www.infoglobe.sk » Škótsko: Inverness – brána do Vysočiny – VIDEO

Škótsko: Inverness – brána do Vysočiny – VIDEO

Publikované: 13.8.2019
Neďaleko slávneho jazera Ness leží pri ústí rovnomennej rieky do mora aj starobylé mesto Inverness. Dnes slúži ako prirodzené centrum celých škótskych „Highlands”, teda celej škótskej Vysočiny. Aj samotné mesto ale stojí za zastávku a trochu skúmania.

Do Inverness som po prvý raz dorazil pred 8 rokmi nočným autobusom priamo z letiska v Edinburghu. Takže bolo prvým škótskym mestom, ktoré som mal tú česť navštíviť a možno práve preto sa k nemu pre mňa viaže viac emócií než k ostatným. Pri motorkárskej ceste na jar 2019 som ho tak opäť nemohol vynechať.

Inverness

Na rozdiel od prvej návštevy ma tentokrát v Inverness zastihol takmer neustály dážď a ťažké šedivé mraky. Prvé 2 hodiny som preto strávil v jednej z kaviarní a snažil sa uschnúť, čo je v Škótsku takmer nereálna úloha. Aspoň som mal ale viac času pozorovať pokojný život za oknami a vypočuť si čriepky z rozhovorov miestnych.

Inverness   Inverness

Nakoniec som čakanie na chvíľu bez dažďa vzdal a aj tak vyrazil do ulíc. Po chvíľke mi došlo, že dážď v podstate ničomu nevadí a naopak možno mestu dodáva osobitý ráz, ktorý ešte viac podtrhuje atmosféru tunajšieho drsného kraja.

Prehliadku hradu som si odpustil, na vyhliadku pri ňom, odkiaľ je vidieť veľká časť mesta, som si ale vyšliapal. Aj odtiaľ mesto pôsobilo skoro až ospalo, napriek tomu však majestátne. Hmla a mraky ako by zahaľovali tajomstvo z priebeh takmer 2000ročnej histórie.

Inverness   Inverness

Nemalú chvíľu som strávil aj starostlivým prehliadaním tunajšej radnice a rád vám odporučím urobiť to isté. V každom prípade nakuknite aj do interiéru, ktorý ako keby vypadol zo scény v Harrym Potterovi.

Prehliadnite si niektorý z miestnych kostolov, za zastávku stojí napríklad St. Andrew’s Cathedral. Z nejakého dôvodu ma už od prvej návštevy fascinujú aj škótske cintoríny. Ten pri Old High Church na vás dýchne mýtickou atmosférou, možno aj preto, že tunajšie návršie slúžilo pre náboženské obrady už v časoch Keltov.

Inverness

Suveníry síce bežne nenakupujem, ale tu som do niekoľkých obchodíkov musel nahliadnuť. Ak chcete darčeky a trebárs whisky na pamiatku zohnať mimo zhonu hlavného mesta, v Inverness máte ideálnu príležitosť.

Inverness

A len tak mimochodom – na začiatku som zmieňoval cestu nočným autobusom. Vy si ale aspoň jednou cestu skrz takmer úplnú pustinu Vysočiny po ceste A9 doprajte za svetla. Odmenou vám budú nádherné výhľady na okolité hory. Lepšie to už bude jedine vlakom, za ten si ale značne priplatíte.

V budúcich častiach seriálu sa už pozrieme priamo do zmieňovanej škótskej divočiny.

GPS: 57°28'39.0"N 4°13'31.3"W

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Ketsa 

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Škótsko – krajina, ktorú budete preklínať, ale navždy milovať – VIDEO
Publikované: 6.8.2019
Keď som v 18-tich po prvý raz vyrazil sám do sveta, bolo to práve do Škótska. Za mesiac som ho skoro celé prešiel stopom a spomínam na to dodnes. Celých 7 rokov som sa chcel vrátiť a konečne nastal ten čas. V Prahe som nasadol na motorku a vyrazil na zhruba 2000 kilometrov dlhú cestu na severozápad.

Škótsko je maximálne zaujímavá a podmanivá európska exotika
Publikované: 1.8.2019
Zahalená hmlou a mystickými príbehmi! Cestovateľské kino pozýva spoznávať tajomstvá krajiny na severe Britských ostrovov, ktorú preslávili Lochnesská príšera, James Bond, Statočné srdce či Rokfort z Harryho Pottera.

Škótsko – krásy ostrova Skye
Publikované: 13.1.2018
Skoro ráno sa vydávame na prieskum nádherného škótskeho ostrova Skye. Dnes nám predpoveď počasia po prvý raz hlási celodenný dážď, čo nás na tomto krásnom mieste síce veľmi zamrzí, ale keďže tu sú prehánky naozaj veľmi časté, je ťažké výlet vhodne naplánovať.

Škótsko – národný park Cairngorms I
Publikované: 20.1.2018
Z prekrásneho ostrova Skye sa vydávame späť na pevninu. Ideme vyše 100 míľ smerom na východ do prázdninového letoviska Aviemore, kde budeme tráviť nasledujúce dve noci.

Škótsko – národný park Cairngorms II
Publikované: 27.1.2018
Po prechádzke okolo jazera Loch an Eilein sa vraciame späť na rýchly obed do dedinky Aviemore a potom zas vyrážame do zasneženej škótskej prírody. Tentokrát nás čaká približne päťkilometrový okruh v lese Ellan Wood v okolí dedinky Carrbridge, ktorá sa nachádza 20 minút jazdy autom od Aviemore.

Škótsko – výlet na ostrov Inchcailloch a hrad Kilchurn
Publikované: 30.12.2017
Dnes vyrážame do centrálneho Škótska, presnejšie do národného parku Loch Lomond and The Trossachs National Park. Loch Lomond je najväčším škótskym jazerom s rozlohou 71 kilometrov štvorcových a maximálnou hĺbkou 192 metrov. Na jazere sa rozkladá vyše 30 malých ostrovčekov a my sme sa rozhodli navštíviť jeden z nich.


Súvisiaca fotogaléria

Škótsko – Drsná príroda, stredoveká architektúra a skvelá whisky
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Škótsko? Väčšine ľudí asi škótska whisky, kilt, lochnesská príšera...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 19. 8. 2019
sviatok:Lýdia
dnes:
pondelok 19.8.
29 °C
zajtra:
utorok 20.8.
26 °C