www.infoglobe.sk » SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia II.

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia II.

Publikované: 20.5.2020
Po minulotýždňovej návšteve krajského mesta Trnava sa dnes vydáme spoznávať okolie malebného regiónu. Navštívime prírodné miesta v podobe chránených oblastí, rezervácií i areálov, stredovekých klenotov a nevynecháme ani pohľady z výšky na tento nádherný kus Slovenska.

Výlety do prírody

Naše putovanie prírodnými zákutiami Trnavského kraja začneme návštevou zaujímavej lokality v blízkosti Trnavy. Chránený areál Trnavské rybníky ponúka pohľad na jedinečný vodný a močiarny biotop, ktorý ovplyvňuje zloženie vtáctva v danom regióne. Prvá zmienka o tejto lokalite pochádza už z roku 1528. Celá rybničná sústava bola dobudovaná v roku 1956. Dnes sú rybníky domovom rôznych druhov rastlín i pestrej fauny s výskytom až 150 chránených druhov vtákov, ktoré tu aj hniezdia. Z ornitologického hľadiska sa jedná o výnimočné územie v rámci celého Slovenska. K lokalite sa dá asi za pol hodinku rezkej chôdze dostať pešo od hlavnej železničnej stanice v Trnave popri koľajniciach smerom na Bratislavu.

Trnavské rybníky - ilustračné foto

Ďalším úžasným miestom je Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy. Jedná sa o najmladšie veľkoplošne chránené územie na Slovensku. Táto oblasť je bohatá na výskyt vodného vtáctva. Rozprestiera sa v južnej časti Žitného ostrova priliehajúcej k starému korytu Dunaja. Chránená krajinná oblasť so vzácnym výskytom flóry aj fauny je rozdelená na päť častí. Lokalita je zaradená do zoznamu mokradí medzinárodného významu označovaného ako Ramsarská konvencia.  Cez CHKO Dunajské luhy vedie viacero náučných chodníkov. Taktiež je tu možnosť splavovania, a tým obdivovania drevenej architektúry v podobe vodných mlynov na hladine viacerých riečnych korýt a ramien.

Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy

Jedným z takýchto vodných kolových mlynov je ten pri obci Jelka. Nachádza sa v krásnej prírode na brehu Malého Dunaja. Najstaršia zmienka pochádza už z roku 1894. Pôvodne sa mlyn skladal z dvoch stavaných lodí, ktoré v strede spájalo mohutné mlynské koleso. V roku 1900 nastala prestavba a z pôvodne lodného mlyna sa stal trojpodlažný drevený vodný kolový mlyn, ktorý je považovaný za stredoeurópsku raritu. V súčasnosti je mlyn sprístupnený pre verejnosť a v jeho blízkosti je vybudovaný menší skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť Jelky. Neďaleko leží aj dobre vybavené táborisko pre vodákov.  

drevený vodný kolový mlyn v Jelke

Pohľady z výšky

rozhľadňa Rozbehy

Pokiaľ by ste mali záujem pozrieť si región z výšky, tak určite navštívte rozhľadňu Rozbehy. Od roku 2009 stojí nad Rozbehmi (obec Cerová) 7 metrov vysoká rozhľadňa postavená z betónových tvárnic, ktoré sú veľmi vkusne obložené prírodným kameňom. Strieška rozhľadne je z dreva. Z vyhliadkovej plošiny, na ktorú vedie 35 schodov, sa naskytá nádherný výhľad do okolia. Kvôli vysokým stromom nie je vidieť zrúcaninu hradu Korlátka, zato ako na dlani sa naskytá výhľad na Záhorskú nížinu a Pálavu, pekne vidieť Senicu, Bradlo, Veľkú Javorinu, Jablonicu, ako aj horské hrebene Zárub, Veterlína či Vápennej. Rozhľadňa je ľahko dostupná peši, na bicykli aj autom.

hrad Korlátka

Kúsok od rozhľadne sa nachádza už spomínaná zrúcanina hradu Korlátka, ktorej návštevu určite nevynechajte. Tento stredoveký strážny hrad dodnes stojaci nad obcou Cerová dohliadal na bezpečnosť vtedajšej významnej obchodnej komunikácie, tzv. Českej cesty, ktorá Bukovskou brázdou prechádzala cez Malé Karpaty. V 18. storočí začal hrad pustnúť a dnes je z neho už len zrúcanina obklopená prekrásnymi lúkami s ojedinelými mohutnými dubmi, ktorá stále láka turistov. K hradu sa dá dostať nenáročnou prechádzkou z obce Cerová (časť Rozbehy) po žltej turistickej značke, ktorou sa na hrad dostanete takisto aj z obce Jablonica. Zaujímavý je aj príchod od obce Buková po zelenej turistickej značke, keďže táto trasa vás prevedie malebným kopaničiarskym krajom.

hrad KorlátkaHlbočiansky vodopád

Neposledným tipom na výlet do prírody je prechádzka Smolenicami a ich okolím. Turistický chodník vedie územím národnej kultúrnej pamiatky – hradiska Molpír, ďalej pokračuje cez Národnú prírodnú rezerváciu Dolina Hlboče, kde sa nachádza jediný (občasný) vodopád v Malých Karpatoch a súčasťou rezervácie je aj jediná verejnosti sprístupnená jaskyňa Driny. Vychádzku je možné začať aj ukončiť v obci Smolenice, ktorej dominantu tvorí Smolenický zámok s priľahlým upraveným parkom.

Smolenický zámok

GPS: 48°07'29.6"N 17°30'15.2"E (Jelka)

Text: redakcia

Foto: redakcia, Pixabay.comDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Trnava – slovenský Malý Rím
Publikované: 3.4.2014
Mesto Trnava rozkladajúce sa v centrálnej časti Trnavskej pahorkatiny je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Preto neváhajte a vydajte sa spolu s nami na spoznávanie mesta, kde sa od pradávna križovali obchodné cesty, striedali panovníci a vznikali dychvyrážajúce sakrálne stavby.

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia III. (1)
Publikované: 27.5.2020
Minulý týždeň sme spoznávali Trnavský kraj z výšky, tiež sme vás pozvali do prírody a navštívili stredovekú zrúcaninu. Dnes vás pozveme na prechádzku výnimočnými stavbami a mestami, ktoré ukrývajú nejeden skvost.

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia III. (2)
Publikované: 3.6.2020
Po týždni sa opäť vraciame do Trnavského kraja, presnejšie do okolia Skalice. Navštívime totiž turisticky vyhľadávanú lodnú cestu. Taktiež sa vydáme k jedinečnému automotodrómu a prechádzku týmto regiónom ukončíme na vínnej (cyklo) ceste.

SR, Trnava: známa – neznáma očami Mateja Bela
Publikované: 19.12.2018
Prijmite pozvanie na prechádzku historickou Trnavou, ktorou nás prevedie „slávna ozdoba Uhorska“ – Matej Bel. Objavme spolu s ním neznáme zákutia mesta a jeho dejín a nechajme sa unášať atmosférou trnavských ulíc v osemnástom storočí.

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia I.
Publikované: 13.5.2020
V západnej časti Slovenskej republiky sa rozprestiera Trnavský kraj. Rozlohou je síce druhý najmenší, za to turistických atraktivít ponúka viac než dosť. Milovníci histórie môžu absolvovať prehliadku Trnavy nazývanej aj Malý Rím, pre tých čo obľubujú kúpeľníctvo odporúčame návštevu Piešťan, Veľkého Medera či Galanty, pre gurmánov i vyznávačov špecifickej architektúry zas Skalicu a pre pútnikov je dozaista povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

SR, región Záhorie: Adamovské jazerá – obľúbená oblasť chatárov a oáza pre tisícky vodných vtákov
Publikované: 19.6.2014
Krásne Adamovské jazerá, ktoré patria do katastrálneho územia mesta Gbely, húfne vyhľadávajú predovšetkým rekreanti a chatári. Oázu pokoja tu však našlo aj niekoľko tisíc vodných vtákov, ktorých môže trpezlivý návštevník pozorovať z prístreška drevenej rozhľadne.

SR, Jelka - Vodný kolový mlyn
Publikované: 13.6.2013
Dnes sa spolu vyberieme navštíviť mimoriadne zaujímavú technickú pamiatku, vodný kolový mlyn v Jelke, ktorý sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenska, v lone prekrásnej prírody na brehu Malého Dunaja.

SR, Smolenice – Hlbočiansky vodopád – VIDEO
Publikované: 24.3.2015
Po krátkej prestávke sme sa opäť vydali na prechádzku do Malých Karpát, tentoraz do Hlbočianskej doliny, ktorá sa nachádza neďaleko obce Smolenice.

SR: Smolenice - Smolenický zámok a krásy okolia
Publikované: 17.5.2012
Rozprávkovo krásny Smolenický zámok dnes slúži ako kongresové centrum Slovenskej akadémie vied, a tak si mnohí ľudia myslia, že je pre verejnosť uzavretý. Nie je tomu celkom tak.

SR: Smolenice – malebná obec s rozprávkovým zámkom
Publikované: 10.5.2012
Pokiaľ žijete na západnom Slovensku, alebo sa sem len chystáte na pár dní za rodinou či známymi, máme pre vás ďalší tip, kde môžete stráviť príjemný jarný deň.

SR, Jablonica – turistická vychádzka
Publikované: 28.12.2016
Naše túlavé topánky nás dnes zavedú k úpätiu Malých Karpát presnejšie k obci Jablonica. Tentoraz sme za dopravný prostriedok zvolili vlak, vlastné nohy a regionálnu autobusovú linku. Čo všetko nás na tomto výlete postretlo, aj čo sme videli, sa postupne dozviete v nasledujúcich riadkoch.

SR, Cerová – hrad Korlátka
Publikované: 4.1.2017
Minulý týždeň sme vyrazili z obce Jablonica cez lokalitu Dúbrava, Lipový vrch až do miestnej časti Cerová – Rozbehy. Tu sme navštívili nevysokú, no čarokrásnu rozhľadňu a zakrátko na to sa vydali do stredoveku, presnejšie povedané k hradu Korlátka.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Malé Karpaty – v pestrých farbách jesene
Malé Karpaty majú svoje osobitné čaro počas každého ročného obdobia. Obzvlášť očarujúce sú najmä ...

SR: Malé Karpaty – naprieč jarnou prírodou Malých Karpát
Je skorá jar, zo svahov a údolí Malých Karpát zmizli posledné zvyšky snehu. Slnečné lúče hrejú čo...

Záhorie: Sahara Slovakia
Jedným z obľúbených pravidelných letných podujatí je rozhodne Sahara. Ak sa zaujímate o vojenskú ...

SR, Malé Karpaty – Kršlenica a Čierna skala
Pohorie Malých Karpát ukrýva mnoho krásnych miest. My tentoraz navštívime Národnú prírodnú rezerv...

SR, Malé Karpaty – na potulkách po Karpatoch
Malé Karpaty sú pohorím popretkávaným početnými turistickými a lesnými chodníčkami. Smerujú k nim...

SR, Záhorie: Adamovské jazerá a unikátny kostolík
Dnešnou fotogalériou sa presunieme do západoslovenského regiónu Záhorie, ktorý zo severozápadu oh...

Rakúsko: Dunajské luhy a hrad Röthelstein
Neďaleko hraníc Slovenska sa nachádza Národný park Dunajské luhy (Donau-Auen). Pri prechádzke tým...

SR: Mesto Trnava
Trnava je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Rozkladá sa v centrálnej časti T...


Súvisiace video

SR, Smolenice – občasný vodopád
Jediným vodopádom pohoria Malé Karpaty je tzv. Hlbočiansky vodopád nazývaný tiež vodopád Padlá vo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 9. 8. 2020
sviatok:Ľubomíra
dnes:
nedeľa 9.8.
31 °C
zajtra:
pondelok 10.8.
29 °C