www.infoglobe.sk » Bolívia – Sucre

Bolívia – Sucre

Publikované: 24.10.2016
Sucre je najkrajšie a koloniálne najzachovalejšie mesto Bolívie, ktoré sme na našej ceste navštívili. Taktiež to je najupravenejšie a najčistejšie mesto v tomto štáte. Dá sa tu priam cítiť to odhodlanie a chuť ľudí udržiavať svoje mesto v uhladenom štýle. Je elegantné a farebne jednoduché a miestni sú na to hrdí, keď mestom prechádzajú. Veľkostne sa podobá Potosí a žije v ňom necelých 250 tisíc ľudí. Od roku 1991 je právom zaradené do zoznamu UNESCO.

vstup do centra, ulica Arce

Mesto Sucre leží v nadmorskej výške 2 790 m a je situované v strednej časti južnej Bolívie. Založené bolo v polovici 16. storočia Pedrom de Anzurezom. V súčasnosti je hlavným mestom Bolívie a departmentu Chuquisaca. Nachádza sa tu Ústavný súd a Súdna rada, avšak vláda, prezident a štátna pokladňa sídli v La Paze. Väčšina budov v historicky zachovalom centre žiari bielou farbou, preto sa Sucre niekedy prezýva „Biele mesto“. Neďaleko sa nachádza Parque Cretácico (Kriedový park), kde sú v životnej veľkosti modely dinosaurov. Tie tam nie sú náhodou – našlo sa tu aj niekoľko skamenelých stôp týchto tvorov.

súdny palác

Na mesto Sucre sme si vyčlenili dva dni. Prvý deň sa ideme pokochať historickým centrom a pekne zdobenými uličkami. Plaza 25 de Mayo je hlavným námestím. V rohu námestia sa týči veža katedrály so sochami a červenou strieškou. Vedľa katedrály je honosná budova štátnej polície (Prefectura de Chuquisaca). Ďalšou zaujímavou budovou na námestí je Casa de la Libertad, kde bolo v roku 1825 podpísané bolívijské vyhlásenie nezávislosti. Práve tu sa dnes schádza asi 200 ľudí s transparentmi. V Bolívii sme dva týždne a zažívame už tretí štrajk. Skoro to tu vyzerá akoby to bol ich národný šport. Raz obídu za doprovodu strieľania do vzduchu z pištole námestie a potom sa pred budovou zastavia a chvíľu skandujú. Do hodiny je po všetkom a ani stráž stojaca pred dverami budovy neberie túto demonštráciu príliš vážne. Usmievajú sa a hrajú sa s mobilmi alebo sa rozprávajú. Potom sa dav rozpustí, Niektorí si idú sadnúť so zmrzlinou alebo želatínou na námestie. Iní sa vyfotia pri soche levov v strede námestia. Skôr to vyzerá, že si štrajkujúci urobili pekný voľný deň.

Plaza 25 de Mayo (hlavné námestie)   demonštrácia na námestí

mestská katedrála a policajná budova

Ulicou Arenales dôjdeme okolo kostolov Santa Monica a Santa Barbara do parku Simón Bolívar. Tento park začína pri súdnej budove a tiahne sa smerom na sever. Na jeho konci je fontána, ktorá za doprovodu hudby dvakrát denne strieka vodu. Raz predpoludním a druhý raz večer, keď je k zvuku pripojená aj svetelná show. Uprostred parku je zmenšená Eiffelova veža, na ktorú sa dá vyliezť a pozrieť sa po okolí. Vedľa je detské ihrisko s motívmi dinosaurov. Nachádzajú sa tu betónové odliatky stôp, niekoľko hojdačiek s týmito vyhynutými tvormi a vysoké šmykľavky brontosaurov, ktorým neodoláme ani my.

kostol Santa Barbara

Ďalší deň ideme prejsť časť nad mestom, kde je pekné námestie Plaza Pedro de Anzures s čisto bielym kostolom Recoleta. Naproti nemu je arkáda, odkiaľ je krásne vidieť na spodnú historickú časť mesta. Odporúčam vyraziť sem skoro ráno, keď tu ešte nie sú davy turistov. Človek si tak môže vychutnať ranný pokoj a hriať sa na slnku v chladnom ráne. Deti, čakajúce na začiatok vyučovania, tu hrajú loptové hry. Hneď za rohom sa nachádza múzeum de la Recoleta.

Plaza Pedro de Anzúrez   kostol Recoleta

výhľad na Sucre

Cestou dole z vyhliadkového miesta Recoleta sa prepletáme upravenými uličkami, až sa ocitneme pri chráme San Roque na Plaza Beni (juhozápadne od centra). Chrám nie je ničím zvláštny, ale je roztomilý a je tu pokoj, pretože sa nachádza stranou od samotného centra. Vraciame sa k centru a cestou ešte navštívime Templo de la Merced s krásne zdobeným interiérom. Najrušnejšou oblasťou v inak pokojnom meste je ulica San Alberto, kde je množstvo obchodov a reštaurácií a celý deň je tam veľmi živo.

Templo de San Roque   dláždená ulička v Sucre

Sucre by sa dalo stále dokola prechádzať všetkými smermi a ulicami, a človek by vždy našiel niečo nové, čo ho prekvapí a oslní. Na prvý pohľad sa dá vidieť, že miestni si chcú svoje hlavné mesto udržať v šmrncovom štýle a zatiaľ sa im to aj darí. Aj podľa rodinných domov vyzerá toto mesto bohato a prepychovo, ak teda berieme do úvahy iba centrálnu časť. Samozrejme, že čím sa ide ďalej od centra, tým stavby pomaly, ale iste viac chátrajú. Hrdosť miestneho obyvateľstva však neupadá.

GPS: 19°02'33.8"S 65°15'39.6"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bolívia – Copacabana a Isla del Sol
Publikované: 12.9.2016
Prvé mesto v Bolívii, ktoré cestovateľ idúci pozemnou cestou z Peru navštívi, je väčšinou Copacabana. Pokiaľ nie, tak by mal určite návštevu aspoň zvážiť. Keď mestu odpustíme povinný a zbytočný poplatok 2 BOB (1 BOB = cca 3,5 Kč), je Copacabana pekné a pokojné miesto vhodné na odpočinok, umocnené pôžitkom pri pohľade na jazero Titicaca. Tomuto malebnému jazernému letovisku dodáva neuveriteľné kúzlo nielen to, že je malé, ale tiež to, že sa tu dá dlho prechádzať a vychutnávať si ho.

Bolívia – Samaipata
Publikované: 31.10.2016
Kupovanie lístkov na autobus je v Bolívii perfektný zážitok a skúška nervov na oboch stranách. V meste Sucre kupujeme lístky do dediny Samaipata, ktorá je smerom na Santa Cruz de la Sierra, čo by malo byť naše posledné mesto v Bolívii. V dedine Samaipata si chceme na chvíľku oddýchnuť, pretože v posledných dňoch sme viacmenej lietali v davoch ľudí.

Bolívia – Santa Cruz de la Sierra
Publikované: 7.11.2016
Santa Cruz de la Sierra je najväčšie mesto Bolívie a leží v stredovýchodnej časti krajiny. Rozprestiera sa ďaleko od Ánd v rovinatej púštnej oblasti a veľmi zaujímavý je najmä pohľad na toto mesto z vtáčej perspektívy. Oválny pôdorys tvoria štyri obchvatové kruhy (anillos). Tieto kruhy spájajú radiales – lúče hlavných ciest, ktoré sú číslované v smere hodinových ručičiek a ktorých je spolu 27. Mesto pripomína skôr rozľahlú dedinu, a to kvôli nižšej zástavbe a pokojnému životu. Ale nachádza sa tu aj zopár noblesnejších uličiek s drahými butikmi. Nikto sa nikam neponáhľa a miestni ľudia si radi posedia na lavičkách v centre a odpočívajú, takže sa dá povedať, že ich hodinky na rukách sú skôr ozdobným doplnkom.

Paraguaj – Asunción
Publikované: 14.11.2016
Než dôjdeme do mesta Asunción, musíme prejsť cez Gran Chaco. To sa rozprestiera na území štátov Argentína, Bolívia a Paraguaj. V Paraguaji zaberá veľkú časť severného územia, o ktoré sa viedla v 30. rokoch 20. storočia vojna s Bolíviou, ktorú nakoniec vyhral Paraguaj. Príčina bola v tom, že sa obe strany mylne domnievali, že sa tam nachádza ropné bohatstvo. Dnes je to len suchá a vyprahnutá rovina, riedko zarastená pastvinami a stromami.

Bolívia – La Paz
Publikované: 26.9.2016
Na mesto La Paz som bol v Bolívii asi najviac zvedavý, pretože ma vždy lákalo svojou nezvykle vysokou polohou (pre metropolu). Vravel som si, ako tam vlastne ľudia žijú v tých 3 600 metroch nad morom. Potom, čo som v týchto nadmorských výškach pobýval v Andách v Ekvádore alebo Peru, som zistil, že to tak zložité nie je. Proste si človek zvykne. No aj tak je svojou nadmorskou výškou La Paz raritou medzi svetovými veľkomestami. Samotné mesto vyzerá, ako by ležalo v kráteri a po svahoch navôkol sú vystavané domy z pálených tehál, čo pôsobí dosť usporiadane. Z blízka je to však neuveriteľný chaos uličiek a rozostavaných domčekov. Dole v centre sa medzi historickými stavbami týčia vysoké budovy. Je to zaujímavá všehochuť. Nad tým všetkým jazdia lanovky, ktoré tu simulujú nadzemku či metro. Je to najrýchlejší spoj z jedného konca na druhý.

Bolívia – Národný park Torotoro
Publikované: 3.10.2016
Najrýchlejší a najjednoduchší prejazd z La Pazu do dediny Torotoro je nočným autobusom do Cochabamby, kde následne prestúpite na colectivo (miestna hromadná doprava). O trištvrte na šesť ráno blúdime terminálom Cochabamby a zisťujeme, z ktorého nástupišťa ide nejaký spoj do dediny Torotoro. Pani, ktorá je na informáciách, je ešte rozospatejšia než my, takže komunikácia trochu viazne, no aj tak z nej s prestávkami na zívania vydolujeme, že musíme ísť na iný terminál. Jediné spoje odchádzajú o šiestej ráno, takže sa vraj musíme poponáhľať. To využíva taxikár pred budovou, ktorý nám narozpráva, ako ďaleko je miesto odjazdu a nadsadí si cenu. Aj keď neradi, kývneme mu na súhlas a ideme s ním celé dve minúty do vedľajšej štvrte, kde ešte panuje tma. Vysadí nás pri garáži a ľuďom stojacím pri dodávke nahlási, že doviezol dvoch cudzincov. S úsmevom preberá 15 BOB (55 Kč).

Bolívia – Potosí
Publikované: 17.10.2016
Cesta z Uyuni do mesta Potosí trvá iba tri hodiny a nepozerať sa počas nej von z okna by bolo hriechom. Od plochej púštnej oblasti sa cesta zdvíha a prechádza cez nevysoké, ale o to krajšie dúhové hory. Stále má krajina púštny charakter, oblasť je dosť vyprahnutá a bez veľkej vegetácie. Okolo cesty môžete uvidieť lamy aj nandu.

Bolívia – Uyuni a soľná pláň
Publikované: 10.10.2016
Keď na terminále v meste Cochabamba zistíme, že autobusové spoločnosti sa rozhodli stávkovať, trochu nám to naruší nasledujúce plány. V Bolívii nie sú stávky nič neobvyklého. Sme tu druhý týždeň a už zažívame druhú. Zamestnanci aj samotní obyvatelia berú túto vec športovo a nijako ich to neznepokojuje. Viackrát nám bolo povedané, že takáto stávka trvá najmenej tri dni. A posledný autobus z tohoto terminálu vychádza o 18.tej, potom sa stávkuje! Niektoré spoje boli presunuté, iné úplne vyškrtnuté. Rovnako ako doprava do mesta Potosí, kam máme namierené. Narýchlo meníme plány a odchádzame jediným a posledným autobusom do Uyuni.

Bolívia – dedinka Coroico
Publikované: 19.9.2016
Zo slnečnej Copacabany ideme cez bolívijskú metropolu La Paz rovno do malej dedinky Coroico, ktorú sme cielene vybrali na niekoľkodenný odpočinok v prírode. Z La Pazu ide do tejto dediny priame colectivo (hromadná preprava – dodávka) okolo troch hodín (cena 150 Kč). Z nadmorskej výšky 3 600 m n. m. (La Paz) musíme vystúpať ešte o ďalší výškový kilometer, aby sme následne serpentínami zostúpili rovno do oblasti Yungas (prechodová oblasť medzi vysokohorskou krajinou And a nížinatými pralesmi). Vedie tu aj vyhlásená bolívijská atrakcia „cesta smrti“, ktorá je teraz len turistickou atrakciou. Od roku 2006 sa totiž jazdí po novej asfaltovej ceste, a tak bahnitá „najnebezpečnejšia cesta sveta“, kde údajne ročne zahynulo až 300 ľudí, je využívaná prevažne len pre zjazdy na bicykloch.


Súvisiaca fotogaléria

Bolívia – srdce Južnej Ameriky
Pre mnohých turistov nie je Bolívia pri návšteve Južnej Ameriky hlavným cieľom, ale našťastie ju ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 1. 6. 2020
sviatok:Žaneta
dnes:
pondelok 1.6.
21 °C
zajtra:
utorok 2.6.
19 °C