www.infoglobe.sk » Barbados - krajina cukrovej trstiny I.

Barbados - krajina cukrovej trstiny I.

Publikované: 13.8.2011
V našom novom seriáli vás oboznámime s týmto zaujímavým ostrovom nachádzajúcim sa vo vodách Karibiku.

ErbBarbados je súčasne názov nezávislého štátu i ostrova, ktorý sa nachádza na západnej pologuli v blízkosti juhoamerickej Venezuely. Patrí ku skupine Náveterných ostrovov v súostroví Malé Antily. Od Venezuely ho delí 860 km a od Floridy 2585 km. Barbados je najvýchodnejší ostrov z tohto súostrovia, ktorého východné pobrežie obmýva Atlantický oceán a západné Karibské more. Na západe Barbados susedí s ostrovmi Svätý Vincent a Grenadíny, na severozápade so Svätou Luciou a Martinikom a na juhozápade s Grenadou a Trinidadom a Tobagom. Celková územná plocha ostrova je okolo 430 km².  Hlavným mestom je Bridgetown.

Na Barbadose žije okolo 287 000 ľudí. Pôvodnými obyvateľmi pred Budova Parlamentupríchodom Európanov boli indiáni Arawaka, ktorí už v dnešnej dobe nie je možné stretnúť. V súčasnosti je etnické zloženie obyvateľstva ostrova takéto: 93% sú černosi, 3,2% - belosi, 2,6% - miešanci a presídlenci z Ázie tvoria 1%. Úradným jazykom je angličtina. Čo sa týka náboženského vyznania -  63,4% obyvateľov sú protestanti, 4,2% sú katolíci, kresťania tvoria 7%, ostatné náboženstvá – 4,8% a bez vyznania – 20,6%.

 

Politický systém

Barbados je nezávislý štát v rámci Britského spoločenstva a je parlamentnou demokraciou.Vlajka Nezávislosť od Veľkej Británie bola získaná v roku 1966, formálnou hlavou štátu je britská kráľovná, ktorú zastupuje guvernér, ktorého tiež vymenúva. Vládu vymenúva guvernér po konzultácii s predsedom vlády. Zákonodarným orgánom je dvojkomorový parlament, ktorý sa skladá z dolnej komory - Senátu (21 poslancov, ktorí sú menovaní guvernérom) a hornej komory - Domu zhromaždenia (čo je Poslanecká snemovňa, ktorá je zložená z 30 poslancov volených v tajnom hlasovaní na päťročné obdobie). Administratívne je štát rozdelený na 11 okresov.

 

PlážDejiny

Pôvodne na Barbadose žili indiánske kmene Arawakov, avšak neskôr boli vytlačené bojovnými indiánmi Karibmi. Európania, presnejšie Portugalci, objavili ostrov v roku 1536 a dali mu meno „Los Barbados“. Neskôr miestne indiánske obyvateľstvo zmizlo, teda skôr bolo pravdepodobne vyhubené v dôsledku nájazdov Európanov a otrokárov. V 16. storočí zostal Barbados neobývaný.

Začiatkom 17. storočia bol ostrov prehlásený za britské územie. V roku 1624 bola na ostrove založená osada Jamestown s 30 obyvateľmi a jej prvým Zastávkaguvernérom bol lodný kapitán William Dean. Anglickí usadlíci pestovali tabak, neskôr cukrovú trstinu a počas ich pobytu vznikli veľké plantáže, kde bolo treba mnoho pracovných síl. Dobrovoľníkov z Anglicka bolo málo, preto sem boli posielaní politickí väzni a náboženskí disidenti. Potom na ostrov začali prúdiť čierni otroci z Afriky, ktorých počet tu rapídne narastal - roku 1670 bolo na Barbadose už 745 plantážníkov a 82 tisíc otrokov, ktorí pestovali väčšinou cukrovú trstinu. Ostrov sa stal hlavným exportérom cukru do Veľkej Británie. Ťažké životné podmienky otrokov a sluhov vyvolali početné vzbury a povstania v 17. a 18. storočí. V roku 1807 Veľká Británia zrušila obchod s otrokmi a v roku 1833 i samotné otroctvo. V roku 1966 Barbados získal nezávislosť.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - Ranveig (foto 2), regani

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Barbados - krajina cukrovej trstiny III.
Publikované: 27.8.2011
Aké ďalšie zaujímavé miesta Barbados ponúka?

Barbados: Ostrovný štát sa stal republikou
Publikované: 1.12.2021
Karibský ostrovný štát Barbados sa stal republikou a prestal tak uznávať britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorá bola doteraz jeho najvyššou predstaviteľkou. Post najvyššej hlavy štátu obsadila súčasná generálna guvernérka.

Antily
Publikované: 23.4.2010
Antily predstavujú skupinu ostrovov (Kuba, Dominikánska republika, Haiti, Jamajka a Portoriko) medzi Karibským morom, Yucatánom, Mexickým zálivom, Floridou a Bahamami, z ktorých dva nesú na svojom povrchu vysoké hory.

Barbados - krajina cukrovej trstiny II.
Publikované: 20.8.2011
V dnešnom diele o bývalej kolónii Spojeného kráľovstva sa dozviete o zaujímavých miestach, ktoré Barbados ponúka.

Aruba - malé karibské Holandsko
Publikované: 16.11.2011
Dnes nahliadneme do jedného z karibských ostrovných rajov, ktorý je podobne ako ostatné značne poznamenaný európskym koloniálnym vplyvom.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
8.5.2022
Dovedna 52 vybraných unikátnych miest z troch významných dolín okúzli každého návštevníka. Prostredníctvom mapovej aplikácie (stránky) sa môžete vydať tatranskými chodníčkami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 17. 5. 2022
sviatok:Gizela

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X