www.infoglobe.sk » Ålandy – hlavné mesto a okolie

Ålandy – hlavné mesto a okolie

Publikované: 22.12.2016
Približne päť hodín cesty trajektom po Baltskom mori z fínskeho mesta Turku sa nachádza autonómna fínska provincia so švédsky hovoriacim obyvateľstvom – súostrovie Ålandy. V hlavnom meste Mariehamn teda nájdete vlastný parlament či napríklad poštu.

Po vylodení v prístave sa dá využiť autobusovú či taxi dopravu do centra Mariehamnu. Túto vzdialenosť sa dá ale absolvovať aj krátkou pešou túrou a zároveň môžete navštíviť neďaleké Múzeum moreplavectva a slávny štvorsťažník Pommern. Jedná sa o unikátnu plachetnicu z počiatku 20. storočia – je jediná na svete, ktorá sa dodnes zachovala v pôvodnom stave. Loď je súčasťou múzea a prehliadka je možná aj vo vnútri.

štvorsťažník Pommern

Ålandy sú veľmi pokojným a ľudoprázdnym miestom s prakticky nedotknutou prírodou. Ľudia sú veľmi ústretoví, ale pri výletoch v okolí hlavného mesta takmer nikoho nestretnete, čo môže pôsobiť občas až desivo.

cesta na hrad Kastelholm

Ubytovali sme sa v okolí Mariehamnu – v Ålands Idrottscenter (Godby) – v športovom centre, ktoré slúži aj ako hostel – izby sú čisté, kúpelne moderne zrekonštruované a v menšej kuchynke si návštevník môže aj niečo pod zub uvariť. Zároveň sa tu nachádza aj bazén a plno ďalších športovísk. Z hlavného mesta sa sem dá dostať pohodlne autobusovou dopravou.

stredoveký hrad Kastelholm   skanzen Jan Karlsgården

Druhý deň ráno sme vyrazili na 2,5 km vzdialenú vyhliadkovú vežu Uffe På Berget. Okrem krásneho výhľadu sa pod rozhľadňou nachádza aj kaviareň, kde sa môžete občerstviť. Pokiaľ budete pokračovať ďalších 5 km po hlavnej ceste (jedná sa bohužiaľ o cestu, ale skutočne sa netreba obávať veľkej premávky), dorazíte na stredoveký hrad Kastelholm zo 14. storočia. Hrad je postavený na malom ostrovčeku a je jednou z iba piatich dochovaných fínskych stredovekých pevností. Hneď vedľa Kastelholmu sa nachádza skanzen Jan Karlsgården s viac než dvadsiatimi budovami farmárskej osady z obdobia okolo roku 1800. Počas decembra sa tu konajú aj najväčšie ålandské vianočné trhy.

výhľad z rozhľadne Uffe P Berget pri spiatočnej ceste

Možno bola chyba už na začiatku nespomenúť, že Ålandy varia aj vlastné pivo Stallhagen a ich malinký pivovar sa nachádza približne 3 km od Ålands Idrottscenter či 4 km od rozhľadne Uffe På Berget. Aj keď zvonku môže trochu odradzovať – exteriér sa dá prirovnať k stodole, rozhodne odporúčam zavítať do pivovarskej krčmičky. Za pár euro tu môžete zakúpiť ochutnávku šiestich druhov miestnych pív spolu s nátierkami, pečivom, salámami a syrmi, ktoré sa tiež vyrábajú práve na tomto súostroví. Obsluha je veľmi príjemná a k pivu vám aj niečo krátko porozpráva.

pivovar Stallhagen   ochutnávky miestneho piva   

Dlhšiu prehliadku Mariehamnu doporučujem naplánovať na spiatočnú cestu. Autobusy tu nejazdia tak často (predovšetkým cez víkendy), preto je vhodné zvoliť skorší spoj a ešte na chvíľu zavítať do centra. Pozrieť sa môžete napr. na miestny parlament, prejsť si jednu z najstarších uličiek hlavného mesta Södragatan či navštíviť kostol sv. Juraja.

kostol sv. Juraja mlyn v skanzene Jan Karlsgrden Múzeum moreplavectva pivovar Stallhagen

GPS: (Mariehamn) 60°05'47.6"N 19°56'09.6"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Fínsko: Helsinki – hlavné mesto v jednom dni
Publikované: 8.9.2014
Dnes zavítame do hlavného mesta zeme zvanej Suomi, Helsiniek. Aj keď sa jedná o známe mesto a mnohými turistami vyhľadávané, nečakajte preplnené ulice a davy ľudí. Mesto rovnako ako celá zem je pokojné a pomerne tiché.

Fínsko, Turku – prístavné mestečko
Publikované: 29.12.2016
Prístavné mesto Turku sa nachádza približne dve hodiny jazdy západne od Helsínk. Z terminálu na letisku v Helsinkách môžeme využiť priamy autobus alebo prestúpiť do menšieho lietadla, ktoré obstaráva vnútroštátne lety Helsinki–Turku. Mesto je obklopené členitým pobrežím vybiehajúcim do Baltského mora, do ktorého tu ústí rieka Aura. Turku bolo založené na konci 13. storočia, počiatky však pochádzajú už z doby kamennej. Krátko po založení mesta bola vysvätená aj tunajšia dominanta – katedrála Turku (Turun tuomiokirkko). Katedrála sa nachádza v centre mesta, je pohodlne dostupná mestskou hromadnou dopravou a patrí k najnavštevovanejším miestam.

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikované: 11.8.2014
Do Rovaniemi sa rovnako ako do všetkých väčších fínskych miest môžete dostať pohodlne lietadlom. Z letiska situovaného neďaleko mesta vás do centra dovezú pravidelné autobusové linky. Ak vám nevadí dlhé cestovanie, môžete sa do Rovaniemi dopraviť aj vlakom.

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikované: 18.8.2014
Prostredníctvom dnešného článku sa vypravíme na ďaleký sever a naviažeme na minulé rozprávanie o meste Rovaniemi. V malom severskom mestečku sa však už zdržovať nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrov severnejšie. Práve tam totiž leží miesto, kvôli ktorému do Rovaniemi každoročne prichádza obrovské množstvo turistov, údajný domov Santa Clausa – Santa Claus Village (dedinka Santa Clausa).

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier I.
Publikované: 28.7.2014
Prvý zo série článkov predstavujúcich známe i neznáme mesta krajiny tisícich jazier, Fínska, nás zavedie do malebného priemyselného mesta ležiaceho v jazernej oblasti, Tampere. Môže sa vám zdať, že spojenie malebný a priemyselný nejde dohromady. V Tampere sa to však naozaj podarilo skĺbiť dohromady.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier II.
Publikované: 4.8.2014
V dnešnom článku sa opäť vrátime do jednej z najdôležitejších fínskych metropol, do priemyselného srdca krajiny, mesta Tampere. V minulom článku sme si predstavili celkovú atmosféru mesta, zavítali do centra, preskúmali najvýznačnejšie miestne cirkevné stavby a vydali sa do severnej časti Tampere, ktorá je obklopená jazerom Näsijärvi.

Fínsko: Kuopio – polostrovné mesto
Publikované: 10.6.2015
Potom ako sme precestovali hlavné mestá Pobaltia sme sa vydali loďou do Fínska, kde sme navštívili krásne, ale pre našinca trošku drahé Helsinki. Každopádne ich návštevu určite nevynechajte, nakoľko majú čo ponúknuť.

Fínsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na juhozápade a mesto Uusikaupunki
Publikované: 5.11.2016
Fínske národné parky považujú milovníci prírody za jedny z najkrajších na svete. Na juhozápade krajiny tisícich jazier sa v Baltskom mori (neďaleko od pobrežia) nachádza veľké množstvo ostrovčekov, ktoré sa môžu pýšiť takmer nedotknutou severskou prírodou.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.2.2020
Každý, kto tieto najvyššie české hory miluje, isto uvíta obrazového knižného sprievodcu po známych, ale aj úplne zabudnutých kútoch Krkonôš.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 2. 2020
sviatok:Alexander
dnes:
štvrtok 27.2.
5 °C
zajtra:
piatok 28.2.
4 °C