www.infoglobe.sk » USA, Georgia: Atlanta – za históriou mesta

USA, Georgia: Atlanta – za históriou mesta

Publikované: 13.3.2020
Dnešné pokračovanie výletu po najzaujímavejších miestach v Atlante zahájime návštevou významnej kultúrnej pamiatky – divadla Fox Theatre, ktoré bolo postavené počas 20. rokov 20. storočia ako Yaraab Temple Shrine Mosque v duchu prehnane opulentného arabského štýlu. Keď bola budova otvorená pre verejnosť, noviny o nej písali ako o „malebnej stavbe až znepokojivej grandióznosti za hranicami predstavivosti“.

Fox Theater

Hľadisko tvorí vyše 4 600 miest. Javisko bolo navrhnuté tak, aby sa tu premietali filmy aj odohrávali živé vystúpenia. Vnútrajšok je replikou arabského dvora, a to vrátane nočnej oblohy s blikotajúcimi hviezdami. V posledných rokoch sa interiér kina dočkal rozsiahlych revitalizačných prác vrátane nábytku. Vďaka tomu bol zachovaný jeho pôvodný vzhľad a atmosféra z konca 20. rokov minulého storočia. Dnes si sem môžete zájsť na operu, balet, činohru, muzikál, ale tiež na vystúpenie stand-up komikov, ako je Bill Mahler. Takže pokiaľ chcete v Atlante vybehnúť niekam za kultúrou, tak lepšie miesto budete hľadať len ťažko.

Fox Theatre

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o histórii, tak si vyčleňte čas na Atlanta History Center, čo je významný komplex zahŕňajúci Múzeum dejín Atlanty, Múzeum Olympijských hier, Swan House, rodinnú farmu Smithových, Kenanovo výskumné centrum a niekoľko historických záhrad. Múzeum dejín Atlanty zahŕňa niekoľko stálych zbierok ako aj časté dočasné výstavy. Základ múzejnej expozície samozrejme tvorí výstava o americkej občianskej vojne. Ďalej tu uvidíte ľudové umenie amerického Juhu a niekoľko ďalších výstav spájajúcich sa s dejinami mesta.

Umelecké múzeum

Zaujímavým a povedzme tak trochu aj mrazivým miestom je historický cintorín Oakland Cemetery, ktorý bol založený v polovici 19. storočia na ploche dva a pol hektára, pričom pôvodne sa malo jednať len o záhradu. Počas občianskej vojny sa však hranice cintorína rozširovali, aby tu boli pochované ostatky padlých na bojisku. Nakoniec sa Oakland Cemetery rozšíril až na bezmála 37 hektárov. V polovici 80. rokov 19. storočia došlo k ukončeniu predaja pozemkov na pochovávanie.

Cintorín začal postupom času chátrať, v roku 1976 bol Oakland Cemetery ale vyhlásený za národnú historickú pamiatku a na jeho spravovanie bola založená nadácia Historic Oakland Foundation. Spoločne s mestom sa táto organizácia stará, aby sa historickej pamiatke dostávala nevyhnutná starostlivosť, ktorá by umožnila jej zachovanie pre budúce generácie. Súčasťou cintorína je aj návštevnícke centrum, nachádza sa tu dokonca i obchod so suvenírmi.

Oakland Cemetery

Pokiaľ vás v Múzeu dejín Atlanty zaujalo ľudové umenie amerického Juhu, môžete si svoje znalosti rozšíriť vo vynikajúcom Umeleckom múzeu Highových. Múzeum bolo založené v roku 1905, no od tej doby sa znateľne rozšírilo a hostí zbierky so širokým záberom od slovutných diel európskej renesancie cez francúzskych majstrov 19. storočia až po významných amerických umelcov 19. a 20. storočia.

GPS: 33°46'23.3"N 84°23'08.7"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Atlantacitizen, Daniel Mayer, Scott Ehardt, Mike Schinkel, Josh Hallett

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Georgia: Atlanta – centrum boja za ľudské práva
Publikované: 6.3.2020
Atlanta je z rôznych pohľadov stredom amerického Juhu. Pôvodne bolo mesto vojenskou základňou, neskôr sa stalo dôležitou železničnou križovatkou a vďaka obchodu zažilo veľký boom. Počas americkej občianskej vojny sa jednalo o dôležitú južanskú základňu, ktorá však bola po obsadení unionistickým generálom Shermanom takmer zrovnaná so zemou. Práve skaza Atlanty zapríčinená vojskami Únie sa stala inšpiráciou pre Margaret Mitchellovú, ktorá sem zasadila svoj epos Juh proti Severu (Gone with the Wind), ktorý jej neskôr vyhral Pulitzerovu cenu.

USA, Južná Karolína – Charleston romantický závan amerického Juhu
Publikované: 27.3.2020
Dnes sa presunieme zo stredozápadu do Južnej Karolíny, konkrétne do mesta Charleston, kde okúsime romantický závan amerického Juhu.

USA, Alabama – cestujeme po malomestách
Publikované: 3.1.2020
Alabamské malomestá dnes navštívime naposledy. Aby sme vám dali čo najviac tipov, pozrieme sa hneď do niekoľkých naraz.

USA, Alabama: Fairhope – skvelé miesto na dôchodok
Publikované: 27.12.2019
Minulý týždeň sme spolu prešli malé mestečko Guntersville a naším tipom pre dnešný decembrový deň je Fairhope.

USA, Alabama: Guntersville – život na vidieku
Publikované: 20.12.2019
Dnes vás prevedieme alabamským vidiekom, typickým južanským vidiekom, kde budete počuť pravú americkú country hudbu, ochutnáte pravé americké barbecue a uvidíte významné historické pamiatky. Aj keď sú veľké mestá ako Birmingham a Montgomery bezpochyby veľmi zaujímavé a turisticky obľúbené, len v malomeste sa stretnete s autentickou Alabamou.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 29. 3. 2020
sviatok:Miroslav
dnes:
nedeľa 29.3.
12 °C
zajtra:
pondelok 30.3.
5 °C