www.infoglobe.sk » Srí Lanka I.: výprava za teplom, čajom, korením a úžasnou kultúrou - VIDEO

Srí Lanka I.: výprava za teplom, čajom, korením a úžasnou kultúrou - VIDEO

Publikované: 13.1.2015
Jedna z najobľúbenejších exotických destinácií, ktorej popularita raketovo rastie. Z tropických destinácií ponúka najlacnejšie letenky a možnosť cesty so zastávkou v Dubaji a na Maledivách. Aj miestne ceny sa držia na veľmi priaznivej hladine, a čo viac, spolu s malými ostrovnými štátmi ide asi o najbezpečnejšiu krajinu z celých trópov.

Srí Lanku môžete poznať aj pod názvom Cejlón a nájdete ju na rovnomennom ostrove iba niekoľko desiatok kilometrov južne od Indie. Krajina s asi 20 miliónmi obyvateľov ponúka až neuveriteľnú pestrosť, a to ako v kultúre, tak aj v prírodných podmienkach. Miesi sa tu budhizmus, islam, hinduizmus aj kresťanstvo, čo už samo o sebe vypovedá veľa o kultúre. Pôvodní obyvatelia sa delia na dve skupiny - Sinhálcov (75 %) a Tamilov (15 %), pričom v horách stretnete ešte Tamilov s indickými koreňmi, ktorých predkov sem doviezli Briti v 19. storočí kvôli pestovaniu čaja.

Sri LankaSri LankaSrí Lanka

Sri Lanka

Tunajšia krajina sa so stúpajúcou nadmorskou výškou postupne mení od kokosových hájov a ryžových políčok v nížinách, cez lesy v pahorkatinách a čajové plantáže vo vrchovinách a horách, až po vresoviská s hmlovým pralesom v najvyšších častiach ostrova. Pobrežie ponúka stovky nádherných pláží so zlatistým korálovým pieskom, mnoho možností pre šnorchlovanie a potápanie ako aj vynikajúce destinácie pre surferov. Veľmi obľúbené je aj lezenie po horách, ktoré mnohokrát ponúkajú až neuveriteľne krásne výhľady. A najlepšie zážitky z divokej prírody vám poskytnú rozmanité národné parky, ako napríklad Yala na juhovýchode, alebo neďaleký Udawalawe.

Sri Lanka

Môžete sa vydať postupne objavovať nespočetné množstvo chrámov, pričom niektoré z nich Sri Lankasú staré aj viac ako 2 tisíce rokov. Uvidíte obrie sochy Budhu, majestátne stupy, jaskynné komplexy, farebné maľby s rozličnými historickými výjavmi, rozsiahle hinduistické a budhistické chrámy, ale aj malé dedinské svätyne, kde akoby zastal čas.

Za návštevu stoja aj pozostatky z obdobia koloniálnej nadvlády Portugalcov, Holanďanov a Britov. Asi najzaujímavejšia je holandská pevnosť Galle, kde si pripadáte trochu ako v západnej Európe 16. storočia, len s kokosovými palmami a opicami nad hlavou. Ďalším zaujímavým mestom je aj Nuwara Eliya - centrum pestovania čaju v horách, ktoré pripomína anglické mesto, a to nielen architektúrou, ale aj počasím.

Kam sa pozrieť?

Na ostrov samozrejme môžete priletieť aj iba za účelom užívania si nekonečných pláží a slnečných dní v čase, keď je v Čechách sneh. Na svoje si tu prídu ako nízkorozpočtoví cestovatelia, tak aj nároční turisti. Väčšina ľudí sa aspoň na niekoľko dní vydá spoznávať kultúru do vnútrozemia, čo aj ja vrelo odporúčam.

Sri LankaSri LankaSri Lanka

Sri Lanka

Asi najobľúbenejší okruh začína v meste Kolombo, pokračuje do kultúrneho centra Kandy, kde okrem iného nájdete aj chrám s Budhovým zubom, pokračuje nezabudnuteľnou cestou horskou železnicou pozdĺž čajových plantáží na strmých úbočiach až do pokojného mestečka Ella v južnej časti hôr. Odtiaľ sa potom môžete presunúť buď do najväčších letovísk na západnom pobreží alebo pokračovať ďalej na juh do národných parkov Yala, Udawalawe alebo Bundala a k desiatkam pokojných dediniek s rozprávkovými plážami medzi Tangalle, Matarou, Galle a Hikkaduwou.

Sri LankaSri LankaSri Lanka

Druhou možnosťou je výprava do tzv. kultúrneho trojuholníku medzi mestami Anuradhapura, Polonnaruwa a Kandy. Tu na vás čakajú najstaršie budhistické i hinduistické pamiatky celého ostrova. Už od 4. storočia pred našim letopočtom tu totiž žila veľmi prosperujúca a vyspelá sinhálska kultúra. Po jej páde sa následne veľká časť oblasti vyľudnila a archeológovia opäť objavili pamiatky v 20. storočí. Za návštevu rozhodne stoja skalné chrámy v meste Dambulla, citadela z 5. storočia a záhrady v Sigiriyi, veľkolepé ruiny kedysi kráľovského mesta Polonnaruwa a samozrejme posvätná Anuradhapura, ktorá bola vyše 1500 rokov hlavným mestom Srí Lanky. Z Kandy samozrejme môžete pokračovať aj ďalej do hôr.

Sri Lanka

Menej častá, ale i tak veľmi zaujímavá môže byť aj cesta na sever, kde sa na ostrove, ktorého hlavným strediskom je mesto Jaffna, rozkladá centrum hinduistickej kultúry . Po ceste sa môžete zastaviť napríklad v Národnom parku Wilpattu, kde zažijete nezabudnuteľné safari.

Odvážnejší cestovatelia radi objavujú zabudnuté oblasti východného pobrežia. Táto oblasť bola najviac postihnutá nedávnou občianskou vojnou, a až teraz sa tu pomaly darí opäť obnovovať dopravnú infraštruktúru. Nečakajte tu však prepychové hotely, najväčšou výsadou celej oblasti sú ľudoprázdne pláže, vynikajúce možnosti na surfovanie a v nemopslednomrade honbou za ziskom neskazení ľudia.

Sri Lanka

Jedlo

Pokiaľ máte radi chilli, kari a ryžu, tak pre vás bude Srí Lanka rajom aj čo jedla týka. Národným pokrmom je "Rice and curry" a v miestnych jedálňach sa ho môžete najesť dosýta doslova za pár korún. Väčšinou dostanete tanier ryže a k nemu v malých mištičkách niekoľko rôznych druhov zeleniny, kura alebo rybu (nie je to nutná súčasť, vegetariáni sa rozhodne nemusia báť, že sa nenajedia), a často tiež ovocné chutney alebo sambul - zmes drveného kokosu a chilli papričiek.

Sri Lanka

Rice and curry často dostanete aj na raňajky. Pokiaľ ale cítite, že ste ryže už prejedení, vypýtajte si rotti - vynikajúce kokosové placky, alebo hoppers - tenké palacinky v tvare misky. Väčšinou ich dostanete aj s nejakým druhom zeleniny a zmesou sambul, môžete si však pokojne vypýtať aj verziu na sladko.

A samozrejme nezabudnite na ovocie. Na trhoch nájdete niekoľko druhov šťavnatého manga, zhruba desať druhov banánov (odporúčam vyskúšať červené), papáju, avokádo, malé melóny a mnoho ďalších druhov, ktoré rozhodne stojí za to za ochutnať. Ceny sú najmä v dedinách v porovnaní s našimi supermarketmi sotva tretinové a kvalita neporovnateľne vyššia.

Sri Lanka

Azda najlepšie sú "king coconuts" - mladé oranžové (alebo výnimočne zelené) kokosy, ktoré objavíte na každom rohu. Obsahujú totiž veľmi osviežujúcu kokosovú vodu, ktorá zároveň pôsobí ako perfektná dezinfekcia a prevencia zažívacích problémov. Pokiaľ si ich po vypití necháte rozseknúť na polovicu, môžete si vydlabať mladú kokosovú dužinu.

Vo všetkých sprievodcoch sa píše, že sa máme striktne vyhýbať vode z vodovodu, vrátane ľadu a zmrzliny. Já som to ale vôbec neriešil a počas mesiaca, ktorý som na Srí Lanke strávil, som žiadne zažívacie problémy nemal. Nevravím, že by ste mali piť vodu z kohútika v malých dedinách, ľadom v džúse ale pravdepodobne nič nepokazíte.

Sri Lanka

Kedy sem cestovať?

Hlavná turistická sezóna vrcholí od januára do marca (hlavne preto, že v Európe je zima), pokiaľ vám ale nevadí trocha dažďa a občasné presúvanie sa po ostrove, môžete sem vycestovať v podstate kedykoľvek. November a december sú hlavne v horách najdaždivejšími a najstudenejšími mesiacmi, a aj napriek tomu som v novembri strávil v okolí Elly takmer dva týždne a pravidelný odpoludňajší dážď nebol (s dáždnikom) žiadny problém. Na začiatku decembra som následne cestoval po južnom pobreží a okrem občasných desaťminútových prehánok pršalo len jeden jediný raz. A pritom by v tomto ročnom období malo byť daždivo aj tam. V priebehu leta zas prší hlavne v severnej časti ostrova a v horách naopak panuje sucho.

Sri Lanka

Text/foto/video: Matouš Vinš Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Srí Lanka: Kolombo – koloniálna pevnosť
Publikované: 19.7.2013
Na Srí Lanke žije cez dvadsať miliónov ľudí, z toho 750 tisíc obyvateľov žije v najväčšom meste Kolombo. Mesto, ktoré je na severovýchode ohraničené riekou Kelani, leží na západnom pobreží Srí Lanky. Ako mnoho dnešných štátov v Afrike, Ázii a Južnej Amerike má aj Srí Lanka koloniálne skúsenosti, konkrétne s portugalskou, holandskou a nakoniec aj britskou nadvládu.

Srí Lanka II.: Kandy - rušná križovatka a posvätné miesto Budhistov - VIDEO
Publikované: 20.1.2015
Chaos, ruch, nekonečné davy ľudí, a do toho zopár zmätených turistov. Všade sa niečo ponúka, predáva, zjednávajú sa najlepšie ceny. A ako bohatého cudzinca vás tu chcú všade ošklbať. Snažím sa čo najrýchlejšie predrať centrom a dostať sa k jazeru, ktoré tu nechal vedľa svojho paláca vybudovať posledný kráľ Srí Lanky. Dúfam, že tam bude aspoň trochu pokoj...

Srí Lanka III.: Kandy - vlakom skrz celé hory až do Badully - VIDEO
Publikované: 27.1.2015
Cestovanie vlakom v horách medzi čajovými plantážami - pre mňa jeden z najlepších zážitkov na Srí Lanke. Po krátkej zastávke v Kandy som nasadol na iba asi 20 minút omeškaný modrý vlak a vydal sa do mestečka Ella v južnej časti tunajších hôr. Cesta síce trvá vyše 6 hodín a priemernú rýchlosť vlaku odhadujem na max. 15 km/h, ale stojí za to.

Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza pokoja a pohody – VIDEO
Publikované: 3.2.2015
Z autobusu vystupujem v maličkej surferskej dedinke Midigama, hneď vedľa mňa začína nádherná ľudoprázdna pláž a len kúsok od nej sa zdvíhajú veľmi pekné vlny. Cítim, že som vystúpil v raji.

Srí Lanka V.: Ella – najlepšia základňa k výletom do hôr – VIDEO
Publikované: 10.2.2015
Ospalé mestečko v južnej časti srílanských hôr pôsobí doslova ako magnet na turistov. Ponúka totiž nie len ideálnu pozíciu k výletom do okolia, ale aj milú domácku atmosféru, veľa rodinných penziónov s vynikajúcim jedlom, a v neposlednom rade tiež ideálnu klímu. Keď som vystupoval z vlaku, ktorý ma doviezol z Kandy, plánoval som tu zostať jednu noc, nakoniec som ale zostal skoro týždeň.

Srí Lanka VI.: Galle – pozostatok najväčšej slávy holandských kolónií - VIDEO
Publikované: 17.2.2015
Pripadám si, ako by som sa preniesol do Európy niekoľko sto rokov späť. Len tie kokosové palmy, opice a tridsať stupňov mi tu moc nehrajú. Áno, a v tej dobe asi tiež v Európe nebolo toľko ľudí s tmavou pleťou. Celá pevnosť Galle pôsobí trochu ako obrovský skanzen, stará portugalská a holandská koloniálna architektúra je tu totiž takmer dokonalo zachovaná.

Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara – VIDEO
Publikované: 24.2.2015
Konečne zasa more! Po mnohohodinovej vyčerpávajúcej ceste autobusom z hôr som vystúpil v mestečku Mirissa, a hneď som zamieril na krásnu pláž, ktorej niekoľko častí sa tiahne v diaľke asi dva kilometre. Po ceste som si ešte kúpil „king coconut“ (mladý kokos, ktorý ma vo vnútri veľmi osviežujúcu vodu), a potom už sa len v tieni palmy zotavoval z cesty.

Srí Lanka VII.: Slávnosti Poya a budhistické chrámy - VIDEO
Publikované: 3.3.2015
Posledný deň na srílanskom vidieku mi vyšiel akurát na slávnosť posledného splnu roka. Rozhodol som sa oslavu aspoň z časti zažiť s miestnymi. Bol som v úplne neturistickej oblasti, a tak som si mohol najať tuk-tuk na celý deň za krásnu cenu a spolu s veľmi milým vodičom som vyrazil do prvého veľkého chrámu. Uvítali ma stovky ľudí v bielom, tisíce vonných sviečok a nespočetne veľa kvetín...

Srí Lanka nadväzuje spoluprácu s cestovnými kanceláriami na Slovensku
Publikované: 2.6.2019
Srí Lanka nachádzajúca sa v Indickom oceáne láka turistov z najvzdialenejších zákutí sveta. Čoraz početnejšia skupina návštevníkov pochádza z regiónu Východnej Európy. V roku 2018 ostrov Cejlón navštívilo 5 289 turistov zo Slovenska. Rastúci záujem o Srí Lanku medzi východoeurópskymi cestovateľmi bol dôvodom pre zorganizovanie tohtoročnej trasy propagujúcej turistické regióny Srí Lanky.


Súvisiaca fotogaléria

Srí Lanka – tropický raj
Srí Lanka sa nachádza na ostrove Cejlón, ktorý leží niekoľko desiatok kilometrov južne od Indie. ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

4.12.2020
Už pozajtra 6. decembra príde k vám Mikuláš v podobe detského festivalu, ktorý vám prinesie online koncerty a vystúpenia Spievankova, Fíha Tralala, Smejka a Tanculienky, Paci Pac, Dúhalky aj Tárajky a Popletajka či Majka Spirita.
2.12.2020
Novovydaná fotopublikácia predstavuje čaro Turčianskej kotliny a jej nezameniteľného okolia. Úchvatné zábery zachytávajú krásu tohto kúska raja, v ktorom sa v minulosti prelievali vlny prehistorického mora.

30.11.2020
Horské strediská Jasná a Vysoké Tatry odštartovali len nedávno predpredaj jedno a viacdňových skipasov na zimnú sezónu 2020/21. Taktiež sa začal predpredaj skipasov do horských stredísk v Českej republike (Špindlerův Mlýn), Poľsku (Szczyrk) a sezónna ponuka sa rozšírila aj na 6 zaujímavých stredísk v Rakúsku a Taliansku.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTÍNA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 4. 12. 2020
sviatok:Barbora
dnes:
piatok 4.12.
4 °C
zajtra:
sobota 5.12.
7 °C