www.infoglobe.sk » Bolívia – krásne mesto Sucre

Bolívia – krásne mesto Sucre

Publikované: 1.9.2023
Sucre je najkrajšie a koloniálne najzachovalejšie mesto Bolívie, ktoré sme na našej ceste navštívili. Taktiež to je najupravenejšie a najčistejšie mesto v tomto štáte. Dá sa tu priam cítiť to odhodlanie a chuť ľudí udržiavať svoje mesto v uhladenom štýle. Je elegantné, farebne jednoduché a miestni sú na to hrdí, keď mestom prechádzajú. Veľkostne sa podobá Potosí a žije v ňom necelých 250 tisíc ľudí. Od roku 1991 je právom zaradené do zoznamu UNESCO.

Článok vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

vstup do centra, ulica Arce

Mesto Sucre leží v nadmorskej výške 2 790 m a je situované v strednej časti južnej Bolívie. Založené bolo v polovici 16. storočia Pedrom de Anzurezom. V súčasnosti je hlavným mestom Bolívie a departmentu Chuquisaca. Nachádza sa tu Ústavný súd a Súdna rada, avšak vláda, prezident a štátna pokladňa sídli v La Paze. Väčšina budov v historicky zachovalom centre žiari bielou farbou, preto sa Sucre niekedy prezýva „Biele mesto“. Neďaleko sa nachádza Parque Cretácico (Kriedový park), kde sú v životnej veľkosti modely dinosaurov. Tie tam nie sú náhodou – našlo sa tu aj niekoľko skamenelých stôp týchto tvorov.

súdny palác

Na mesto Sucre sme si vyčlenili dva dni. Prvý deň sa ideme pokochať historickým centrom a pekne zdobenými uličkami. Plaza 25 de Mayo je hlavným námestím. V rohu námestia sa týči veža katedrály so sochami a červenou strieškou. Vedľa katedrály je honosná budova štátnej polície (Prefectura de Chuquisaca).

Plaza 25 de Mayo (hlavné námestie)

Ďalšou zaujímavou budovou na námestí je Casa de la Libertad, kde bolo v roku 1825 podpísané bolívijské vyhlásenie nezávislosti. Práve tu sa dnes schádza asi 200 ľudí s transparentmi. V Bolívii sme dva týždne a zažívame už tretí štrajk.

demonštrácia na námestí

Skoro to tu vyzerá akoby to bol ich národný šport. Raz obídu za doprovodu strieľania do vzduchu z pištole námestie a potom sa pred budovou zastavia a chvíľu skandujú. Do hodiny je po všetkom a ani stráž stojaca pred dverami budovy neberie túto demonštráciu príliš vážne. Usmievajú sa a hrajú sa s mobilmi alebo sa rozprávajú. Potom sa dav rozpustí, Niektorí si idú sadnúť so zmrzlinou alebo želatínou na námestie. Iní sa vyfotia pri soche levov v strede námestia. Skôr to vyzerá, že si štrajkujúci urobili pekný voľný deň.

mestská katedrála a policajná budova

Ulicou Arenales dôjdeme okolo kostolov Santa Monica a Santa Barbara do parku Simón Bolívar. Tento park začína pri súdnej budove a tiahne sa smerom na sever. Na jeho konci je fontána, ktorá za doprovodu hudby dvakrát denne strieka vodu. Raz predpoludním a druhý raz večer, keď je k zvuku pripojená aj svetelná show. Uprostred parku je zmenšená Eiffelova veža, na ktorú sa dá vyliezť a pozrieť sa po okolí. Vedľa je detské ihrisko s motívmi dinosaurov. Nachádzajú sa tu betónové odliatky stôp, niekoľko hojdačiek s týmito vyhynutými tvormi a vysoké šmykľavky apatosaurov, ktorým neodoláme ani my.

kostol Santa Barbara

Ďalší deň ideme prejsť časť nad mestom, kde je pekné námestie Plaza Pedro de Anzures s čisto bielym kostolom Recoleta. Naproti nemu je arkáda, odkiaľ je krásne vidieť na spodnú historickú časť mesta. Odporúčam vyraziť sem skoro ráno, keď tu ešte nie sú davy turistov. Človek si tak môže vychutnať ranný pokoj a hriať sa na slnku v chladnom ráne. Deti, čakajúce na začiatok vyučovania, tu hrajú loptové hry. Hneď za rohom sa nachádza múzeum de la Recoleta.

Plaza Pedro de Anzúrez kostol Recoleta

výhľad na Sucre

Cestou dole z vyhliadkového miesta Recoleta sa prepletáme upravenými uličkami, až sa ocitneme pri chráme San Roque na Plaza Beni (juhozápadne od centra). Chrám nie je ničím zvláštny, ale je roztomilý a je tu pokoj, pretože sa nachádza stranou od samotného centra. Vraciame sa k centru a cestou ešte navštívime Templo de la Merced s krásne zdobeným interiérom. Najrušnejšou oblasťou v inak pokojnom meste je ulica San Alberto, kde je množstvo obchodov a reštaurácií a celý deň je tam veľmi živo.

Templo de San Roque  

Sucre by sa dalo stále dokola prechádzať všetkými smermi a ulicami, a človek by vždy našiel niečo nové, čo ho prekvapí a oslní. Na prvý pohľad sa dá vidieť, že miestni si chcú svoje hlavné mesto udržať v šmrncovom štýle a zatiaľ sa im to aj darí. Aj podľa rodinných domov vyzerá toto mesto bohato a prepychovo, ak teda berieme do úvahy iba centrálnu časť. Samozrejme, že čím sa ide ďalej od centra, tým stavby pomaly, ale iste viac chátrajú. Hrdosť miestneho obyvateľstva však neupadá.

dláždená ulička v Sucre

GPS: 19°02'33.8"S 65°15'39.6"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bolívia – Copacabana a Isla del Sol
Publikované: 21.7.2023
Prvé mesto v Bolívii, ktoré cestovateľ idúci pozemnou cestou z Peru navštívi, je väčšinou Copacabana. Pokiaľ nie, tak by mal určite návštevu aspoň zvážiť. Keď mestu odpustíme povinný a zbytočný poplatok, je Copacabana pekné a pokojné miesto vhodné na odpočinok, umocnené pôžitkom pri pohľade na jazero Titicaca. Tomuto malebnému jazernému letovisku dodáva neuveriteľné kúzlo nielen to, že je malé, ale tiež to, že sa tu dá dlho prechádzať a vychutnávať si ho.

Paraguaj, Asunción - pohodové hlavné mesto
Publikované: 22.9.2023
Než dôjdeme do mesta Asunción, musíme prejsť cez Gran Chaco. To sa rozprestiera na území štátov Argentína, Bolívia a Paraguaj. V Paraguaji zaberá veľkú časť severného územia, o ktoré sa viedla v 30. rokoch 20. storočia vojna s Bolíviou, ktorú nakoniec vyhral Paraguaj. Príčina bola v tom, že sa obe strany mylne domnievali, že sa tam nachádza ropné bohatstvo. Dnes je to len suchá a vyprahnutá rovina, riedko zarastená pastvinami a stromami.

Bolívia – Santa Cruz de la Sierra
Publikované: 15.9.2023
Santa Cruz de la Sierra je najväčšie mesto Bolívie a leží v stredovýchodnej časti krajiny. Rozprestiera sa ďaleko od Ánd v rovinatej púštnej oblasti a veľmi zaujímavý je najmä pohľad na toto mesto z vtáčej perspektívy. Oválny pôdorys tvoria štyri obchvatové kruhy (anillos). Tieto kruhy spájajú radiales – lúče hlavných ciest, ktoré sú číslované v smere hodinových ručičiek a ktorých je spolu 27.

Bolívia, Samaipata - pokojná dedinka
Publikované: 8.9.2023
Kupovanie lístkov na autobus je v Bolívii perfektný zážitok a skúška nervov na oboch stranách. V meste Sucre kupujeme lístky do dediny Samaipata, ktorá je smerom na Santa Cruz de la Sierra, čo by malo byť naše posledné mesto v Bolívii. V dedine Samaipata si chceme na chvíľku oddýchnuť, pretože v posledných dňoch sme viacmenej lietali v davoch ľudí.

Bolívia – koloniálne mesto Potosí
Publikované: 25.8.2023
Cesta z Uyuni do mesta Potosí trvá iba tri hodiny a nepozerať sa počas nej von z okna by bolo hriechom. Od plochej púštnej oblasti sa cesta zdvíha a prechádza cez nevysoké, ale o to krajšie dúhové hory. Stále má krajina púštny charakter, oblasť je dosť vyprahnutá a bez veľkej vegetácie. Okolo cesty môžete uvidieť lamy aj nandu.

Bolívia – Uyuni a soľná pláň
Publikované: 18.8.2023
Keď na terminále v meste Cochabamba zistíme, že autobusové spoločnosti sa rozhodli štrajkovať, trochu nám to naruší nasledujúce plány. V Bolívii nie sú štrajky nič neobvyklého. Sme tu druhý týždeň a už zažívame druhý. Zamestnanci aj samotní obyvatelia berú túto vec športovo a nijako ich to neznepokojuje. Viackrát nám bolo povedané, že takýto štrajk trvá najmenej tri dni.

Bolívia – Národný park Torotoro
Publikované: 11.8.2023
Najrýchlejší a najjednoduchší prejazd z La Pazu do dediny Torotoro je nočným autobusom do Cochabamby, kde následne prestúpite na colectivo (miestna hromadná doprava). O trištvrte na šesť ráno blúdime terminálom Cochabamby a zisťujeme, z ktorého nástupišťa ide nejaký spoj do dediny Torotoro. Pani, ktorá je na informáciách, je ešte rozospatejšia než my, takže komunikácia trochu viazne, no aj tak z nej s prestávkami na zívania vydolujeme, že musíme ísť na iný terminál.

Bolívia – metropola La Paz
Publikované: 4.8.2023
Na mesto La Paz som bol v Bolívii asi najviac zvedavý, pretože ma vždy lákalo svojou neobvykle vysokou polohou (pre metropolu). Vravel som si, ako tam vlastne ľudia žijú v tých 3 600 metroch nad morom. Potom, čo som v týchto nadmorských výškach pobýval v Andách v Ekvádore alebo Peru, som zistil, že to tak zložité nie je. Jednoducho si človek zvykne. No aj tak je svojou nadmorskou výškou La Paz raritou medzi svetovými veľkomestami.

Bolívia – malebná dedinka Coroico
Publikované: 28.7.2023
Zo slnečnej Copacabany ideme cez bolívijskú metropolu La Paz rovno do malej dedinky Coroico, ktorú sme cielene vybrali na niekoľkodenný odpočinok v prírode. Z La Pazu ide do tejto dediny priame colectivo (hromadná preprava – dodávka) okolo troch hodín. Z nadmorskej výšky 3 600 m n. m. (La Paz) musíme vystúpať ešte o ďalší výškový kilometer, aby sme následne serpentínami zostúpili rovno do oblasti Yungas (prechodová oblasť medzi vysokohorskou krajinou And a nížinatými pralesmi). Vedie tu aj vyhlásená bolívijská atrakcia „cesta smrti“, ktorá je teraz len turistickou atrakciou. Od roku 2006 sa totiž jazdí po novej asfaltovej ceste, a tak bahnitá „najnebezpečnejšia cesta sveta“, kde údajne ročne zahynulo až 300 ľudí, je využívaná prevažne len pre zjazdy na bicykloch.

SVET: Turistami neobjavené krajiny
Publikované: 9.11.2020
Cestovanie sa po súčasnej pandémii dozaista zmení. Krajiny, ktoré boli doteraz turistami opomínané sa stanú ideálnymi destináciami na bezpečnú a pokojnú dovolenku. Kanadský informačný systém o cestujúcich eTA zostavil rebríček zo 170 krajín, ktoré sú z pohľadu množstva návštevníkov i hustoty obyvateľstva tie najvhodnejšie.


Súvisiaca fotogaléria

Bolívia – srdce Južnej Ameriky
Pre mnohých turistov nie je Bolívia pri návšteve Južnej Ameriky hlavným cieľom, ale našťastie ju ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X