www.infoglobe.sk » USA, Indiana: Fort Wayne – veda a história

USA, Indiana: Fort Wayne – veda a história

Publikované: 20.3.2020
Dnešný výlet nás zavedie do amerického štátu Indiana. Naším cieľom je Fort Wayne, druhé najväčšie mesto tohto štátu, ktoré prekypuje miestami, kam sa oplatí ísť.

Ako názov trochu napovedá, mesto bolo pôvodne založené ako vojenská pevnosť, a to konkrétne na sklonku 18. storočia generálom Anthonym Waynom, na počesť ktorého bola aj pomenovaná. V meste môžete dokonca vidieť túto pôvodnú pevnosť, teda jej rekonštrukciu, ktorá sa nachádza približne pol kilometra od jej historickej lokácie. Pre návštevníkov je sprístupnený interiér pevnosti, k dispozícii sú sprievodcovia pre komentovanú prehliadku. Spolok milovníkov histórie tu zas pravidelne poriada rôzne rekonštrukcie historických bitiek.

Fort Wayne

Jedným z hlavných miest utvárajúcich kultúrnu identitu mesta je Múzeum umenia, ktoré spravuje viac než sedem tisíc malieb, sôch a umeleckých diel zo skla. Okrem miestnych impresionistických umelcov tu uvidíte aj diela svetoznámych umelcov a remeselníkov. Tento rok sa v múzeu chystá výstava jedného z najslávnejších českých umelcov – Alfonsa Muchu. Výstava bude rozdelená do troch častí – na Muchove plagáty, knižné ilustrácie a na ilustrácie v časopisoch. Počas roka múzeum hostí rôzne tematické udalosti, alebo dokonca výukové kurzy umenia.

Múzeum umenia

Najatraktívnejším miestom je podľa nás Science Central, kde si vyskúšate vedu na „vlastné ruky“, pričom si to isto užijú hlavne deti. Toto múzeum popularizujúce vedu sídli v budove bývalej uhoľnej elektrárne a navonok si svoj vzhľad stále zachováva. Vchod stráži štylizovaná kostra triceratopsa, vo vnútri čaká vyše tri tisíc metrov štvorcových rôznych vedeckých konceptov a experimentov privedených k životu tak, aby sa tu najmä malé deti niečo naučili. Napríklad na takom High Rail Bike, jednom z najpopulárnejších exponátov, pochopia princípy gravitácie.

Science Central

O histórii mesta sa môžete dozvedieť v History Center, ktoré predstavuje rozsiahle zbierky rôznych artefaktov, ktoré sa viažu k dejinám regiónu. Toto múzeum sídli v historickej radnici z roku 1893 a dohromady je tu vyše 26 000 predmetov. Rozsah zbierok komplexne dokumentuje dejiny mesta a regiónu od pôvodných obyvateľov po 20. storočie.

History Center

Ďalším múzeom, ktoré zaujme skôr mužskú časť populácie, je Múzeum hasičov. Nachádza sa v historickej hasičskej zbrojnici Old Station #3. Akonáhle vstúpite do tejto pôvabnej dvojposchodovej budovy, uvidíte rôzne predmety súvisiace s rozvojom hasičstva. Čakajú vás aj dve červené hasičské vozidlá vrátane historického príslušenstva. Druhé poschodie skrýva najrôznejšie predmety spájajúce sa s vykonávaním hasičského povolania, dozviete sa o každodennom živote hasičov a nechýba ani ukážka toho, ako hasiči v zbrojnici bývajú.

GPS: letiště 41°08'27.3"N 85°09'01.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Nyttend, Cliff, Colts12871, Diego Delso, Momoneymoproblemz

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA: Chicago – veterné mesto plné zelene I
Publikované: 23.2.2017
Keď sme sa s kamarátmi rozhodovali, ktoré mesto na severovýchode USA navštívime, bolo pre nás Chicago jasná voľba.

USA: Chicago - veterné mesto plné zelene II
Publikované: 2.3.2017
Je večer a my sme pomerne sklamaní z presklených kukaní (Skydeck) na Willis Tower, kde nebol výhľad taký dobrý, ako sme predpokladali. Náladu nám ale vylepšil iný nevšedný zážitok, ktorý bol omnoho intenzívnejší a odporúčam ho všetkým, ktorí mieria do Chicaga.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok:Richard
dnes:
piatok 3.4.
12 °C
zajtra:
sobota 4.4.
8 °C