www.infoglobe.sk » Bangladéš, Dháka – hlavné mesto rikší

Bangladéš, Dháka – hlavné mesto rikší

Publikované: 16.8.2013
Hlavné mesto rikší je prezývka pre metropolu krajiny s najväčšou hustotou zaľudnenia na planéte. Viac sa dozviete v našom článku.

Bangladéšsku metropolu má okolo roku 2025 obývať 25 miliónov ľudí, v súčasnosti mesto obýva približne 14 miliónov obyvateľov, čím sa zaraďuje medzi úplne najväčšie mestá sveta. Deväť desatín jej obyvateľstva vyznáva islam, deväť percent hinduizmus a sú tu tiež malé minority kresťanov a budhistov.

Dhaka

V meste sa nachádza mnoho parkov, medzi ktoré môžeme započítať aj dhácku zoologickú záhradu. Tá bola založená v roku 1975 a ročne do nej zavíta vyše tri milióny návštevníkov, ktorí môžu vidieť vyše 190 druhov zvierat.

Medzi zmienené parky patrí napríklad Ramna Park. Ten bol založený už roku 1610, kedy oblasť ovládala Mughalská ríša. Park potom po dlhé roky upadal, až sa ho nakoniec rozhodli Angličania zvelebiť. Dnes má park rozlohu takmer 28 hektárov.

Banglades

Čo sa týka kultúrnych udalostí, každý rok dňa 26. marca oslavujú Bangladéšania Deň nezávislosti. V noci 25. marca 1971 vyhlásil Bangladéš nezávislosť nad Pakistanom, po čom nasledovala „vojna za slobodu,“ ako nazývajú obyvatelia tejto krajiny konflikt medzi Indiou, Bangladéšom a Pakistanom. Trvala deväť mesiacov a v jej dôsledku zomreli státisíce ľudí a milióny utiekli zo svojich domovov. Tejto vojne je venované aj Liberation War Museum, ktoré patrí k tým najlepším v Dháke. Počas osláv dňa nezávislosti sa usporadúvajú sprievody, politické prejavy, trhy, hudobné vystúpenia a ďalšie spoločenské akcie.

riksi

Dháka je ekonomickým centrom Bangladéša. Mnoho obyvateľov sa angažuje v textilnom priemysle a nezanedbateľná časť sa živí ako rikšovia, či má svoje stánky a podobne. Napriek tomu, že v meste stále rastie počet ľudí, ktorí by sa dali svojim socioekonomickým statusom zaradiť do strednej triedy, stále žije vyše tretina obyvateľov Dháky pod hranicou chudoby. Bežne tu budete narážať na priepastné rozdiely medzi bohatými a chudobnými.

Rikšovia sú v Dháke všadeprítomní, každý deň ich do ulíc vyrazí okolo 400 tisíc. Oficiálnu licenciu pritom má iba okolo 85 tisíc z nich. Tento lacný dopravný prostriedok vás môže dopraviť do rôznych dháckych obchodných centier a na trhy. Jedným z najväčších obchodných centier je Bashundara City s viac než 2500 obchodmi a kaviarňami, centrum sa nachádza neďaleko komerčnej štvrti Kawran Bazar. Jeden z najstarších a najznámejších trhov v Dháke je Mouchak Market. Postavený bol v 40. rokoch minulého storočia a denne ho navštívi niekoľko tisíc ľudí.

Cresent lake

V Dháke sa veľmi dobre najete a obzvlášť v starej Dháke si kúpite jedlo bežne aj pod jedno euro. Z národných kuchýň je tu zastúpená prirodzene indická kuchyňa, potom thajská, vietnamská, čínska, ale tiež grécka či mexická. Nechýbajú tu ani celosvetovo rozšírené reťazce rýchleho občerstvenia. Nezabudnite ochutnať aj miestny sladký pokrm mišti.

V meste je niekoľko pamiatok, ktoré stoja za to navštíviť. Patrí medzi ne napríklad pevnosť Lalbag, ktorá bola postavená v druhej polovici 17. Storočia. V pevnosti je aj mešita s minaretmi a je tu mnoho tajných pasáží. Národný pamätník je miestom, kde je sústredených mnoho predmetov pripomínajúcich kultúrne a historické dedičstvo Bangladéša. Ahsan Monjil je bývalou rezidenciou rodiny Nawabov, ktorá v Dháke vládla od polovice 19. do polovice 20. storočia. Dnes je z paláca múzeum.

Ahsan - Monjil

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Closedmouth, zahangir kabir, Soman, Crosji, BL2593Fion Kidney

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bangladéš, Dháka – Ružový palác a iné zaujímavé miesta
Publikované: 22.5.2015
Počas predošlej návštevy Dháky sme skončili na okraji mesta pri pevnosti Lalbagh, ktorá sa nachádza na brehu rieky Burigangy. Táto nedokončená, avšak monumentálna pevnosť zo 17. storočia sa skladá z niekoľkých budov a mnohých sôch roztrúsených v bujnej vegetácii.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 1. 2021
sviatok:Zora
dnes:
piatok 22.1.
10 °C
zajtra:
sobota 23.1.
4 °C