www.infoglobe.sk » Brazília, Paraty – bez áut

Brazília, Paraty – bez áut

Publikované: 17.12.2018
Paraty je krásne historické mesto, ktoré sa nachádza na brehu Atlantického oceána. Od svojho počiatku je jedinečné, pretože stále zostáva takmer ako v sedemnástom storočí. Pre zachovanie tejto autentickej atmosféry tu sú zakázané automobily, čo z neho robí zvláštne miesto pre prechádzky a poznávanie.

Dedina bola založená v roku 1667 okolo kostola Nossa Senhora dos Remedios. Vtedy malo Paraty ekonomický význam vďaka cukrovej trstine. Meno „Paraty“ bolo v určitej dobe synonymom pre veľmi dobrý rum z cukrovej trstiny. V 18. storočí bol prístav Paraty dôležitým odbytom pre zlato a vzácne kamene z oblasti Minas Gerais, ktoré mali byť dopravované do Portugalska. Neustále útoky pirátov, ktorí sa ukrývali na plážach, viedli k ukončeniu tejto zlatej cesty a veľkej hospodárskej izolácii mesta. Po otvorení ciest v sedemdesiatych rokoch sa mesto stalo atraktívnym miestom pre brazílskych aj medzinárodných turistov.

Paraty

Paraty   Paraty

V meste bola výstavba domov a ulíc jasne plánovaná, museli byť postavené od východu k západu a zo severu na juh. Všetky výstavby boli regulované zákonom, kto ho nedodržal, mohol zaplatiť pokutu alebo ísť do väzenia. Väčšina ulíc historického centra má dve mená, jedno oficiálne a druhé podľa tradície.

Igreja de Santa Rita   Igreja do Rosário e São Benedito

Z pamiatok v centre zmienime napr. kostol Igreja de Santa Rita s prvkami barokového štýlu postavený v roku 1722, ktorý dnes slúži ako múzeum. Stavba kostola Igreja do Rosário e São Benedito začala v roku 1725 a kostol bol určený pre otrokov, ktorí pomohli pri jeho výstavbe. Prestavaný bol v roku 1757. Je to jediný kostol v Paraty, ktorý si zachováva svoje pôvodné zlatené oltáre od počiatku minulého storočia. V meste sú ešte ďalšie dva kostoly – Nossa Senhora das Dores a Igreja Matriz Nossa Senhora dos Remédios.

Nossa Senhora das Dores   Igreja Matriz Nossa Senhora dos Remédios

Okrem prechádzania uličiek mesta a nakupovania suvenírov rozhodne stojí za to zavítať do prístavu, kde sa dá zaplatiť za výletnú plavbu, počas ktorej si môžete prehliadnuť aj okolité ostrovy a pláže. Výlet naozaj stojí za to, pokiaľ je pekné počasie, len pozor, že počas plavby loďou vám môže byť zima.

 plavba po mori

Miestna pláž Praia do Jabaquara nie je príliš pekná a na kúpanie sa nám zdala skôr ako bahnitý rybník. Preto sme sa vydali autobusom do Trindade, čo je jedno z najobľúbenejších tunajších miest na kúpanie. Obec Trindade si získala pozornosť v 60. rokoch ako obľúbené miesto pre schádzanie mladých ľudí. Od tej doby vzrastal aj záujem turistov. Oblasť je veľmi rušná a aj v noci to tu žije. Zamierime na pláž Cachadaço, najviac nás však zaujíma „prírodné kúpalisko“ Piscina do Cachadaço, ku ktorému sa ideme pozrieť. Bohužiaľ je práve víkend, a tak sme prúdia davy ľudí, a keď tam dôjdeme, je to tam preplnené. Brazílčania si navyše vedia užívať, takže so sebou ťahajú aj chladiace boxy a basy pív.

pláže Trindade   Piscina

Paraty je jedno z najkrajších koloniálnych miest, ktoré sme na našej ročnej ceste navštívili. Pre odpočinok a nakúpenie suvenírov pred cestou domov je to ideálne miesto. Autobusom sa vydávame na letisko do São Paula, odkiaľ nás čaká dlhý let späť do Čiech.

GPS: 23°13'07.7"S 44°42'46.9"W

 

Text a foto:Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Brazília, Amazónia – cesta do pralesa
Publikované: 26.11.2018
Na amazonský prales sme boli obzvlášť zvedaví. Stihli sme si ho prehliadnuť už zhora, a to keď sme vyše pol hodiny krúžili nad letiskom kvôli silnému dažďu a nemohli sme pristáť.

Do Brazílie s priehrštím optimizmu a veľkokapacitným fotoaparátom
Publikované: 30.9.2019
Zhlboka sa nadýchnuť v amazonskom pralese, zatancovať si na karnevale v Rio de Janeiro, vychutnávať si slnečné lúče na pláži Copacabana, postaviť sa zoči-voči majestátnej soche Krista Spasiteľa či zaburácať si na najznámejšom futbalovom štadióne Maracaná.

Brazília, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže II
Publikované: 10.12.2018
Mesto je rozdelené do niekoľko štvrtí, my v centre prechádzame tie najznámejšie a ľahko dostupné metrom či autobusom. Botofago a Flamengo boli prvými oblasťami v južnej zóne, ktoré boli obývané rezidentmi. Botofago bolo pomenované podľa jedného z prvých obyvateľov João Pereira de Souza Botafogo. Nachádza sa tu mnoho múzeí, divadiel a kín, ale tiež pestrý nočný život. Štvrť Flamengo je naproti tomu pokojnejšia s veľkými koloniálnymi a bytovými domami.

Brazília, Manaus: Paríž Južnej Ameriky
Publikované: 19.11.2018
Manaus je hlavným mestom štátu Amazonas a je prirodzeným východiskovým miestom pre návštevníkov, ktorí túžia vidieť amazonský prales. Má asi 1,5 miliónu obyvateľov a je medzinárodným prístavným miestom. Počasie tu je horúce a vlhké, priemerná ročná teplota dosahuje 27 °C. Obdobie dažďov je od decembra do mája, kým obdobie sucha od júna do novembra.

Brazília, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže
Publikované: 3.12.2018
Pohľad na mesto Rio de Janeiro ponúka jedinečnú kombináciu mesta a divokej prírody. Jednoduché domčeky aj mrakodrapy orámované skalnými útvarmi na kopcoch, biele pláže a modré more s tropickými lesmi v pozadí, to všetko je Rio de Janeiro. A k tomu cestovný ruch povzbudia aj každoročné karnevalové sprievody samby, na ktoré sa príde pozrieť až 700 tisíc turistov.

Brazília: Z Uruguaja do Porto Alegre
Publikované: 12.11.2018
Do Brazílie sa dostávame pri hraničnom meste Chui. Prechod hraníc do Brazílie je úplne bez problémov, skoro nikto tu nie je, dostaneme len pečiatku a ideme stopovať. Na stopovaní je najťažšie dohovoriť sa brazílskou portugalčinou, tak si pomáhame angličtinou. Hlavná cesta z mesta Chui k mestu Rio Grande vedie okolo veľkých lagún a mokradí, takže okolo cesty vidíme množstvo vtákov, viaceré kapybary, dokonca aj krokodíly.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

5.6.2020
Podporiť domáci rozvoj cestovného ruchu má nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky. Realizátori projektu pozývajú širokú verejnosť, aby sa stali jej tvorcami. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu.
3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 7. 6. 2020
sviatok:Róbert
dnes:
nedeľa 7.6.
26 °C
zajtra:
pondelok 8.6.
20 °C