www.infoglobe.sk » Bad Kleinkirchheim – prírodný klenot Korutanska

Bad Kleinkirchheim – prírodný klenot Korutanska

Publikované: 28.4.2010
Malé kúpeľné mestečko a súčasne aj vyhľadávané lyžiarske stredisko Bad Kleinkirchheim leží v rakúskej spolkovej krajine Korutansko (Kärnten). Hoci má ledva 2 tisícky stálych obyvateľov, počas sezóny sa tento počet až zdesaťnásobí. Avšak pojem sezóna je v tomto prípade viac ako relatívny, lebo mestečko žije z cestovného ruchu po celý rok. A má na to všetky predpoklady.

Bad KleinkirchheimTermálny prameň priamo pod zjazdovkou – viete si predstaviť ideálnejší predpoklad na vznik úspešného turistického strediska? Miestne termálne pramene sa síce prvýkrát spomínajú na začiatku uplynulého milénia (okolo roku 1055), ale archeologické nálezy zvyškov rímskej architektúry a sôch dokazujú, že boli obľúbené už v antických časoch. Prírodná voda s teplotou 36 °C (v bazénoch býva 32-34 °C) a s obsahom približne 1 g minerálov na liter a nízkym obsahom radónu vyviera z hĺbky asi 120 metrov a tunajší lekári ju odporúčajú na liečenie pooperačných a poúrazových stavov, reumatických problémov, hypertenzie, prípadne na posilnenie imunity organizmu. Termálnej vody je zrejme dostatok, takže dokáže zásobovať nielen samotný rekreačný areál „Römerbad“ v Bad Kleinkirchheime a neďaleké kúpeľné stredisko St. Kathrein, ale využívajú ju vo vlastných wellness centrách aj viaceré luxusnejšie hotely v okolí, ktoré tak aj v zime ponúkajú svojim hosťom kúpeľ v bazénoch pod šírym nebom.Bad Kleinkirchheim


Tiché kúpeľné mestečko sa orientuje najmä na rekreantov vyhľadávajúcich aktívny oddych, ale aj na dynamicky sa rozvíjajúci celoročný firemný turizmus v podobe kongresových podujatí alebo incentívnych (motivačných) aktivít spoločností, organizovaných či už pre obchodných partnerov alebo vlastných zamestnancov. Stalo sa tradíciou, že najmä v medzisezóne môžete v tunajších zariadeniach stretnúť napríklad špičkové športové tímy, ktoré všestranné možnosti mestečka aj okolia lákajú na tréningové pobyty a sústredenia (v tomto roku napríklad koncom mája futbalová reprezentácia Slovenska pred odletom na FIFA Cup 2010 do Juhoafrickej republiky).

NockbergeOkolitá členitá krajina priamo vyzýva na šport vo všetkých podobách. Bad Kleinkirchheim, ležiaci v nadmorskej výške 1100 m n.m., je jedným z hlavných východiskových bodov na túry v neďalekom pohorí Nockberge, ktoré v porovnaní so skutočnými alpskými štítmi svojimi holými alebo mierne zalesnenými vrchmi sú iba „noky“ (Nockberge = Haluškové hory?), napriek tomu peším aj bicyklistom (spolu je v okolí Bad Kleinkirchheimu vyše 1 000 km značených chodníkov a cyklotrás) vedia dať zabrať, veď najvyššie vrcholy dosahujú nadmorskej výšky cez 2400 m. Treba však myslieť na to, že hlavnú časť pohoria (včítane najvyššieho vrcholu Großer Rosennock 2 440 m n.m.) na ploche takmer 185 km2 pokrýva Národný park (Nationalpark Nockberge), a vysoký stupeň ochrany flóry a fauny limituje pohyb mimo vyznačených trás. NockalmstrasseHoci v miestnych obchodoch nájdete neúrekom tovaru z prírodných bylín, vedzte, že ich zber je umožnený výlučne miestnym obyvateľom na základe veľmi prísne sledovaného povolenia. Za pozornosť stojí aj skutočnosť, že národný park bol vyhlásený v roku 1987 na základe výsledkov referenda, v ktorom miestni občania vyjadrili rozhodný nesúhlas s plánovanou výstavbou vysokohorských zariadení v dosiaľ civilizáciou nedotknutej oblasti.

KarlbadHlavné cesty, prechádzajúce cez toto pohorie, vrátane legendárnej Nockalmstrasse, bývajú spoplatnené, čím sa tiež reguluje pohyb v chránenej oblasti. Aj tam však turista nájde dostatok vyhradených odpočinkových miest, vybavených aj informačnými tabuľami, kde sa najlepšie môže kochať jedinečnou panorámou, prípadne obdivovať zázraky tunajšej prírody. Jednou z podobných zastávok sú napríklad tradičné alpské parné kúpele Karlbad, kde sa voda z horskej bystriny v drevených vaniach zohrievala horúcimi kameňmi.Bad Kleinkirchheim - St. Oswald


V zime sú tieto hory priam rajom pre vyznávačov „bielej stopy“ – z celkových vyše 50 km udržiavaných bežeckých tratí v okolí mestečka je zrejme najznámejšia údolná „Römerloipe“, dlhá 8 km. Priaznivci zjazdového lyžovania aj freeridingu uprednostnia areály pod vrcholkami Strohsack a najmä Kaiserburg, na ktoré vedú lanovky s exkluzívnym výhľadom do údolia. Lyžiarske stredisko Bad Kleinkirchheim – St. Oswald patrí do pätnástky najnavštevovanejších lyžiarskych stredísk v celom Rakúsku a ponúka vyše 100 km zjazdoviek do výšky až 2200 m n.m. Franz KlammerVäčšina z nich patrí do „červenej“ skupiny obťažnosti, vrcholom náročnosti je trať „K70“, nesúca meno tunajšieho rodáka Franza Klammera, na ktorej sa pravidelne jazdia preteky svetového poháru. Hoci počasie v tejto južnej časti Rakúska ovplyvňuje aj teplejšia stredomorská klíma (teplota v horských jazerách dosahuje v lete až 28° C a ešte koncom septembra sa v jazere Brennsee pri mestečku Feld am See dalo kúpať vo vode s prijateľnými 21° C), väčšinu lyžiarskych tratí pred častými výkyvmi počasia poisťujú výkonné snehové delá, aby cez chladnú horskú noc doplnili, čo prípadné slnko cez deň rozmočí. Okrem toho tunajší skipas platí aj v ďalších korutanských lyžiarskych strediskách (a s miernym príplatkom aj ako vstupenka do tunajších kúpeľov). V blízkosti mestečka nechýba 18-jamkové golfové ihrisko s tréningovým odpaliskom pre začínajúcich golfistov, možnosti na jazdecký šport a ďalšie atraktivity.

Bad KleinkirchheimHoci prehľad hotelov a najmä ich cenovej ponuky môže našinca skôr odradiť, netreba sa rozhodovať hneď pri prvom pohľade. Okrem najdrahších hotelov je k dispozícii široká ponuka ubytovaní v lacnejších penziónoch aj v súkromí. Okrem toho aj hotely s väčším počtom hviezdičiek mávajú v ponuke viaceré typy ubytovania s rozdielnou cenovou hladinou. Bad Kleinkirchheim - Die Post RonacherTypickým príkladom je rodinný hotel Die Post Ronacher, na ktorom vidno rozkvet strediska v uplynulých desaťročiach. K pôvodnej typickej zrubovej budove bývalého hostinca, dnes upravenej ako štýlová hotelová reštaurácia a jedáleň, v 80. rokoch pristavili viacpodlažný hotel, architektonicky skrytý vo svahu kopca, pod ktorým sa rozkladá športový areál s bazénom, saunou a tenisovými kurtmi. Najnovším prírastkom z konca 90. rokov je ďalšie krídlo s rodinnými apartmánmi, ktoré na prízemí skrýva kongresovú a prednáškovú sálu, fitnes a wellness centrum.Bad Kleinkirchheim - winter


Text: Jiří Výborný

Foto: Urlaubsinformation Kärnten, flickr.comDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Štajersko – kolíska zimných športov
Publikované: 29.11.2010
Ako Zelené srdce Rakúska (Das grüne Herz Österreichs) nazývajú spolkovú krajinu Štajersko. Vďačí za to najmä veľkým plochám zelene, lesov, ale aj podmienkam na zdravý životný štýl. Nečudo, že jej strediská patria k turistickým cieľom na rodinnú dovolenku aj športové vyžitie po celý rok.

Začiatok sezóny v SkiWelt Wilder Kaiser– Brixental
Publikované: 4.12.2010
Už dnes sa rozbehne zimná sezóna 2010/2011 v najväčšej súvisle prepojenej rakúskej lyžiarskej lokalite, ktorá pozostáva až z 9 stredísk: Brixen im Thale, Ellmau, Going, Hopfgarten, Itter, Kelchsau, Scheffau, Söll a Westendorf.

Vyšné Štajersko: Rok lesa
Publikované: 28.3.2011
OSN vyhlásila rok 2001 za Rok lesa a tomu prispôsobila svoju letnú turistickú kampaň rakúska spolková krajina Štajersko ako najlesnatejší región Rakúska (vyše 60 percent lesnej plochy v krajine).

Rakúsko: Alpentrip X. - Konečne v Korutánsku, konečne dovolenka
Publikované: 21.10.2012
Korutánske Alpy sú od nepamäti jednou z najvyhľadávanejších častí Rakúska. Krajina jazier a veľhôr, miesto kam sa aj Rakúšan z Tirolska vyberie na dovolenku, pokiaľ si chce užiť prírodu.

Rakúsko, Korutánsko – lyžovačka v obci Kötschach-Mauthen
Publikované: 4.2.2015
Na prelome rokov sa nám podarilo na pár dní zavítať do malebnej horskej obce Kötschach-Mauthen, ktorá sa rozprestiera v spolkovej krajine Korutánsko v okrese Hermagor. Čím si nás táto krásna obec získala a čo všetko dokáže ponúknuť svojim návštevníkom, aj o tom si porozprávame v dnešnom článku!

Rakúsko, Korutánsko: Dovolenka u susedov
Publikované: 24.6.2020
Prinášame vám niekoľko dovolenkových tipov a nápadov na aktívnu dovolenku v Korutánsku nachádzajúcom sa na slnečnom juhu Rakúska.

Rakúsko, Korutánsko: Aktívna dovolenka na slnečnej strane Álp
Publikované: 20.6.2021
Príroda bola ku Korutánsku, slnečnému juhu Rakúska, veľmi štedrá. Nachádza sa tu more čistých a teplých jazier uprostred Álp. Nechýbajú tu ani hory siahajúce od majestátnych trojtisícoviek až po oblé kopce pohoria Nockberge. Charakteristická je aj kultúrna rozmanitosť alpsko-jadranskej oblasti, s obyvateľmi vítajúcich hostí s radosťou, otvorenosťou a veľkou dávkou chuti do života.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Korutánsko – Nassfeld: skvelá lyžovačka
Všetko, čo si milovník zimných športov môže priať a ešte omnoho viac, nájdete v jednom z mnohých ...

Rakúsko, Korutánsko – obec Kötschach-Mauthen
Zablúďte spolu s nami aspoň na chvíľku prostredníctvom fotogalérie do malebnej horskej obce Kötsc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

29.6.2022
Európska environmentálna agentúra zostavila rebríček najkvalitnejších vôd na kúpanie v rámci Európskej únie. Dobrou správou je, že až 85% európskych miest má vodu na kúpanie v excelentnej kvalite. Ako obstáli jednotlivé krajiny resp. lokality, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
28.6.2022
Aktuálny ročník festivalu Hudobné leto ponúkne 10 nezabudnuteľných koncertov a umeleckých vystúpení z rôznych hudobných žánrov. Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.
25.6.2022
V poradí 67. ročník folklórneho festivalu Východná sa uskutoční od 29. júna do 3. júla 2022 v obci Východná. Lákadlom tohtoročného festivalu budú nielen víťazi celoštátnych súťaží, ale i originálne celovečerné programy, profesionálny súbor z Budapešti, prezentácia gajdošskej tradície a bohaté interaktívne a vzdelávacie programy pre deti a dospelých.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 30. 6. 2022
sviatok:Melánia

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X