www.infoglobe.sk » Slovinsko, Bled – mestečko, jazero, hrad aj ostrov

Slovinsko, Bled – mestečko, jazero, hrad aj ostrov

Publikované: 11.9.2019
Po návšteve čarokrásnej tiesňavy Vintgar sa presúvame do mestečka Bled. Toto najvýznamnejšie turistické centrum regiónu Horné Kraňsko je situované v severozápadnej časti Slovinska a návštevníkom ponúka hneď niekoľko dominánt.

Oblasť v okolí obce Bled sa môže popýšiť pomerne ďalekosiahlou históriou. Pôsobili tu Slovania, neskôr Frankovia, dokonca sa vtedajšie mestečko stalo feudálnym majetkom. Viac než 800 rokov bol Bled pod správou kniežacích biskupov z Brixenu, no následne sa dostal pod rakúsku suverenitu. Postupom času sa stal tiež napoleonskou illyrianskou provinciou, potom bol opätovne prinavrátený Rakúsku, až sa napokon po rozpustení Rakúsko-Uhorska začleňuje do Juhoslovanského kráľovstva. Za svoje sídlo si ho zvolila mocná dynastia Karađorđević či neslávne slávny vodca Josip Broz Tito. Novodobé dejiny mestečka sa začali formovať v polovici 19. storočia, kedy sa z dediniek obkolesujúcich priľahlé jazero postupne stáva jeden celok. V roku 1960 je Bled oficiálne vyhlásený za mesto a od roku 1991 je súčasťou samostatnej Slovinskej republiky.

Bled (mestečko)

Bled (jazero)Bled (jazero)

Mesto s vyše 8 tisíc obyvateľmi nachádzajúce sa pri južnom úpätí pohoria Karavanky (Julské Alpy) ponúka v širšom okolí husto zalesnené oblasti a impozantné kopce (Národný park Triglav), ktoré sú vyhľadávané medzi horalmi. Ak však patríte skôr k mestským turistom, odporúčame prechádzku miestnymi uličkami, ktoré ponúkajú pohľad prevažne na ubytovacie a reštauračné zariadenia. Nájdete tu aj malé parčíky či úžasné vyhliadkové body, ako napríklad vrch Ojstrica , Mala Osojnica či pahorok Straža, pri ktorom je situovaná aj bobová dráha s lanovkou.

Bled (bobová dráha a lanovka), vrch StražaBled (vyhliadka)

Bled (kúpalisko)

V tesnej blízkosti tejto atrakcie stojí luxusný Grand Hotel Toplice, ktorý bol a dodnes je miestom stretávania významných osobností z politického i kultúrneho života. Hotel ponúkal termálne kúpele, kasíno aj orientálnu kaviareň. Keď už spomíname kúpele, Bled je známy aj ako kúpeľné mestečko. Vďaka jedinečným klimatickým podmienkam a termálnym prameňom tu boli postavené v roku 1858  tzv. Rikliho kúpele, ktoré započali rozvoj kúpeľníctva v meste. Takže v súčasnosti je ponuka tohto druhu pomerne široká. Avšak najväčším lákadlom je jazero Bled.

Bled (jazero)

Toto ľadovcovo-tektonické jazero je dlhé približne 2 km, široké 1,3 km a jeho maximálna hĺbka dosahuje  29,5 metra. Okolo celého jazera vedú chodníčky, takže si môžete vychutnávať panoramatické pohľady na krajinu či vodnú plochu z každej strany.

Bled (jazero)

Stredobodom pozornosti bude dozaista pre vás rovnomenný ostrov Bled v jeho širšej časti, na ktorý sa dopravíte tradičnými drevenými loďkami. Okrem zelene sa na ňom nachádza pútnický kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 17. storočia, avšak s pôvodnými prvkami gotiky. Jeho prehliadku určite odporúčame, nakoľko bohatý barokový interiér či 52 metrov vysoká kostolná veža vás ohromia. V okolí sakrálnej stavby sa nachádzajú aj ďalšie pekné budovy i milé pohostinstvo (so zmrzlinou a koláčikmi) s terasovou vyhliadkou. Tu sa na chvíľku zastavte a objednajte si tunajšiu sladkú špecialitu – krémeš (kremšnita), ktorý je od roku 2016 označený známkou chráneného pôvodu.     

Bled (ostrov)

Ďalším neodmysliteľným symbolom mestečka je hrad Bled týčiaci sa na skale, pri severnom pobreží jazera. Tento stredoveký klenot je nielen jednou z najnavštevovanejších atrakcií v Slovinsku, ale aj najstarším hradom v krajine. Prvý raz sa spomína už v roku 1011. Nenechajte si ujsť jeho obhliadku. Uvidíte najstaršiu časť hradu t. j. románsku vežu, budovy v renesančnom štýle, dve nádvoria, nádherné schodisko, gotickú kaplnku, rytiersku sálu, padací most aj priekopu. Priamo na hrade je zriadené múzeum, ktoré zachytáva históriu oblasti od prvého osídlenia po súčasnosť. V historickom areáli je k dispozícií aj hradná reštaurácia, vínne pivnice, bylinková galéria či dielne. A samozrejme nedivte sa, že stretnete aj nejakú tú nevestu!

Bled (hrad)

Bled (hrad)Bled (hrad)

Bled (múzeum)

Nedá nám nespomenúť i západný koniec jazera, kde sa nachádza údolie Zaka, ktoré je známe archeologickými nálezmi z doby bronzovej, rímskej ríše či keltským pohrebiskom. Nachádza sa tu tiež pomerne vyhľadávaný autokemping a vedú odtiaľto i značené turistické chodníky k už spomínaným vyhliadkam.

Bled (vyhliadka)

Zaujímavosťou mestečka sú aj podujatia, ktoré sa tu konali. Bled bol už viac krát usporiadateľom Majstrovstiev sveta vo veslovaní, konala sa tu Šachová olympiáda či dokonca swingový tanečný festival. Mestečko Bled pomaly opúšťame a smerujeme k ďalším slovinským prírodným skvostom.

 

GPS: 46°21'50.6"N 14°06'16.5"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária OndrejkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovinsko, mestečko Kobarid a priesmyk Mangart
Publikované: 25.9.2019
Pomaly, ale isto Slovinsko opúšťame. Naša posledná výprava povedie až pod úchvatnú horu Mangart v Julských Alpách, ktorá sa hrdo týči v tesnej blízkosti hraníc s Talianskom.

Slovinsko, Bohinjské jazero, vodopád Savica a kostol
Publikované: 18.9.2019
Z mestečka Bled sa vydávame k ďalšiemu slovinskému prírodnému skvostu, a to k najväčšiemu jazeru v krajine. Rozprestiera sa na ploche vyše 3 km² . Isto už tušíte, že reč bude o Bohinjskom jazere, ktorého brehy poskytujú nádhernú prechádzku v obklopení Triglavského národného parku.

Slovinsko, Tiesňava Vintgar – slovinsky raj
Publikované: 28.8.2019
Naše slovinské dobrodružstvo plné poznávania pokračuje. Po tom, ako sme navštívili Kranjsku Goru obklopenú úchvatnými horskými scenériami sa presúvame k ďalšiemu prírodnému skvostu – k tiesňave Vintgar (Blejski vintgar, soteska Vintgar).

Slovinsko, Kranjska Gora – mestečko v náruči Julských Álp
Publikované: 21.8.2019
V severozápadnej časti Slovinska, pri rieke Sava Dolinky, neďaleko rakúskych a talianskych hraníc sa rozprestiera Kranjska Gora. Toto bezmála jeden a pol tisícové mestečko je známe hlavne vďaka stredisku zimných športov, kde sa každoročne koná prestížny svetový pohár FIS v alpskom lyžovaní.

Slovinsko, Logarská dolina – malebný východiskový bod pre treking
Publikované: 18.5.2017
Logarská dolina je slepé malebné údolie na severe Slovinska, ktorým vedie 6 km dlhá cesta končiaca stenou mohutného vápencového masívu. Do Logarskej doliny sa platí vstupné vo výške 7 eur za auto a vstupná brána sa nachádza 4 km západne od mestečka Solčava.

Slovinsko: Hrad Predjama (Predjamski grad)
Publikované: 16.1.2013
Slovinský hrad Predjama (alebo tiež Predjamský hrad) jednoznačne patrí k najfascinujúcejším hradom na svete. Ukrýva sa v rovnomennej obci vzdialenej len 10 kilometrov od turisticky vyhľadávaného mesta Postojna, ktoré je celosvetovo preslávené vďaka unikátnemu jaskynnému systému.

Slovinsko: jazero Bohinj a neďaleký vodopád Savica
Publikované: 20.2.2013
Dnes sa opäť vyberieme obdivovať krásy slovinskej prírody. Od jazera Bled sa presunieme k nemenej zaujímavému jazeru Bohinj, kde navštívime aj neďaleký vodopád Savica.

Slovinsko: Lanovkou na Vogel
Publikované: 27.2.2013
A je to tu, náš posledný deň v Slovinsku. Opäť sme sa zobudili do zamračeného rána, no tentoraz aspoň nepršalo. V pláne sme mali jednoduchý výlet lanovkou na Vogel a odtiaľ peši na vyhliadkový bod Točka.

Slovinsko: Nádherné jazero a rovnomenné mestečko Bled – I. časť
Publikované: 23.1.2013
Keďže sme sa rozhodli, že v Slovinsku strávime niekoľko dní, bolo by hriechom nenavštíviť azda najznámejšie slovinské jazero Bled, ktoré sa považuje za jeden z jeho symbolov. Toto nádherné jazero sa rozprestiera na východnom okraji Julských Álp, hneď vedľa rušného mestečka s rovnakým názvom.

Slovinsko: Nádherné jazero a rovnomenné mestečko Bled – II. časť
Publikované: 30.1.2013
Dnes sa nebudeme nikam presúvať. Celý deň strávime v mestečku Bled, ktoré patrí k najznámejším turistickým centrám celého Slovinska. Spolu sa vyberieme na návštevu jednej z jeho najkrajších a najvzácnejších pamiatok. Zavítame na majestátny hrad týčiaci sa na skalnom brale nad rovnomenným jazerom Bled a navštívime miestny trh.

Slovinsko: Nádherné jazero a rovnomenné mestečko Bled – III. časť
Publikované: 6.2.2013
Prebudili sme sa do pekného, avšak opäť o čosi chladnejšieho rána. Dali sme si niečo pod zub, skontrolovali ruksak, či v ňom máme všetko potrebné, keďže opäť chceme stráviť celý deň vonku a pomaly sme sa vybrali k jazeru. Dnes sme sa rozhodli navštíviť kostol na ostrove uprostred jazera a poobede trošku pobehať po meste.

Slovinsko: Národný park Triglav
Publikované: 27.5.2017
Národný park Triglav je jedno z najnavštevovanejších miest Slovinska. Názov dostal podľa najvyššej hory Slovinska, ktorá je samozrejme súčasťou parku. Hlavným cieľom turistov sú predovšetkým jazerá, krátke výlety a výstup na samotný vrchol hory. Jednodenný výstup na Triglav je striktne zakázaný, rovnako ako nocovanie na území parku (mimo horskej chaty). Jedná sa o veľmi náročný výstup, ktorý sa dá podniknúť z rôznych svetových strán.


Súvisiaca fotogaléria

Slovinsko – rozmanitá kráska Európy
Vydajte sa prostredníctvom našej fotogalérie do krajiny nádherných lesov, jazier, hôr a historick...

Slovinsko: Piran – starobylé mestečko s úžasnou atmosférou
Pri jarných potulkách zablúdili naše kroky do malebného slovinského prímorského mestečka Piran (z...

Slovinsko: Rozprávkovokrásny Bledský hrad
Na 130 metrov vysokom skalnom brale sa nad jazerom Bled vypína mohutná pevnosť Bledského hradu, z...

Slovinsko: Jazero Bled a rovnomenné mestečko
Nádherné krištáľovo čisté jazero Bled, na brehu ktorého leží rovnomenné mestečko, sa rozprestiera...

Slovinsko: mestečko Postojna a krásy okolia  
Neveľké slovinské mestečko Postojna, v ktorom žije niečo vyše 15 000 obyvateľov, poznajú milovníc...

Slovinsko: Predjamski grad (Hrad Predjama)
Slovinský hrad Predjama (alebo tiež Predjamský hrad) jednoznačne patrí k najfascinujúcejším hrado...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 4. 6. 2020
sviatok:Lenka
dnes:
štvrtok 4.6.
25 °C
zajtra:
piatok 5.6.
17 °C