www.infoglobe.sk » Brazília: Z Uruguaja do Porto Alegre

Brazília: Z Uruguaja do Porto Alegre

Publikované: 12.11.2018
Do Brazílie sa dostávame pri hraničnom meste Chui. Prechod hraníc do Brazílie je úplne bez problémov, skoro nikto tu nie je, dostaneme len pečiatku a ideme stopovať. Na stopovaní je najťažšie dohovoriť sa brazílskou portugalčinou, tak si pomáhame angličtinou. Hlavná cesta z mesta Chui k mestu Rio Grande vedie okolo veľkých lagún a mokradí, takže okolo cesty vidíme množstvo vtákov, viaceré kapybary, dokonca aj krokodíly.

mokrade

Pred Porto Alegre zakotvíme na pár dní v malom meste Barra do Ribeiro, v kempe pri rieke Rio Guaíba, ktorá vyzerá skôr ako obrovské jazero. Pred sezónou tu vládne pokoj, v kempe sme sami. Do mesta Porto Alegre už ideme autobusom a máme celý deň na prejdenie centra mesta, odtiaľ potom odlietame do Manaus.

Barra do Ribeiro

Porto Alegre   Mercado Público

Porto Alegre má takmer 1,5 milióna obyvateľov a je hlavným mestom provincie Rio Grande do Sul. Pretože mesto bolo počas svojej histórie kolonizované niekoľkými európskymi národmi, je založené na bohatej histórii a kultúre. V meste sa nachádza viac než 50 múzeí a pamätníkov, 13 kultúrnych centier a viac než 30 divadelných priestorov. Väčšina historických a kultúrnych turistických atrakcií sa nachádza v centre. K hlavným pamiatkam patrí historický trh Mercado Público Central z r. 1869. Predávajú sa tu miestne výrobky typické pre gaúchos a je tu viac než stovka reštaurácií a stánkov.

6. Prefeitura Municipal

Vedľa trhu sa nachádza ďalšia pekná budova – Prefeitura Municipal a ulicou Rua 7 de Setembro prejdeme k Memorial do Rio Grande do Sul. Pamätník Rio Grande do Sul sa nachádza v starej budove Predio de los Correos y Telégrafos postavenej v roku 1910, ktorá ponúka miestnosti pre všetky druhy kultúrnych aktivít – od putovnej výstavy až po semináre. V centrálnej časti sa nachádza historické dedičstvo krajiny. Je tu didaktická časová os s hlavnými historickými udalosťami a v stálych výstavných halách je zobrazené veľké množstvo hodnotných dokumentov.

Centro Cultural Usina do Gasômetro   Centro Cultural Usina do Gasômetro

Hotel Majesty

Centro Cultural Usina do Gasômetro alebo elektráreň, ktorá bola deaktivovaná a stala sa jedným z najvýznamnejších kultúrnych centier Porto Alegre, bola otvorená v roku 1928 a v prvých rokoch dochádzalo k sporom s obyvateľmi kvôli sadziam, ktoré znečisťovali ich rezidencie. V roku 1937 bol preto vybudovaný nový komín vysoký 117 metrov, ktorý dnes patrí k hlavým pamiatkam mesta. V roku 1970 bola činnosť elektrárne ukončená.

Pri prechádzke mestom nás na prvý pohľad zaujme historická ružová budova Hotel Majesty, predovšetkým jej podlubie, kde slnko vytvára doslova ružovú uličku. V budove sa nachádza kultúrne centrum Casa de la Cultura Mário Quintana, pomenované podľa slávneho brazílskeho básnika Mário Quintana, ktorý v tomto zariadení strávil niekoľko rokov.

Catedral Metropolitana

K hlavným symbolom mesta patrí Catedral Metropolitana, známa ako Nossa Senhora Mãe de Deus Cathedral. Túto stavbu, ktorá nesie stopy renesančného slohu, navrhol taliansky profesor výtvarných umení João Batista Giovenale. Okrem hlavnej katedrály stojí za zhliadnutie aj biely kostol Igreja Nossa Senhora das Dores, kde sa na fasáde objavuje nemecký štýl s portugalským barokom.

Igreja Nossa Senhora das Dores

Okrem historických pamiatok má Porto Alegre ešte jednu zaujímavosť. Vďaka obrovskému parku Farroupilha, ktorý je jedným z najobľúbenejších miest gaúchos, patrí k jedným z najviac zalesnených miest v Brazílii. Nás však čaká návšteva amazonského pralesa, tak sa premiestnime na letisko a hurá do Manaus.

GPS: (Porto Alegre) 30°01'41.2"S 51°13'45.3"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Do Brazílie s priehrštím optimizmu a veľkokapacitným fotoaparátom
Publikované: 30.9.2019
Zhlboka sa nadýchnuť v amazonskom pralese, zatancovať si na karnevale v Rio de Janeiro, vychutnávať si slnečné lúče na pláži Copacabana, postaviť sa zoči-voči majestátnej soche Krista Spasiteľa či zaburácať si na najznámejšom futbalovom štadióne Maracaná.

Brazília, Paraty – bez áut
Publikované: 17.12.2018
Paraty je krásne historické mesto, ktoré sa nachádza na brehu Atlantického oceána. Od svojho počiatku je jedinečné, pretože stále zostáva takmer ako v sedemnástom storočí. Pre zachovanie tejto autentickej atmosféry tu sú zakázané automobily, čo z neho robí zvláštne miesto pre prechádzky a poznávanie.

Brazília, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže II
Publikované: 10.12.2018
Mesto je rozdelené do niekoľko štvrtí, my v centre prechádzame tie najznámejšie a ľahko dostupné metrom či autobusom. Botofago a Flamengo boli prvými oblasťami v južnej zóne, ktoré boli obývané rezidentmi. Botofago bolo pomenované podľa jedného z prvých obyvateľov João Pereira de Souza Botafogo. Nachádza sa tu mnoho múzeí, divadiel a kín, ale tiež pestrý nočný život. Štvrť Flamengo je naproti tomu pokojnejšia s veľkými koloniálnymi a bytovými domami.

Brazília, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže
Publikované: 3.12.2018
Pohľad na mesto Rio de Janeiro ponúka jedinečnú kombináciu mesta a divokej prírody. Jednoduché domčeky aj mrakodrapy orámované skalnými útvarmi na kopcoch, biele pláže a modré more s tropickými lesmi v pozadí, to všetko je Rio de Janeiro. A k tomu cestovný ruch povzbudia aj každoročné karnevalové sprievody samby, na ktoré sa príde pozrieť až 700 tisíc turistov.

Brazília, Amazónia – cesta do pralesa
Publikované: 26.11.2018
Na amazonský prales sme boli obzvlášť zvedaví. Stihli sme si ho prehliadnuť už zhora, a to keď sme vyše pol hodiny krúžili nad letiskom kvôli silnému dažďu a nemohli sme pristáť.

Brazília, Manaus: Paríž Južnej Ameriky
Publikované: 19.11.2018
Manaus je hlavným mestom štátu Amazonas a je prirodzeným východiskovým miestom pre návštevníkov, ktorí túžia vidieť amazonský prales. Má asi 1,5 miliónu obyvateľov a je medzinárodným prístavným miestom. Počasie tu je horúce a vlhké, priemerná ročná teplota dosahuje 27 °C. Obdobie dažďov je od decembra do mája, kým obdobie sucha od júna do novembra.

Uruguaj, Cabo Polonio – pláže aj kolónie tuleňov
Publikované: 1.10.2018
Cabo Polonio je miesto s opustenými plážami, piesčitými dunami a farebnými či bielymi domčekmi bez dopravných prostriedkov. Je to miesto s nedostatkom elektrického vedenia a tečúcej vody, kam sa chodia turisti pozrieť a zabaviť.

Uruguaj, Carmelo – poznávame ďalšiu krajinu Južnej Ameriky
Publikované: 10.9.2018
Opäť sa musíme „zoznámiť“ s novým štátom. Meníme si peniaze, prepočítavame kurz a zisťujeme miestne ceny za jedlo. Návšteva supermarketu nás šokuje, pretože ceny tu sú oproti Argentíne dvojnásobné! Preto sme radi, že aspoň spanie máme zadarmo a ľudia tu sú príjemní.

Uruguaj, Colonia del Sacramento – miesto plné histórie
Publikované: 17.9.2018
Mesto Colonia del Sacramento je jedným z najvýznamnejších historických miest Uruguaja, ktoré ročne navštívia tisíce turistov. Z Buenos Aires sa sem dostanete loďou za hodinku, z Montevidea je to autom dve hodiny.

Uruguaj, Montevideo – také malé, že ho prejdete peši
Publikované: 24.9.2018
Medzi cestovateľmi je mesto Montevideo obľúbené, pretože je dostatočne malé na to, aby sa dalo prejsť peši. Môžete si tu prejsť takmer 300 rokov histórie od koloniálnych čias až po súčasnosť.

Uruguaj, národný park Santa Teresa a stará pevnosť
Publikované: 8.10.2018
V národnom parku Santa Teresa sa nachádzajú atrakcie všetkého druhu. Čakajú nás historické pamiatky v podobe starej pevnosti, piesčité pláže, pešie cesty vhodné na prechádzky, palmové háje a exotické zvieratá.


Súvisiaca fotogaléria

Brazília – temperamentná kráska Južnej Ameriky
Najľudnatejší štát Južnej Ameriky ponúka množstvo turistických atraktivít. Sú medzi nimi napríkla...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
28.7.2021
Zoologická záhrada Bojnice vás pozýva na prehliadku nielen úplne nového pavilónu slonov, ale aj do obľúbenej expozície motýľov. Navyše vás čakajú nové zvieracie prírastky či náučné podujatia.
27.7.2021
Šarišské múzeum v Bardejove otvorilo v priestoroch Vily Rákoci v Bardejovských kúpeľoch svoju novú národopisnú expozíciu Remeslá našich predkov. Severovýchod Slovenska tak opäť zvýšil svoju atraktivitu a rozšírili možnosti kultúrneho vyžitia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 31. 7. 2021
sviatok:Ignác
dnes:
sobota 31.7.
27 °C
zajtra:
nedeľa 1.8.
22 °C