www.infoglobe.sk » Bangladéš, Dháka – Ružový palác a iné zaujímavé miesta

Bangladéš, Dháka – Ružový palác a iné zaujímavé miesta

Publikované: 22.5.2015
Počas predošlej návštevy Dháky sme skončili na okraji mesta pri pevnosti Lalbagh, ktorá sa nachádza na brehu rieky Burigangy. Táto nedokončená, avšak monumentálna pevnosť zo 17. storočia sa skladá z niekoľkých budov a mnohých sôch roztrúsených v bujnej vegetácii.

Medzi jej časti patrí tiež minule zmienený Diwan, čo je jediné miesto, do ktorého môžete na území tejto pevnosti vstúpiť. Jedná sa o elegantnú dvojposchodovú budovu s malým múzeom zameraným na mughalske maľby, mince, koberce a kaligrafiu. Nájdete tam však tiež meče a strelné zbrane. V tej istej budove je potom masívny vchod, ktorý vedie do kúpeľov.

mešita

Asi pol kilometra od pevnosti nájdete ďalšiu slávnu bangladéšsku pamätihodnosť – jedná sa o mešitu chána Mohameda Mirziho (Khan Mohammad Mirdha's Mosque). Bola postavená pravdepodobne začiatkom 18. storočia a jej architektonický štýl je podobný Lalbaghskej pevnosti. Stavba stojí na vyvýšenom mieste a pod ním sa nachádzajú klenuté miestnosti, ktoré slúžili ako obydlia.

mešita

Keď už sme pri sakrálnych stavbách, nedá nám nespomenúť taktiež arménsky kostol. Určite vás napadne, čo vlastne Arméni v Dháke robili? Keď sa oblasť Arménska stala Perzskou dŕžavou, Arméni boli poslaní do oblasti Bangladéša z politických a ekonomických dôvodov. Robili tu obchod a miestni si ich obchodného ducha veľmi cenili. Arméni sú kresťania, a tak založili najskôr malú kaplnku, ktorá tým ako komunita rástla, nestačila svojou kapacitou. Preto bola koncom 18. storočia prestavaná na kostol.

arménsky kostol

V roku 1837 bola pristavaná zvonica a neskôr pribudla na západnej strane kostola hodinová veža. Tú však už dnes neuvidíte, pretože koncom 19. storočia ju zničilo zemetrasenie.

Žiadnemu cestovateľovi by nemalo ujsť Múzeum vojny za oslobodenie. Priestory múzea sa nachádzajú v dvojpodlažnej budove so šiestimi výstavnými miestnosťami. Medzi objektmi, ktoré tu máte možnosť vidieť, sú rôzne dokumenty, fotografie, novinové články a ďalšie predmety spojené s vojnou za oslobodenie.

Ružový palác

Ďalšou pamiatkou, ktorú jednoducho musíte vidieť je tzv. Ružový palác alebo Ahsan Manzil. Bol postavený v roku 1872 na základoch starej francúzskej továrne. Palác nechal postaviť jeden z najbohatších obyvateľov mesta - Abdul Ghani. Približne šestnásť rokov po dostavaní paláca zasiahlo Dháku tornádo, ktoré palác poničilo. Avšak následné rekonštrukčné práce mu v podstate len prospeli, pretože sa stal ešte monumentálnejším a okázalejším, než bol predtým. Po Ghaniho smrti začal tento krásny palác chátrať. Až v osemdesiatych rokoch 20. storočia začali masívne práce na jeho záchranu a od tej doby funguje v paláci múzeum.

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Ragib Hasan, Ragib Hasan (2), MakMahosha, Sourav DasDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bangladéš, Dháka – pamätihodnosti
Publikované: 15.5.2015
Dnes sa po dlhšej dobe vypravíme za hranice Indie, a to konkrétne smerom na východ, do Bangladéša.

India: Moje predstavy o "Incredible India" I.
Publikované: 1.7.2013
Skôr ako som letela do Indie, mala som len matné predstavy o tom, čo ma čaká. Svoju Indiu som si maľovala ako z Bollywoodského filmu. Páčila sa mi krásna farebná sárí, cinkajúce náramky, veľké náušnice a hlavne pesničky z Bollywoodských filmov.

Bangladéš, Dháka – hlavné mesto rikší
Publikované: 16.8.2013
Hlavné mesto rikší je prezývka pre metropolu krajiny s najväčšou hustotou zaľudnenia na planéte. Viac sa dozviete v našom článku.

India, Ahmadábád – Manchester východu
Publikované: 1.5.2015
V severozápadnom cípe Indie sa rozkladá štát o veľkosti dva a pol Českých republík a šesť násobkom jej populácie - Gudžarát. V tomto štáte sa pred nejakými šesť tisíc rokmi zrodila civilizácia pozdĺž rieky Indus.

India, Kóčin – hlavné mesto korenia
Publikované: 17.4.2015
Kóčin je dozaista najdôležitejším prístavom v juhozápadnej Indii. Po veľa storočí bol centrom indického obchodu s korením, ktoré bolo od staroveku známe Grékom, Rimanom, Židom, Syrčanom, Arabom a Číňanom.

India, Hajdarábád – perly a diamanty
Publikované: 24.4.2015
Indický subkontinent ponúka mnoho miest na preskúmanie. To je dôvodom, prečo aj dnes na ňom zostaneme a pozrieme sa do ďalšieho významného mesta.

India, Vidžajanagar – padlá sláva
Publikované: 8.5.2015
Nedá nám to, aby sme sa v Indii ešte chvíľku nezdržali. Vydáme sa do štátu Karnátaka, ktorý nájdete v juhozápadnej Indii.

India: Moje predstavy o "Incredible India" II.
Publikované: 8.7.2013
Čo najviac sužuje dušu človeka, sú všadeprítomní žobrajúci ľudia a hlavne deti, ktoré sú špinavé a mnohé z nich aj choré či dokonca zámerne znetvorené. Behajú za vami, prosia, ukazujú, že majú hlad...

India – krajina tisícich bohov I.
Publikované: 1.1.2011
India je kolískou indoeurópskej civilizácie a dlho bola krajinou, ktorej bohatstvo chcela využiť nejedna rozpínajúca sa ríša. Dnes je najväčšou svetovou demokraciou a v najbližšej budúcnosti sa stane zásadným hráčom na poli globálnej politiky. Aká je však vo vnútri? Akými krásami na vás zapôsobí? To sa dočítate v našom novom seriáli.

India - krajina tisícich bohov II.
Publikované: 23.3.2011
V pokračovaní o tejto najväčšej miliardovej demokracii sveta sa zameriame na jej severnú časť.

India - krajina tisícich bohov III.
Publikované: 30.3.2011
V treťom pokračovaní poputujeme ďalej severom Indie, pričom tentokrát sa dozviete viac o slávnom prastarom meste Agra a ďalších.

India – krajina tisícich bohov IV.
Publikované: 6.4.2011
V dnešnej časti seriálu o druhej najľudnatejšej zemi sveta a najväčšej svetovej demokracii si prečítate o jej západnej časti.

India - krajina tisícich bohov V.
Publikované: 13.4.2011
Dnes opäť zostaneme v západnej Indii. Dozviete sa o štáte Goa.

India - krajina tisícich bohov VI.
Publikované: 20.4.2011
Dnes sa vypravíme do južnej Indie, do miest ako Čennaj alebo Bengalúru...

India – krajina tisícich bohov VII.
Publikované: 27.4.2011
V poslednej časti o indickom subkontinente sa dočítate o jeho východnej časti.


Súvisiaca fotogaléria

India III.
Tretia fotogaléria z Indie obsahuje fotky z oblasti Darjeelingu a himalájske panorámy z indicko-n...

India II.
V ďalšej fotogalérii z Indie si môžete pozrieť monumentálnu stavbu Tádž Mahal ako aj fotografie z...

India I.
Fotografie niektorých historických pamiatok v Dillí, miestneho múzea železnice, života ľudí v ruš...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

1.12.2021
Karibský ostrovný štát Barbados sa stal republikou a prestal tak uznávať britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorá bola doteraz jeho najvyššou predstaviteľkou. Post najvyššej hlavy štátu obsadila súčasná generálna guvernérka.  
27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou  a nového začiatku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 12. 2021
sviatok:Bibiána

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X