www.infoglobe.sk » Andorra - horský štát III.

Andorra - horský štát III.

Publikované: 16.7.2011
Posledný diel o Andorre, v ktorom vám predstavíme Ordino alebo La Massanu.

Kostol v OrdineOrdino

Medzi najzaujímavejšie miesta, ktoré trojtisícové mesto Ordino ponúka, je napríklad originálne etnografické múzeum Casa D’areny-Plandolit, ktoré je dedičným domom dynastie Areny Plandolit (1633) – jednej z najslávnejších rodín v krajine. Expozícia je venovaná najznámejším a najuznávanejším osobnostiam Andorry. V Múzeu pravoslávnych ikon stojí za pozretie veľká zbierka prác slovanských autorov a v Múzeu architektonických miniatúr makety najvýznamnejších stavieb Andorry.

 

Horské oblasti

Okrem obľúbeného lyžovania je možné v Andorre prevádzkovať tiež iné športy a to najmä pešiu La Massanaturistiku, jazdu na koňoch a športovú streľbu. Jedným zo záujmových centier je aj malá dedinka Llorts (stále obyvateľstvo len 100 osôb), ležiaca uprostred tabakových polí obklopených horami, od ktorých sa neďaleko nachádza obľúbená turistická destinácia - skupina malebných horských jazier Estanys de l´Angonella. Od vrchu Borda de Sorteny (1970 m) vedie turistický chodník k jazerám Estanys del Estanys a k vrchu Pik de l 'Estanys (2859m). Neďaleko sa nachádza malý románsky kostol Esglesia de Sant Marti, preslávený svojimi freskami z 12. storočia, ktoré sa zachovali vo veľmi dobrom stave.

 

Seo de Urgell

Seode de Urgell je španielskym mestom, ktoré leží ďaleko za hranicami Andorry. Tunajší obyvatelia ho nazývajú „španielskou bránou do Andorry“. Od 9. storočia La Seo, ako mu hovoria miestni, bolo sídlom biskupov a grófov z Urgellu, španielskych princov a spoluvládcov Andorry. Mesto je preslávené svojimi starými budovami, chrámom z 12. storočia - známym ako Katedrála de Santa Maria, ktorá leží na južnej strane centrálneho námestia Plaza del Oms. Je to jedna z najvýznamnejších románskych stavieb v Katalánsku. Vo vnútri chrámu je umiestnené unikátne múzeum Diochesu, čo je svojho druhu jediná zbierka fresiek, svätých písiem a cirkevných predmetov, medzi ktoré patrí veľmi vzácny exponát starý viac než tisíc rokov, tzv. „Beatus“ – ilustrovaný rukopis s vylíčením Apokalypsy. 

 

OrdinoLa Massana

Toto územie s priemernou ročnou teplotou 8 stupňov Celzia sa nachádza vo veľmi hornatej oblasti, ktorej dominuje Corna Katedrála v Seo de UrgellPedrosa (2 942 m), na severozápade krajiny. V zime je táto oblasť pokrytá silnými nánosmi snehu, ktorý v skromnejšej podobe pretrvá aj leto. Nachádzajú sa tu štyri jazerá: Forcats, Montmantell, Estany Begre a Les Truites. Najdôležitejším zdrojom príjmov pre La Massanu je turizmus a medzi hlavné odpočinkové aktivity, ktoré tu ľudia prevádzkujú, patrí lyžovanie, lezenie po horách, jazda na bicykli a kanoistika.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - JImoncada, Cars en travel, Matthew Ross (foto 2), kev the wev

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Andorra - horský štát I.
Publikované: 2.7.2011
Andorra patrí popri Monaku, Lichtenštajnska, Vatikáne a San Maríne k najmenším štátom Európy. V našom seriáli do neho nahliadneme.

Andorra – malá krajina v srdci veľkých hôr
Publikované: 2.9.2019
Pokiaľ sa chystáte na výlet do Andorry, pripravte sa na to, že táto malá, ale kultúrne veľmi bohatá krajina nie je dostupná všetkými bežnými dopravnými prostriedkami. V celom kniežatstve nie je ani jedna jediná železničná stanica a bežným lietadlom sa sem tiež nedostanete. Zato sa tu za úplne bežný spôsob prepravy považujú lanovky, ktorých je v tejto nepatrnej zemi požehnane. Ďalšou dobrou správou sú extrémne nízke ceny benzínu, na ktorý sa tu nevzťahuje spotrebná daň.

Andorra - horský štát II.
Publikované: 9.7.2011
V dnešnom článku budeme pokračovať v histórii Andorry a dozviete sa tiež niečo o miestnych pozoruhodnostiach.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 8. 12. 2019
sviatok:Marína
dnes:
nedeľa 8.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 9.12.
3 °C