www.infoglobe.sk » Slovinsko, Bohinjské jazero, vodopád Savica a kostol

Slovinsko, Bohinjské jazero, vodopád Savica a kostol

Publikované: 18.9.2019
Z mestečka Bled sa vydávame k ďalšiemu slovinskému prírodnému skvostu, a to k najväčšiemu jazeru v krajine. Rozprestiera sa na ploche vyše 3 km² . Isto už tušíte, že reč bude o Bohinjskom jazere, ktorého brehy poskytujú nádhernú prechádzku v obklopení Triglavského národného parku.

Dostať sa k tomuto veľkolepému jazeru je pomerne jednoduché. Stačí si to namieriť k rovnomennej obci Bohinj, resp. k jednej z jej osád (Ribcev Laz, Ukanc, Stara Fužina). Keďže sa jedná o vyhľadávané turistické centrum, núdzu o parkoviská, ubytovanie či stravovanie mať nebudete.

obec Bohinj

Samotné jazero vzniklo približne pred 10 tisíc rokmi intenzívnou eróznou činnosťou ľadovca. K jeho formovaniu prispela aj tektonika. Hlavným prítokom je krasový prameň a potok nazývaný Savica, ktorý je vo vrchnej časti tvorený dvoma riečkami. Sú nimi Malá a Veľká Savica. Tie sa pri horskej chate Koča pri Savici spájajú a následne putujú do jazera Bohinj. Spomenutá horská chata je taktiež ideálnym východiskovým bodom pre výstup k vodopádu Savica. Ten patrí k najnavštevovanejším slovinským vodopádom a popýšiť sa môže nielen zaujímavou históriou (vodopád je spomínaný v rozsiahlej epicko-lyrickej básni – Krst v Savici od France Prešerena), ale aj geologickou zaujímavosťou v podobe dvoch vodných prúdov pochádzajúcich z rozličných zdrojov. Jeden má výšku 25 metrov a druhý 78 metrov.

vodopád Savica

Pokiaľ by sme oblasť navštívili v období intenzívnych dažďov, tak vďaka strmému skalnému povrchu v okolí Savice uvidíme aj rad ďalších vodopádov dosahujúcich celkovú výšku neuveriteľných 600 metrov. No my máme radšej slnečné počasie, a tak sme o túto pozoruhodnosť vcelku radi prišli.  

Bohinjské jazero

Bohinjské jazeroBohinjské jazero

Prístup k vodopádu bol výborne značený a od jazera nám pokojnou chôdzou trval približne hodinku. Cestou sme prekonávali stovky schodov, kamenný most až sme sa dostali k drevenej vyhliadke, odkiaľ sme si vychutnali pohľad na vodných krásavcov. Šťastie na pestrofarebnú dúhu v okolí vodopádov sme však nemali. Napriek tomu sme si nenáročnú vychádzku užili.

Bohinjské jazero (okolie)

Na opačnej strane Bohinjského jazera, pri osade Ribčev Laz sa nachádza tzv. „odtoková“ riečka Jazernica, ktorej dĺžka dosahuje len približne 100 metrov a následne sa vetví na rieky Mostnica a Sava Bohinjka. Zaujala nás aj informácia o ploche jazera, ktorá  nemusí byť vždy najväčšia v krajine. Občas ju predstihne jazero Cerknica (počas záplav). Nedá nám nespomenúť ešte umelé jazero Ptuj či Ľubľanské bažiny, ktoré sú väčšie ako Bohinjské jazero, avšak so špecifickými podmienkami.

Ribčev Laz (kamenný most)

Čo sa týka života v jazere, tak ten je rozmanitý. Nachádza sa v ňom cez 53 druhov rias, desiatky druhov rastlín, vyše 60 druhov bezstavovcov či 16 druhov rýb. Všimli sme si, že jazero je i obľúbeným miestom pre šport a rekreáciu. Okrem spleti turistických chodníčkov tu nájdete horolezecké ľadovcové balvany, viaceré miesta na kúpanie, člnkovanie, plachtenie, potápanie a rozvíja sa tu aj parašutizmus. Počas roka sa tu konajú viaceré podujatia triatlonového typu. Pri vodnej ploche sa okrem hotelov a rekreačných domčekov nachádza aj kemping a malé táboriská, kde si môžete urobiť občerstvovaciu prestávku.   

informačná tabuľa (na Vogel a k vodopádu Savica)

Hneď nad údolím nás zaujali pomerne strmé stúpania na vrchy Pršivec, Dolný Bohinj, náhorné plošiny Komna či Fužinarska, ako aj na kopec Vogel známy vďaka lyžiarskemu stredisku. Posledný menovaný vrchol Vogel je obľúbeným cieľom turistov aj v lete. Nachádza sa tu totiž lanovka, ktorá vás vyvezie do nadmorskej výšky 1535 metrov, odkiaľ môžete pozorovať dychvyrážajúce pohľady na povodie Bohinj s jazerom.

kostol sv. Jána Krstiteľa

My sme však dali prednosť návšteve kostola sv. Jána Krstiteľa z 13. storočia. Sakrálna kultúrna pamiatka stála na brehu jazera v osade Ribčev Laz a spolu s kamenným mostom tvorili jedinečný architektonický súbor. Na pôvodnej románskej stavbe boli vidieť vplyvy gotiky aj baroka. Interiér tvorili fresky zo 14. storočia, drevené oltáre zo 17. storočia a množstvo ďalších umeleckých detailov. Dominantou celého areálu bola 35 metrov vysoká veža so zvonicou s dvojitou cibuľovitou šindľovou strechou, ktorá je verejnosti prístupná ako vyhliadka. Nádherné pohľady boli tou povestnou bodkou skvelého dňa plného zážitkov. 

kostol sv. Jána Krstiteľakostol sv. Jána Krstiteľakostol sv. Jána Krstiteľa    

Už o týždeň naše putovanie po Slovinsku ukončíme, a to návštevou....

 

GPS: 46°16'59.8"N 13°51'30.1"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária OndrejkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovinsko, mestečko Kobarid a priesmyk Mangart
Publikované: 25.9.2019
Pomaly, ale isto Slovinsko opúšťame. Naša posledná výprava povedie až pod úchvatnú horu Mangart v Julských Alpách, ktorá sa hrdo týči v tesnej blízkosti hraníc s Talianskom.

Slovinsko, Tiesňava Vintgar – slovinsky raj
Publikované: 28.8.2019
Naše slovinské dobrodružstvo plné poznávania pokračuje. Po tom, ako sme navštívili Kranjsku Goru obklopenú úchvatnými horskými scenériami sa presúvame k ďalšiemu prírodnému skvostu – k tiesňave Vintgar (Blejski vintgar, soteska Vintgar).

Slovinsko, Bled – mestečko, jazero, hrad aj ostrov
Publikované: 11.9.2019
Po návšteve čarokrásnej tiesňavy Vintgar sa presúvame do mestečka Bled. Toto najvýznamnejšie turistické centrum regiónu Horné Kraňsko je situované v severozápadnej časti Slovinska a návštevníkom ponúka hneď niekoľko dominánt.

Slovinsko, Kranjska Gora – mestečko v náruči Julských Álp
Publikované: 21.8.2019
V severozápadnej časti Slovinska, pri rieke Sava Dolinky, neďaleko rakúskych a talianskych hraníc sa rozprestiera Kranjska Gora. Toto bezmála jeden a pol tisícové mestečko je známe hlavne vďaka stredisku zimných športov, kde sa každoročne koná prestížny svetový pohár FIS v alpskom lyžovaní.

Slovinsko, Logarská dolina – malebný východiskový bod pre treking
Publikované: 18.5.2017
Logarská dolina je slepé malebné údolie na severe Slovinska, ktorým vedie 6 km dlhá cesta končiaca stenou mohutného vápencového masívu. Do Logarskej doliny sa platí vstupné vo výške 7 eur za auto a vstupná brána sa nachádza 4 km západne od mestečka Solčava.

Slovinsko: Hrad Predjama (Predjamski grad)
Publikované: 16.1.2013
Slovinský hrad Predjama (alebo tiež Predjamský hrad) jednoznačne patrí k najfascinujúcejším hradom na svete. Ukrýva sa v rovnomennej obci vzdialenej len 10 kilometrov od turisticky vyhľadávaného mesta Postojna, ktoré je celosvetovo preslávené vďaka unikátnemu jaskynnému systému.

Slovinsko: jazero Bohinj a neďaleký vodopád Savica
Publikované: 20.2.2013
Dnes sa opäť vyberieme obdivovať krásy slovinskej prírody. Od jazera Bled sa presunieme k nemenej zaujímavému jazeru Bohinj, kde navštívime aj neďaleký vodopád Savica.

Slovinsko: Lanovkou na Vogel
Publikované: 27.2.2013
A je to tu, náš posledný deň v Slovinsku. Opäť sme sa zobudili do zamračeného rána, no tentoraz aspoň nepršalo. V pláne sme mali jednoduchý výlet lanovkou na Vogel a odtiaľ peši na vyhliadkový bod Točka.

Slovinsko: mesto Postojna – unikátna jaskyňa Postojnska jama
Publikované: 9.1.2013
Mesto Postojna ležiace v juhozápadnej časti Slovinska poznajú vďaka unikátnemu systému jaskýň, ktorý sa nazýva Postojnska jama, milovníci prírody a cestovania z celého sveta. Nám sa túto unikátnu prírodnú pamiatku a jednu z hlavných turistických atrakcií celej krajiny podarilo navštíviť koncom leta a musím priznať, že to bol naozaj úchvatný zážitok.

Slovinsko: Nádherné jazero a rovnomenné mestečko Bled – I. časť
Publikované: 23.1.2013
Keďže sme sa rozhodli, že v Slovinsku strávime niekoľko dní, bolo by hriechom nenavštíviť azda najznámejšie slovinské jazero Bled, ktoré sa považuje za jeden z jeho symbolov. Toto nádherné jazero sa rozprestiera na východnom okraji Julských Álp, hneď vedľa rušného mestečka s rovnakým názvom.

Slovinsko: Národný park Triglav
Publikované: 27.5.2017
Národný park Triglav je jedno z najnavštevovanejších miest Slovinska. Názov dostal podľa najvyššej hory Slovinska, ktorá je samozrejme súčasťou parku. Hlavným cieľom turistov sú predovšetkým jazerá, krátke výlety a výstup na samotný vrchol hory. Jednodenný výstup na Triglav je striktne zakázaný, rovnako ako nocovanie na území parku (mimo horskej chaty). Jedná sa o veľmi náročný výstup, ktorý sa dá podniknúť z rôznych svetových strán.

Slovinsko: Výnimočne krásna tiesňava Vintgar
Publikované: 13.2.2013
Ak navštívite Slovinsko, rozhodne nevynechajte návštevu prekrásnej tiesňavy Vintgar, ktorá leží len pár kilometrov od známeho mestečka Bled.


Súvisiaca fotogaléria

Slovinsko – rozmanitá kráska Európy
Vydajte sa prostredníctvom našej fotogalérie do krajiny nádherných lesov, jazier, hôr a historick...

Slovinsko: Piran – starobylé mestečko s úžasnou atmosférou
Pri jarných potulkách zablúdili naše kroky do malebného slovinského prímorského mestečka Piran (z...

Slovinsko: Rozprávkovokrásny Bledský hrad
Na 130 metrov vysokom skalnom brale sa nad jazerom Bled vypína mohutná pevnosť Bledského hradu, z...

Slovinsko: Jazero Bled a rovnomenné mestečko
Nádherné krištáľovo čisté jazero Bled, na brehu ktorého leží rovnomenné mestečko, sa rozprestiera...

Slovinsko: mestečko Postojna a krásy okolia  
Neveľké slovinské mestečko Postojna, v ktorom žije niečo vyše 15 000 obyvateľov, poznajú milovníc...

Slovinsko: Predjamski grad (Hrad Predjama)
Slovinský hrad Predjama (alebo tiež Predjamský hrad) jednoznačne patrí k najfascinujúcejším hrado...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:Hedviga
dnes:
štvrtok 17.10.
16 °C
zajtra:
piatok 18.10.
13 °C