www.infoglobe.sk » USA, Aljaška: Anchorage – brána na Aljašku

USA, Aljaška: Anchorage – brána na Aljašku

Publikované: 29.5.2020
Dnes vás vezmeme na nespútanú Aljašku, do jej najväčšieho mesta Anchorage, ktoré sa chváli veľmi poetickou prezývkou – Mesto svetiel a kvetín.

Anchorage leží na južnom pobreží najrozsiahlejšieho amerického štátu. Postavený je v pomerne modernom duchu, čo je dané predovšetkým tým, že v roku 1964 ho postihlo ničivé zemetrasenie o sile 9,2 stupňa Richterovej škály. Jednalo sa vôbec o druhé najsilnejšie zemetrasenie, aké bolo kedy zaznamenané. Otras trval päť minút a skazu dokončila následná vlna tsunami. Po zemetrasení muselo byť mesto postavené takmer nanovo.

Anchorage

Mesto obklopené horami Chugach Mountains je predovšetkým dôležitým bodom odkiaľ sa vydávajú turisti na prieskum blízkych aj vzdialenejších prírodných lokalít, ako napríklad do národného parku Denali alebo na fjordy. Pokiaľ by si chcel niekto zalyžovať, najlepšiu celoročnú lyžovačku najskorej zažijete v rezorte Mount Alyeska Resort, na ľadovci Portage Glacier alebo na poloostrove Kenai.

Anchorage

Samozrejme aj v samotnom meste sa nájdu miesta hodné preskúmania. Jedným z nich je rozsiahle múzeum Anchorage Museum, ktoré sa zameriava na dejiny a umenie regiónu. V múzeu nechýba ani planetárium a výstavy rôznych cestovateľských expedícií z celého sveta. Keď by ste náhodou do Anchorage zavítali počas leta, park pred múzeom stojí za niekoľko chvíľ, počas ktorých si môžete vychutnať jeden z aljašských dlhých letných dní.

Anchorage Museum

Nemusíte patriť medzi fanúšikov letectva, aby ste si obľúbili reštaurované historické lietadlá v miestnom leteckom múzeu Alaska Aviation Heritage Museum. Okrem nádherných strojov, vládcov oblakov, si budete moci prehliadnuť množstvo fotografií a ďalších artefaktov, ktoré sa nejakým spôsobom spájajú s dejinami lietania a jeho najväčšími osobnosťami. Najväčším ťahákom však je samotná lokácia múzea, ktoré leží pri jazere Lake Hood a je teda jednak blízko najrušnejšieho letiska hydroplánov na svete a tiež medzinárodného letiska Ted Stevens Anchorage International Airport, takže o skvelé zážitky nebudete mať určite núdzu.

návštevnícke centrum v Anchorage

V Alaska Zoo môžete vidieť zástupcov miestnej fauny – hnedé medvede, vlky, pižmone severné alebo soby. Zoo je tiež útočiskom pre niektoré exotické druhy zvierat ako sú tigre ussurijské alebo ťavy dvojhrbé. Inštitúcia usporadúva aj rôzne akcie pre verejnosť. Medzi tie najlákavejšie patrí kŕmenie vlkov.

Posledným miestom, ktoré vám dnes odporučíme, je Alaska Native Heritage Center. Toto centrum skúma jedenásť kmeňov pôvodných obyvateľov. Uvidíte tradičné príbytky, indiánske sochy a ďalšie rôzne predmety spájajúce sa s pôvodnými obyvateľmi. Príslovečnou čerešničkou na torte sú ukážky indiánskych tancov alebo umenia.

 

GPS: 61°12'59.9"N 149°53'01.6"W

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Frank K., Jack Connager, Dinker022089, Bernt Rostad, Harvey Barrison

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA: Aljaška - divoká a krásna I.
Publikované: 22.10.2012
Moja cesta na Aljašku začala dávno pred odjazdom. Prečo práve Aljaška, keď krásnych miest je naozaj neúrekom? Splniť si sen o cestovaní mi pomohol realizovať môj otec, vášnivý poľovník, ktorý za 20 rokov precestoval skoro celý svet. Rozhodla som sa, že sa vydám po jeho stopách, skúsim navštíviť miesta, kde si užíval svoju loveckú vášeň, a aj ja budem loviť, ale len fotografie!

USA, Aljaška – Juneau
Publikované: 5.6.2020
Do hlavného mesta Aljašky – Juneau – nevedie žiadna cesta. Už len preto sa jedná o pomerne netradičnú lokalitu. Môžete sem vyraziť buď na lodi alebo lietadlom. Nachádza sa na pevninskom výbežku na juhu štátu a od Tichého oceánu ho delí sieť ostrovov. Napriek svojej odľahlosti je Juneau vyhľadávaným a lákavým turistickým cieľom s veľkou ponukou zaujímavých prírodných lokalít, ktorým jednoznačne dominuje ľadovec Mendenhall (asi 20 kilometrov severozápadne od Juneau).

USA, Aljaška: Juneau – za ľadovcami
Publikované: 12.6.2020
Dnes naviažeme na prechádzku z minulého týždňa, kedy sme sa vydali do hlavného mesta najväčšieho amerického štátu.

USA: Aljaška - divoká a krásna II.
Publikované: 29.10.2012
Druhý deň vyrážame k prístavnému mestečku Seward, cestou sa zastavíme pri divokej rieke a deň zakončíme prehliadkou výskumného strediska morského ekosystému Aljašky. Celý nasledujúci deň je venovaný skalnatej krajine ľadu - NP Kenai Fjords.

USA: Aljaška - divoká a krásna III.
Publikované: 5.11.2012
Diaľnicou, ktorá nadväzuje na Seward Highway - hlavnú cestu tohto polostrova, smerujeme do chránenej oblasti divočiny Kenai National Wildlife Refuge. Najprv ale návšteva v rodine musherov a ich huňatých ťažných psov. Ďalší deň venujeme spoznávaniu orla bielohlavého a hnedého.

USA: Aljaška - divoká a krásna IV.
Publikované: 12.11.2012
Niekoľko pokusov o zahliadnutie ďalších orlov bolo málo úspešné, ale smerom do sedla zelených kopcov nám cestu skrížila losia dáma. Ďalší deň nás čaká zlatokopecký raj a farmy sobov a pižmoňov.

USA: Aljaška - divoká a krásna V.
Publikované: 19.11.2012
Dnes máme pred sebou dlhý prejazd z Hatcher Pass do Národného parku Denali, pokiaľ by sme išli bez zastávky, potrebovali by sme minimálne 4 hodiny.

USA: Aljaška - divoká a krásna VI.
Publikované: 26.11.2012
Dnešná prehliadka Denali parku zaberie celý deň (resp. aj niekoľko dní). Vstupenky máme zabezpečené dopredu, ubytovaní sme neďaleko parku, aby sme boli na miest včas, najlepšie v prvej rade, nech máme vhodné sedadlo pre najlepší výhľad.

USA: Aljaška - divoká a krásna VII.
Publikované: 3.12.2012
Podľa pôvodného plánu odpočinkový deň, avšak po dohode so všetkými účastníkmi sa program mení, cez Fairbanks iba prejdeme, budeme pokračovať na Yukon, a pokiaľ sa podarí, pokoríme severný polárny kruh.


Súvisiaca fotogaléria

USA: Aljaška - fauna
Jedno z miest na svete, kde v naozajstnej divočine stretnete mnoho predátorov tvárou v tvár. Cest...

USA: Aljaška - príroda
Krajina plná prírodnej krásy, rezervácií a národných parkov. Členité pohorie a ľadovce strieda ar...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hra farieb

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Jesenný balíček plný farieb
2. cena:
Jesenný balíček plný farieb
3. cena:
Jesenný balíček plný farieb
1. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.9.2022
Oslavy zberu úrody a vína prebiehajú už v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodových slávností i vinobraní, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
20.9.2022
Slávnosti jedla a pitia z darov zeme sú v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodov, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
16.9.2022
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 16. do 18. septembra v Bratislave a od 23. do 25. septembra 2022 v Košiciach.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 26. 9. 2022
sviatok:Edita
dnes:
pondelok 26.9.
12 °C
zajtra:
utorok 27.9.
10 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X