www.infoglobe.sk » Andorra – malá krajina v srdci veľkých hôr

Andorra – malá krajina v srdci veľkých hôr

Publikované: 2.9.2019
Pokiaľ sa chystáte na výlet do Andorry, pripravte sa na to, že táto malá, ale kultúrne veľmi bohatá krajina nie je dostupná všetkými bežnými dopravnými prostriedkami. V celom kniežatstve nie je ani jedna jediná železničná stanica a bežným lietadlom sa sem tiež nedostanete. Zato sa tu za úplne bežný spôsob prepravy považujú lanovky, ktorých je v tejto nepatrnej zemi požehnane. Ďalšou dobrou správou sú extrémne nízke ceny benzínu, na ktorý sa tu nevzťahuje spotrebná daň.

Benzín budete na svojej ceste nepochybne potrebovať, veď pokiaľ chcete prejsť štátnu hranicu, potrebujete sa vyšplhať do horského priesmyku Envalira, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 2409 metrov. Vďaka božským výhľadom si ani nevšimnete nebezpečné serpentíny a prudké zrázy, je tu totiž vybudovaná široká cesta, ktorá je pre milovníkov áut a motoriek ako stvorená.

neďaleko priesmyku Envalira

horská chata   krava

Andorra má zaujímavú a veľmi zložitú históriu, dôležité však je, že dnes sa jedná o tzv. diarchiu, teda štátne zriadenie, v ktorom sú hlavou štátu dve osoby. V prípade Andorry sú týmito osobami francúzsky prezident a biskup zo španielskeho Seo de Urguel (teda hlava katalánskej cirkvi). A tak sa tu zaujímavým spôsobom nenásilnou formou mieša vplyv z Francúzska s tým zo Španielska. Väčšina obyvateľov krajiny sa však považuje za Kataláncov, veď iba v Andorre je katalánčina oficiálnym jazykom celého národa. Okrem katalánčiny sa tu plynule hovorí aj francúzsky, španielsky a portugalsky, tak sa niet čomu diviť, že na angličtinu už väčšine obyvateľov nezostáva priestor.

pustovňa   kostol

Celá krajina žije predovšetkým z turistického ruchu, počas zimných mesiacov sa sem vydávajú obyvatelia susedných krajín za zimnými športami a tiež za výhodnými, daňovo nezaťaženými nákupmi. Vďaka tomu je tunajšia prekrásna príroda zaťažená nepeknými hotelovými komplexmi a turistickými mestečkami zasadenými okolo toku rieky Valiry, ktorá preteká celým kniežatstvom. Na druhej strane sa miestni o vyššie položené miesta skvelo starajú, a tak nie je nič jednoduchšie, než sa zaľudnenému hlavnému mestu Andorra la Vella vyhnúť a zamieriť rovno do hôr. Tie tunajšie naozaj stoja za to.

skalnaté hrebene hôr

Najvyšším vrcholom krajiny je Coma Pedrosa (2942 m n. m.). Miestni tvrdia, že má tvar pyramídy, a práve vďaka tejto hore si podľa legiend tento malý štát dokázal udržať svoju relatívnu samostatnosť. Pokiaľ sa na ňu plánujete vydať, pripravte sa na pomerne náročný trek, rozhodne vám táto hora nič nedá zadarmo.

prejazd Andorrou

GPS: (Andorra la Vella) 42°30'22.7"N 1°31'36.0"E

Text a foto: Barbara Nováková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Andorra - horský štát I.
Publikované: 2.7.2011
Andorra patrí popri Monaku, Lichtenštajnska, Vatikáne a San Maríne k najmenším štátom Európy. V našom seriáli do neho nahliadneme.

Andorra - horský štát II.
Publikované: 9.7.2011
V dnešnom článku budeme pokračovať v histórii Andorry a dozviete sa tiež niečo o miestnych pozoruhodnostiach.

Andorra - horský štát III.
Publikované: 16.7.2011
Posledný diel o Andorre, v ktorom vám predstavíme Ordino alebo La Massanu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
-1 °C