www.infoglobe.sk » Andorra – malá krajina v srdci veľkých hôr

Andorra – malá krajina v srdci veľkých hôr

Publikované: 2.9.2019
Pokiaľ sa chystáte na výlet do Andorry, pripravte sa na to, že táto malá, ale kultúrne veľmi bohatá krajina nie je dostupná všetkými bežnými dopravnými prostriedkami. V celom kniežatstve nie je ani jedna jediná železničná stanica a bežným lietadlom sa sem tiež nedostanete. Zato sa tu za úplne bežný spôsob prepravy považujú lanovky, ktorých je v tejto nepatrnej zemi požehnane. Ďalšou dobrou správou sú extrémne nízke ceny benzínu, na ktorý sa tu nevzťahuje spotrebná daň.

Benzín budete na svojej ceste nepochybne potrebovať, veď pokiaľ chcete prejsť štátnu hranicu, potrebujete sa vyšplhať do horského priesmyku Envalira, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 2409 metrov. Vďaka božským výhľadom si ani nevšimnete nebezpečné serpentíny a prudké zrázy, je tu totiž vybudovaná široká cesta, ktorá je pre milovníkov áut a motoriek ako stvorená.

neďaleko priesmyku Envalira

horská chata   krava

Andorra má zaujímavú a veľmi zložitú históriu, dôležité však je, že dnes sa jedná o tzv. diarchiu, teda štátne zriadenie, v ktorom sú hlavou štátu dve osoby. V prípade Andorry sú týmito osobami francúzsky prezident a biskup zo španielskeho Seo de Urguel (teda hlava katalánskej cirkvi). A tak sa tu zaujímavým spôsobom nenásilnou formou mieša vplyv z Francúzska s tým zo Španielska. Väčšina obyvateľov krajiny sa však považuje za Kataláncov, veď iba v Andorre je katalánčina oficiálnym jazykom celého národa. Okrem katalánčiny sa tu plynule hovorí aj francúzsky, španielsky a portugalsky, tak sa niet čomu diviť, že na angličtinu už väčšine obyvateľov nezostáva priestor.

pustovňa   kostol

Celá krajina žije predovšetkým z turistického ruchu, počas zimných mesiacov sa sem vydávajú obyvatelia susedných krajín za zimnými športami a tiež za výhodnými, daňovo nezaťaženými nákupmi. Vďaka tomu je tunajšia prekrásna príroda zaťažená nepeknými hotelovými komplexmi a turistickými mestečkami zasadenými okolo toku rieky Valiry, ktorá preteká celým kniežatstvom. Na druhej strane sa miestni o vyššie položené miesta skvelo starajú, a tak nie je nič jednoduchšie, než sa zaľudnenému hlavnému mestu Andorra la Vella vyhnúť a zamieriť rovno do hôr. Tie tunajšie naozaj stoja za to.

skalnaté hrebene hôr

Najvyšším vrcholom krajiny je Coma Pedrosa (2942 m n. m.). Miestni tvrdia, že má tvar pyramídy, a práve vďaka tejto hore si podľa legiend tento malý štát dokázal udržať svoju relatívnu samostatnosť. Pokiaľ sa na ňu plánujete vydať, pripravte sa na pomerne náročný trek, rozhodne vám táto hora nič nedá zadarmo.

prejazd Andorrou

GPS: (Andorra la Vella) 42°30'22.7"N 1°31'36.0"E

Text a foto: Barbara Nováková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Andorra - horský štát I.
Publikované: 2.7.2011
Andorra patrí popri Monaku, Lichtenštajnska, Vatikáne a San Maríne k najmenším štátom Európy. V našom seriáli do neho nahliadneme.

Andorra - horský štát II.
Publikované: 9.7.2011
V dnešnom článku budeme pokračovať v histórii Andorry a dozviete sa tiež niečo o miestnych pozoruhodnostiach.

Andorra - horský štát III.
Publikované: 16.7.2011
Posledný diel o Andorre, v ktorom vám predstavíme Ordino alebo La Massanu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

1.7.2020
Len nedávno bola spustená online platforma Behaj s rozumom, kde si môže ktokoľvek stiahnuť zaujímavú trať na Slovensku a ísť si ju zabehnúť, prípadne ju využiť ako príjemnú prechádzku v prírode.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 5. 7. 2020
sviatok:Cyril a Metod
dnes:
nedeľa 5.7.
29 °C
zajtra:
pondelok 6.7.
26 °C