www.infoglobe.sk » USA, Texas: Houston – návšteva múzeí

USA, Texas: Houston – návšteva múzeí

Publikované: 9.8.2019
Fascinujúcej návšteve Johnsonovho vesmírneho strediska sa len máločo vyrovná. No i tak sa spolu pozrieme ďalej.

Asi najlepším miestom, kde začať, je Museum District alebo Múzejná štvrť, v ktorej sa nachádza spolu devätnásť múzeí, do jedenástich z nich máte dokonca vstup zdarma. Medzi tie najlepšie múzea jednoznačne patria Múzeum umenia (Museum of Fine Arts, Houston), Prírodovedné múzeum (Museum of Natural History), Múzeum detí (Children’s Museum of Houston), Múzeum holokaustu (Holocaust Museum) alebo Múzeum súčasného umenia (Contemporary Arts Museum Houston).

Múzeum umenia

Múzeum umenia je jedno z najväčších múzeí v celých Spojených štátoch. Jeho stála zbierka obsahuje 6 000 rokov ľudskej histórie a okolo 64tisíc diel zhromaždených na šiestich kontinentoch, výstavná plocha má neuveriteľných 28 tisíc m2. V popredí všetkého musíme zmieniť predkolumbovské umenie, ktoré vám umožní spoznať pôvodné kultúry Strednej a Južnej Ameriky pred tým, než ju pre Európanov objavil moreplavec Krištof Kolumbus v roku 1492.

Veľká pozornosť je venovaná aj pôvodným obyvateľom Severnej Ameriky. Zbierky zahŕňajú keramiku, bábiky, textílie, košíky, masky alebo strieborné šperky. Vek predmetov sa pohybuje od 2. tisícročia pred Kristom po 50. roky 20. storočia. Sú tu zastúpené kultúry Apačov, Kwakwaka’wakwov a Tlingitov.

Múzeum umenia

Je dosť možné, že v Múzeu umenia strávite celý deň. Ak vám však zostanú dáke sily, určite nevynechajte ani Múzeum prírodných vied. To bolo založené presne pred 110 rokmi, a to s bohumilým zámerom vytvoriť inštitúciu, ktorá by zdarma zoznamovala obyvateľov Houstonu so vzdelaním a vedou.

Múzeum prírodných vied

Pokiaľ náhodou pôjdete do Houstonu ešte tento rok, určite si nenechajte ujsť toto múzeum už len z dôvodu, že sa tu koná unikátna výstava na počesť prvého pristátia na Mesiaci. Jej centrálnym bodom je model mesiaca v merítku 1 : 500 000 s projektovanými fotografiami mesačného povrchu vo vysokom rozlíšení 120 dpi. Uvidíte napríklad miesto pristátia lunárneho modulu Apollo 11 aj odvrátenú stranu Mesiaca.

Múzeum prírodných vied

Múzeum je veľmi úspešné a populárne. Každý rok ho navštívia zhruba dva milióny ľudí. Okrem výstavných priestorov sa tu nachádza aj obrovská kinosála s plátnom s rozmermi 18 × 24 metrov. Premieta sa tu napríklad skvelý dokument o pristátí na Mesiaci alebo dokument o Veľkej koralovej bariére.

Predtým, než sa sem vydáte, majte na pamäti, že obzvlášť počas víkendov tu môžu byť dosť veľké davy turistov, takže návštevu si radšej naplánujte na všedný deň. Inak čo sa týka vstupeniek, dospelí zaplatia za vstup 25 dolárov a študenti, deti a ľudia vo veku 62+ len 16 dolárov.

GPS: 29°43'23.5"N 95°23'18.3"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Hequals2henry, Judson Dunn, Wolfgang Manousek, Agsfw, Eflon

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Texas: Houston – dotyk vesmíru
Publikované: 2.8.2019
Dnes pokračujeme v našej tour po amerických mestách. Z floridského Orlanda, ktoré sme navštívili minule, zamierime ďaleko smerom na západ, a to až do mesta Houston v Texase, o ktorom sa okrem iného hovorí, že miestna kulinárska scéna je najlepšia v celých Spojených štátoch amerických. Ale to nie je to jediné, na čo sa môžete tešiť.

USA, Texas: Fort Worth – raj kovbojov
Publikované: 16.8.2019
Mesto leží iba 50 kilometrov západne od známeho Dallasu (u nás predovšetkým kvôli rovnomennému seriálovému hitu 90. rokov), ktorý ho možno tak trochu neprávom zatieňuje.

USA, Texas: Fort Worth – za umením
Publikované: 23.8.2019
V centre tohoto u nás pomerne málo známeho texaského mesta by ste nemali obísť záhrady Water Gardens zo 70. rokov minulého storočia. Ide o niekoľko nádherných fontán, na ktoré je radosť hľadieť. V horúcich letných dňoch sa v nich môžete aj osviežiť.

USA, Texas: Fort Worth – lietadlá a umenie
Publikované: 30.8.2019
Už v minulom článku sme sa venovali múzeám v populárnej štvrti Sundance Square a dnes budeme pokračovať.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

29.1.2020
Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana vás pozýva na výstavu Šperkopríbeh, kde predstaví svet šperkov z pohľadu geológov, šperkárov i autorov literárnych diel.
28.1.2020
Národná galéria Praha oslávi 224. výročie od svojho založenia voľným vstupom. V dňoch 1. a 2. februára sa do zbierkových expozícií dostanete úplne zdarma. Akciu sprevádza bohatý sprievodný program.
27.1.2020
Druhú februárovú sobotu (8.2.) ožije Horehronie, presnejšie obec Valaská jedinečným 3. ročníkom slovenského pohára v krňačkových pretekoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 29. 1. 2020
sviatok:Gašpar
dnes:
streda 29.1.
2 °C
zajtra:
štvrtok 30.1.
2 °C