www.infoglobe.sk » USA, Južná Karolína: Charleston – prvenstvo

USA, Južná Karolína: Charleston – prvenstvo

Publikované: 10.4.2020
Dnes navštevujeme Charleston už po tretí raz. Než vyrazíme do ulíc, povieme si ešte niekoľko zaujímavostí.

Možno si z minulého článku pamätáte, že v Charlestone bola otvorená prvá verejná knižnica v Spojených štátoch, ale tiež tu bola založená prvá verejná vysoká škola a prvé divadlo. Už po prechádzkach historickými ulicami vám bude zrejmé, že toto mesto je bohaté. V minulosti, ešte v čase koloniálnej Ameriky, bol Charleston dokonca štvrtým najväčším a tiež najbohatším mestom v rámci vtedajších trinástich britských kolónií. Pokiaľ holdujete golfu, tak by pre vás mohol byť zaujímavý fakt, že v roku 1787 tu vznikol úplne prvý golfový klub v Amerike.

katedrála   Circular Congregational Church

Určite si v Charlestone nenechajte ujsť pohľad na most Arthur Ravenel Jr. Bridge, ktorý sa tiahne cez rieku Cooper, a tak spája Charleston s jeho predmestím Mount Pleasant. Tento zavesený most bol dokončený v roku 2005 a v podstate okamžite sa z neho stala vďačná atrakcia. Konštrukcia je postavená tak, aby odolala sile vetra až takmer 500 km/h a zemetraseniu so silou 7,4 stupňa Richterovej stupnice. Taktiež odolá nárazu lode. Na moste je v oboch smeroch viacero pruhov pre autá a tiež cesta pre cyklistov a chodcov.

Arthur Ravenel Jr. Bridge   Arthur Ravenel Jr. Bridge

Ďalším výletným cieľom je Drayton Hall, najstaršia plantážnická vila, ktorá je otvorená pre verejnosť. Podobne ako iné plantážnické vily, aj útroby tejto, môžete najlepšie spoznať so skúseným sprievodcom. Najzaujímavejšie sú jej múry, podlahy a krby, ktoré zostali po stáročia takmer neporušené a nedotknuté, a to nám dáva možnosť unikátneho pohľadu do minulosti.

Drayton Hall

V interiéroch uvidíte zaujímavé detaily, napríklad rysky, ako rástli deti miestnych majiteľov pred 300 rokmi, alebo ukážky remeselného umenia 18. storočia. Plantáž bola založená na konci 30. rokov 18. storočia a napriek tomu, že sa cez ňu prehnala občianska vojna, zostal dom neporušený. Na plantáži nájdete aj cintorín otrokov, ktorí tu pred tromi storočiami pracovali. Ide o jeden z najstarších afro-amerických cintorínov v Spojených štátoch.

Drayton Hall   Drayton Hall

Od Drayton Hall vás povedieme k ďalšej zaujímavej pamiatke. Keď k nej prídete, budete mať pocit, že ste sa presunuli späť do Európy. Katedrála sv. Jána Krstiteľa v neogotickom slohu totiž vyzerá, ako keby ste ju sem premiestnili odniekadiaľ z Kolína na Rýnom. Súčasná katedrála však stojí na mieste pôvodnej katedrály, ktorá bola zničená počas veľkého ohňa v roku 1861, ktorý pohltil veľkú väčšinu vtedajšieho mesta. Podobné deja vu budete mať aj v prípade, keď zájdete ku kongregačnému kostolu Circular Congregational Church, ktorý je inšpirovaný románskym slohom.

GPS: Arthur Ravenel Jr. Bridge 32°48'10.5"N 79°54'52.3"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Pixabay.com, Wikipedia.org: Goingstuckey, JonathanLamb, Marque1313, Juliancolton, Ted(bobosh_t), AlanEisen, ProfReader

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Južná Karolína: Charleston – miestne múzea
Publikované: 3.4.2020
V minulom dieli sme spoločne preskúmali miesta odkazujúce na plantážnictvo, ktoré po dlhú dobu tvorilo významný segment hospodárstva amerického Juhu.

USA, Severná Karolína: Raleigh – mesto zelene a histórie I
Publikované: 17.4.2020
Po našej krátkej exkurzii v Južnej Karolíne sa vydáme do Severnej Karolíny, ktorá je svojou rozlohou v rámci USA 28. v poradí a 9. počtom obyvateľov. Dnes si predstavíme mesto Raleigh.

USA, Severná Karolína: Raleigh – mesto zelene a histórie II
Publikované: 24.4.2020
Dnešné pokračovanie v poznávaní Raleighu začneme návštevou detského múzea Marbles Kids Museum, kde si určite užijú aj dospelí. Múzeum je totiž plné rôznych interaktívnych exponátov. Napríklad na takom „hudobnom ihrisku“ TreeTunes môžu deti vytvárať rôzne hudobné melódie a vyskúšať si nástroje ako xylofón, bendžo, zvonky a ďalšie. V miestnosti STEMOsphere môžu deti preskúmať taje matematiky a skladať rôzne puzzle. V detskej záhrade sa dozvedia, ako sa starať o rastliny a prírodu. Čerešničkou na torte je kinosála s technológiiou IMAX s viac než 21 metrov širokým plátnom, kde sa premietajú populárno-náučné filmy.

USA, Južná Karolína – Charleston romantický závan amerického Juhu
Publikované: 27.3.2020
Dnes sa presunieme zo stredozápadu do Južnej Karolíny, konkrétne do mesta Charleston, kde okúsime romantický závan amerického Juhu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 25. 5. 2020
sviatok:Urban
dnes:
pondelok 25.5.
15 °C
zajtra:
utorok 26.5.
17 °C