www.infoglobe.sk » Brazília, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže II.

Brazília, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže II.

Publikované: 31.8.2021
Mesto je rozdelené do niekoľko štvrtí, my v centre prechádzame tie najznámejšie a ľahko dostupné metrom či autobusom. Botofago a Flamengo boli prvými oblasťami v južnej zóne, ktoré boli obývané rezidentmi. Botofago bolo pomenované podľa jedného z prvých obyvateľov João Pereira de Souza Botafogo. Nachádza sa tu mnoho múzeí, divadiel a kín, ale tiež pestrý nočný život. Štvrť Flamengo je naproti tomu pokojnejšia s veľkými koloniálnymi a bytovými domami.

Santa Teresa, to je štvrť, ktorá si zachovala svoje koloniálne kúzlo a odoláva modernému rozvoju. Preslávená je najmä svojimi uličkami a umeleckým zázemím. História je spätá so založením kláštora v roku 1750. Jeho založenie prilákalo do tejto štvrte viac obyvateľov a kláštor sa stal jej srdcom. Kaplnka kláštora bola postavená už v roku 1629 Antoniom Gomezom do Desterro. Kostol sa dá navštíviť len v čase omše. Smerom ku kláštoru vedie najznámejšie schodisko v Riu s názvom Escadaria Selarón, ktoré je dielom chilského umelca Rua Joaquim Silva. Ten v roku 1990 pokryl 251 schodov na spôsob mozaiky s viac než 2000 dlaždicami z celého sveta.

Escadaria Selarón

Pamiatka Parque Das Ruínas ponúka ideálne miesto na relax s výhľadom na krásnu scenériu centra a zálivu Guanabara. Pôvodne bola táto pamiatka pánskym sídlom Laurindy Santos Lobo a stalo sa moderným miestom pre stretávanie umelcov a intelektuálov, ktorých Laurinda podporovala. Kultúrne centrum je zdarma, slúži ako expozícia a v sobotu a nedeľu tu prebiehajú rôzne programy.

Parque Das Ruínas

Samotné centrum Ria slúžilo ako základ pre rozvoj mesta. Ponúka aj historické pamiatky či múzea a je finančným centrom mesta. Rozhodne nenavštevujte centrum počas víkendu, firmy a budovy sú zatvorené, centrum je vyľudnené a poväčšine sa tu pohybujú zlodeji či bezdomovci.

Santa Teresa   ulica Ria

Brazílie je najväčšou katolíckou krajinou na svete a najznámejšou katedrálou v centre mesta je Metropolitná katedrála. Postavená bola v rokoch 1964 až 1979 a je vysoká 80 metrov s kapacitou až 20 000 ľudí. Z ďalších katedrál stojí za zmienku Nossa Senhora do Carmo da Antiga Sé, kde sa konali korunovácie monarchov. Veľká katedrála Igreja de Nossa Senhora da Candelária dnes tvorí dominantu centra. Na katedrálu São Francisco da Penitência musela byť použitá až tona zlata, aby sa vytvorili jej barokové rezbárske štruktúry.

Igreja de Nossa Senhora da Candelária 

Metropolitná katedrála   Metropolitná katedrála

Štvrť Lapa patrí k najbohatším v Riu a je slávna najmä svojou kultúrou. Najznámejšou pamiatkou je Arcos da Lapa alebo tiež Carioca Aqueduct. Tento monument v románskom slohu je dlhý 270 metrov, 17,6 metra vysoký a má 42 oblúkov, ktoré spájajú štvrť Santa Teresa s Morro de Santo Antonio. Akvadukt bol vybudovaný v roku 1723 a mal viesť vodu z rieky Carioca do Morro de Santo Antonio a vyriešiť tak nedostatok vody. Z historických budov v centre si obzrieme ešte divadlo Teatro Municipal otvorené od roku 1909 a vraciame sa späť na hotel. Už sa tešíme, až toto mesto opustíme, pretože sme sa v ňom necítili príliš bezpečne. Niekoľkokrát sa nám stalo, že sme sa pri prechádzaní mestom ocitli odrazu z rušnej ulice rovno na úplne opustenej ulici, odkiaľ sme radšej rýchlo uháňali preč. V uliciach sa pohybovalo dosť veľa bezdomovcov a pochybných existencií, takže treba byť opatrný.

Arcos da Lapa

 

GPS: 22°54'44.9"S 43°10'37.9"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Brazília, Amazónia – cesta do pralesa
Publikované: 26.11.2018
Na amazonský prales sme boli obzvlášť zvedaví. Stihli sme si ho prehliadnuť už zhora, a to keď sme vyše pol hodiny krúžili nad letiskom kvôli silnému dažďu a nemohli sme pristáť.

Brazília, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže
Publikované: 24.8.2021
Pohľad na mesto Rio de Janeiro ponúka jedinečnú kombináciu mesta a divokej prírody. Jednoduché domčeky aj mrakodrapy orámované skalnými útvarmi na kopcoch, biele pláže a modré more s tropickými lesmi v pozadí, to všetko je Rio de Janeiro. A k tomu cestovný ruch povzbudia aj každoročné karnevalové sprievody samby, na ktoré sa príde pozrieť až 700 tisíc turistov.

Brazília, Paraty – bez áut
Publikované: 17.12.2018
Paraty je krásne historické mesto, ktoré sa nachádza na brehu Atlantického oceána. Od svojho počiatku je jedinečné, pretože stále zostáva takmer ako v sedemnástom storočí. Pre zachovanie tejto autentickej atmosféry tu sú zakázané automobily, čo z neho robí zvláštne miesto pre prechádzky a poznávanie.

Do Brazílie s priehrštím optimizmu a veľkokapacitným fotoaparátom
Publikované: 30.9.2019
Zhlboka sa nadýchnuť v amazonskom pralese, zatancovať si na karnevale v Rio de Janeiro, vychutnávať si slnečné lúče na pláži Copacabana, postaviť sa zoči-voči majestátnej soche Krista Spasiteľa či zaburácať si na najznámejšom futbalovom štadióne Maracaná.

Brazília, Manaus: Paríž Južnej Ameriky
Publikované: 19.11.2018
Manaus je hlavným mestom štátu Amazonas a je prirodzeným východiskovým miestom pre návštevníkov, ktorí túžia vidieť amazonský prales. Má asi 1,5 miliónu obyvateľov a je medzinárodným prístavným miestom. Počasie tu je horúce a vlhké, priemerná ročná teplota dosahuje 27 °C. Obdobie dažďov je od decembra do mája, kým obdobie sucha od júna do novembra.

Brazília: Z Uruguaja do Porto Alegre
Publikované: 12.11.2018
Do Brazílie sa dostávame pri hraničnom meste Chui. Prechod hraníc do Brazílie je úplne bez problémov, skoro nikto tu nie je, dostaneme len pečiatku a ideme stopovať. Na stopovaní je najťažšie dohovoriť sa brazílskou portugalčinou, tak si pomáhame angličtinou. Hlavná cesta z mesta Chui k mestu Rio Grande vedie okolo veľkých lagún a mokradí, takže okolo cesty vidíme množstvo vtákov, viaceré kapybary, dokonca aj krokodíly.


Súvisiaca fotogaléria

Brazília – temperamentná kráska Južnej Ameriky
Najľudnatejší štát Južnej Ameriky ponúka množstvo turistických atraktivít. Sú medzi nimi napríkla...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 17. 9. 2021
sviatok:Olympia
dnes:
piatok 17.9.
20 °C
zajtra:
sobota 18.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X