www.infoglobe.sk » USA, Texas: Houston – dotyk vesmíru

USA, Texas: Houston – dotyk vesmíru

Publikované: 2.8.2019
Dnes pokračujeme v našej tour po amerických mestách. Z floridského Orlanda, ktoré sme navštívili minule, zamierime ďaleko smerom na západ, a to až do mesta Houston v Texase, o ktorom sa okrem iného hovorí, že miestna kulinárska scéna je najlepšia v celých Spojených štátoch amerických. Ale to nie je to jediné, na čo sa môžete tešiť.

Houston je totiž aj mestom kultúry, užijete si tu nákupy a získate množstvo ďalších zážitkov. Je to štvrté najväčšie mesto v USA, takže tu je možné vidieť kadečo, okrem iného aj Johnsonovo vesmírne stredisko.

Houston

Jedná sa o jeden z najfascinujúcejších komplexov na svete. Práve tu trénujú piloti pred cestami do vesmíru, zároveň tu prebieha súvisiaci výskum a nachádza sa tu aj riadiace stredisko pre vesmírne lety. Stredisko je pomenované bývalom prezidentovi L. B. Johnsonovi, ktorý sa narodil v Texase.

Celý komplex, ktorý otvorili v roku 1963, sa rozprestiera na ploche 660 hektárov a skladá sa zo stovky budov. V roku 1963 odtiaľ odštartovala raketa Gemini IV a potom aj rakety programu Apollo, ktorý bol založený, aby dostal ľudí na Mesiac. Práve tento rok je to presne 50 rokov odvtedy, čo sa astronauti vesmírnej lode Apollo 11 ako prví ľudia postavili na Mesiaci a Neil Armstrong preniesol pamätné slová: „Je to malý krok pre človeka, ale veľký krok pre ľudstvo.“

Space Center Houston

Pre návštevníkov je v rámci Johnsonovho vesmírneho centra otvorené Space Center Houston. Za bránami tohoto návštevníckeho centra uvidíte napríklad repliku raketoplánu Independence a gigantického lietadla, na ktorom je usadené. Vo vnútri centra na vás čaká aj replika prvej americkej vesmírnej stanice, ktorá niesla označenie Skylab. Určite si nenechajte ujsť ani možnosť siahnuť si na mesačný kameň.

kozmické rakety

Okrem toho sa tu dozviete napríklad o plánovaných misiách NASA, a to vrátane očakávanej, ale bohužiaľ odďaľovanej misie na Mars. Pokiaľ budete mať možnosť dostať sa sem Skylabnejaký piatok okolo poludnia, stretnete sa dokonca s astronautom.

Môžete sa nechať zadarmo zviezť priamo do Johnsonovho vesmírneho strediska a do Rocket Park, kde pravdepodobne nejednému z vás padne sánka pri pohľade na monumentálne vesmírne rakety. Vstupné sa neplatí, ale odporúčame vám rezervovať si lístok dopredu, aby ste sa vyhli dlhým radom. Navyše počet návštevníkov je obmedzený.

Okrem toho vám musíme odporučiť Level 9 Tour, čo je prehliadka, ktorá vás zavedie do zákulisia vesmírneho strediska. Uvidíte napríklad riadiace stredisko vesmírnej stanice ISS alebo laboratória, kde prebiehajú simulácie. No buďte pripravení, že dostať sa na túto štvor- až päťhodinovú prehliadku bude veľmi náročné, pretože na jeden deň je vyhradených len 12 lístkov.

GPS: 29°33'34.1"N 95°05'24.6"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Alex Ruddick, Pi3.124, Pi3.124 (2), Jujutacular, Katie Haugland Bowen

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Texas: Houston – návšteva múzeí
Publikované: 9.8.2019
Fascinujúcej návšteve Johnsonovho vesmírneho strediska sa len máločo vyrovná. No i tak sa spolu pozrieme ďalej.

USA, Texas: Fort Worth – raj kovbojov
Publikované: 16.8.2019
Mesto leží iba 50 kilometrov západne od známeho Dallasu (u nás predovšetkým kvôli rovnomennému seriálovému hitu 90. rokov), ktorý ho možno tak trochu neprávom zatieňuje.

USA, Texas: Fort Worth – za umením
Publikované: 23.8.2019
V centre tohoto u nás pomerne málo známeho texaského mesta by ste nemali obísť záhrady Water Gardens zo 70. rokov minulého storočia. Ide o niekoľko nádherných fontán, na ktoré je radosť hľadieť. V horúcich letných dňoch sa v nich môžete aj osviežiť.

USA, Texas: Fort Worth – lietadlá a umenie
Publikované: 30.8.2019
Už v minulom článku sme sa venovali múzeám v populárnej štvrti Sundance Square a dnes budeme pokračovať.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

29.1.2020
Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana vás pozýva na výstavu Šperkopríbeh, kde predstaví svet šperkov z pohľadu geológov, šperkárov i autorov literárnych diel.
28.1.2020
Národná galéria Praha oslávi 224. výročie od svojho založenia voľným vstupom. V dňoch 1. a 2. februára sa do zbierkových expozícií dostanete úplne zdarma. Akciu sprevádza bohatý sprievodný program.
27.1.2020
Druhú februárovú sobotu (8.2.) ožije Horehronie, presnejšie obec Valaská jedinečným 3. ročníkom slovenského pohára v krňačkových pretekoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 29. 1. 2020
sviatok:Gašpar
dnes:
streda 29.1.
2 °C
zajtra:
štvrtok 30.1.
2 °C