www.infoglobe.sk » USA, Texas: Houston – dotyk vesmíru

USA, Texas: Houston – dotyk vesmíru

Publikované: 2.8.2019
Dnes pokračujeme v našej tour po amerických mestách. Z floridského Orlanda, ktoré sme navštívili minule, zamierime ďaleko smerom na západ, a to až do mesta Houston v Texase, o ktorom sa okrem iného hovorí, že miestna kulinárska scéna je najlepšia v celých Spojených štátoch amerických. Ale to nie je to jediné, na čo sa môžete tešiť.

Houston je totiž aj mestom kultúry, užijete si tu nákupy a získate množstvo ďalších zážitkov. Je to štvrté najväčšie mesto v USA, takže tu je možné vidieť kadečo, okrem iného aj Johnsonovo vesmírne stredisko.

Houston

Jedná sa o jeden z najfascinujúcejších komplexov na svete. Práve tu trénujú piloti pred cestami do vesmíru, zároveň tu prebieha súvisiaci výskum a nachádza sa tu aj riadiace stredisko pre vesmírne lety. Stredisko je pomenované bývalom prezidentovi L. B. Johnsonovi, ktorý sa narodil v Texase.

Celý komplex, ktorý otvorili v roku 1963, sa rozprestiera na ploche 660 hektárov a skladá sa zo stovky budov. V roku 1963 odtiaľ odštartovala raketa Gemini IV a potom aj rakety programu Apollo, ktorý bol založený, aby dostal ľudí na Mesiac. Práve tento rok je to presne 50 rokov odvtedy, čo sa astronauti vesmírnej lode Apollo 11 ako prví ľudia postavili na Mesiaci a Neil Armstrong preniesol pamätné slová: „Je to malý krok pre človeka, ale veľký krok pre ľudstvo.“

Space Center Houston

Pre návštevníkov je v rámci Johnsonovho vesmírneho centra otvorené Space Center Houston. Za bránami tohoto návštevníckeho centra uvidíte napríklad repliku raketoplánu Independence a gigantického lietadla, na ktorom je usadené. Vo vnútri centra na vás čaká aj replika prvej americkej vesmírnej stanice, ktorá niesla označenie Skylab. Určite si nenechajte ujsť ani možnosť siahnuť si na mesačný kameň.

kozmické rakety

Okrem toho sa tu dozviete napríklad o plánovaných misiách NASA, a to vrátane očakávanej, ale bohužiaľ odďaľovanej misie na Mars. Pokiaľ budete mať možnosť dostať sa sem Skylabnejaký piatok okolo poludnia, stretnete sa dokonca s astronautom.

Môžete sa nechať zadarmo zviezť priamo do Johnsonovho vesmírneho strediska a do Rocket Park, kde pravdepodobne nejednému z vás padne sánka pri pohľade na monumentálne vesmírne rakety. Vstupné sa neplatí, ale odporúčame vám rezervovať si lístok dopredu, aby ste sa vyhli dlhým radom. Navyše počet návštevníkov je obmedzený.

Okrem toho vám musíme odporučiť Level 9 Tour, čo je prehliadka, ktorá vás zavedie do zákulisia vesmírneho strediska. Uvidíte napríklad riadiace stredisko vesmírnej stanice ISS alebo laboratória, kde prebiehajú simulácie. No buďte pripravení, že dostať sa na túto štvor- až päťhodinovú prehliadku bude veľmi náročné, pretože na jeden deň je vyhradených len 12 lístkov.

GPS: 29°33'34.1"N 95°05'24.6"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Alex Ruddick, Pi3.124, Pi3.124 (2), Jujutacular, Katie Haugland Bowen

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Texas: Houston – návšteva múzeí
Publikované: 9.8.2019
Fascinujúcej návšteve Johnsonovho vesmírneho strediska sa len máločo vyrovná. No i tak sa spolu pozrieme ďalej.

USA, Texas: Fort Worth – raj kovbojov
Publikované: 16.8.2019
Mesto leží iba 50 kilometrov západne od známeho Dallasu (u nás predovšetkým kvôli rovnomennému seriálovému hitu 90. rokov), ktorý ho možno tak trochu neprávom zatieňuje.

USA, Texas: Fort Worth – za umením
Publikované: 23.8.2019
V centre tohoto u nás pomerne málo známeho texaského mesta by ste nemali obísť záhrady Water Gardens zo 70. rokov minulého storočia. Ide o niekoľko nádherných fontán, na ktoré je radosť hľadieť. V horúcich letných dňoch sa v nich môžete aj osviežiť.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 8. 2019
sviatok:Ľudovít
dnes:
nedeľa 25.8.
27 °C
zajtra:
pondelok 26.8.
26 °C