Chorvátsko: Národný park Plitvické jazerá
Publikované: 1.4.2018
Národný park má rozlohu takmer 300 kilometrov štvorcových, návštevníci sa však pohybujú na omnoho menšom priestore. Tá väčšia časť rezervácie je bydliskom veľkých šeliem, žijú tu medvede, vlci, výnimočne tu bol zaznamenaný aj výskyt vzácneho rysa.

Chorvátsko – mestečko Slunj
Publikované: 25.3.2018
Zima sa nechce vzdať a stále dáva o sebe vedieť, my ale vieme, že je najvyšší čas začať plánovať letnú dovolenku. Pretože pre Čechov aj Slovákov je stále obľúbenou destináciou Chorvátsko, ukážeme vám, kam sa oplatí vyraziť. Nepozrieme sa však iba na preslávené Plitvické jazerá, aj mnoho ďalších národných parkov a miest totiž isto stojí za prehliadku.

Chorvátsko, Záhreb – slnečná balkánska metropola I.
Publikované: 17.7.2015
Chorvátsko je po desaťročia obľúbenou destináciou slovenských turistov. Rok čo rok sa mnohé rodiny vydávajú na niekoľkodennú dovolenku k brehom azúrového Jadranu a užívajú si kúpanie, slnko, balkánsku kuchyňu aj kultúru.

Chorvátsko, Záhreb – slnečná balkánska metropola II.
Publikované: 24.7.2015
Minule sme skončili v Kaptole, náboženskom centre chorvátskeho hlavného mesta s krásnou katedrálou. A dnes tam tiež začneme.

Chorvátsko, Záhreb – slnečná balkánska metropola III.
Publikované: 31.7.2015
V minulých dvoch dieloch sme si predstavili historickú časť mesta. Dnes vám dáme tipy ešte na niekoľko pamiatok, ktoré by ste nemali pri návšteve Záhrebu minúť.

Chorvátsko: Rovinj – obdivovaný a romantický
Publikované: 27.12.2010
Pri spoznávaní istrijských miest by sme nemali vynechať mestečko Rovinj. Zablúdiť tu a vychutnať si tunajšiu atmosféru prinesie každému nadšenému cestovateľovi nezabudnuteľný zážitok. Obzvlášť, keď sa v chorvátskom meste cítime ako v Taliansku.


Súvisiaca fotogaléria

Chorvátsko, Istria: Savudrija - malé prímorské mestečko
Pri potulkách Chorvátskom sme na jeden deň zavítali do malého prímorského mestečka s názvom Savud...

Chorvátsko: Stredoveké mestečko Rovinj
Chorvátske mestečko Rovinj nachádzajúce sa na polostrove Istria je typické úzkymi uličkami, malič...

Chorvátsko: Letovisko Baška na ostrove Krk
Známe chorvátske rekreačné letovisko Baška, ktoré je vďaka nádhernej architektúre považované za j...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 27. 5. 2020
sviatok:Iveta
dnes:
streda 27.5.
19 °C
zajtra:
štvrtok 28.5.
14 °C