www.infoglobe.sk » Aruba - malé karibské Holandsko

Aruba - malé karibské Holandsko

Publikované: 16.11.2011
Dnes nahliadneme do jedného z karibských ostrovných rajov, ktorý je podobne ako ostatné značne poznamenaný európskym koloniálnym vplyvom.

ArubaOstrov Aruba sa nachádza v Karibskom mori vo vzdialenosti 40 km na sever od Venezuely.  Patrí k južnej vetve ostrovov Malé Antily – Záveterných ostrovov.  Je dlhý 30 km a široký 9 km, celková plocha je 180 km². Administratívnym centrom ostrova je mesto Oranjestad. Aruba je jednou z autonómnych krajín Holandského kráľovstva s vnútornou samosprávou.  

Na ostrove žije okolo 106 tisíc obyvateľov, väčšina z nich sa považuje za Arubčanov. Populácia Aruby sa vyvíjala cestou spojenia miestnych indiánskych kmeňov s hispánskymi a holandskými prisťahovalcami, k polovici 19. storočia boli indiáni plne asimilovaní. Potomkovia tejto zmiešanej populácie tvoria 80%, ostatní 20%. Okolo 81% obyvateľov vyznáva rímskokatolícku vieru, 7,8% sú protestanti, priaznivci Svedkov Jehovových tvoria 1,5%, ostatné náboženstvá vyznáva okolo 6%.  

Úradným jazykom je holandčina, ale prakticky všetci obyvatelia sa dohovoria anglicky a španielsky. Väčšina obyvateľov (okolo 67%) v každodennom živote používa papiamento – zmes holandčiny, španielčiny, portugalčiny, angličtiny a miestnych indiánskych jazykov.

ArubaAruba je samostatnou správnou jednotkou v rámci Holandského kráľovstva s vnútornou samosprávou. Otázky zahraničnej politiky a obrany sú v kompetencii holandskej vlády. Kráľovská moc je zastúpená generálnym guvernérom, ktorý je menovaný na dobu 6 rokov. Vnútornú samosprávu koná jednokomorový parlament v počte 21 poslancov. Parlament je volený v priamych všeobecných tajných voľbách na základe pomerného zastúpenia na dobu 4 rokov. Všetky zákony schválené parlamentom musí schváliť generálny guvernér. Výkonná moc je vykonávaná Radou ministrov v čele s predsedom vlády.

 

Pozoruhodnosti

Aruba je jedným z najkrajších karibských ostrovov a vyhľadávaným cieľom turistov.

Na južnom pobreží sa nachádza metropola Oranjestad. Je to malebné mesto, kde je všade možnéOranjestad vidieť vplyv holandskej kultúry.  V Archeologickom múzeu sa usporadúvajú výstavy z dejín arawakskej kultúry (indiánsky kmeň). V Museo Arubano (historické múzeum), ktoré sa nachádza v zrekonštruovanej pevnosti Zoutman (18. storočí), je veľká zbierka z obdobia pred Kolumbom a koloniálnej doby. Unikátne Numizmatické múzeum je preslávené rozsiahlou zbierkou mincí zo 400 štátov, z ktorých časť bola nájdená na morskom dne v potopených lodiach.

Vzácnou prírodnou pamiatkou je Prírodný most (Natural Bridge), ktorý vznikol v priebehu mnohých storočí vplyvom prielivu na skalnaté severné pobrežie ostrova. V súčasnosti je to tridsaťmetrový kamenný oblúk, vysoký 7 metrov, v blízkosti pláže Andikuri - obľúbeného miesta odpočinku Arubčanov.  Neďaleko sa nachádza ešte jeden prírodný zázrak - nádrž Conchi, obklopená balvanmi. Ďalšie nádrž s morskou vodou medzi skaliskami je Cura di Tortuga.

ArubaPrekrásny národný park Arikok sa nachádza na severnom pobreží ostrova, okolo vrchov Arikok a Jamanota. Na území 34 km² sa dá vidieť veľké množstvo prírodných a historických pamiatok: arawacké petroglyfy v jaskyni Fontein, holandské koloniálne osady v Masiduri, staré plantáže v Prinse Valley a zrúcaniny zlatých baní v Miralamar. Jaskyne Quadirikiri sú umiestnené na okraji parku, sú preslávené dvomi podzemnými sálami, kam cez otvory prenikajú slnečné lúče a vytvárajú hru svetla a tieňov. Kľukaté tunely, dlhé viac než 30 metrov, sú domovom pre niekoľko tisíc netopierov a podľa legendy kedysi boli i tajnou základňou pirátov. 

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Andre Engels, Bkell, PrasadGondi, Versageek

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Barbados - krajina cukrovej trstiny I.
Publikované: 13.8.2011
V našom novom seriáli vás oboznámime s týmto zaujímavým ostrovom nachádzajúcim sa vo vodách Karibiku.

Barbados - krajina cukrovej trstiny III.
Publikované: 27.8.2011
Aké ďalšie zaujímavé miesta Barbados ponúka?

Vel'ka Británia: Anguilla - britská enkláva v Karibiku
Publikované: 2.11.2011
Britské pláže nie sú práve miestom, kde by sa dali tráviť horúce letné dni pri oceáne, za to na Anguille áno. A ako to s ňou teda je?

Francúzsko, Martinik – kúpanie v Karibiku
Publikované: 25.8.2021
Dnešok síce strávime vo Francúzsku, ale trochu inak, než ste zvyknutí. Martinik je vzdialený od Paríža asi osem a pol hodiny letu – v krásnom Karibskom mori. Tento ostrov je kombináciou prvotriednych pláží, hôr a tropických záhrad. Hlavné mesto ostrova – Fort-de-France zaujme návštevníkov svojou architektúrou a v múzeách im predstaví koloniálne aj predkolumbovské obdobie.

SVET: Spoznajte krajiny roka 2020
Publikované: 26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Barbados: Ostrovný štát sa stal republikou
Publikované: 1.12.2021
Karibský ostrovný štát Barbados sa stal republikou a prestal tak uznávať britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorá bola doteraz jeho najvyššou predstaviteľkou. Post najvyššej hlavy štátu obsadila súčasná generálna guvernérka.

Barbados - krajina cukrovej trstiny II.
Publikované: 20.8.2011
V dnešnom diele o bývalej kolónii Spojeného kráľovstva sa dozviete o zaujímavých miestach, ktoré Barbados ponúka.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
8.5.2022
Dovedna 52 vybraných unikátnych miest z troch významných dolín okúzli každého návštevníka. Prostredníctvom mapovej aplikácie (stránky) sa môžete vydať tatranskými chodníčkami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 17. 5. 2022
sviatok:Gizela

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X