www.infoglobe.sk » Burgenland – krajina slnka

Burgenland – krajina slnka

Publikované: 19.4.2010
Slnečnice, víno a oddych pri jazere alebo na termálnom kúpalisku – tieto pojmy najvýstižnejšie charakterizujú najvýchodnejšiu a súčasne tretiu najmenšiu spolkovú krajinu Rakúska (po hlavnom meste Viedeň a Vorarlbersku).

BurgenlandBurgenland sa rozkladá na ploche 3 965 km2, na ktorej žije vyše štvrť milióna obyvateľov (asi 280 000). Hoci v rakúskej štátnej hymne sa spieva o krajine hôr a prudkých riek (Land der Berge, Land am Strome), Burgenland je trochu výnimkou. Jednotlivé výbežky centrálnych Álp tu majú podobu skôr pahorkatiny (pohoria Leitha, Rosaliengebirge, Günser Berge). Aj vodstvo namiesto dravých horských riek reprezentuje predovšetkým druhé najväčšie stepné jazero v Európe – Neziderské (Neusiedlersee – 320 km2). Spolková krajina Burgenland hraničí jednak so spolkovými krajinami Dolné Rakúsko (Niederösterreich) a Štajersko (Steiermark), ako aj so Slovenskom, Maďarskom a Slovinskom. Správne stredisko spolkovej krajiny je Eisenstadt (asi 14 tis. obyvateľov).

BurgenlandOkrem tradičného poľnohospodárstva sa jednou z rozhodujúcich oblastí ekonomiky spolkovej krajiny v ostatných rokoch stali služby, najmä vo sfére cestovného ruchu. Hlavným predpokladom na rozvoj obidvoch týchto kľúčových hospodárskych odvetví je neuveriteľných až 300 dní slnečného svitu v dlhodobom priemere za rok. A kde je dostatok slnka, nesmie chýbať dobré víno, na ktoré je Burgenland osobitne bohatý, pokiaľ ide o aromatické biele či plné červené odrody, ako aj sladké cibébové vína, ktoré sa tu pestujú spolu na celkovej výmere 14 500 hektárov vinohradov.

Bad Tatzmannsdorf thermal spaCelú tretinu krajiny navyše pokrývajú chránené prírodné územia, medzi nimi šesť veľkých prírodných parkov (Neusiedler See-Leithagebirge, Rosalia-Kogelberg, Landseer Berge, Geschriebenstein-Írottkö, Weinidylle a park troch krajín Raab-Örség-Goricko). Veľkým šlágrom ostatných desaťročí sa stávajú termálne a minerálne pramene, pri ktorých vyrastajú kúpele a akvaparky (napr. Stegersbach, Bad Tatzmannsdorf, Bad Sauerbrunn, Lutzmannsburg-Frankenau alebo najnovší prírastok v ponuke St. Martins Therme & Lodge pri Frauenkirchene). Burgenland - Spring in Weinidylle regionVhodné podmienky tu našli aj golfisti v areáloch Donnerskirchen, Loipersdorf, Golf & Country Club Bad Tatzmannsdorf alebo najväčšom rakúskom golfovom rezorte ThermenGolfanlage Lafnitztal.

Sieť cyklistických trás dosahuje dĺžky okolo 2 500 km, špecialitou je vyše tisícky trás na prechádzky prírodou na koňoch (súčasťou výstroja zapožičaného koňa môže byť aj GPS navigácia). Pri kúpeľoch Lutzmannsburg sa nachádza Rolling Area s 50 kilometrami upravenej rovnej cesty pre inline skating, ale aj stredisko vlečných navijakov, ktoré vynesú k oblohe klzáky a rogala bez potreby hľadať vhodný kopec. BurgenlandHolé pláne, šíre lány v ostatnom období čoraz viac zapĺňajú rotory veterných turbín, čo na jednej strane potvrdzuje orientáciu krajiny na ekologickejšiu energetickú bilanciu, na strane druhej naznačuje, že aj surferi a jachtári si na Neziderskom jazere prídu na svoje.

Esterhazy PalastTuristickú ponuku spolkovej krajiny dopĺňajú okrem prírodných zaujímavostí aj početné historické pamiatky (múzeá, skanzeny, zámky a najmä hrady, ktoré dali krajine názov: Burgenland = krajina hradov) a s nimi spojené kultúrne podujatia. Hudobným symbolom spolkovej krajiny sa stali Jozef Haydn (1732-1809), ktorý v Eisenstadte prežil štyri desaťročia svojho života, a dnes tu jeho diela uvádzajú od mája do októbra poprední svetoví interpreti na pravidelných koncertoch v Esterházyovskom zámku, ako aj Franz Liszt (1811-1886), ktorého rodný dom v Raidingu je obliehaný nielen počas tradičného jesenného festivalu, nesúceho jeho meno. Seefestspiele MoerbischKu kultúrnym podujatiam, presahujúcim regionálny charakter, patria napríklad vyhľadávané operné či operetné festivaly na romantickom javisku pri jazere v Mörbisch, v bývalom kameňolome St. Marghareten alebo na zámku Tabor v Jennersdorfe, rovnako ako festivaly modernej hudby (Nova Rock, Jazzfest, Sunsplash).

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Burgenland Tourismus (burgenland.info)Diskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

Štajersko – kolíska zimných športov
Publikované: 29.11.2010
Ako Zelené srdce Rakúska (Das grüne Herz Österreichs) nazývajú spolkovú krajinu Štajersko. Vďačí za to najmä veľkým plochám zelene, lesov, ale aj podmienkam na zdravý životný štýl. Nečudo, že jej strediská patria k turistickým cieľom na rodinnú dovolenku aj športové vyžitie po celý rok.

Rakúsko: Neziderské jazero – unikátne stepné jazero v Európe
Publikované: 5.6.2013
Neďaleko Bratislavy, v blízkosti hraníc Rakúska a Maďarska, sa nachádza bezodtokové mierne slané Neziderské jazero. Popri Balatone ide o jediné stepné jazero v Európe. Hĺbka jazera dosahuje maximálne 2 metre a aj vďaka tomu sa stalo rajom nielen pre jedinečnú faunu a flóru, ale čoraz viac aj pre domácich a zahraničných turistov, milovníkov športov či nadšencov prírody.

Rakúsko, Burgenland: Rust – mestečko bocianov a lahodných vín
Publikované: 25.3.2015
Krásne letné dni sú pre návštevu malebného mestečka Rust ležiaceho na brehu stepného Neziderského jazera (nemecky Neusiedler See, maďarsky Fertõ) ako stvorené.

Rakúsko: Parndorf – nákupné mestečko
Publikované: 10.4.2016
Pre všetkých milovníkov nakupovania a módy máme dobrú správu. V dnešnom článku sa totiž vydáme do azda najvyhľadávanejšieho outletového nákupného centra nielen v samotnom Rakúsku.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Burgenland: Neziderské jazero – plavba
Vychutnajte si spolu s nami aspoň takto, prostredníctvom fotogalérie, vyhliadkovú plavbu po prekr...

Rakúsko, Burgenland: Rust – mesto bocianov a vín
Malebné mestečko Rust ležiace na brehu stepného Neziderského jazera (nemecky Neusiedler See, maďa...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
7.9.2021
Pre všetkých nadšencov turistiky dávame do pozornosti podujatie „Poď na Túru 2021“, ktoré trvá do konca októbra. Cieľom podujatia sú túry na 7 určených vyhliadok, kde sa odfotíte a zapojíte sa tak do súťaže Trenčianskeho kraja.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 19. 9. 2021
sviatok:Konštantín
dnes:
nedeľa 19.9.
17 °C
zajtra:
pondelok 20.9.
15 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X