www.infoglobe.sk » Bolívia – malebná dedinka Coroico

Bolívia – malebná dedinka Coroico

Publikované: 28.7.2023
Zo slnečnej Copacabany ideme cez bolívijskú metropolu La Paz rovno do malej dedinky Coroico, ktorú sme cielene vybrali na niekoľkodenný odpočinok v prírode. Z La Pazu ide do tejto dediny priame colectivo (hromadná preprava – dodávka) okolo troch hodín. Z nadmorskej výšky 3 600 m n. m. (La Paz) musíme vystúpať ešte o ďalší výškový kilometer, aby sme následne serpentínami zostúpili rovno do oblasti Yungas (prechodová oblasť medzi vysokohorskou krajinou And a nížinatými pralesmi). Vedie tu aj vyhlásená bolívijská atrakcia „cesta smrti“, ktorá je teraz len turistickou atrakciou. Od roku 2006 sa totiž jazdí po novej asfaltovej ceste, a tak bahnitá „najnebezpečnejšia cesta sveta“, kde údajne ročne zahynulo až 300 ľudí, je využívaná prevažne len pre zjazdy na bicykloch.

Coroico leží vo výške 1 600 metrov nad morom na úpätí kopca Cerro Uchumachi v západnej časti Bolívie v provincii Nor Yungas. Navôkol tejto dediny sa rozprestiera zvlnená zalesnená krajina, za ktorou vykúkajú zasnežené vrcholky Cordillery Real – Huayna Potosí, Tiquimani a Mururata.

pohľad na dedinu Coroico z Uchumachi

Samotná dedina je malá a pokojná. Centrum zdobí zeleň a malebný kostol s kamennou zvonicou (kostol San Pedro y San Pablo), ktorý dominuje tomuto priestranstvu. Na niekoľkých miestach tejto obce je vyobrazený skalník andský (tunqui), červený vták s chocholom, ktorý je miestnym symbolom. Mestečko je pretkané úzkymi dláždenými uličkami, ktoré sú lemované obchodíkmi s drobnosťami. Večer je tu otvorených niekoľko stánkov s grilovanými kuratami a každý deň je tu najväčší zmätok, keď sa už od štvrtej hodiny ráno na námestí predávajú čerstvé žemle, ktoré práve miestni pekári dopiekli.

kostol San Pedro y San Pablo

V Coroicu zostávame tri noci, aby sme sa pokochali tunajšou lesnatou krajinou a prešli si okolie. Prvý deň sa vydáme nekonečne dlhým traverzom k trom vodopádom, ktoré by mali byť vzdialené asi dve hodiny od Coroica.

tunqui – červený maskot mesta

Trasa vedie okolo sýto zelených kokových polí, ktoré miestne ženy a deti práve oberajú. Čím ďalej sme od dediny, tým je cesta zarastenejšia a horšie prechodná. Preto je dobré obuť si plné topánky a obliecť dlhé nohavice. Najlepšie aj rukávy a pokrývku hlavy. Nielenže vegetácia dosť škriabe, ale zároveň tu lietajú malé otravné mušky, ktoré hryzú a na tele zanechávajú opuchnutú a začervenanú kožu. Keďže sa na Bolíviu nachádzame pomerne nízko, je tu dosť horúco a vlhko.

jedno z mnohých kokových polí

Prvý vodopád – San Felix – je znetvorený betónom a trubkami a vyzerá to tak, že z neho obec Cruz Loma odčerpáva vodu. Keď pokračujeme k ďalším dvom vodopádom, dôjdeme akurát ku kamennej zátarase a pletivovému plotu s ostnatým drôtom. Na meter a pol širokej cestičke je to postavené tak šikovne, že z jednej strany je vysoká skala a z druhej prudký zráz. Dôjde nám, že k tým dvom vodopádom sa tadeto asi nedostaneme. Jediná cesta k nim je od mesta Cruz Loma.

vodopád San Felix

Túto cestu uzavreli, aby sa tam nedalo dostať inak než autom alebo s nejakou cestovkou. Vodopády sú spoplatnené (alebo to aspoň vravel pán z infocentra). O uzavrení tejto cesty však nevravel nič. A keďže sa niekomu asi nechce stáť niekde v lese pri vodopáde a vyberať peniaze, tak ich vyberajú dole pri mesta a túto cestu radšej zatarasili, aby sa tam náhodou niekto nedostal odinakadiaľ.

zalesnená hora Uchumachi, 2 500 m n. m.  

Ďalší deň sa ideme skoro ráno pozrieť na neďaleký vrchol Uchumachi, ktorý je vysoký necelých 2 500 m n. m. K malému kostolíku nad dedinou vedie obľúbená pútnická „krížová cesta“. Odtiaľ pokračuje prašná cestička až k vyhliadkovému miestu, odkiaľ sa dá príjemne kochať pohľadom na nízke zelené kopce oblasti Yungas, za ktorými sa týčia ľadovcové špičky Cordillery Real.

oblasť Yungas s dedinou Cruz Loma

Ranná hmla, v tejto oblasti častý jav, pomaly ustupuje a obloha sa farbí do modra. Na nej sa krásne vyobrazujú siluety krúžiacich dravcov (zrejme orly andské), ktoré máme nad hlavami. Potom sa cestička zúži na pol metra a každým krokom viac a viac zarastá trávou a kríkmi, až nakoniec stromy vytvoria vegetačný tunel. Sme radi aspoň za náznak vysekanej cesty. Keď dôjdeme na vrchol Uchumachi, odpočinieme si na pár miestach s výhľadmi, ale hora je skôr porastená stromami. Cestou späť po nás vyštartujú nejaké potulné psiská, ktoré sa nebezpečne približujú až na meter. Väčšinou psi v Bolívii len štekajú, ale nepribližujú sa. Tieto dosť ceria zuby a nebyť mikiny a kameňov, ťažko povedať, kam by sa až so svojimi tesákmi dostali.

pohľad na oblasť Yungas a Cordilleru Real

Okrem zaujímavých výletov po okolí, prechádzky po meste a prekrásnych výhľadov na všadeprítomnú krajinu stojí za návštevu v Coroicu aj miestny neupravovaný, dokonca až strašidelný cintorín. V Južnej Amerike sú nebožtíci, vzhľadom k skalnatému podložiu, často pochovávaní nad zemou. Hojne najmä vo vybetónovaných stavbách s otvormi pre rakvu. Stavba je väčšinou vysoká okolo dva a pol metra, niečo cez dva metre hlboká s dĺžkou podľa možností cintorína (2–15 metrov). V rade je potom niekoľko podlhovastých otvorov, kam sa vkladá rakva aj s telom a následne zabetónuje alebo zamuruje kamennou doskou s menom. Taký panelák pre mŕtvych... Pár týchto hrobov je tu otvorených a vybrakovaných. V jednej hrobke je dokonca ešte spráchnivelá rakva, ale už bez tela.

cintorín v Coroicu

Večery v Coroicu trávime ako miestni obyvatelia – príjemným posedením na hlavnom námestí, kde je niekoľko lavičiek. Večer je v Coroicu teplo a pofukuje mierny vánok. Niekoľko týždňov predtým sme sa pohybovali vo vyšších nadmorských výškach, kde bolo po zotmení chladno, tak si to tu užívame a pritom sledujeme šantiace sa malé miestne deti. Je pekné, že na všetkých bolívijských námestiach či iných priestranstvách sa vždy schádza mnoho ľudí a detí, ktorí sa baví, šantia, trávia voľný čas vonku a nesedia doma pri počítači. Možno preto, že ho pravdepodobne ani nevlastnia.

 

GPS: 16°11'17.7"S 67°43'40.1"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Paraguaj, Asunción - pohodové hlavné mesto
Publikované: 22.9.2023
Než dôjdeme do mesta Asunción, musíme prejsť cez Gran Chaco. To sa rozprestiera na území štátov Argentína, Bolívia a Paraguaj. V Paraguaji zaberá veľkú časť severného územia, o ktoré sa viedla v 30. rokoch 20. storočia vojna s Bolíviou, ktorú nakoniec vyhral Paraguaj. Príčina bola v tom, že sa obe strany mylne domnievali, že sa tam nachádza ropné bohatstvo. Dnes je to len suchá a vyprahnutá rovina, riedko zarastená pastvinami a stromami.

Bolívia – Santa Cruz de la Sierra
Publikované: 15.9.2023
Santa Cruz de la Sierra je najväčšie mesto Bolívie a leží v stredovýchodnej časti krajiny. Rozprestiera sa ďaleko od Ánd v rovinatej púštnej oblasti a veľmi zaujímavý je najmä pohľad na toto mesto z vtáčej perspektívy. Oválny pôdorys tvoria štyri obchvatové kruhy (anillos). Tieto kruhy spájajú radiales – lúče hlavných ciest, ktoré sú číslované v smere hodinových ručičiek a ktorých je spolu 27.

Bolívia, Samaipata - pokojná dedinka
Publikované: 8.9.2023
Kupovanie lístkov na autobus je v Bolívii perfektný zážitok a skúška nervov na oboch stranách. V meste Sucre kupujeme lístky do dediny Samaipata, ktorá je smerom na Santa Cruz de la Sierra, čo by malo byť naše posledné mesto v Bolívii. V dedine Samaipata si chceme na chvíľku oddýchnuť, pretože v posledných dňoch sme viacmenej lietali v davoch ľudí.

Bolívia – krásne mesto Sucre
Publikované: 1.9.2023
Sucre je najkrajšie a koloniálne najzachovalejšie mesto Bolívie, ktoré sme na našej ceste navštívili. Taktiež to je najupravenejšie a najčistejšie mesto v tomto štáte. Dá sa tu priam cítiť to odhodlanie a chuť ľudí udržiavať svoje mesto v uhladenom štýle. Je elegantné, farebne jednoduché a miestni sú na to hrdí, keď mestom prechádzajú. Veľkostne sa podobá Potosí a žije v ňom necelých 250 tisíc ľudí. Od roku 1991 je právom zaradené do zoznamu UNESCO.

Bolívia – koloniálne mesto Potosí
Publikované: 25.8.2023
Cesta z Uyuni do mesta Potosí trvá iba tri hodiny a nepozerať sa počas nej von z okna by bolo hriechom. Od plochej púštnej oblasti sa cesta zdvíha a prechádza cez nevysoké, ale o to krajšie dúhové hory. Stále má krajina púštny charakter, oblasť je dosť vyprahnutá a bez veľkej vegetácie. Okolo cesty môžete uvidieť lamy aj nandu.

Bolívia – Uyuni a soľná pláň
Publikované: 18.8.2023
Keď na terminále v meste Cochabamba zistíme, že autobusové spoločnosti sa rozhodli štrajkovať, trochu nám to naruší nasledujúce plány. V Bolívii nie sú štrajky nič neobvyklého. Sme tu druhý týždeň a už zažívame druhý. Zamestnanci aj samotní obyvatelia berú túto vec športovo a nijako ich to neznepokojuje. Viackrát nám bolo povedané, že takýto štrajk trvá najmenej tri dni.

Bolívia – Národný park Torotoro
Publikované: 11.8.2023
Najrýchlejší a najjednoduchší prejazd z La Pazu do dediny Torotoro je nočným autobusom do Cochabamby, kde následne prestúpite na colectivo (miestna hromadná doprava). O trištvrte na šesť ráno blúdime terminálom Cochabamby a zisťujeme, z ktorého nástupišťa ide nejaký spoj do dediny Torotoro. Pani, ktorá je na informáciách, je ešte rozospatejšia než my, takže komunikácia trochu viazne, no aj tak z nej s prestávkami na zívania vydolujeme, že musíme ísť na iný terminál.

Bolívia – metropola La Paz
Publikované: 4.8.2023
Na mesto La Paz som bol v Bolívii asi najviac zvedavý, pretože ma vždy lákalo svojou neobvykle vysokou polohou (pre metropolu). Vravel som si, ako tam vlastne ľudia žijú v tých 3 600 metroch nad morom. Potom, čo som v týchto nadmorských výškach pobýval v Andách v Ekvádore alebo Peru, som zistil, že to tak zložité nie je. Jednoducho si človek zvykne. No aj tak je svojou nadmorskou výškou La Paz raritou medzi svetovými veľkomestami.

Bolívia – Copacabana a Isla del Sol
Publikované: 21.7.2023
Prvé mesto v Bolívii, ktoré cestovateľ idúci pozemnou cestou z Peru navštívi, je väčšinou Copacabana. Pokiaľ nie, tak by mal určite návštevu aspoň zvážiť. Keď mestu odpustíme povinný a zbytočný poplatok, je Copacabana pekné a pokojné miesto vhodné na odpočinok, umocnené pôžitkom pri pohľade na jazero Titicaca. Tomuto malebnému jazernému letovisku dodáva neuveriteľné kúzlo nielen to, že je malé, ale tiež to, že sa tu dá dlho prechádzať a vychutnávať si ho.

Bolívia, Cochabamba – hor sa do strednej Bolívie
Publikované: 2.8.2013
Cochabamba je hlavným mestom Cochabambskej správnej oblasti, ktorá pokrýva plochu veľkú približne ako Slovensko. Tento správny celok je v krajine známy vďaka svojej úrodnej pôde a preto sa mu hovorí „obilnica Bolívie“. Medzi plodiny, ktoré sa tu najviac pestujú patrí obilie, tabak, cukrová trstina, ďalej to sú zemiaky alebo kakaové bôby.


Súvisiaca fotogaléria

Bolívia – srdce Južnej Ameriky
Pre mnohých turistov nie je Bolívia pri návšteve Južnej Ameriky hlavným cieľom, ale našťastie ju ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X