www.infoglobe.sk » Barbados - krajina cukrovej trstiny II.

Barbados - krajina cukrovej trstiny II.

Publikované: 20.8.2011
V dnešnom diele o bývalej kolónii Spojeného kráľovstva sa dozviete o zaujímavých miestach, ktoré Barbados ponúka.

Socha lorda Horatia NelsonaČo na Barbadose nevynechať

Barbados je bezo sporu jedným z najmalebnejších ostrovov Malých Antíl. Hlavným mestom štátu je Bridgetown, ktorý leží na brehu jedinej prírodnej zátoky na ostrove – zálivu Carlisle. Bridgetown je menšie mesto, ktoré obýva približne 80 tisíc obyvateľov a rozlieha sa na ploche 39 kilometrov štvorcových. Nachádza sa tu tiež rezidencia vlády a sídla veľkých spoločností.

Srdcom mesta je Námestie hrdinov, pôvodne sa nazývajúce Trafalgar Square, na počesť bitky z obdobia napoleonských vojen. Je takmer presnou kópiou rovnomenného námestia v Londýne a dokonca je tu tiež socha lorda Nelsona. Z námestia je možné vidieť prístav Carenage, miesto, kde kotví nespočetne veľa jácht a lodí. Blízko námestia sa nachádza kostol svätého Michala (1786-1789), na ktorého cintoríne sú pochované významné osobnosti ostrova. Východne od svätého Michala sa rozkladá Kráľovská záhrada, ktorej najväčšou Bridgetowncennosťou je tisícročný baobab a v jej areáli sa nachádza budova divadla Quins Park House.

Jedna z najzaujímavejších stavieb je na Brod Street, hlavnej triede mesta. Jedná sa o budovu parlamentu Barbadosu, postavenú v gotickom slohu. Najstaršou budovou Bridgetownu je kancelária zmocnenca Harford Chambers. Zaujímavými pamiatkami sú tiež fontána z roku 1865, ktorú mestu daroval jeden z bohatých židovských obchodníkov, ružovobiela synagóga z roku 1833, kasárne mestskej posádky zo 17. storočia, kde je v súčasnosti múzeum a dobre sa zachovali i pevnosti a systém opevnenia. V súčasnosti sa v nich nachádzajú rôzne zábavné a kultúrne podniky, najmä Múzeum Barbadosu, s veľkou historickou zbierkou a Umeleckou galériou. Múzeum mesta je súčasne tiež výskumným centrom, kde pôsobí Historická spoločnosť. 

Hlavná komerčná zóna sa nachádza na rovnakom mieste ako parlament – Brod Street, sú tu bankyChamberlain Bridge, obchodné domy a free-shopy, kde je väčšinou tovar z druhej ruky, avšak úplne zadarmo. Cez záliv Carlisle vedú dva mosty – Chambarlain Bridge a Charles O´Neal Bridge, cez ktoré sa dá dostať na dve hlavné mestské trhoviská – Fairchild Market a Cheapside Market, ležiace v severnej časti mesta. Na Temple Yard sa nachádza ešte jedna miestna pozoruhodnosť, malebné uličné trhovisko, rastafari. Mimo mesta je tiež veľa zaujímavých miest ako obchodné centrum Bayshore s veľkým počtom obchodov a antikvariátov, niekoľko závodov na výrobu rumu, vrátane preslávenej Gay SynagógaRum Factory na Spring Garden Highway s múzeom rumu, statok Tyrol Cot, ktorý bol rodiskom dvoch vedúcich politických činiteľov ostrova – Grantley Adamsa a Toma Adamsa - vedľa ktorého leží historická dedinka a niekoľko obchodíkov s tradičnými remeselnými výrobkami, typický obchodík s rumom a malá kaviareň. Pri meste St. Joseph, ktoré sa rozkladá 20 kilometrov od metropoly, je na ploche 20 ha rozmiestnená botanická záhrada Flower Forest. Na Gun Hill kedysi bývala signálna stanica z roku 1818, umiestnená vo farnosti St. George (svätéhoUlica Barbadosu Jiří), ktorá pozorovala lode blížiace sa k ostrovu a upozorňovala na ne. V súčasnosti je tam umiestnená zbierka pamätných vojenských rekvizít. Južnejšie od Gun Hill leží plantáž Fransia s usadlosťou a prekrásnou zbierkou starých máp Barbadosu a Karibského mora, s obrovskou terasovitou záhradou.

Nabudúce: pokračovanie o pozoruhodnostiach ostrova

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Ranveig, NYC2TLV, Regani (foto 2), Acp

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Antily
Publikované: 23.4.2010
Antily predstavujú skupinu ostrovov (Kuba, Dominikánska republika, Haiti, Jamajka a Portoriko) medzi Karibským morom, Yucatánom, Mexickým zálivom, Floridou a Bahamami, z ktorých dva nesú na svojom povrchu vysoké hory.

Barbados - krajina cukrovej trstiny I.
Publikované: 13.8.2011
V našom novom seriáli vás oboznámime s týmto zaujímavým ostrovom nachádzajúcim sa vo vodách Karibiku.

Barbados - krajina cukrovej trstiny III.
Publikované: 27.8.2011
Aké ďalšie zaujímavé miesta Barbados ponúka?

Aruba - malé karibské Holandsko
Publikované: 16.11.2011
Dnes nahliadneme do jedného z karibských ostrovných rajov, ktorý je podobne ako ostatné značne poznamenaný európskym koloniálnym vplyvom.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 30. 5. 2020
sviatok:Ferdinand
dnes:
sobota 30.5.
16 °C
zajtra:
nedeľa 31.5.
12 °C