www.infoglobe.sk » Bangladéš, Dháka – pamätihodnosti

Bangladéš, Dháka – pamätihodnosti

Publikované: 15.5.2015
Dnes sa po dlhšej dobe vypravíme za hranice Indie, a to konkrétne smerom na východ, do Bangladéša.

Bangladéš sa možno niektorým z vás, ktorí si radi listujú v knihách o Zemi, vybaví v súvislosti s hustotou obyvateľov. Tento štát totiž dominuje tabuľkám v hustote obyvateľstva, ktorá je tu v priemere rovnako veľká ako v nejakom meste. Býva tu viac než tisíc obyvateľov na kilometer štvorcový. A to Bangladéš rozhodne nie je malou krajinou. Na 140 tisícoch kilometroch štvorcových sa tu tlačí viac než 150 miliónov obyvateľov. Je to viac než má Rusko a polovica z toho, čo majú Spojené štáty americké.

Dháka

Našim cieľom dnes bude hlavné mesto – Dháka. Uvádza sa, že v meste je viac než pol milióna rikší, aj keď je ich oficiálne registrovaných okolo 70 tisíc. Počítajte teda, že ich uvidíte všade. Keď už nič, jedná sa aspoň o ekologický spôsob dopravy. Mimochodom väčšina áut v Dháke jazdí na zemný plyn, ktorého je v Bangladéši vskutku prebytok.

Dháka

Keď sa v Dháke budete chcieť nechať niekým zviesť a bude vás zaujímať, ako je to k danému miestu ďaleko, skôr ako počet kilometrov sa od vodiča dozviete, ako dlho to bude trvať, než vás tam dovezie. A nečakajte, že to bude otázka okamihu. Samozrejme všetko závisí na vôli Alaha, pretože hlavným náboženstvom Bangladéša je oficiálne islam. Avšak nemalá časť obyvateľov, asi 18 miliónov tu praktikuje hinduizmus. Je tu dokonca minorita budhistov (1%) a kresťanov (0,5%).

Veľa alternatív, ako sa po Dháke dopravovať, nehľadajte. Verejná doprava tu nateraz nie je a dopravné zápchy sú každodennou samozrejmosťou. Najlepšie dni na cestovanie po meste sú spravidla piatok a sobota, miestne dni oddychu.

A kam teda v Dháke ísť za pamätihodnosťami? Pokiaľ by ste sa zaujímali o mierumilovnú hinduistickú minoritu, možno sa budete chcieť vydať do starej Dháky, kde sa nachádza chrám Dhakeshwari, Je to hlavný hinduistický svätostánok v meste. Aj keď sa objavujú tvrdenia, že korene chrámu siahajú do 12. storočia n. l., v skutočnosti je pôvod chrámu zahalený tajomstvom. Avšak isté je, že chrám sa teší veľkej vážnosti a v posledných desaťročiach došlo k jeho renovácii po tom, čo ho poškodila pakistanská armáda v 70. rokoch.

chrám Dhakeshwari

Neďaleko chrámu nájdete taktiež pevnosť Lalbagh, známu aj pod menom Aurangabád. Pevnosť je veľmi populárna. Dnes je jedným z hlavných reprezentantov mughalskej architektúry. Práce na pevnosti zahájil princ Muhammad Azam v roku 1678 – počas doby, keď bol vicekráľom Bangladéša. Zdržal sa v krajine iba o niečo dlhšie než rok a po jeho odchode skončili aj práce na pevnosti, ktorá tak zostala nedokončená.

pevnosť Lalbagh

Pevnosť, tak ako ju môžeme vidieť dnes, sa skladá z troch hlavných častí: mešity, ktorá sa dodnes využíva, hrobky Pari Bibi a paláca Diwan-i-aam. Ale o tom a ďalšom až nabudúce...

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Matanya, Tanweer drmc, Ragib Hasan, Shmunmun, Shmunmun (2)   Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bangladéš, Dháka – Ružový palác a iné zaujímavé miesta
Publikované: 22.5.2015
Počas predošlej návštevy Dháky sme skončili na okraji mesta pri pevnosti Lalbagh, ktorá sa nachádza na brehu rieky Burigangy. Táto nedokončená, avšak monumentálna pevnosť zo 17. storočia sa skladá z niekoľkých budov a mnohých sôch roztrúsených v bujnej vegetácii.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 1. 2021
sviatok:Zora
dnes:
piatok 22.1.
10 °C
zajtra:
sobota 23.1.
4 °C