www.infoglobe.sk » Andorra - horský štát II.

Andorra - horský štát II.

Publikované: 9.7.2011
V dnešnom článku budeme pokračovať v histórii Andorry a dozviete sa tiež niečo o miestnych pozoruhodnostiach.

Andorra la VellaO dejinách Andorry - pokračovanie

V rokoch 1278-1993 bola Andorra pod vládou spoluvládcov, to znamená vládcu a prezidenta Francúzska a Urgellského biskupa. Každoročne platili Andorrčania svojim suverénom dane: 960 frankov francúzskemu prezidentovi; 460 pesiet, 12 hláv syru, 12 kapúnov a 6 stehien urgellskému biskupovi.

V roku 1993 sa v Andorre konalo referendum za prijatie novej demokratickej ústavy, ktorá zrušila feudálny systém moci existujúci od roku 1278. V súladu s ústavou, ktorá bola prijatá 4.mája 1993, sa suverenita Andorry predala od kniežat občanom a zastupiteľským úradom štátu. Kniežatá zostali hlavami štátu a zachovali si právo veta v medzinárodných vzťahoch a legislatíve. Ústava po prvý krát garantovala občanom základné ľudské práva a politickú slobodu, umožnila vznik strán a odborov. Vláda tiež získala právo zavádzať dane z príjmov. V rovnakom roku uzavrela Andorra zmluvu o súžití, priateľstve a spolupráci s Francúzskom a Španielskom a vstúpila do OSN.

 

EncampPozoruhodnosti

Andorra la Vella

Metropola Andorry, ktorá vznikla v 9. storočí nášho letopočtu, leží v malebnom údolí obklopenom vysokými horami. Mestská štvrť Barri Antic leží na rovnakom mieste, kde sa kedysi nachádzala stará dedina, z ktorej následne vyrástla Andorra la Vella. Miestnou atrakciou je pôsobivá budova Casa de la Vall zo začiatku 16. storočia (Dom dolín), ktorej dolné tri poschodia boli postavené v roku 1580 ako súkromný dom bohatej rodiny. Potom bola budova niekoľkokrát prestavovaná a v roku 1761 sa stala vládnou budovou. Encamp

Vedľa paláca sa nachádza Sala de la Justicia – jediná súdna budova v celom štáte; budova parlamentu Sala del Concell, pričom v jej horných poschodiach sa nachádza prekrásne filatelistické múzeum; a tiež dom podobný zámku zvaný Set Panis, kde sa kedysi chránili najdôležitejšie štátne listiny Andorry. Kultúrnym centrom mesta, kde sa konajú početné akcie a kde sa po večeroch radi schádzajú miestni obyvatelia, je námestie Plaza la Poble, na ktorom sa taktiež nachádza Štátne divadlo a Hudobná akadémia. Vedľa je najväčšie obchodné centrum Pirenes. Z ďalších zaujímavosti sa dá vymenovať napríklad kostol Santa Coloma (9. - 10.storočie, je jeden z najstarších v krajine), kostol Santuario de Meritxell a najväčší stredoveký most v mestečku La Margineda - neďaleko od hlavného mesta.

Sant  Roma de les BonsHlavnou turistickou atrakciou hlavného mesta je rekreačné centrum Caldea na východnom predmestí metropole – Escaldes, ktoré je jedným z najväčších termálnych centier v západnej Európe.  

 

Encamp

V meste Encamp, v 5 kilometrovej vzdialenosti od metropole,Andorra la Vella sa nachádza ďalšie pozoruhodné miesto Andorry – Národné automobilové múzeum, vystavujúce viac než 100 najvzácnejších automobilov a veľké množstvo starých (vyrobených od roku 1898) motocyklov, bicyklov a iných dopravných prostriedkov. Je tu umiestnené tiež veľké športové centrum Encamp Multiaporta Center, románsky kostol Esglesia Sant Roma de les Bons (12. storočie), odkiaľ začína väčšina turistických trás do okolitých lyžiarskych stredísk vrátane unikátnej lanovky Funicamp s dĺžkou viac než 6 km.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons, Wikipedia - Joanjoc, Mac9, Occitandu34, Jaume Meneses

Preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Andorra - horský štát I.
Publikované: 2.7.2011
Andorra patrí popri Monaku, Lichtenštajnska, Vatikáne a San Maríne k najmenším štátom Európy. V našom seriáli do neho nahliadneme.

Andorra - horský štát III.
Publikované: 16.7.2011
Posledný diel o Andorre, v ktorom vám predstavíme Ordino alebo La Massanu.

Andorra – malá krajina v srdci veľkých hôr
Publikované: 2.9.2019
Pokiaľ sa chystáte na výlet do Andorry, pripravte sa na to, že táto malá, ale kultúrne veľmi bohatá krajina nie je dostupná všetkými bežnými dopravnými prostriedkami. V celom kniežatstve nie je ani jedna jediná železničná stanica a bežným lietadlom sa sem tiež nedostanete. Zato sa tu za úplne bežný spôsob prepravy považujú lanovky, ktorých je v tejto nepatrnej zemi požehnane. Ďalšou dobrou správou sú extrémne nízke ceny benzínu, na ktorý sa tu nevzťahuje spotrebná daň.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 9. 8. 2020
sviatok:Ľubomíra
dnes:
nedeľa 9.8.
31 °C
zajtra:
pondelok 10.8.
29 °C