www.infoglobe.sk » Austrália, Perth: Najizolovanejšie mesto sveta I.

Austrália, Perth: Najizolovanejšie mesto sveta I.

Publikované: 1.3.2013
Dnes sa vypravíme na druhý koniec Zeme do Austrálie, do jedného z jej najvýznamnejších miest.

Perth je so svojimi 1,8 miliónmi obyvateľov najväčším mestom západnej Austrálie, t.j. štátu Západná Austrália. Mestom preteká rieka Swan (v slovenčine poetickejšie znejúca rieka Labuť).

PerthDejiny Perthu, ako ho poznáme dnes, sa začínajú písať v podstate relatívne nedávno a to v polovici 17. storočia. Vtedy holandský kapitán Willem de Vlamingh, ktorý rozhodne nezapadá do archetypu neohrozeného drsne vyzerajúceho námorného kapitána, po prvýkrát zameral oblasť dnešného mesta. Prvú európsku usadlosť tu založili Angličania a to až v roku 1829. Meno mestu dal kapitán Stirling, slúžiaci od svojich 12 rokov v kráľovskom námorníctve , ktorý sa onedlho potom stal aj prvým austrálskym guvernérom. O pár rokov neskôr bolo ich postavenie ohrozené miestnymi ľuďmi Noongar, ktorých pôdu si Briti privlastnili. Konflikt vyvrcholil popravou niekoľkých noongarských vodcov a podrobením pôvodného obyvateľstva. Ako je zrejmé, Angličanom sa to podarilo na Perthcelom austrálskom kontinente.

Pokiaľ sa pozrieme na mesto z hľadiska zloženia jeho obyvateľstva, zaujímavé sú najmä údaje o obyvateľstve, ktoré nepochádza z Britských ostrovov (t.j. predovšetkým Angličania, Škóti, Íri). Pôvodní Austrálčania tvoria viac než štvrtinu a významnou minoritou sú nečakane Taliani (cca 4,5%), menším prekvapením je potom tretia najpočetnejšia menšina, Číňania (3%). Napríklad Taliani sú pozostatkom prisťahovaleckej vlny z Európy po druhej svetovej vojne, kedy sem okrem nich mierili tiež Gréci, Chorváti, Nemci a Holanďania.


PerthDnes je Perth moderným mestom s rozvinutou infraštruktúrou. V porovnaní s Prahou je tu život omnoho drahší (približne o 150%) a v rámci Austrálie je Perth taktiež mestom s vysokými nákladmi na život. Na druhej strane priemerný príjem na hlavu je v Západnej Austrálii 82 tisíc austrálskych dolárov, takmer o tretinu viac než je celoštátny priemer.

Čo neminúť?

Kráľov park a botanická záhrada

Park s rozlohou 400 hektárov každoročne navštívi približne 6 miliónov Perthturistov. Niet sa čomu diviť. V parku môžete vidieť napríklad 750 rokov starý gigantický baobab a inú zaujímavú flóru. Okrem toho je možné vyjsť na tzv. DNA vežu, z ktorej je vidieť okolie parku, Labutiu rieku atď..

Perthská ZOO

Zoo leží neďaleko centra mesta a vytvára tak pokojné miesto uprostred rušného veľkomesta. V zoo môžete zažiť napríklad prechádzku v Temnom dome alebo prechádzku v austrálskom buši.
Múzeum Západnej Austrálie

PerthStaré múzeum, založené v roku 1891, dnes ponúka výstavy zamerané na územie a ľud Západnej Austrálie, galériu motýľov, cicavcov či vtáctva. Na druhom poschodí je veľmi zaujímavá expozícia o vzniku vesmíru a vývoji života na Zemi. Vidieť tu môžete napríklad kostry dinosaurov, fosílie či ukážky evolúcie cicavcov, morského života a človeka.


Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons- Mark , Gnangarra, J c, Bev Sykes from Davis, CA, USA,  , Devar

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Austrália: Vianočný ostrov
Publikované: 2.4.2012
Tropická kolónia s pozoruhodnými jaskyňami je jedným zo šiestich zámorských teritórií Austrálie.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty VII.
Publikované: 25.12.2015
V zatiaľ poslednej časti nášho seriálu o Tasmánii sa pozrieme do zátoky Ohňov alebo vyšplháme sa na Cradle Mountain.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty VI.
Publikované: 18.12.2015
Po opojnom Wine Valley, kam sme sa vydali v minulej časti, sa dnes pozrieme na nejaké ďalšie aktivity, ktoré sa dajú v Tasmánii vykonávať.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty V.
Publikované: 11.12.2015
Opustili sme ostrov Bruny a naším ďalším cieľom na ostrove inšpirácie, ako sa Tasmánia tiež prezýva, bude mesto Launceston.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty IV.
Publikované: 4.12.2015
Z Hobartu sme sa presunuli k malému mestečku Port Arthur a potom sa vydali na Huonský chodník, po ktorom dnes budeme pokračovať.

Austrália, Tasmánia – krajina, kde prekvapenie čaká za každou zákrutou – VIDEO
Publikované: 8.11.2016
Myslel som si, že divnejšiu a rozmanitejšiu krajinu než Škótsko a Island už len tak nenájdem. Mýlil som sa. Tasmánia – ostrov na juhu Austrálie s takmer rovnakou veľkosťou ako Česká republika – prekvapuje snáď na každom kroku. Chvíľu sa tvári ako už zmienené Škótsko, chvíľu ako Portugalsko, chvíľu ako Nový Zéland a do toho tu pobehujú všemožné zvieratká, ktoré poznáte z dokumentov o prírode.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty I.
Publikované: 13.11.2015
Vítajte pri novom seriáli. Tentoraz sa vydáme do ďalekých končín. Ako sa u nás s obľubou hovorí – k protinožcom. Ostrov Tasmánia sa totiž nachádza od juhovýchodného pobrežia kontinentálnej Austrálie.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty II.
Publikované: 20.11.2015
Minule sme sa po prvý raz pozreli do Tasmánie a nahliadli do jej hlavného mesta. Dnes budeme v našom výlete na druhom konci planéty pokračovať.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty III.
Publikované: 27.11.2015
V dnešnej časti sa rozlúčime s Hobartom a potom sa vydáme do okolia tasmánskeho hlavného mesta.

Šalamúnove ostrovy - nielen známe bojisko
Publikované: 1.1.2016
Dnes navštívime ozaj exotickú destináciu. Vydáme sa do vôd juhozápadného Pacifiku, konkrétne do Šalamúnovho mora, kde ležia Šalamúnove ostrovy. Súostrovie s rozlohou 28 tisíc kilometrov štvorcových obýva iba pol milióna obyvateľov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 7. 2020
sviatok:Lujza
dnes:
štvrtok 9.7.
28 °C
zajtra:
piatok 10.7.
30 °C