www.infoglobe.sk » Braulio Carrillo

Braulio Carrillo

Publikované: 26.7.2010
Národný park Braulio Carrillo je so svojou rozlohou 44 100 ha najväčším národným parkom Kostariky. Park zahŕňa ako vyššie položené zahmlené lesy, tak nížinné dažďové pralesy a nájdeme ho neďaleko od hlavného mesta San José.

Necelých 20 km od San José po diaľnici 32 smerom na Limon naraz za tunelom Zurquí skončí civilizácia. Frekventovaná diaľnica vedie uprostred sopečnej hornatej krajiny obklopená po oboch stranách nedotknutými dažďovými a hmlovými poľami. Národný park Braulio Carrillo, najväčší park Kostariky, je od cenPohled na mlžný lestra hlavného mesta vzdialený len pol hodiny jazdy autom, a tak je i najrýchlejšie dosiahnuteľným národným parkom v krajine. To však neznamená, že by bol preplnený turistami. Je to práve naopak. So svojou rozlohou 470 km² je park natoľko veľký, že tu ľudia v hustom lese a v horách plných roklín často zablúdi. Nestáva sa to však len turistom, ťažkosti s orientáciou mávajú i domorodci. Celý park je vlastne spleťou mohutných, často silno zvetraných sopečných vrchov, ktoré už storočia nevykazujú žiadnu činnosť.

Husté stromovíZa tú dobu sa tu vyvinul nepreniknuteľný primárny les, ktorý zostal nedotknutý. Z dôvodu veľkých výškových rozdielov, početných riek v úzkych priepastiach a množstva vodopádov sa tu vytvorili veľmi rozdielne biotopy. Strmé svahy vrchov pokrýva často hustý, smaragdovo zelený tropický dažďový les so stromovými papradinami, mnohé druhy paliem, liany a rastliny, ktoré sa usadili vo vetvách stromov pod hustým korunovým závojom. V hlbinách lesa žiaria pestré orchideje a helikónie. Braulio Carrillo je predovšetkým útočiskom vtákov. Všetkých 400–500 vtáčích druhov, ktoré na Kostarike žijú, sa vyskytuje i v tomto parku, medzi nimi kolibríky a lesklí kvesaly chocholatí. Samičky hrajúce všetkými farbami dorastajú len do 35 cm. Avšak samčekovia dosahujú dĺžku až 1 m. Napriek tomu, že sú tak pestrí, sú džungli dobre prispôsobení, takže návštevník musí dávať veľký pozor, aby ich v rastlinnej spleti rozpoznal. Ich spev však poznáme hneď. Lov kvesala chocholatého bol kmeňom Mayov, pre ktorých bol posvätnMlžný lesý, prísne zakázaný. Dnešní obyvatelia strednej Ameriky považujú tieto vtáky stále ešte za symbol slobody a nezávislosti. Početné turistické chodníky vedú do vrchov a džungle od troch hlavných stredísk. Cesty sú dokonca aj v období sucha, od konca decembra do apríla, väčšinou vlhké a klzké. Každá z nich ale otvára stále nové pôsobivé pohľady nahor do korún stromov husto porastených epityfmi alebo dole do priezračných horských potokov, ktoré padajú početnými kaskádami a vodopádmi do priepastí.

V severozápadnej časti parku sa majestátne týči sopka Barva. Hore na sopku vedie cesta, ale pri stanici Puesto Barva začíná tiež turistická cesta, ktorá nás dovedie k malému jazierku ležiacemu v kráteJedna ze špinavých řek protékající parkemri sopky vo výške 2900 m. Zvláštnou atrakciou je jazda lanovkou poschodiami dažďového lesa. Lanovka vedie pozdĺž východnej hranice parku. Otvorená kabína prechádza dvoma úrovňami korunového zápoja. Lanovka prejde údolie a potom stúpa na malú horu. Počas cesty tam sa návštevníci vznášajú riedkym nízkym porastom a pološerom spodného korunového zápoja niekoľko málo metrov nad zemou. Na spiatočnej ceste sa otvorené kabíny vznášajú vo výške 50 m nad zemou v korunách stromov, v ktorých žije 60% všetkých rastlinných i živočíšnych druhov dažďového lesa. Návštevníkov sprevádzajú školení sprievodcovia, ktorí vysvetľujú zvláštnosti poschodí dažďového lesa a upozorňujú na tunajšie zvieratá, ako sú opice, hady, mravce rodu Atta a mnoho tropických vtákov. Keď v roku 1973 predstavila kostarická vláda plán novej diaľnice k mestu Limon, ktorá mala pretínať nedotknutý dažďový les, presvedčili miestni ekologickí aktivisti úrady, aby oblasť vyhlásili chráneným územím. Od roku 1978 má park návštevníkom pripomínať, ako vyzerala Kostarika pred 50 rokmi, kedy takéto pralesné ekosystémy pokrývali ešte tri štvrtiny Zeme.

 

Text: Denisa Arvajová, Toulky světem

Foto: wikipedia.com - Tim Ross, picasaweb.com - Jeramy, Daniela, Alain



Diskusia k článku (0)


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
5 °C
zajtra:
piatok 26.4.
4 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X