www.infoglobe.sk » USA, Texas: Fort Worth – lietadlá a umenie

USA, Texas: Fort Worth – lietadlá a umenie

Publikované: 30.8.2019
Už v minulom článku sme sa venovali múzeám v populárnej štvrti Sundance Square a dnes budeme pokračovať.

Spomenuli sme Kimbellovo múzeum umenia (Kimbell Art Museum), do ktorého sa rovno aj pozrieme. Podobne ako Múzeum moderného umenia, aj toto je architektonickým skvostom, ktorý zdobí tvár mesta od roku 1972. Architekt Louis Kahn bol kreatívny hlavne vo využití prírodného osvetlenia, ktoré z múzea robí najmä pri súmraku niečo fantastické.

Kimbell Art Museum   Paul Cézanne, Man in a Blue Smock

Nečakajte tu však žiadne obrovské zbierky. Múzeum sa sústreďuje na niekoľko zásadných diel z rôznych dejinných období, a to od antiky po 20. storočie. Nájdete tu maľby, sochy, keramické výrobky z Európy, Ázie a Afriky. Okrem stálej expozície sa tu konajú aj časovo obmedzené výstavy, momentálne je jedna zameraná na život a dielo Moneta. Na jeseň a v zime sa zas môžete tešiť na diela P. A. Renoira.

Ak sú vám blízke lietadlá, navštívte fantastické Múzeum letectva (Vintage Flying Museum) pri letisku Meacham International Airport. Miestna zbierka je zameraná na historické lietadlá a v niektorých sa môžete dokonca preletieť, konkrétne v DC-3, dvojmotorovom dopravnom lietadle, ktoré počas druhej svetovej vojny vo veľkom používala americká armáda.

Vintage Flying Museum

Ďalej tu nájdete ikonické lietadlo B-29 Superfortress. Tieto bombardéry boli použité napríklad ako nosiče jadrových púm, ktoré 6. a 9. augusta 1945 zvrhli na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Potom Japonsko kapitulovalo, čím skončila druhá svetová vojna.

B-29 Superfortress

Fort Worth je domovom ešte jedného impozantného múzea Fort Worth Aviation Museum, ktoré je čo by kameňom dohodil od Vintage Flying Museum. Z bezprostrednej blízkosti uvidíte mnoho známych lietadiel a helikoptér, napríklad F-14D Tomcat, F/A-18 alebo OH-58 Kiowa.

Fort Worth Aviation Museum

Iný zážitok ponúka Múzeum vedy a prírodných vied (Fort Worth Museum of Science and History), ktoré sa snaží návštevníkov vtiahnuť interaktívnymi exponátmi vzťahujúcimi sa k vede, technológii a prírodným vedám. Záber múzea je však omnoho širší, než naznačuje jeho názov. Nachádzajú sa tu zbierky zamerané na malé deti, nájdete tu tiež obrovskú zbierku venujúcu sa dinosaurom na území Texasu.

Fort Worth Museum of Science and History

V rámci múzea funguje aj planetárium a IMAX, takže sa tu určite nebudete nudiť. Naopak sa uistite, že máte na múzeum naozaj dosť času.

GPS: 32°44'58.2"N 97°21'45.1"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: U.S. Air Force, Larry D. Moore, Carol M. Highsmith, Benguttery, Michael Barera, Nickknack00, User:FA2010

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Texas: Fort Worth – raj kovbojov
Publikované: 16.8.2019
Mesto leží iba 50 kilometrov západne od známeho Dallasu (u nás predovšetkým kvôli rovnomennému seriálovému hitu 90. rokov), ktorý ho možno tak trochu neprávom zatieňuje.

“Zbalila som sa a šla si urobiť názor na túto šialenú cestu,” hovorí Lucie Kutrová o svojej Pacifickej hrebeňovke
Publikované: 30.9.2019
Hovorí dievča s bucket listom a na rozdiel od mnohých iných, si svoje sny aj plní. Lucie Kutrová je jednou z mála Čechov, ktorí prešli jednu z najťažších peších trás na svete – Pacifickú hrebeňovku (4 286 km).

SVET: Najobľúbenejšie letecké spoločnosti 2019
Publikované: 13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

USA, Texas: Fort Worth – za umením
Publikované: 23.8.2019
V centre tohoto u nás pomerne málo známeho texaského mesta by ste nemali obísť záhrady Water Gardens zo 70. rokov minulého storočia. Ide o niekoľko nádherných fontán, na ktoré je radosť hľadieť. V horúcich letných dňoch sa v nich môžete aj osviežiť.

USA, Texas: Houston – dotyk vesmíru
Publikované: 2.8.2019
Dnes pokračujeme v našej tour po amerických mestách. Z floridského Orlanda, ktoré sme navštívili minule, zamierime ďaleko smerom na západ, a to až do mesta Houston v Texase, o ktorom sa okrem iného hovorí, že miestna kulinárska scéna je najlepšia v celých Spojených štátoch amerických. Ale to nie je to jediné, na čo sa môžete tešiť.

USA, Texas: Houston – návšteva múzeí
Publikované: 9.8.2019
Fascinujúcej návšteve Johnsonovho vesmírneho strediska sa len máločo vyrovná. No i tak sa spolu pozrieme ďalej.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:Hedviga
dnes:
štvrtok 17.10.
16 °C
zajtra:
piatok 18.10.
13 °C