www.infoglobe.sk » Bosna a Hercegovina: Tajomný Mostar vstáva z popola ako fénix

Bosna a Hercegovina: Tajomný Mostar vstáva z popola ako fénix

Publikované: 19.12.2011
Mesto, kde človek nadobudne rozpačité pocity. Čarovné trhy, prekrásna a predsa pre nás cudzia architektúra, ľudia, ktorí žijú inými hodnotami ako my, zradné šmykľavé kamenné chodníky v úzkych uličkách, či ponurá atmosféra, ktorá ani po toľkých rokoch od skončenia vojny nevyprchala. To všetko sa dá zažiť v mestečku, ktoré akoby neprekročilo prah 21. storočia.

Mešita pašu Koski Mehmeda.Nachádza sa v Bosne a Hercegovine a jeho stredom tečie rieka Neretva. Z každej strany je obklopené vysokými kopcami, a práve vďaka ním si človek môže vyskúšať, aké to asi môže byť v pekle. V lete je tam totiž čertovsky horúco. Skalnaté kopce bránia vánku vetra a zároveň sa z nich do údolia valia nánosy tepla. Tamojší ľudia sú zvyknutí a miesto toho, aby sa tvárili vyčerpane, obdaria vás veselým úsmevom, prípadne skúsia nadviazať rozhovor. Čo sa týka rieky Neretvy, mňa dokonale očarila jej farba. Niečo medzi azúrovou a smaragdovou zelenou. Už len jediný pohľad stačil na to, aby si človek uvedomil tú neskutočnú čistotu. Žiadna plastová fľaša či znečistenie spôsobené ľuďmi. Len prekrásna farba rieky a udržiavané brehy. Až má človek pocit, že sa nachádza v nejakom chránenom prírodnom parku a nie uprostred mesta.

Na ľavej strany rieky Neretvy sa nachádza kresťanská štvrť.

Mostar bol založený v roku 1522 za dôb vlády Osmanskej ríše. Svoje terajšie pomenovanie dostal o 44 rokov neskôr, keď turecký staviteľ Miestni obyvatelia často ponúkajú poctivo vyrobenú domovinu.Hajrudin vybudoval na príkaz sultána terajší symbol tohto mesta. Prekrásny most, ktorý spájal dva brehy rieky Neretvy. Symbolizoval spojenie kresťanského a moslimského sveta. A možno aj práve vďaka tomu ho v nezmyselnej občianskej vojne v roku 1993 delostreleckou streľbou zničili. Za útokom stáli bosniacki Chorváti, ktorí chceli vymazať stopy po tureckom vládnutí. Vojna nielenže poznačila most, ale aj celú krajinu. Ako ňou budete putovať, ťažko sa ubránite smutným emóciám pri pohľade na znivočené domy. Aj v samotnom Mostare zazriete na každom rohu rozpadnuté budovy. Niektoré už stihli dať dokopy, ale na niektoré stále nie sú financie, a tak čakajú, kedy na ne príde rad. Ak vôbec príde. Človek si len ťažko vie pri pohľade na tieto ruiny predstaviť, aké to tu muselo byť uprostred bojovej línie. Svedčí o tom aj cintorín vybudovaný v centre mesta, a veru dátum úmrtia na pomníkoch sa zhoduje s dátumom občianskej vojny.

Prekrásna farba rieky pripomína azúrové pobrežie.Orientálny trh, na ktorom je radosť nakupovať.Cintorín s náhrobkami pri mešite pašu Koski Mehmeda.

V roku 2004 bol Starý most za pomoci tureckých staviteľov a zahraničnej podpory rekonštruovaný, a tak má mesto späť svoj symbol. Dnes sa po ňom prechádza množstvo turistov, ktorí sem prišli najmä kvôli nemu. Je typický ešte ďalšou, nie častou atrakciou – skokanmi. Mladými mužmi, ktorí na vrchole mosta zbierajú šuchotajúcu hotovosť. Keď vyzbierajú dostatočné množstvo peňazí, prípadne ich to už prestane baviť, skočia cez niekoľkometrovú ničotu do rieky. Človeku sa už len pri nakuknutí spoza zábradlia točí hlava, nieto aby mal chuť skákať dole.

Neretva vytvorila zaujímavé pobrežie.Cintorínov je v meste naozaj veľa. Pomohla tomu aj nedávna vojna.Po zatiahnutí oblohy mesto pôsobilo ešte viacej deprimujúco.Remeselník pri zhotovovaní medeného obrazu – okolo obchodíka sa šíril jemný cingot.

Most opäť spája dva svety – moslimský a kresťanský, a pri našej otázke, ako spolu vychádzajú po toľkých rokoch, nám so zhovievavým úsmevom odvetili – Pred vstupom do mešity povinná očista v šadrvani.keď nemusia, na druhú stranu nechodia. Avšak pre cudzincov je obava zbytočná. Moslimskí obchodníci radi vítajú turistov. Predsa len pre nich znamenajú zisk. A tak breh okolo rieky pokrýva rozkošný trh. Nájdete tam všeličo od výmyslu sveta, najmä turistické suveníry typické pre orient. Mostar sa už odpradávna pýši vlastnoručnými medenými výrobkami. Pred niekoľkými rokmi, ak niekto kráčal týmto trhom, mohol pomaly z každej druhej dielne začuť jemný cingot, vychádzajúci spod rúk remeselníkov. Tí priamo v dielni obchodu tvorili pred očami zvedavcov nové a nové umelecké diela. Či už ozdobný šperk alebo medený obraz. V tejto štvrti sa nachádza aj množstvo kaviarní a reštaurácií, ktoré sú lacnejšie ako u nás či v susednom Chorvátsku, takže zlákajú nejedného návštevníka, ktorému občerstvenie v klimatizovanej kaviarni dobre padne uprostred parnej horúčavy.

Polorozpadnutý náhrobok – čím väčší klobúčik na náhrobku, tým bohatší a významnejší to bol človek.Pilier s klobúkom znázorňuje, kde je pochovaná hlava, druhý kde sú nohy. Ženy nemajú klobúčik.Jedna z množstva ruín v centre.

V meste je aj niekoľko mešít, ktoré boli vo vojne taktiež poškodené. Najväčšia z nich je mešita pašu Koski Mehmeda. Pochádza zo 17. storočia a na jej obnovu prispela turecká vláda. Stojí na brehu rieky Neretvy a jej súčasťou je malý, ale starostlivo udržiavaný dvor. Na ňom sa nachádza šadrvan - fontána, ktorá slúži na umytie ľudí pred vstupom do mešity, pretože tam nesmie vstúpiť nečistý človek. Vojsť do vnútra môžu aj neveriaci – samozrejme za poplatok. V dnešnom svete sa obchoduje už aj s vierou. Ak prejdete na koniec dvora, budete mať možnosť zazrieť prekrásny výhľad na Starý most. Tento pohľad zdobí množstvo pohľadníc a určite by bola škoda si ho nechať ujsť.

Mesto obklopujú kopce, ktoré bránia prúdeniu vzduchu.Mladík stráži obchod, zatiaľ čo otec vyrába ďalší tovar.Aj takýto tovar nájdete v ponuke.

No a celkom určite navštívte galériu z čias vojny. Nachádza sa hneď za mostom na pravej strane v moslimskej štvrti. Vnútri nájdete množstvo fotografii, ktoré podrobne zachytávajú tragédiu v meste, a dokonca aj premietajú video o útoku na most a jeho zbúraní. Trošku mrazivé, ale rozhodne zaujímavé. A prečo to nevynechať? Pretože takto budete mať jedinečnú možnosť vidieť, čo dokázali opraviť za tých pár rokov. Mostar bol jedným z najviac vojnou zničených miest v Bosne a Hercegovine. Ešte stále zazriete množstvo stôp, ktoré sa nepodarilo zmazať. Ale napriek všetkému pri prechádzke mestom skoro všade natrafíte na rekonštrukcie budov. Pretože Mostar pomaly, ale isto vstáva z popola, aby sa opäť stal tým, čím býval pred vojnou. Jedným z najvýznamnejších miest na Balkáne.

Slávny symbol tohto mesta – Most Mostar.

Text a foto: Mária KoczováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Turecko, Istanbul I.: život v meste - VIDEO
Publikované: 30.11.2010
Autá na diaľnici z ázijského letiska Sabiha, ktoré je od Istanbulu vzdialené desiatky kilometrov, pomaly prechádzajú smerom k významnej tureckej metropole. Je teda dostatok času na prvé letmé zoznámenie s najväčším tureckým mestom a životom na jeho periférii.

Chorvátsko: Limský záliv
Publikované: 11.4.2011
Hovorí sa mu aj Limský kanál a môžete ho nájsť na západnom pobreží Istrie, asi 6 kilometrov severne od mesta Rovinj. Kanál je dlhý 9 kilometrov a vznikol zatopením krasového údolia.

Chorvátsko: Poreč a jeho zákutia
Publikované: 13.6.2011
Chorvátsko je jedným z obľúbených dovolenkových miest mnohých turistov, ktorí milujú more, pláže a oddych. Keďže leto sa nám začína a viacerí si pre svoju dovolenkovú destináciu vyberú práve túto krajinu, poďme sa bližšie pozrieť na jedno z atraktívnych a často navštevovaných miest Istrie.

Chorvátsko: Na ostrove Hvar I.
Publikované: 21.11.2011
Bola som na jednom z desiatich najkrajších ostrovov sveta ... Cesta autobusom do chorvátskeho prístavu Split trvala z Bratislavy približne 12 hodín. Šťastie bolo, že ostrov je takmer na samom juhu Chorvátska, a tak počet cestujúcich len mierne presahoval číslo 20. V autobuse mal takmer každý cestujúci pre seba dve sedačky, a to je už poriadny luxus.

Chorvátsko: Na ostrove Hvar II.
Publikované: 5.12.2011
Bola som na jednom z desiatich najkrajších ostrovov sveta ...

Chorvátsko: Rovinj – obdivovaný a romantický
Publikované: 27.12.2010
Pri spoznávaní istrijských miest by sme nemali vynechať mestečko Rovinj. Zablúdiť tu a vychutnať si tunajšiu atmosféru prinesie každému nadšenému cestovateľovi nezabudnuteľný zážitok. Obzvlášť, keď sa v chorvátskom meste cítime ako v Taliansku.


Súvisiace video

Turecko: Život v uliciach Istanbulu
Najväčšia turecká metropola tepe každý deň, každú minútu. V centrálnej časti sa dokonca zdá, že n...

Turecko: Istanbul - kozmopolitná brána Orientu
Najväčšie turecké mesto, v ktorom žijú milióny ľudí rôznych národností a kultúr je spojnicou dvoc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

5.6.2020
Podporiť domáci rozvoj cestovného ruchu má nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky. Realizátori projektu pozývajú širokú verejnosť, aby sa stali jej tvorcami. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu.
3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 5. 6. 2020
sviatok:Laura
dnes:
piatok 5.6.
17 °C
zajtra:
sobota 6.6.
21 °C