www.infoglobe.sk » Argentína: Z La Riojy do Tucumánu – zoznamujeme sa aj s tradíciami

Argentína: Z La Riojy do Tucumánu – zoznamujeme sa aj s tradíciami

Publikované: 4.12.2017
Z La Riojy sa vydávame ďalej, naším cieľom je San Miguel de Tucumán. Ani vo sne by nás asi nenapadlo, že medzitým stihneme navštíviť aj jednu miestnu súťaž vo folklórnych tancoch.

Aj keď sa nám La Rioja zdala ako malé a príjemné mesto, vymotať sa z nej a dôjsť autobusom na nejakú výpadovku bolo zložitejšie. Navyše za mestom vraj nie sú príliš bezpečné oblasti. Okrem toho je tam množstvo odpadkov, až sa človek sám seba pýta, kde sa to ocitol. Bohužiaľ aj v autobuse bežne vidíme ľudí otvoriť okno a vyhodiť nejaký obal, však vonku sa to stratí.

Tucumán   Tucumán

Pri stopovaní nám zastaví Augusto, povolaním biochemik. Práve ide domov a čaká ho súťaž vo folklórnych tancoch. Pre niekoho je Argentína synonymom pre tango, tu to sú ale folklórne tance – Chacarera a Malambo. Vystupujú tu postupne skupiny od najmladších až po najstarších. Tanec Chacarera je zmeskou indiánskej a španielskej kultúry a sprevádzajú ho piesne v španielčine a kečuánčine. Kým Chacarera je tanec v páre, kde tancuje muž so ženou pri ľúbeznej a harmonickej hudbe, Malambo tancujú len sólovo muži. Alebo tancujú proti sebe, aby preukázali, kto z nich má v tanečných krokoch lepšie schopnosti, rozmanitosť a presnosť. Náročnosť krokov sa dá dobre vidieť pri najmenších tanečníkoch, pretože niektorí občas aj spadnú.

súťaž

Aj pozorovanie dospelejší, keď sa vonku pripravujú a nacvičujú presnosť svojich krokov pri hrdom a prísnom výraze v tvári, je veľmi zaujímavé. Tento tanec vychádza z tradície gaučov. Gaučovia sú obdobou amerických kovbojov. Boli to slobodomyseľní kočovníci v oblasti Pampy, ktorí boli schopní uloviť si zdivočelý dobytok, zabaviť sa pri vlastnej muzike a pri sporoch neváhali siahnuť po noži. Po vyhlásení nezávislosti už ale nemali v novej spoločnosti svoje miesto. Augusto nám vysvetľuje, že tým, ako gaučovia trávili mnoho hodín v sedle, tak akonáhle zasadli, poklepávali nohami, aby si ich pretiahli. A práve takto mal vzniknúť tanec Malambo. A jeden gaučo má dokonca takmer po celej krajine svoje svätostánky. Okrem legendy Difunta Correa je ďalšou legendou Gauchito Gil. Pre niekoho bol len zlodejom, pre iných „Robinom Hoodom“, ktorý bohatým bral a chudobným dával a bol nevinne popravený. Pre svätostánky je typická červená farba a uviazané červené stuhy. Niektorí šoféri vždy pri svätostánku zatrúbia.

súťaž

Basílica Menor de la Merced

V dnešnej modernej dobe nás už ani neprekvapuje, že tanec Malambo tancujú aj niektoré ženy. Okrem tanca vyskúšame aj výborné miestne empanadas s mletým mäsom. Dospelí sa zahrievajú alkoholom a nám je jasné, že táto tanečná súťaž bude určite pokračovať až do ranných hodín.

Navečer sa autobusom presúvame do mesta San Miguel de Tucumán, hlavného mesta provincie Tucumán. Jeho historický význam spočíva v tom, že je miestom vzniku a podpísania Deklarácie nezávislosti 9. júla 1816. San Miguel de Tucumán vybrali pre zhromaždenie preto, že bol geograficky rovnako vzdialený od všetkých provincií a bol bezpečným a neutrálnym miestom. Hlavnou pamiatkou mesta je tak Casa Histórica de la Independencia, kde bola v roku 1816 vyhlásená nezávislosť. Teraz je to veľké moderné mesto s koloniálnymi pamiatkami, kde človek takmer nestretne turistov, no napriek tomu tu je niekoľko hostelov.

Casa de Gobierno

Mesto je postavené v šachovnicovej podobe a len niektoré budovy boli prestavané. Obecne si však ponechali svoj pôvodný vzhľad so zachovalými vzormi i materiálmi. Hlavné námestie Plaza Independencia bolo postavené počas koloniálneho obdobia, časom sa však rozrástlo a stalo preplneným centrom obklopeným barmi a múzeami. V jednom z rohov hlavného námestia sa nachádza najvyššia verejná budova Casa de Gobierno. Pri hlavnom námestí sa nachádza aj Iglesia Catedral, jeden z troch najstarších kostolov v Argentíne. V meste je mnoho pekných historických budov, napr. Basílica Menor de la Merced alebo budovy Ex Legislatura a Teatro San Martín. Aj keď je mesto Tucumán dosť veľké a je tu mnoho pekných budov, orientácia je vďaka turistickým informačným tabuliam veľmi jednoduchá.

Iglesia Catedral

GPS: 26°49'59.6"S 65°12'10.7"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Argentína, Patagónia – Puerto Madryn
Publikované: 17.2.2022
Prístav Puerto Madryn leží na útese, ktorý tvorí náhorná plošina, odkiaľ je nekonečný výhľad na Atlantický oceán. Jednou z hlavných atrakcií je pozorovanie veľrýb – pozor, každý rok len od júna do decembra. Práve vďaka okolitým útesom je pozorovanie veľrýb omnoho jednoduchšie.

Argentína, Patagónia – Ushuaia a Ohňová zem
Publikované: 27.1.2022
Názov Ohňová zem (Tierra del Fuego) zrejme vznikol, keď skupina prieskumníkov videla brehy neznámeho územia s rozptýlenými požiarmi a stĺpy dymu z ohňov domorodých obyvateľov. Oheň z diaľky vyzeral, ako keby plával v hmle nad morom.

Argentína, Patagónia: El Chaltén – krásne výlety do prírody
Publikované: 13.1.2022
Keď prichádzame do El Chalténu, stepi sa odrazu premenia na lesy a hory sa tiahnu vysoko k nebu. Jediné, čo sa nezmenilo, bol vietor. Do El Chalténu prichádzajú turisti za čistou panenskou prírodou. Ľadovce, hory, lagúny, vodopády a lesy, to všetko láka na príjemnú prechádzku. A k tomu sa môžete napiť priamo z rieky alebo jazera.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, druhá časť
Publikované: 6.1.2022
Čím viac sa dostávame na juh, tým viac nás trápi počasie. Neustály vietor, mraky, zima. Áut ubúda, nie je koho stopovať. Ale aj tak skúšame šťastie.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, prvá časť
Publikované: 30.12.2021
Patagónia je jedinečné miesto, ktoré nezažijete nikde inde, len na juhu Južnej Ameriky. Je to obrovský múr na západe v podobe Ánd, modré more na východe v podobe Atlantického oceánu, krajina borovíc a jazier a tiež obrovská plošina v centrálnej časti. To všetko je zakončené Ohňovou zemou a mestom Ushuaia, doslova koncom sveta.

Argentína, Patagónia – San Carlos de Bariloche
Publikované: 23.12.2021
Bariloche je mesto ležiace medzi tisícročnými lesmi, zasneženými horami a krištáľovo čistými jazerami v provincii Río Negro v Argentíne. Mesto sa nachádza v národnom parku Nahuel Huapi (vedľa pohoria Ánd) a tunajšia príroda ponúka aktivity a dobrodružstvo po celý rok. V roku 2012 bolo Bariloche prehlásené za hlavné mesto dobrodružnej turistiky a v roku 2015 za národné mesto čokolády.

Argentína – Salta a Purmamarca
Publikované: 11.12.2017
Salta, mesto zastrčené v údolí Lerma, sa nachádza na jednom z najviac úrodných a príjemných miest, ktoré v tejto oblasti príroda vytvorila. Leží v nadmorskej výške 1 187 m a celoročne tu je ideálne počasie. Hotelierstvo tu preto prekvitá a mesto je obvykle po celý rok preplnené turistami.

Argentína: Córdoba
Publikované: 30.10.2017
Córdoba je druhým najväčším mestom v zemi. Založil ho Jerónimo Luis de Cabrera v roku 1573 a pomenoval ho po španielskom meste Córdoba. Okrem toho, že je hlavným mestom provincie Córdoba, bolo počas svojej histórie dvakrát prehlásené za hlavné mesto Argentíny.

Argentína: Difunta Correa a La Rioja
Publikované: 27.11.2017
Z Mendozy máme cieľ navštíviť mestá La Rioja a San Miguel de Tucumán. Zas ideme stopovať. Nakoniec sa však na odporúčanie jedného šoféra kamiónu ocitáme v meste Vallecito, ktoré je známe hlavne vďaka miestu s názvom Difunta Correa.

Argentína: Mendoza - vinárske mestečko
Publikované: 20.11.2017
Mesto sa nachádza na úpätí andského pohoria a je neuveriteľnou oázou vytvorenou človekom pomocou obrovského zavlažovacieho systému vďaka riekam Mendoza a Tunuyán. Je vstupnou bránou k Tichému oceánu, s príjemným podnebím, občasným dažďom a výnimočným vetrom.

Argentína: Z Córdoby do Mendozy
Publikované: 6.11.2017
Po pár dňoch v Córdobe sa presúvame ďalej. Je to veľké mesto a nás čaká ešte Mendoza. Keď zistíme, že do malého mesta Cosquin ide prímestský vlak, ktorý navyše stojí len pár korún, voľba je jasná. Navyše sa ide peknou krajinou, dokonca aj Argentínčania s deťmi občas cestou jasajú, aké tu sú pekné výhľady. A na zastávkach pokojne vystúpia a kupujú si raňajky. Pred cieľovou stanicou ešte zmeníme plán a vystúpime pri jazere Lago San Roque. Tu sa nachádza obľúbená turistická atrakcia – jedna z najväčších prepadových dier na svete, ktorá bola slávnostne otvorená v roku 1890. Už len pri pohľade na ňu dostáva človek strach. Odtiaľ sa potom stopom dostávame do mesta Villa Carlos Paz.

Argentína: Z Posadas do Santa Fe
Publikované: 23.10.2017
Posadas je hlavným mestom provincie Misiones. Pred príchodom jezuitských misií tu žili indiáni kmeňa Guaraní a aj dnes ich tu vidíme predávať svoje ručne robené výrobky. Okrem prírodného skvostu – vodopádov Iguazú ponúka provincia Misiones aj historické pamiatky – jezuitské ruiny Ruinas de San Ignacio.


Súvisiaca fotogaléria

Argentína, Patagónia – nespútaná krajina
Patagónia je jedinečné miesto na Zemi, ktoré nezažijete nikde inde, len na juhu Južnej Ameriky. J...

Argentína – juhoamerická perla v znamení tanga
Druhý rozlohou najväčší juhoamerický štát nazvaný po striebre – Argentína ponúka pestrú kultúru r...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hra farieb

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Jesenný balíček plný farieb
2. cena:
Jesenný balíček plný farieb
3. cena:
Jesenný balíček plný farieb
1. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení

Aktuality:

28.9.2022
K príležitosti Medzinárodného roku jaskyň sa 1. októbra 2022 môžete mimoriadne zúčastniť Dňa otvorených dverí (ďalej len DOD) Cisárskej jaskyne v Moravskom krase. Jaskyňa je situovaná v Ostrovnom žľabe na severovýchodnom okraji Ostrova pri Macoche.
27.9.2022
Jesenné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s horským vodcom a aktuálne riaditeľom Horskej záchrannej služby Marekom Biskupičom, pozve vás cez kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajomstvo záhadných skalných hamburgerov i predstaví zručnosti sysľov.
21.9.2022
Oslavy zberu úrody a vína prebiehajú už v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodových slávností i vinobraní, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 28. 9. 2022
sviatok:Václav
dnes:
streda 28.9.
6 °C
zajtra:
štvrtok 29.9.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X