www.infoglobe.sk » Andorra - horský štát I.

Andorra - horský štát I.

Publikované: 2.7.2011
Andorra patrí popri Monaku, Lichtenštajnska, Vatikáne a San Maríne k najmenším štátom Európy. V našom seriáli do neho nahliadneme.

Andorra v zimeKniežatstvo Andorra (kat.  Principat d’Andorra) je štát, ktorý sa nachádza v juhozápadnej Európe na východných svahoch Pyrenejí, medzi Španielskom a Francúzskom. Územie Andorry je hornaté, rozčlenené niekoľkými vysokohorskými údoliami a väčšina štátu leží vo výške viac než 900 m n. m. Zo severovýchodu smerom na juhozápad cez územie Andorry tečú rieky Valira a Ariège, na horských hrebeňoch je veľké množstvo menších ľadovcových jazier a prameňov minerálnych a termálnych vôd. Najvyšším bodom štátu je vrchol Coma Pedrosa (2942 m. n. m.), ktorý sa nachádza na severozápade. Celková územná plocha činí 468 km², čo prevyšuje, čo sa týka veľkosti, už len Monako, San Maríno a Lichtenštajnsko, a robí z Andorry jednu z najmenších krajín na svete. 

Vall dels CortalsCelkovo v kniežatstve žije 84 825 obyvateľov, z toho 25 000 v hlavnom meste Andorra la Vella. Čo sa týka národností, prevládajú Španieli (43%) a Andorrčania (33%), patriaci k etnickej skupine Kataláncov, ďalej tu žijú Portugalci (11%), Francúzi (7%), podiel zástupcov ostatných etník je 6%. Úradným jazykom je katalánčina, ďalšími dorozumievacími jazykmi sú francúzština, kastilčina a portugalčina. Medzi obyvateľmi štátu dominuje rímskokatolícke vyznanie.

Administratívne je štát rozdelený na 7 farností: Andorra la Vella, Canillo, Encamp, Escaldes-Engordany, La Massana, Ordino, Sant Julia de Loria. Farnosti sú spravované obecnými radami v počte 10 radných, z ktorých sa volí primátor a jeho zástupca.

Oficiálne je Andorra kniežatstvom, ale fakticky je parlamentnou republikou s dvoma hlavami štátAndorrský parlamentu (spoluvládcom za Francúzsko je prezident Francúzska, spoluvládcom za Španielsko je biskup zo Séo de Urgell), ktoré sú zastúpené miestodržiteľmi (viguier).  Vnútorná samospráva zachováva široké autonómne práva uplatňované prostredníctvom jednokomorového parlamentu z 28 poslancov volených na 4 roky. Parlament volí predsedu vlády, ktorý menuje ministrov. Volebné právo majú len občania Andorry.

Kniežatstvo má rozvinuté hospodárstvo, medzi hlavné hospodárske odvetvia patrí obchod a cestovný ruch (tvorí okolo 80% HDP a ročne krajinu navštívi okolo 9 miliónov turistov). Objem HDP je asi 1,2 miliardy dolárov (1998).  V poľnohospodárstve dominuje chov oviec a pestovanie tabaku, vo výrobe dominuje výroba tabakových produktov, syrov, minerálnych vôd, nábytku; sieť služieb je napojená hlavne Údolie Ordinona cestovný ruch, obchod a bankovníctvo.

 

Dejiny Andorry

Andorra patrí medzi najstaršie štáty Európy. Prvá zmienka o ich obyvateľoch bola nájdená v latinských kronikách v 2. storočí pred n. l. Založenie Andorry ako takej sa však udialo až v našom letopočte, počas vlády franského kráľa a cisára Karola Veľkého (768-814). Podľa povestí 5 tisíc Andorrčanov na čele s Markom Almugaberom pomohlo jeho armáde v bitke s Arabmi pri Katalánskych poliach. V roku 788 ako poďakovanie kráľ prehlásil obyvateľov Andorry suverénnym národom pod jeho ochranou. Štát bol začlenený do biskupstva Séo de Urgell a Andorrčania mali povinnosť platiť symbolickú daň v podobe 1-2 pstruhov z rieky Valira.

Roku 817 Andorra a južne ležiace územia oficiálne prešli k Franskej ríši a boli začlenené doRekreačné stredisko Toulouskeho grófstva. Cisár Ľudovít I. Pobožný (814-840) roku 819 daroval obyvateľom Andorry Veľkú Chartu slobody (Magna Carta). Po rozpade impéria francúzsky kráľ Karol II. Holý (843-877) predal v roku 843 územie Andorry grófovi z Cerdanyi a Urgellu Sunifredu I. Neskôr práva na všetky územia Andorry boli predané biskupovi z Urgellu a obyvatelia museli začať platiť dane v podobe 4 stehien, 40 chlebov a vína. 

Nabudúce: dokončenie andorrskej histórie a zaujímavé miesta

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia, Wikimedia Commons - LynxIV, Josemanuel (foto 2), Iorentey, Christof Damian

Preklad: Zuzana Megerssová

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Lichtenštajnsko - nielen daňový raj I.
Publikované: 14.7.2010
Lichtenštajnsko je jedným z európskych miništátov, ktorý láka nielen turistov, ale i firmy vďaka svojim výhodným podmienkam pre podnikateľov. V našom novom seriáli sa o krajine dozviete viac.

Lichtenštajnsko - nielen daňový raj II.
Publikované: 17.7.2010
Druhý diel o jednom z európskych miništátov a štáte s jednou z najvyšších životných úrovní na svete.

Lichtenštajnsko - nielen daňový raj III.
Publikované: 21.7.2010
Tretí diel o európskom miništáte je zameraný na dejiny krajiny a jej kultúru.

Lichtenštajnsko - nielen daňový raj IV.
Publikované: 24.7.2010
Štvrtý diel a posledný o malebnej európskej krajine.

Vatikán - katolícka enkláva I.
Publikované: 22.6.2011
Pri návšteve Ríma je takmer neodmysliteľnou zastávkou najmenší štát sveta, ktorý je centrom katolíckej cirkvi.

Vatikán - katolícka enkláva II.
Publikované: 29.6.2011
V dnešnom diele sa pozrieme na vatikánske pozoruhodnosti a stručne na jeho dejiny.

Andorra - horský štát II.
Publikované: 9.7.2011
V dnešnom článku budeme pokračovať v histórii Andorry a dozviete sa tiež niečo o miestnych pozoruhodnostiach.

Andorra - horský štát III.
Publikované: 16.7.2011
Posledný diel o Andorre, v ktorom vám predstavíme Ordino alebo La Massanu.

Andorra – malá krajina v srdci veľkých hôr
Publikované: 2.9.2019
Pokiaľ sa chystáte na výlet do Andorry, pripravte sa na to, že táto malá, ale kultúrne veľmi bohatá krajina nie je dostupná všetkými bežnými dopravnými prostriedkami. V celom kniežatstve nie je ani jedna jediná železničná stanica a bežným lietadlom sa sem tiež nedostanete. Zato sa tu za úplne bežný spôsob prepravy považujú lanovky, ktorých je v tejto nepatrnej zemi požehnane. Ďalšou dobrou správou sú extrémne nízke ceny benzínu, na ktorý sa tu nevzťahuje spotrebná daň.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 13. 7. 2020
sviatok:Margita
dnes:
pondelok 13.7.
22 °C
zajtra:
utorok 14.7.
22 °C