www.infoglobe.sk » USA, Južná Karolína – Charleston romantický závan amerického Juhu

USA, Južná Karolína – Charleston romantický závan amerického Juhu

Publikované: 27.3.2020
Dnes sa presunieme zo stredozápadu do Južnej Karolíny, konkrétne do mesta Charleston, kde okúsime romantický závan amerického Juhu.

Charleston patrí v tomto ohľade medzi najviac charakteristické mestá. Dá sa tu vidieť mnoho opulentných sídiel južanskej „aristokracie“. Na začiatku 70. rokov 18. storočia bol Charleston popisovaný ako najbohatšie mesto amerického Juhu a dodnes si zachováva atmosféru vtedajšej plantážnickej spoločnosti. V historickom centre mesta sa môžete zviezť na povoze ťahanom koňmi, aby ste si pekne z pohodlia užili pohľady na krásne sídla. Pokiaľ ste čítali alebo videli Sever proti Juhu, tak sa nebudete diviť, prečo hlavná hrdinka preferovala bývanie v Charlestone.

Middleton Place

Jedným z miest, ktorým rezonuje duch starého Juhu, je Middleton Place Plantation. Bývalú plantáž nájdete necelých 30 kilometrov severozápadne od Charlestonu. Ako názov napovedá, historicky patrila rodine Middletonovcov. Pravdepodobne bola plantáž založená už v 30. rokoch 18. storočia. Dnes sa môže pýšiť napríklad jednou z najstarších udržiavaných záhrad v Spojených štátoch. Tvorí ju mnoho jazierok, terás, živých plotov a ďalších prvkov, ktoré sa nesú v duchu európskeho záhradníctva 17. storočia. V záhradách je celý rok na čo pozerať. V zime tu kvitnú vzácne kamélie a na jar azalky.

Middleton Place   Middleton Place

Okrem záhrad môžete vidieť aj vnútrajšok monumentálnej vily, ktorej základy boli položené v polovici 18. storočia. Dozviete sa tam o štyroch generáciách rodiny Middletonovcov, niektorí členovia sa zapísali do histórie. Jeden z nich bol dokonca signatárom americkej Deklarácie nezávislosti. S históriou rodiny sa spája aj menej pozitívna stránka ich aktivity, a to otrokárstvo. Okrem toho uvidíte dobové knihy, porcelán, striebro, nábytok alebo portréty rodinných predkov.

Magnolia Plantation House

Na plantáži sa konajú pre divákov veľmi atraktívne scénky, v ktorých herci ukazujú, ako v minulosti pracovali kováči, hrnčiari alebo tkáči. Tieto činnosti boli do roku 1865 predovšetkým doménou otrokov.

Magnolia Plantation   Magnolia Plantation

Pre rozšírenie obzorov odporúčam navštíviť ďalšiu bývalú plantáž – Magnolia Plantation & Gardens. Miestne záhrady sú najstaršie verejnosti prístupné záhrady v Spojených štátoch. Prvých návštevníkov privítali už v roku 1870. Ide o najväčšie záhrady v romantickom štýle v celých Spojených štátoch. Okrem iného si tu môžete vziať sprievodcu na prehliadku vily, užiť si plavbu loďkou a zájsť do malej zoo.

GPS: 32°54'01.7"N 80°08'16.4"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Brian Stansberry, Brian Stansberry (2), Brian Stansberry (3), Kellie Thorne, Markuskun, Brian Stansberry (4)

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Georgia: Atlanta – centrum boja za ľudské práva
Publikované: 6.3.2020
Atlanta je z rôznych pohľadov stredom amerického Juhu. Pôvodne bolo mesto vojenskou základňou, neskôr sa stalo dôležitou železničnou križovatkou a vďaka obchodu zažilo veľký boom. Počas americkej občianskej vojny sa jednalo o dôležitú južanskú základňu, ktorá však bola po obsadení unionistickým generálom Shermanom takmer zrovnaná so zemou. Práve skaza Atlanty zapríčinená vojskami Únie sa stala inšpiráciou pre Margaret Mitchellovú, ktorá sem zasadila svoj epos Juh proti Severu (Gone with the Wind), ktorý jej neskôr vyhral Pulitzerovu cenu.

USA, Južná Karolína: Charleston – miestne múzea
Publikované: 3.4.2020
V minulom dieli sme spoločne preskúmali miesta odkazujúce na plantážnictvo, ktoré po dlhú dobu tvorilo významný segment hospodárstva amerického Juhu.

USA, Georgia: Atlanta – za históriou mesta
Publikované: 13.3.2020
Dnešné pokračovanie výletu po najzaujímavejších miestach v Atlante zahájime návštevou významnej kultúrnej pamiatky – divadla Fox Theatre, ktoré bolo postavené počas 20. rokov 20. storočia ako Yaraab Temple Shrine Mosque v duchu prehnane opulentného arabského štýlu. Keď bola budova otvorená pre verejnosť, noviny o nej písali ako o „malebnej stavbe až znepokojivej grandióznosti za hranicami predstavivosti“.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok:Richard
dnes:
piatok 3.4.
12 °C
zajtra:
sobota 4.4.
8 °C