www.infoglobe.sk » USA, Idaho – Boise: zlatá horúčka

USA, Idaho – Boise: zlatá horúčka

Publikované: 7.6.2019
Potato State. V druhom dieli o Idahu sme síce spomenuli alternatívny názov tohoto štátu, ale nevysvetlili ho.

V roku 2002 boli totiž zemiaky označené za oficiálnu zeleninu štátu Idaho. Vďaka miestnej bohatej vulkanickej pôde, vode z topiaceho sa snehu v miestnych horách, čistému vzduchu, slnečným dňom a chladným nociam vznikajú ideálne podmienky pre pestovanie vysoko kvalitných zemiakov. Američania zemiaky milujú. Ročne ich v rôznych formách skonzumujú približne 70 kilogramov na hlavu!

stará väznica

Zemiaky pôvodne pochádzajú z južného Peru a v Andách ich v súčasnosti existuje okolo 3 tisíc druhov. Po celom svete môžete ochutnať až približne 5 tisíc druhov zemiakov. Anglické označenie pre zemiaky – potato – pochádza zo španielskeho patata, čo pochádza zo slova potatl z mayského jazyka nahuatl. Do Európy sa zemiaky dostali približne v polovici 16. storočia a od tej doby rástol ich význam ako jednej z hlavných poľnohospodárskych plodín. České slovo brambora je zrejme skomoleninou názvu Brandenbursko (česky Braniborsko), zem, odkiaľ sa do Čiech zemiaky dostali.

väznica

V dnešnom dieli sa budeme venovať poznávaniu hlavného mesta – Boise. To bolo založené v období zlatej horúčky na začiatku 19. storočia. Jedným z turisticky najvďačnejších miest je stará väznica Old Idaho Penitentiary alebo Old Pen, ktorá fungovala viac než sto rokov. Väznica pozostáva z 30 budov, v ktorých sú dnes čiastočne umiestnené exponáty. Návštevníci tu môžu na vlastné oči vidieť cely, šibenicu alebo samotku. Vo väznici sa dnes konajú rôzne akcie tak trochu morbídneho charakteru. Napríklad sa môžete stať súčasťou paranormálneho vyšetrovania alebo prejsť miestny cintorín.

Kapitol

Ďalej vás zavedieme do budovy Kapitolu. Stavebné práce boli zahájené v roku 1905 a budova bola dokončená o 15 rokov neskôr. Ako materiál bol použitý miestny pieskovec a mramor z Aljašky, Vermontu a Talianska. Na vrchole kopule stojí 150centimetrová socha zlatého orla. Komentovaná prehliadka vo vnútri Kapitolu, ktorú rozhodne odporúčame, vás bližšie zoznámi s jeho históriou a zaujímavosťami.

snemovňa

K ďalším zaujímavým miestam v Boise patrí pamätník ľudských práv zasvätený Anne Frankovej, ktorý do kameňa zvečňuje šesť desiatok citátov významných osôb ľudských dejín. Súčasťou pamätníku je aj bronzová socha Anny Frankovej a záhrada so stromami a kvetinami z celého sveta alebo so sochami najvýznačnejších osôb, ktoré bojovali za ľudské práva.

socha Anny Frankovej v Boise

Poslednou zastávkou je World center for Birds of Prey, miesto zasvätené dravým vtákom (najmä sokolom, kondorom alebo orlom) propagujúce ich prepustenie do prírody. Na tomto mieste sa o dravcoch dozviete úplne všetko a uvidíte ich zblízka lietať.

GPS: 43°33'59.6"N 116°13'22.6"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Eric Friedebach, Eric Friedebach (2), JSquish, Frank Schulenburg, Kencf0618

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Idaho – raj pre vychádzky do prírody
Publikované: 31.5.2019
V dnešnom dieli o americkom štáte Idaho, ktorý sa nazýva tiež „Potato State“ (Zemiakový štát), začneme návštevou rekreačnej oblasti Sawtooth. Tá pokrýva oblasť 3 tisíc kilometrov štvorcových divokej prírody, ktorú si do sýtosti užijete na viac než tisíc kilometroch cestičiek a 40 vrcholkoch hôr, ktoré sa vypínajú nad 3 tisíc metrov nad morom.

USA, Idaho – výlety do prírody
Publikované: 24.5.2019
V minulých dieloch sme navštívili Montanu a dnes sa posunieme do susedného štátu, Idaha. Jeho celková plocha zaberá 216 000 km štvorcových. Pri tunajších 7 obyvateľoch na km štvorcový je hustota zaľudnenia dva a pol krát vyššia než v Montane.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
8 °C