www.infoglobe.sk » USA, Kalifornia: Modesto – nielen rodisko slovutného režiséra

USA, Kalifornia: Modesto – nielen rodisko slovutného režiséra

Publikované: 1.5.2020
Dnes opäť zavítame do slnečnej Kalifornie a pozrieme sa na jedno z menej známych miest. Väčšine z vás sa isto vybavia metropole ako Los Angeles, San Francisco, San Diego alebo menšie mestá ako Santa Barbara, Fresno alebo Sacramento.

S nami sa však pozriete do Modesta, ktoré sa nachádza v rozľahlom údolí San Joaquin Valley. Pôvodne sa jednalo o železničnú stanicu na trati spájajúcej Sacramento a Los Angeles, ktorá mala byť navyše pomenovaná Ralston ako pocta finančníka Williama C. Ralstona. No Ralston to odmietol, a tak bolo mesto namiesto toho pomenované Modesto od slova modesty – skromnosť.

letecký pohľad na Modesto

Dnešné rozvíjajúce sa mesto, ktorého ekonomiku tvorí prevažne poľnohospodárstvo, ponúka neustále rastúci počet miest, ktoré lákajú návštevníkov z blízka aj z ďaleka. Modesto je obklopené poliami a ovocnými sadmi, ktoré mu dodávajú malebnejší nádych, a to obzvlášť v spojitosti s tradičným farmárskym trhom, ktorý sa koná v centre mesta.

Návštevníkov Modesta privíta veľkolepý oblúk, ktorý na sebe nesie mestské krédo: Water, Wealth, Contentment, Health – voda, bohatstvo, spokojnosť, zdravie. Oblúk, ktorý na svojom mieste stojí už viac než sto rokov, bol pôvodne uvítacou bránou pre návštevníkov a obyvateľov, ktorí sa do mesta vracali. Dnes sa nachádza pri rušnej križovatke, u ktorej nájdete Gallo Center for the Arts.

uvítací oblúk

Gallo Center for the Arts je umeleckým centrom otvoreným len pomerne nedávno, a to v roku 2007. Zameriava sa na výstavy talentovaných umelcov z Modesta a jeho okolia a dáva príležitosť aj umelcom z ostatných regiónov Spojených štátov. Vo vnútri tejto inštitúcie nájdete dve siene, pričom tá väčšia z nich, Mary Stuart Rogers Theater, pojme vyše 1 200 divákov. Hrajú sa tu predstavenia rôzneho druhu. Od repertoáru z newyorskej Broadway, cez vystúpenia stand-up komikov, až po hudobné vystúpenia.

Gallo Center for the Arts

Dôležitým miestom spojeným s kultúrou je aj kino The State Theatre of Modesto, ktoré stojí na svojom mieste už viac než 80 rokov a hneď zvonku vás zaujme výrazným neónovým nápisom. Vo vnútri vás okúzli nádhernou kinosálou v štýle art deco. V kine sa premietajú rôzne filmy. Nechýba nová hollywoodská produkcia, nezávislé snímky alebo kultové klasiky. Okrem toho si sem môžete zájsť aj na vystúpenia stand-up komikov, rôzne besedy alebo hudobné vystúpenia.

Modesto   Modesto

Narodil se tu jeden z najslávnejších režisérov všetkých dôb, ktorý sa preslávil najmä ságou z jednej ďalekej, preďalekej galaxie. Tušíte správne, toto mesto dalo svetu Georga Lucasa, ktorý sa stal autorom globálneho fenoménu Star Wars. Modesto režisérovi vytvorilo poctu v podobe bronzového súsošia chlapca a dievčiny, ktorí sedia na kapote Chevroletu model 1957. Umelecké dielo je inšpirované Lucasovým raným filmom American Graffiti.

GPS: letisko 37°37'40.4"N 120°57'23.5"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: OsotedeMonte, Carl Skaggs, D Ramey Logan, Saeidb, Saeidb (2)

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kalifornia, Eureka – okúzľujúce prímorské mesto
Publikované: 31.1.2020
Eureka je najväčším pobrežným mestom 50miliónovej Kalifornie na sever od San Francisca. Viktoriánska architektúra, ktorú dopĺňajú rôzne umelecké inštalácie, je nezabudnuteľná.

USA, Kalifornie – Anaheim a Disneyland
Publikované: 25.3.2016
Kalifornia je domovom mnohých nových nápadov a inovácií. Vedeli ste, že práve tu (konkrétne v San Bernardine) bola otvorená úplne prvá reštaurácia McDonald's na svete?

USA, Kalifornia – štvrť Old Sacramento alebo návrat do 19. storočia
Publikované: 11.3.2016
Pokračujeme vo výlete po hlavnom meste Kalifornie – Sacramente. Opustíme čínsku štvrť a vydáme sa do historického jadra tohto polmiliónového mesta.

USA, Kalifornia – národný park Údolie smrti
Publikované: 18.3.2016
Vo východnej časti amerického štátu Kalifornia sa nachádza miesto, ktoré je nositeľom jedného významného naj – bola tu nameraná najvyššia teplota vzduchu na zemi, a to konkrétne v lete roku 1913, kedy ortuť teplomera vyletela na 56,3 stupňov Celzia. Len si spomeňte, aké úmorné boli horúčavy v teplotách nad 35 stupňov, ktoré boli u nás minulé leto bežné. Mimochodom tu bola nameraná aj najvyššia teplota v noci – 43 °C.

USA, Kalifornia: Fresno – miestna kultúra
Publikované: 24.1.2020
Dnes Fresno navštívime ešte raz. Povieme vám, kam zájsť za kultúrou, pretože v Spojených štátoch snáď neexistuje mesto, ktoré by bolo kultúre viac naklonené. Konieckoncov tu žije viac ako sto národností, čo z neho robí hneď po najväčších metropolách ako New York etnicky azda najdiverzifikovanejšie mesto v USA.

USA, Kalifornia: Fresno – návšteva mesta
Publikované: 17.1.2020
Meno mesta znie zaujímavo, zvedavosť nám nedovolila, aby sme sa nedopátrali, čo znamená. Názov nemá pôvod ani v angličtine, ani v jazyku pôvodných indiánskych kmeňov, ako je naprieč celou Amerikou časté, ale v španielčine. Fresno znamená jaseň, pretože jaseň je najčastejší strom lemujúci miestu rieku San Joaquin, ktorá ústí v zálive Suisun.

USA, Kalifornia: Fresno – zaujímavosti v okolí
Publikované: 10.1.2020
Dnes vyrazíme do slnečnej Kalifornie a zamierime do San Joaquin Valley, ktoré sa nachádza v centrálnej oblasti tohoto štátu.

USA, Kalifornia: národný park Sequoia – domov masívnych stromov
Publikované: 23.1.2017
Kalifornia je štát na juhozápadnom pobreží USA. Je cieľom mnohých zámorských turistov, ale aj ľudí pochádzajúcich z ostatných štátov USA. Ponúka divoké pobrežie Tichého oceánu, zaujímavé mestá i dediny a neskutočné skvosty, ktoré tu vytvorila príroda. Najvyššou horou je Mt. Whitney (4421 m n. m.). Je najvyššou horou pohoria Sierra Nevada, ktoré strážia Kaliforniu z jej južnej časti, ale taktiež najvyššou horou celých kontinentálnych Spojených štátov amerických. Niektoré územia sú chránené národnými parkami a prírodnými rezerváciami.

USA, Kalifornia: Redding – do mesta i do prírody
Publikované: 7.2.2020
V Kalifornii ešte zostaneme, len sa presunieme na severovýchod, kde bude naším cieľom mesto Redding. Nachádza sa pri neaktívnych sopkách Lassen Peak a Mount Shasta. Stredom Reddingu sa tiahne rieka Sacramento, vedľa ktorej vedie cesta Sacramento River Trail, vďačný námet pohľadníc.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 25. 5. 2020
sviatok:Urban
dnes:
pondelok 25.5.
15 °C
zajtra:
utorok 26.5.
17 °C