www.infoglobe.sk » Veľká Británia, Skomer Island – výlet za alkami

Veľká Británia, Skomer Island – výlet za alkami

Publikované: 20.2.2020
Nenápadný ostrov ležiaci v juhozápadnej časti Pembrokeshire bol po prvý raz osídlený už v dobe železnej. Pôvodne bol nazývaný Skalmey, teda prevzatým menom z vikinských slov skalm (po slovensky krátky meč) a ey (ostrov). Názov bol pravdepodobne odvodený od tvaru ostrova, ktorý je rozdelený na dve rovnako veľké plochy spojené úzkou skalnatou bariérou prírodného pôvodu, a tak vyzerá ako prepolený. Počas doby železnej tu žilo podľa odhadov až 200 ľudí, jednalo sa teda o významnú a po nejakú dobu rozkvitajúcu komunitu.

jediná budova na Skomer Island

Po zániku osídlenia ľudia na ostrov až do neskorého stredoveku zabudli. Až v 18. storočí tu postavili doposiaľ jediný dom, dnes zvaný The Old Farmhouse. V tej dobe žili na ostrove až tri rodiny, ktoré sa živili chovom zvierat a pestovaním a predajom vhodných plodín. V priebehu prvej svetovej vojny bol ostrov úplne opustený a v roku 1959 bol odkúpený britským Ústavom pre prírodnú konzerváciu, pod ktorý vo svojej podstate spadá až do dnešného dňa.

hniezda aliek

Dnes sa na ostrove nachádza rozsiahla vtáčia kolónia, ktorej najväčším lákadlom sú bezpochyby alky bielobradé, ktoré hniezdia na ostrove a tiež tu vyvádzajú svoje mladé. Momentálne sa ich tu počas sezóny nachádza niečo vyše 24 000. Na ostrov prilietajú v polovici apríla a zdržujú sa tu zhruba do polovice júna, práve jar je teda ideálnym obdobím na návštevu ostrova.

alka nesie jedlo   alka počas letu

Okrem aliek sa tu dajú pozorovať aj mnohé ďalšie druhy vtákov, ale tiež divoké králiky alebo tulene. V okolitých vodách sa dá pri troche šťastia uzrieť delfíny či kosatky. Takmer celý ostrov je pokrytý papraďovým porastom a v apríli i máji pôvabne kvitne. Jedinou budovou na ostrove je stále The Old Farmhouse, ktorý je obývaný len dobrovoľníkmi, nikto iný tu dlhodobo nepobýva.

tuleň   mäsožravé čajky

Kvôli divokému hniezdeniu vtákov je ostrov takmer neprístupný, denne sa sem smie pozrieť len 250 návštevníkov, ktorí sú povinní striktne dodržiavať všetky pravidlá nastavené pre ochranu miestnej fauny. Vstup sa dá zakúpiť v infocentre v prístave Martin’s Haven. Otvorené je od 9.00 hod., no do radu sa choďte postaviť už okolo siedmej hodiny ráno, inak sa vám v ten deň vstup neujde. Keď sa však budete plaviť okolo prvého tuleňa, delfína či alky, na nejaké čakanie v rade si ani nespomeniete.

GPS: 51°44'15.2"N 5°17'40.8"W

 

Text a foto: Barbara Nováková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia, Wales – Bath, symbol elegancie a spoločenského života
Publikované: 2.11.2019
Bath, v doslovnom preklade kúpeľ či kúpele, bolo v minulosti kúpeľné mesto, určené predovšetkým pre chorých a zmrzačených návštevníkov. Spolu s chorými však začalo počiatkom 18. storočia priťahovať aj jedincov túžiacich po zábave a odpočinku v malebnom prostredí. A tak sa časom z návštevy Bathu stala pre mnohých tradícia a mesto čoskoro dosiahlo svoj najväčší rozkvet.

Veľká Británia, Wales – cesta pobrežím Pembrokeshire
Publikované: 26.10.2019
Pobrežie grófstva Pembrokeshire je jedným z troch národných parkov ležiacich vo Walese. Cez park prechádza necelých 300 km dlhá Pembrokeshire Coast Path, ktorá ročne priláka mnoho milovníkov chôdze a pobrežnej fauny a flóry. Je to krajina plná členitých a pre takmer celú Britániu typických útesov, piesočných pláží, zalesnených delt riek, od ktorých krajina stúpa ďalej do vnútrozemia až k vrcholom tunajších hôr.

Veľká Británia, Snowdonia – výstup na Cadair Idris
Publikované: 9.11.2019
Cadair Idris (v preklade Idrisov trón ) je hora ležiaca v južnej časti národného parku Snowdonia, ktorý sa rozkladá v severozápadnom Walese a dosahuje výšku 893 m n. m. Mnohí ju považujú za druhú najkrajšiu a najvýznamnejšiu horu tejto oblasti (hneď po najvyššom vrchole Walesu, Snowdone). Výhodou je najmä to, že Cadair Idris je omnoho menej známy, a tak na svahoch nestretnete mnoho turistov, preto si tu môžete užívať krásne a ničím nerušené výhľady do okolitej divokej krajiny.

Veľká Británia, Birmingham – priemyselné mesto v srdci Anglicka
Publikované: 4.8.2017
Birmingham je známy predovšetkým pre fanúšikov športu, pretože práve tu sa údajne zrodil koncept celoeurópskej futbalové ligy a aj tenis vznikol priamo v tomto meste na konci 50. a začiatku 60. rokov 19. storočia. Mesto bolo založené v období príchodu Anglosasov, ale až v polovici 12. storočia začalo stáť za reč ako centrum obchodu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok:Richard
dnes:
piatok 3.4.
12 °C
zajtra:
sobota 4.4.
8 °C