www.infoglobe.sk » Bibione: symbol Benátskej riviéry

Bibione: symbol Benátskej riviéry

Publikované: 23.5.2011
Talianske letovisko Bibione patrí u nás vari k najznámejším dovolenkovým destináciám pobytov pri mori, navyše vzdialenosťou a cenovou hladinou aj najdostupnejším z ponuky cestovných kancelárií. Aj preto sa oplatí vedieť o ňom niečo nad rámec príjemných chvíľ strávených na dlhých piesočnatých plážach.

BibionePojem Benátska riviéra označuje viaceré letoviská na severotalianskom pobreží Jadranského mora (Mare Adriatico) pozdĺž Benátskeho zálivu (Golfo di Venezia), resp. na území Benátskeho kraja (Regione Veneto). Ten sa rozkladá medzi dolným tokom rieky Pád južne od Benátok a Alpami na hraniciach s Rakúskom na severe. Okrem samotných Benátok tam patria mestá ako napríklad Verona, Padova, Vicenza, Treviso, ale aj známe zimné stredisko Cortina d’Ampezzo. Historicky ide približne o územie bývalej Benátskej republiky, ktorá bola pričlenená k Taliansku až v roku 1866.

Bibione

BibioneBenátska riviéra je typická dlhými piesočnatými plážami, ktoré len postupne klesajú do mora, preto sú výhodné na dovolenky s malými deťmi. Najznámejšie letoviská sú (od severu, kde sa k nim niekedy pridáva aj Lignano Sabbiadoro, ktoré však už nepatrí do Regione Veneto, ale do provincie Friuli – Venezia Giulia) Bibione (asi 80 km od Benátok), Caorle, Porta Santa Margherita, Duna Verde, Eraclea Mare, Lido di Jesolo, Cavallino, Lido di Venezia a južne od Benátok potom ešte Chioggia Sottomarina a Rosolina Mare. Niektoré vznikli z pôvodných rybárskych osád, iné existujú iba krátko.Bibione

To je aj prípad letoviska Bibione, ktoré vyrástlo až v druhej polovici 20. storočia na postupne zalesňovanej (najmä rýchlorastúcimi topoľmi a borovicami) a kultivovanej pôde pozdĺž približne osemkilometrového plážového pobrežia južne od ústí rieky Tagliamento do mora. V skutočnosti Bibione je iba predmestie mestečka San Michele a Tagliamento, ktorého historické centrum leží vyše desať kilometrov od pobrežia proti prúdu tejto rieky.Bibione

Dnes má Bibione vyše dvoch tisíc stálych obyvateľov, no počas letnej sezóny tento počet vzrastie až na vyše pol milióna. A tak sa aj Bibione začalo členiť na miestne časti. Najrušnejšie je centrum Spiaggia s množstvom obchodov (vrátane obľúbeného trhoviska), reštaurácií, kaviarní, diskoték a ďalších atrakcií ako sú termálne kúpele, Lunapark, a podobne. Rezidenčná štvrť smerom na východ sa niekedy označuje ako Lido dei Pini, opačným smerom zasa Lido del Sole, za ktorým vyrástla ešte štvrť Pineda, ležiaca na konci pevninského výbežku medzi morom a lagúnou Litoranea Veneta. Sieť kanálov vytvorila z letoviska Bibione akýsi ostrov, ktorý od vnútrozemia oddeľuje rezervácia Parco Naturale Val Grande.Bibione

Sláva Bibione sa zrodila najmä v 80. a 90. rokoch 20. storočia, kedy ho objavili dovolenkári najmä z Nemecka a Rakúska. Následne po páde železnej opony aj turisti z ďalších stredoeurópskych krajín, osobitne v čase, kedy vojna v bývalej Juhoslávii obmedzila záujem o chorvátske pobrežie. Miestny trh sa tomu rýchlo prispôsobil a dnes Bibione ponúka širokú škálu ubytovacích a stravovacích zariadení od najluxusnejších hotelov a penziónov až po jednoduchšie apartmánové domy a bungalovy, cenovo vyhovujúce aj mladým rodinám s deťmi či seniorom, pre ktorých je zaujímavá aj blízka vzdialenosť, ktorá znižuje dobu a náklady na cestu. Upravované pláže poskytujú dostatok príležitosti na slnenie a oddych vo vode ako aj na športové vyžitie od plážových hier, ihrísk a tenisových kurtov až po windsurfing a jachting.Bibione

V okolí je tiež niekoľko golfových ihrísk, ale predovšetkým široká ponuka výletov do historicky zaujímavých miest – Benátky, Verona, Padova, Terst (s kráľovským zámkom Miramare na skalnatom útese nad morom), Udine a ďalšie. Najmä milovníkov prírody určite oslovia výlety na početné ostrovy a ostrovčeky, lagúny, jazerá a vodné kanály okolo Benátok s množstvom chránenej flóry a fauny. Za riekou riekou Tagliamento leží susedné letovisko Lignano Sabbiadoro, v ktorom sa nachádza zábavný park Gulliverlandia s morským akváriom, vodný park Aquasplash, zoologická záhrada a ďalšie atrakcie.

Bibione

Text a foto: Lýdia VýbornáDiskusia k článku (1)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko raz, Taliansko znovu!
Publikované: 22.9.2009
Dnešná dovolenková turistika v cudzine je bohatšia, než pred niekoľkými desiatkami rokov – otvárajú sa pred nami vzdialené a exotické destinácie, lákajúce návštevníkov svojou nezvyčajnosťou a pozoruhodnými zážitkami. Ale málo platné, niektoré aj európske krajiny sú akési evergreeny. Stále sa do nich vraciame a nikdy nám nezovšednejú. Takým miestom je aj Taliansko, kolíska európskej kultúry, umenia

Taliansko, Bibione – pokojná dovolenka pri mori
Publikované: 23.6.2019
Dnes navštívime jedno z našich najobľúbenejších letovísk v Talianku – Bibione, ktoré je z pohľadu vzdialenosti doslova za rohom. Skvelé ceny, úžasné ubytovanie, bohaté kultúrne i športové zázemie, čisté more a priestranné piesočné pláže – kto by odolal?

Taliansko, polostrov Gargano – ostroha talianskej čižmy
Publikované: 2.8.2015
Hornatý a zelený polostrov Gargano spadá pod juhotaliansky región Puglia (Apulie) a milujú ho okrem turistov a cyklistov aj botanici z celej Európy. To pre mimoriadne bohatstvo druhov orchideí (je ich tu vraj 85!) a zvyšky pôvodného stredomorského opadavého lesa, ktorý sa tu nazýva Foresta Umbra.

Taliansko, Bolzano – Ötziho mesto I.
Publikované: 14.8.2015
Bolzano je centrom autonómneho regiónu Tridentsko-Horná Adiža. Za štyri roky tomu bude sto rokov, čo Taliansko túto oblasť, predtým patriacu Rakúsko-Uhorsku a jeho predchodcom, anektovala. Pod rakúsko-uhorskou vládou sa región nazýval Deutschsüdtirol.

Taliansko: Alpentrip IX. - Stratení v Benátkach II.
Publikované: 14.10.2012
Druhá časť netradičného putovania po jednom z najpozoruhodnejších miest Európy snáď bude o čosi málo optimistickejšia.

Taliansko: Benátske ostrovy – Burano
Publikované: 10.10.2011
K najnavštevovanejším ostrovom v Benátskom zálive patrí malebný ostrovček Burano. Hoci sa nepýši takými historickými pamätihodnosťami ako samotné Benátky, turistov tam láka najmä pestrofarebný kolorit pokojného mestečka, ale aj výrobky miestnej čipkárskej tradície.

Taliansko: Benátske ostrovy – Murano
Publikované: 26.9.2011
V Benátskej lagúne sa údajne ukrýva 118 väčších a malých ostrovov. Niektoré sú vzájomne prepojené mostmi a od pradávna tak vytvárali zaujímavé osídlenie, chránené pred nepriateľmi hlbokou vodou a zradnými močiarmi. Niektoré ležia trochu bokom od historických pamiatok v centre Venezie, aj tak však viaceré z nich stoja za návštevu.

Slovensko: pobytov last minute bude tento rok menej
Publikované: 13.6.2011
Podľa predstaviteľov Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr najväčší záujem o letné pobyty pri mori v tomto roku smerujú do tradičných piatich destinácií – Chorvátska, Bulharska, Grécka, Talianska a Turecka.

Taliansko: historické mestečko Aquileia
Publikované: 29.8.2011
K zaujímavým pamiatkam severotalianskeho pobrežia Jadranského mora patrí historické mestečko Aquileia. Ak by si niekto myslel, že práve tam pramení známa značka pitnej vody, je na omyle. Jediné, čo majú tieto dva názvy spoločné, je orol – latinsky aquila – vo svojom znaku.

Taliansko: mesto Terst
Publikované: 20.6.2011
Mesto Terst patrí k najväčším prístavom na pobreží Jadranského mora. Za Rakúsko-Uhorska býval hlavným prístavom habsburskej monarchie, čo z neho urobilo nielen mondénne letovisko plné historických pamiatok, ale aj významné hospodárske a obchodné centrum.

Taliansko: letovisko Caorle
Publikované: 25.7.2011
Mestečko Caorle patrí k najstarším letoviskám na Benátskej riviére. História pôvodne rybárskej osady siaha ďaleko do antických čias, čo potvrdzujú i viaceré historické pamiatky.

Taliansko: Benátky
Publikované: 15.11.2010
Mesto plné turistov, ktorí neustále prichádzajú, aby obdivovali jeho krásy cez deň i v noci. Hlavné námestie s bazilikou, úzke uličky, neutíchajúci mestský ruch, veselí Taliani, no najmä Canale Grande s množstvom výletných lodí a gondol sú najväčším lákadlom pre tých, ktorí sa rozhodli navštíviť toto rozprávkovo romantické miesto.

Taliansko: Návšteva perly Benátskej riviéry
Publikované: 30.6.2019
Po týždni sa opäť vraciame do prímorského letoviska Bibione, ktoré sa teší veľkej obľube turistov. Príjemné chvíle strávené na piesočných plážach na chvíľku vymeníme za poznávanie histórie viažucej sa k tejto oblasti.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko, Bibione – more na dosah
Pokiaľ neradi dlho cestujete, ale máte radi prímorskú atmosféru, tak ideálnym miestom pre vás je ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Jeseň v talianskych Dolomitoch
Tí, ktorí už dávno objavili Dolomity a kraj Alta Badia, vedia, že okrem vynikajúcich podmienok na...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 7. 2020
sviatok:Lujza
dnes:
štvrtok 9.7.
29 °C
zajtra:
piatok 10.7.
33 °C